ESTER
25.09.05,06:47
Ak sa od 1.10.2005 zvýši minimálna mzda zo 6500 na 6900 čo bude minimálnym vymeriavacím základom pre odvod do ZP za zamestnanca?
Jozef Mihál
25.09.05,06:29
Suma minimálnej mzdy platná k 1.1.2005 platí po celý rok 2005.

Vyššie uvedený súhlas sa tam dostal ani neviem ako.
Maňaska
25.09.05,08:38
Čiže vymeriavací základ pre celý rok 2005 je 6500 Sk.
Hronská Iveta
25.09.05,09:49
Čiže vymeriavací základ pre celý rok 2005 je 6500 Sk.
Možno by som si dovolila tento príspevok ešte trošku upresniť. Tých 6.500 nemôžeme brať pre všetkých zamestnancov ako minimálny vymeriavací základ do ZP za r.2005. Zákon o ZP sa totiž odvoláva na celý Zákon o minimálnej mzde. Neodvoláva sa len na minimálnu mzdu pre mesačne odmeňovaného. Preto to vidím tak, že minimálny vymer.základ 6.500 bude pre celý rok 2005 len pre mesačne odmeňovaného pracovníka. Ak je však niekto odmeňovaný hodinovou mzdou, tak jeho minimálny vymeriavací základ bude 37,40 x úväzok zamestnanca. Alebo ak sa jedná o mladistvého, resp. invalidného, ... (podľa Zákona o minimálnej mzde), vždy je potrebné posúdiť, akého zamestnanca riešim (ako ho mám zaradeného podľa Zákona o minimálnej mzde) a z toho vyplýva aj jeho minimálny vymeriavací základ pre ZP.
hron
25.09.05,11:10
Ja by som sa rad opytal, ako to je resp. bude so zdravotnym poistenim zamestnancov, ktori dostali do prijmu nezdaneny podiel zo zisku spolocnosti, ktory sa im zmenil v septembri na zdaneny podiel a teda spadajuci do vymeriavacieho zakladu. Ale vlastne so vsetkymi odvodmi.
KEJKA
25.09.05,11:22
Ja by som sa rad opytal, ako to je resp. bude so zdravotnym poistenim zamestnancov, ktori dostali do prijmu nezdaneny podiel zo zisku spolocnosti, ktory sa im zmenil v septembri na zdaneny podiel a teda spadajuci do vymeriavacieho zakladu. Ale vlastne so vsetkymi odvodmi.podiel zo zisku sa zdaňuje daňou z príjmu a vysporiada sa v ročnom zúčtovaní. Tá novela o ktorej sa hovorí, asi nebude platiť spätne, neviem. Ale podiely zo zisku nie sú odmenou za prácu a nemajú byť z neho odvody.
Opraví ma niekto?
hron
25.09.05,14:44
Ta novela o ktorej sa hovori uz plati a spatne. To bude zase dalsie novela, ktora to bude vracat spat, ale ta bude platit az najskor od 1.1.2006. Lenze zakon uklada platit preddavky v spravne vypocitanej vyske. Takze coculeky?

Aha, este doplnim. Vymeriavaci zaklad pre ZP vravi ze sa vycisluje zo zdanitelnych prijmov podla zakona o dan z prijmov.
Jozef Mihál
25.09.05,17:56
Podiely na zisku, vyplatené zamestnancom bez majetkového podielu na spoločnosti (družstve), sú od 1.9.2005 započítavané do VZ na zdravotné poistenie. Po 1.1.2006 bude účinná novela zákona o dani z príjmu, podľa ktorej podiely na zisku vyplatené zamestnancom bez majetkového podielu budú od dane oslobodené (a to spätne) ale súčasne novelou zákona o ZP sa upraví, že aj napriek tomuto faktu sa takýmto zamestnancom podiely na zisku naďalej budú zahŕňať do VZ na zdravotné poistenie.

Inými slovami, využívať na pohodlné "bezodvodové" odmeňovanie zamestnancov podiely na zisku po 1.9.2005 už nie je možné.
KEJKA
25.09.05,18:33
Dakujem, je to jasnejšie.
oslobodené spätne - mysli sa tým podiely vyplatené v roku 2006 za minulé roky, alebo budú aj podiely vyplatené v roku 2005 oslobodené, teda nebude sa musieť dodaniť napr. pri ročnom zúčtovaní dane?

Ten zápočet do VZ sa týky len ZP, alebo sa bude týkať aj SP?
Vdaka vopred za odpoved.
Jozef Mihál
25.09.05,18:41
Podiely na zisku za rok 2004 vyplatené zamestnancom bez maj.účasti sa zdaňujú od konca júla. Podľa aktuálneho znenia ZDP by sa mali dodaniť v ročnom zúčtovaní aj tie podiely, ktoré boli vyplatené ešte pred augustom. Aby to bolo zamotanejšie, v novele (je v parlamente) ZDP k 1.1.2006 sa navrhuje, aby spätne za celý rok 2005 boli podiely od dane oslobodené, a tie ktoré boli vyplatené s tým, že bol z nich zrazený preddavok na daň, sa majú v ročnom zúčtovaní (daňovom priznaní) za rok 2005 vysporiadať - preddavok sa má vrátiť.

Pokiaľ ide o ZP, viď môj vyšší príspevok.

Do VZ pre SP sa podiely na zisku nezapočítavali ani sa nezapočítavajú - sú vymenované medzi príjmami, ktoré do VZ na SP nejdú - v zákone 461/2003, viď § 138, zmena sa tu nechystá.
KEJKA
25.09.05,18:51
Dakujem velmi pekne.
anna m
26.09.05,08:44
potrebovala by som vedieť ako je to zo ZP matky , ktorá sa stará o dieťa do 6 rokov
veku na ďalšej materskej dovolenke od 6.9.2005 , kto za ňu platí odvody a v akej výške.
Ďakujem.