Ester plus
04.02.10,18:50
SZČO - remeselník - pracuje pre slovenskú spoločnosť v Holandsku. Aby si mohol účtovať stravné počas pobytu v zahraničí musí sa jednať o pracovnú cestu t.j. musí vykonávať svoju činnosť v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva. Ak bude mať so slovenskou spoločnosťou uvedené v zmluve miesto výkonu Holandsko, predpokladám, že na stravné v zahraničí nebude mať nárok. V akom prípade by sa mohlo jednať o pracovnú cestu a uplatniť stravné?
Zoltán Kovács
04.02.10,18:02
SZČO - remeselník - pracuje pre slovenskú spoločnosť v Holandsku. Aby si mohol účtovať stravné počas pobytu v zahraničí musí sa jednať o pracovnú cestu t.j. musí vykonávať svoju činnosť v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva. Ak bude mať so slovenskou spoločnosťou uvedené v zmluve miesto výkonu Holandsko, predpokladám, že na stravné v zahraničí nebude mať nárok. V akom prípade by sa mohlo jednať o pracovnú cestu a uplatniť stravné?

Na stravné by nemal nárok v tom prípade, ak činnosť vykonával v sídle svojho podnikania.
Ester plus
04.02.10,18:09
V tomto prípade má SZČO zmluvu o dielo na výkon stavebných prác v Holandsku. Takže na diéty zrejme nárok nemá.
Cucana
06.02.10,20:04
Podľa môjho názoru, má SZČO nárok na stravné aj vreckové ak má slovenskú živnosť a má objednávku na práce v zahraničí. Fungujem tak už niekoľko rokov a nikto nemal k tomu pripomienky.
Ester plus
07.02.10,09:47
Myslíš tým, že ti to prešlo daňovou kontrolou?
Pred pár dňami som bola na školení, kde pracovníčka z daňového riaditeľstva tvrdila, že na stravné nie je nárok keďže sa tam živnostník dlhodobo zdržiava, čím vyvolala všeobecné pobúrenie. Takže neviem čo si mám o tom myslieť. Aj ona je len človek a jej názor je len jej tvrdením.
Bolo by dobré keby sa čím viac ľudí zapojilo do tejto diskusie a napísalo čím je správne v tomto prípade oponovať aby nárok na stravné a vreckové vznikol.
Janurka
07.02.10,11:04
U SZČO nejde o pracovnú cestu, ale o zahrnutie výdavkov do daňových výdavkov. Do daňových výdavkov si podnikateľ môže zahrnúť výdavky vynaložené v súvislosti s výkonom činnosti, z ktorej príjmy sú predmetom dane, vykonávanej v inom mieste, ako je miesto, v ktorom túto činnosť pravidelne vykonáva, pričom rozsah týchto výdavkov je vymedzený v zákone o dani z príjmov. Dôkazné bremeno zaúčtovaných výdavkov pritom nesie podnikateľ sám za seba. To znamená, že musí správcovi dane preukázať, že zaúčtované výdavky v skutočnosti vznikli pri ceste, ktorá súvisí s jeho podnikateľskou činnosťou a že bola vykonaná v inom mieste, ako obvykle vykonáva podnikateľskú činnosť. Zdroj: DÚPP č. 14/09. Podľa môjho názoru má nárok nielen na stravné, ale aj na ostatné výdavky. V zmluve môže mať uvedené miesto výkonu Holandsko, ale miesto podnikania v živ. liste predpokladám, že má uvedené nejaké miesto na Slovensku a aj tu vykonáva svoju činnosť.
Ester plus
07.02.10,11:24
Áno, miesto podnikania má na Slovensku svoje trvalé bydlisko. Dúfam, že dĺžka pobytu nemá na to vplyv.
naismaja
01.03.10,19:43
mám podobný problém. SZČO pracuje 10 km od miesta podnikania na cesťáky s náhradou stravného. To by som aj bral ako výdavok. Ale keď to je každý pracovný deň a trvá to viac ako jeden rok ?????
nárok-zákon: " v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva "
- aká doba je pravidelne vykonáva ?
- nestáva po určitom množstve miesto "pravidelne vykonáva" miestom podnikania a tým aj strata nároku na náhradu stravného na služobnej ceste?
naismaja
01.03.10,19:44
mám podobný problém. SZČO pracuje 10 km od miesta podnikania na cesťáky s náhradou stravného. To by som aj bral ako výdavok. Ale keď to je každý pracovný deň a trvá to viac ako jeden rok ?????
nárok-zákon: " v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva "
- aká doba je pravidelne vykonáva ?
- nestáva po určitom množstve miesto "pravidelne vykonáva" miestom podnikania a tým aj strata nároku na náhradu stravného na služobnej ceste?
vierka22
02.03.10,23:45
Dobrý večer poraďáci viete mi niekto poradiť SZČO v SR, ktorá pracuje v ČR na slovenskú živnosť stačí keď si faktúry CZK prepočíta na Euro priemerným kurzom NBS a uplatní paušálne výdavky. Nemusí uplatňovať dan zápočtom keď v ČR ju neplatila. Stačí DP B a prepočítať kurzom NBS príjem? Ďakujem za odpoveď vopred veľmi by ste mi s danou témou poradili. Vierka 22
Marína
02.03.10,23:53
Nie je to až také jednoduché. Nevzniká mu stála prevadzkáreň v ČR? Do pozornosti dávam hlavne 1. a 3. príspevok v téme http://www.porada.sk/t72221-v-ktorej-krajine-sa-zdanuju-prijmy-zivnostnika.html
mondes
03.03.10,05:39
Dobrý deň, SZČO s trvalým pobytom v SR vykonáva svoju činnosť v zahraničí (Švajčiarsko). Zmluvu o dielo má uzavretú s poľskou firmou. DP podáva na Slovensku. Prosím Vás, v akom prípade by išlo o vyňatie príjmov zo zahraničia alebo o zápočet daní? Nerozumiem tomu kedy je to potrebné. (Dúfam, že nie v mojom prípade.) Poprosila by som o vysvetlenie tých pojmov.Ďakujem.
mondes
03.03.10,06:39
Dobrý deň, SZČO s trvalým pobytom v SR vykonáva svoju činnosť v zahraničí (Švajčiarsko). Zmluvu o dielo má uzavretú s poľskou firmou. DP podáva na Slovensku. Prosím Vás, v akom prípade by išlo o vyňatie príjmov zo zahraničia alebo o zápočet daní? Nerozumiem tomu kedy je to potrebné. (Dúfam, že nie v mojom prípade.) Poprosila by som o vysvetlenie tých pojmov.Ďakujem.

Prosím, odpovie niekto? Dik.
Marína
03.03.10,07:30
Dobrý deň, SZČO s trvalým pobytom v SR vykonáva svoju činnosť v zahraničí (Švajčiarsko). Zmluvu o dielo má uzavretú s poľskou firmou. DP podáva na Slovensku. Prosím Vás, v akom prípade by išlo o vyňatie príjmov zo zahraničia alebo o zápočet daní? Nerozumiem tomu kedy je to potrebné. (Dúfam, že nie v mojom prípade.) Poprosila by som o vysvetlenie tých pojmov.Ďakujem.
Metóda vyňatia príjmov sa používa spôsobom, že sa príjmy (výnosy), ktoré plynú zo zdrojov v zahraničí (podliehajúce zdaneniu v zahraničí v súlade s uzavretou medzinárodnou zmluvou) vyjmu zo zdanenia.
Táto metóda v konečnom dôsledku znamená, že príjmy, z ktorých ste už daň odviedli v zahraničí, budú vyňaté zo zdanenia. Síce ich uvediete v daňovom priznaní, ale žiadnu daň z nich platiť nebudete.

Metóda zápočtu dane spočíva v tom, že sa daňová povinnosť zníži o daň z príjmu zaplatenú v zahraničí, najviac však sa môže znížiť do výšky dane vypočítanej podľa zákona platného v SR - Zák. 595/2003 Z.z. a n.p. o dani z príjmu.

Či platí metóda zápočtu dane alebo vyňatie príjmov závisí od toho, na akom znení zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia sa SR s jednotlivými štátmi dohodla. So Švajčiarskou konfederáciou podľa čl. 23 zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia č. 127/1998 Z. z. (http://www.akontslovakia.sk/sk/zmluvy-o-zamedzeni-dvojiteho-zdanenia-svajciarsko) platí metóda zápočtu dane.
mondes
03.03.10,08:08
Ďakujem veľmi pekne. Chcela by som ešte vedieť, že ako to je v tomto mojom prípade. SZČO žijúci na Slovensku, tu má aj miesto podnikania, uzatvoril zmluvu o dielo s poľskou firmou, ktorá ho vysiela do Švajčiarska. Ja som mu DP robila stále tu v SR aj odvody si tu platí, aj daň tu odvádza. V zahraničí si príjmy nezdaňoval. Teda do kolonky príjmy zo živnosti som mu dala tie príjmy, ktoré mu vyplácala poľská firma. Je to správne? Vďaka.
Marína
03.03.10,08:24
Neprehliadla si link, ktorý som pridala v prísp. 11?
lily1983
28.11.11,12:29
Dobrý deň, prosím o radu, ak viete, poradte. Otec odišiel pracovat do zahraničia
ako szčo a živnost si vybavil len pár dni pred odchodom. Nechcu mu vystaviť E101 nakolko nesplnil
podmienku 2 mesačneho podnikania na slovensku pred odchodom do zahraničia.Ako ďalej? ako dostat tu E101,aj
napriek tomu, ze nesplnil zakladnu podmienku?
Načo je na slovensku tento zakon, a načo je to dobre?
Veľmi pekne dakujem. Pekny deň.:)
junior78
04.03.12,20:42
Ahojte

SZČO pri práci v zahraničí si uplatní výdavky na stravné.
Môže si uplatniť aj napriek tomu, že faktúra za vykonanú prácu, ktorú vystavil na obdobie december ešte nie je uhradená? alebo si môže výdavky uplatniť v tomto prípade aj bez príjmov,
Ide mi o to, že keď si môže daňovo uplatniť aj za december stravné, bude mať nižší základ dane lebo faktúru uhradia až v roku 2012
Viete mi poradiť?
Ďakujem
junior78
05.03.12,07:30
nemáte s tým skúsenosti?
DanielaSL
05.03.12,07:33
Samozrejme , že si môže uplatniť stravné, keď bol vonku..veď má dôkaz vystavenú faktúru. A či už bude alebo nebude zaplatená, to na tom nič nemení.
junior78
05.03.12,08:18
dakujem