jaja6
05.02.10,07:20
Môže mi niekto poradiť, kedy môžem budovu výrobnú halu zaradiť na kartu, na ktorú nám stavebný úrad vydal povolenie na dočasné užívanie dňa 9.1.2009 a kolaudačné rozhodnutie 12.6.2009.Kedy môžem budovu začať účtovne a kedy daňovo odpisovať?ďakujem.
betka
09.02.10,20:45
Jaja, prosím Ťa, nehovor, že nemôžeš nič nájsť, pretože len ja v mojej osobe som sa o dočasných stavbách napísala dosť litánií na porade:


Toto som prekopírovala priamo z môjho príspevku.


Ano, zaradiť budovu do používania je možné vtedy ak:

Príklad:
Spoločnosť XY dostala 10.12.2009 od stavebného úradu povolenie na dočasné užívanie stavby (alebo prechodné) do 10.12.2010. NA stavbu nebolo dobosiaľ vydané kolaudačné rozhodnutie z titulu:
- došlo k " prehodnoreniu" stavby zo skladovacích priestrov na výrobnú halu. Výrobná hala nebola preklasifikovaná na výrobnú a to z titulu, že nesplňa podmienky výrobnej haly ako takej, a preto dostala "názov" ako dočasná. Výroba v nej funguje, ale napr, výroba plastový okien a spolu sňou i samotné výrobné zariadenie má ako také nedostatky, kt. je potrebné odstrániť, aby bola hala skolaudovaná ako výrobná (to len pre info)
- ak dostala hala od stavebného úradu povolenie na dočasnú prevádzku od -do, ja mám na základe postupov účtovania možnosť zaradiž túto halu do majetku, i keď nemám ešte splnené všetky podmienky na stálu prevádzku výroby=výrobnú halu ako takú. Ešte má nedostatky, kt. som povinná odstrániť v súvislosti s výrobou......
- z účtu 042 zaradím do používania na základe tohto povolenia od úradu a odpisujem....
- toto je základný rozdiel (v minulosti sa muselo účtovaž na 042 a bola povinná tvorba OP k obstarávaným investíciám bez možnosti zaradenia do používania. Teraz je možné konečne zaradiť a odpisovať)

- čo sa týka daní: Je možno túto nehnutelnosť "odpisovať daňovo" v tom prípade ak k 31.12. mám v ruke povenie stavebného úradu na prechodné a dočasné užívanie stavby, napr.
V roku 2008 som dostala povolenie na prechodné a dočasné užívanie stavby do 15.12.2009, ak toto povolenie je predlžené do nasl. obdobia roku 2010 je nárok na daňový odpis. Ak nemám povolenie po 15.12.2009 nemám nárok na odpisy daňové.

Jasne o tom hovorí ZDP i postupy. Treba prečítať......

Čo sa týka tých kolkov. Otázka:
Môžeš začať vôbec investíciu bez počiatočného stavebného povolenia???? Nie nemôžeš (nemal by si). A nie som povinná náhodou tieto kolky uhradiť ako vedľajšií náklad súvisiaci s obstaraním, aby som vôbec mohla konať???
Tento kolok by som považovala ako prvotný štart k obstarávaniu,
jaja6
17.02.10,05:31
Díky, iba som sa potrebovala uistiť.