TerezaV
04.02.10,20:54
Ahoj. Prosím múdre hlavičky o radu. Dôchodkyňa pracuje celý rok 2009 (od začiatku roka 2009 už bola dôchodkyňou),takže nemá nárok na NČZD. Ale jej dôchodok v celkovom ročnom úhrne činil 3250 eur. Nemá nárok na rozdiel NČZD za rok 2009 a vyplateného dôchodku???? Ďakujem pekne za odpoveď. Pekný večer.
Andyke
04.02.10,19:55
Má nárok uplatniť si rozdiel medzi NČZD a dôchodkom.
TerezaV
04.02.10,19:59
Veľmi pekne ďakujem za promptnú odpoveď. Takže sa mi potvrdilo, čo som si myslela. Lenže účtovníčka nechce mame túto možnosť poskytnúť. Vedeli by ste mi prosím poradiť na základe ktorého paragrafu tak musí učiniť? Ďakujem.
tuta
04.02.10,20:01
§ 11 ods. 7 Zákona o dani z príjmov

(7) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 2, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku22) (ďalej len "dôchodok ) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku predchádzajúcich zdaňovacích období a ak suma tohto dôchodku je v úhrne vyššia ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2. Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2, zníži sa základ dane podľa odseku 2 len vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2 a vyplatenou sumou dôchodku.
Andyke
04.02.10,20:04
§ 11 Zák. o dani príjmov
Nezdaniteľné časti základu dane

(7) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 2, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku22) (ďalej len "dôchodok ) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku predchádzajúcich zdaňovacích období a ak suma tohto dôchodku je v úhrne vyššia ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2. Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2, zníži sa základ dane podľa odseku 2 len vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2 a vyplatenou sumou dôchodku.
Stanislav 1975
04.02.10,20:07
Veľmi pekne ďakujem za promptnú odpoveď. Takže sa mi potvrdilo, čo som si myslela. Lenže účtovníčka nechce mame túto možnosť poskytnúť. Vedeli by ste mi prosím poradiť na základe ktorého paragrafu tak musí učiniť? Ďakujem.

To čo je za účtovníčku? Ja niesom účtovník a vedel som to-treba pani "účtovníčku" poslať do teplých krajín zhadzovať z paliem kokosové orechy a nech sa neplantá v účtovnictve...
Andyke
04.02.10,20:11
Koľko mala hrubý príjem v zamestnaní za celý rok? Pokiaľ mala do 2012,85 €, tak keby podala daň.priznanie ,tak daňový úrad by jej vrátil celú zrazenú daň.
TerezaV
04.02.10,20:43
Túto podmienku žiaľ nesplňa... ale dik za postreh...:-)
TerezaV
04.02.10,20:47
:-))))))))))))) Tak ako vravíte!!!
TerezaV
08.02.10,14:53
Ahoj. Ešte som sa chcela spýtať, či je rozhodujúca výška zárobku dôchodkyne, keď si chce uplatniť rozdiel výšky NČZD a dôchodku. Ďakujem.
ZDENIELA
08.02.10,14:59
Ahoj. Ešte som sa chcela spýtať, či je rozhodujúca výška zárobku dôchodkyne, keď si chce uplatniť rozdiel výšky NČZD a dôchodku. Ďakujem.
Nie výška zárobku nie, len výška dôchodku ... loicky musí byť totiž nižší ako suma NČZD
kornelia2
08.02.10,15:33
Možete mi poradiť:
Zamestnanec v roku2009 robil do marca(stym že on dal vypoved, a od 15.4.09 zacal poberať invalidný dochodok,ma narok na Nčzd na celý rok 4025,70 alebo na 3mesiace??
ZDENIELA
10.02.10,08:09
Možete mi poradiť:
Zamestnanec v roku2009 robil do marca(stym že on dal vypoved, a od 15.4.09 zacal poberať invalidný dochodok,ma narok na Nčzd na celý rok 4025,70 alebo na 3mesiace??
Sleduje sa stav k 1.1. a keďže k 1. januáru 2009 nebol uznaný ako invalidný má nárok na celú nezdaniteľnú časť.
JarkaL
10.02.10,08:13
Len doplním, že invalidný dôchodca má nárok na NČ aj keby bol ID už k 1.1. Iné je to pri starobných dôchodcoch, tam je to tak, že keď k 1.1. bol starobným dôchodcom, nemá nárok na NČ (iba na rozdiel NČ-výška dôchodku).
ZDENIELA
12.02.10,10:47
Len doplním, že invalidný dôchodca má nárok na NČ aj keby bol ID už k 1.1. Iné je to pri starobných dôchodcoch, tam je to tak, že keď k 1.1. bol starobným dôchodcom, nemá nárok na NČ (iba na rozdiel NČ-výška dôchodku).
Ďakujem za opravu
latka
14.02.10,10:23
dobrý den, chcem sa opýtať ak k 1.1.09 ešte bol zamestnaný, od marca je na dochodku v potvrdení o príjme ma uvedené zrážky na dochodkové sporenie, ale zamestnávateľ ich síce zrazil ale na účet poisťovne neodviedol a v potvrdení o správcu doch. sporenia ma 0, môže si teda uplatniť tu nezdanite. časť alebo nie 12000sk
JarkaL
14.02.10,10:40
Nemôže, podstatné je potvrdenie od poisťovne.
latka
14.02.10,15:22
Nemôže, podstatné je potvrdenie od poisťovne.
a keby požiadal zamestnávateľa o ročné zúčtovanie, ten by to zohľadnil, alebo nie, ked mu to zo mzdy zrazil?
JarkaL
14.02.10,17:24
Podľa mňa nie, lebo aj k ročnému zúčtovaniu potrebuje ako prílohu to potvrdenie od DSS.