25252
05.02.10,06:59
Na nášho zamestnanca prišla žiadosť o vykonanie zrážok zo mzdy a máme postupovať podľa ustanovenia zákona č. 99/1963 Zb., druhej hlavy občianskoho súdneho poriadku.
Ako postupovať pri výpočte zrážky zo mzdy?
Andyke
05.02.10,08:28
Pozrela si sa na § 276-281 v OSP ?
Čistá mzda podľa OSP je hrubý príjem mínus daň z príjmov FO.
A prihliadaš na nepostihnuteľné sumy na povinného ,na vyživované osoby. Zrážky vykonávaš podľa toho či je to prednostná alebo neprednostná pohľadávka.
karinôčka
08.02.10,11:53
Nevedeli by ste aj mne pomôcť s mojou otázkou? Som zvedavá aspoň na Váš názor.

Chcela by som poprosiť o pomoc pri určení výšky zrážky. Platíme našim zamestnancom nástupný príspevok, ktorý sa vyplatí pri nástupe v prvom výplatnom termíne ako mimoriadna odmena, pretože sa z nej platí poistné a daň. Keď však dotyčný nedodrží podmienky a skončí PP pred tým ako je zamestnaný 1 kalendárny rok, je povinný tento nástupný príspevok vrátiť. Už pri nástupe mu dáme podpísať dohodu o zrážkach, aby sme si mohli príspevok pri odchode z poslednej, príp. predposlednej výplaty stiahnuť. Jedná sa mi o to, či ho môžem zraziť v plnej výške, alebo tiež musím počítať s nejakým obmedzením zrážky. Pretože to zrážam rovnakým prvkom, ako to do miezd zadávam, tj. skrátim mu tým hrubý príjem (mzdu) a tak isto aj čistý príjem.
Keby som vypočítala čistý príjem ešte pred tým ako mu zrazím ten nástupný príspevok tak mu zrážka vychádza, ale keď to zadám zoberie mu to aj z hrubého a musím mu ešte doplácať aj do minimálnej mzdy. Vie mi poradiť? Ďakujem za odpoveď.

Teraz keď tak nad tým rozmýšľam, že by som to mohla považovať aj za neprávom vyplatenú čiastku a tú mu môžem strhnúť aj bez dohody, alebo to nepovažujem za zrážku podľa ZP?