Andan
05.02.10,07:54
Dobrý deň,plánujem podať žiadosť o rozvod.Mám právo v čase do rozvodu využívať jednu izbu v byte bez vstupu manželky tak,aby ma nemohla udať že jej bránim v prístupe k majetku,ak ja nevstupujem do izby ktorú si vybrala ona? V prípade ak sa mi tam dobíja,vyvoláva konflikty,rozbíja mi osobné veci,napáda a chce vyprovokovať aby som ju udrel,aby na mňa zavolala políciu,pritom spadne a vyhráža sa mi udaním,mám robiť čo?
Môžem predať auto,ak je prihlásené na mňa s tým,že polku sumy jej vyplatím ešte pred rozvodom? Považuje sa to ako bránenie v užívaní majetku?

Ďakujem.
kyblik
05.02.10,18:23
Komu patrí byt? Je nájomný?-kto je na nájomnej zmluve?, je v osobnom vlastníctve? - kto je na liste vlastníctva?, kedy bol nabodudnutý - ako? - doklad...

Správanie Tvojej manželky pozri link:
http://prison-education.oad.sk/sk/text5.html

Kto a ako nadobudol auto? Ak spoločne - je to spoločný majetok, aj napriek tomu, že je napísané na Teba...
Andan
05.02.10,22:46
Byt je v OV.Nadobudli sme ho s manželkou spoločne počas manželstva.Kúpili spoločne.Má v ňom trvalý pobyt ešte jej dcéra.ale žije inde.
Auto sme taktiež nadobudli počas manželstva.Spoločne.Znamená to,že auto nemôžem predať za žiadnych okolností,aj keby som jej polovicu sumy vyplatil?
Ano,je možné že sa jedná o týranie,volal som aj niekoľko liniek pomoci,ale nič zmysluplné som sa nedozvedel.A konflikty nechcem.Neviem totiž ani na čo právo mám ,alebo nie.Žiadna organizácia,sa vraj nezaoberá mužmi.Len mám najbližšie aspoň psych.poradňu.
kyblik
07.02.10,10:04
Auto sme taktiež nadobudli počas manželstva.Spoločne.Znamená to,že auto nemôžem predať za žiadnych okolností,aj keby som jej polovicu sumy vyplatil?

Auto môžeš predať. Máš dve možnosti:
1. Dohodneš sa s manželkou (písomne aby si bol krytý) na predaji vozidla. Cenu auta si rozdelíte.
2. Predáš auto, manželke vyplatíš polovicu ale riskuješ, že to napadne. Ani jeden z partnerov nemôže rozpredávať spoločne nadobudnutý majetok. Tvoja manželka môže napr. poukázať na to, že ona auto používa, príp. ho mohla predať výhodnejšie. Raz to bolo nadobudnuté spoločne, má to byť spoločne aj užívané, resp. predané.

Doplnené: Podobne je to aj s bytom. Máte na pobyt v ňom rovnaké právo. V prípade, že Ti bráni v užívaní môžeš isť na políciu a vysvetliť - popísať manželkine správanie. Toto potom rieši občiansko-právne oddelenie.
reno38
10.02.10,21:24
Mám priatela v podobnej situacii.Bol už podať na manželku trestné oznámenie,za to,že ho napadla a doma,že poškodzuje a v opilosti rozbíja veci.Verím Ti,že máš to ťažké.V dnešnej dobe sa veľa poukazuje na týrané ženu,no sú týraný aj muži.Ved kolké "KSANTYPY" žijú medzi nami.
Moja rada-nedaj sa vyprovokovať svojou manželkou.Ak chceš predať auto-tak ho ešte počas manželstva predaj.Hlavne si sprav kúpno-predajnú zmluvu.Polovicu peňazí daj pred svedkami,no najlepšie pred notárom manželke.Aby ich nemohla zatajiť.
Ešte jedna rada-zachovaj si vždy chladnú hlavu.Priprav sa psychycky na ťažké obdobie,ktoré ťa čaká.Nič netrvá večne.
Držím palce.
Laco-monter
11.02.10,04:15
Dobrý deň,plánujem podať žiadosť o rozvod.Mám právo v čase do rozvodu využívať jednu izbu v byte bez vstupu manželky tak,aby ma nemohla udať že jej bránim v prístupe k majetku,ak ja nevstupujem do izby ktorú si vybrala ona? V prípade ak sa mi tam dobíja,vyvoláva konflikty,rozbíja mi osobné veci,napáda a chce vyprovokovať aby som ju udrel,aby na mňa zavolala políciu,pritom spadne a vyhráža sa mi udaním,mám robiť čo?
Môžem predať auto,ak je prihlásené na mňa s tým,že polku sumy jej vyplatím ešte pred rozvodom? Považuje sa to ako bránenie v užívaní majetku?

Ďakujem.
Jeden priklad zo života,ktorý sa skutočne stal:

Sud rozhodol o užívaní bytu už rozvedenými ex-manželmi ,tak,že každý z nich mal právo užívať jednu izbu.
Ex-manžel však chcel aby sa ex-manželka odsťahovala z bytu.
Preto si do svojej izby vodil dámske návštevy v čase,keď exmanželka bola práve doma vo svojej izbe....:eek:
Po čase sa exmanželka sama dobrovoĺne odsťahovala.:rolleyes:
Andan
16.02.10,13:46
Dobrý deň,

takže som pokročil a aj nie.Dohodli sme sa na predaji auta,no priamo pred kupujúcim to náhle manželka odmietla a začala vyvádzať,že ona ho nepredá,že to je jej sloboda...
Nato vzala kľúč a už vyše 8 dní mi auto nechce dať,aby som ho používal.Volal som na políciu,tam ma odbili s tým,že 158 to nerieši a mám ísť na okrsok.tam som to mohol ohlásiť len ako priestupok..a nič sa nedeje.
Vzala z bytu bedňu od PC..takisto priestupok.
bráni mi v užívaní spoločných vecí....neviem ako ďalej.
ludex
16.02.10,13:55
Dobrý deň,

takže som pokročil a aj nie.Dohodli sme sa na predaji auta,no priamo pred kupujúcim to náhle manželka odmietla a začala vyvádzať,že ona ho nepredá,že to je jej sloboda...
Nato vzala kľúč a už vyše 8 dní mi auto nechce dať,aby som ho používal.Volal som na políciu,tam ma odbili s tým,že 158 to nerieši a mám ísť na okrsok.tam som to mohol ohlásiť len ako priestupok..a nič sa nedeje.
Vzala z bytu bedňu od PC..takisto priestupok.
bráni mi v užívaní spoločných vecí....neviem ako ďalej.


No tak za toto by som ju určite prepleskol,ale decentne,aby nemala modriny! A môže sa ísť sťažovať aj na lampáraň.

" každý si dovolí len tolko,kolko mu my dovolíme!"
kaco11
17.02.10,06:25
tak nieco vezmi aj ty. neviem ako by to obstalo pred sudom,je to len napad ale zdokumentovat co v byte je. so svedkom samozrejme. aby ho nevybielila. najlepsie mat doklady od tich veci. resp.predbezne opatrenie na byt co sa tyka uzivania. da sa nieco take dat?
kyblik
22.02.10,17:08
Dobrý deň,

takže som pokročil a aj nie.Dohodli sme sa na predaji auta,no priamo pred kupujúcim to náhle manželka odmietla a začala vyvádzať,že ona ho nepredá,že to je jej sloboda...

No vidíš ako rozumne si urobil, že si nás poslúchol - už by si mal na krku oznámenie o rozpredávaní spoločného majetku... ;)



Nato vzala kľúč a už vyše 8 dní mi auto nechce dať,aby som ho používal.Volal som na políciu,tam ma odbili s tým,že 158 to nerieši a mám ísť na okrsok.tam som to mohol ohlásiť len ako priestupok..a nič sa nedeje.

Tvoja manželka porušila zákon o občianskom spolunažívaní, je to trochu dlhodobejšie ale v prípade, že sa niečo zopakuje znovu to rieš cez políciu... Káždý záznam, ktorý budeš mať v ruke niečo znamená.



Vzala z bytu bedňu od PC..takisto priestupok.
bráni mi v užívaní spoločných vecí....neviem ako ďalej.

Znovu podaj oznámenie, no dobré by bolo keby si mal dôkaz, čo v byte bolo. Rýchlo všetko pofoť...



No tak za toto by som ju určite prepleskol,ale decentne,aby nemala modriny! A môže sa ísť sťažovať aj na lampáraň.

" každý si dovolí len tolko,kolko mu my dovolíme!"

Dovolím si nesúhlasiť... Iba "úbožiak" udrie ženu, nech je to akákoľvek beštia...

Ak je chudera ona, prečo by sa mal on znižovať na jej úroveň...:confused:
elli
25.02.10,16:48
Ešte jedna rada-zachovaj si vždy chladnú hlavu.Priprav sa psychycky na ťažké obdobie,ktoré ťa čaká.Nič netrvá večne.
Držím palce.[/QUOTE]

Zaklad je uvedomit si, ze az do rozvodu, teda skor do pravoplatnosti rozsudku o rozvode, mate obaja k spolocnym veciam uplne rovnake pravo.
Teda, keby si jej aj dal nejake peniaze za auto, znova ide o peniaze SPOLOCNE.... auto ste predsa nemali v podielovom spoluvlastnictve, ale tiez v BSM.

Pokial by si vedel dokazat, ze manzelka sa voci Tebe dopusta nasilia, je mozne domahat sa vydania predbezneho opatrenia, ktorym jej sud zakaze do bytu vstupovat. Ako podklad pre vydanie predbezneho opatrenia mozno pouzit policajny zaznam, spravu od lekara a pod.
Pravnym zakladom pre vydanie predbezneho opatrenia je:

§ 146 Občianskeho zákonnika:

(1) Ak dôjde medzi manželmi k nezhode o právach a povinnostiach vyplývajúcich z bezpodielového spoluvlastníctva, rozhodne na návrh niektorého z nich súd.

(2) Ak sa z dôvodu fyzického alebo psychického násilia alebo hrozby takého násilia vo vzťahu k manželovi alebo k blízkej osobe, ktorá býva v spoločnom dome alebo byte, stalo ďalšie spolužitie neznesiteľným, môže súd na návrh jedného z manželov obmedziť užívacie právo druhého manžela k domu alebo bytu patriacemu do bezpodielového spoluvlastníctva, prípadne ho z jeho užívania úplne vylúčiť.


§ 76 Občianskeho súdneho poriadku

(1) Predbežným opatrením môže súd nariadiť účastníkovi najmä, aby
a) platil výživné v nevyhnutnej miere;
b) odovzdal dieťa do starostlivosti druhého z rodičov alebo do starostlivosti toho, koho označí súd;
c) poskytol aspoň časť pracovnej odmeny, ak ide o trvanie pracovného pomeru a navrhovateľ zo závažných dôvodov nepracuje;
d) zložil peňažnú sumu alebo vec do úschovy na súde;
e) nenakladal s určitými vecami alebo právami;
f) niečo vykonal, niečoho sa zdržal alebo niečo znášal.
g) nevstupoval dočasne do domu alebo bytu, v ktorom býva osoba vo vzťahu ku ktorej je dôvodne podozrivý z násilia.
h) sa zdržal konania, ktorým porušuje alebo ohrozuje právo duševného vlastníctva.

(2) Predbežným opatrením možno nariadiť povinnosť niekomu inému než účastníkovi len vtedy, ak to možno od neho spravodlivo žiadať.

(3) Súd pri nariadení predbežného opatrenia uloží navrhovateľovi, aby v lehote, ktorú mu určí, podal návrh na začatie konania na súde alebo na rozhodcovskom súde; ak ide o konanie, ktoré možno začať aj bez návrhu, súd vydá uznesenie o začatí konania. Môže tiež určiť, že predbežné opatrenie bude trvať len po určený čas.

(4) Ak súd návrhu na nariadenie predbežného opatrenia v celom rozsahu vyhovie a stotožňuje sa so skutkovými a s právnymi dôvodmi návrhu na nariadenie predbežného opatrenia, súd to skonštatuje v odôvodnení a ďalšie dôvody nemusí uvádzať.

(5) Ak nie je možné doručiť uznesenie o nariadení predbežného opatrenia podľa odseku 1 písm. b) účastníkom ani pri jeho výkone, postupuje sa pri doručovaní uznesenia podľa § 75a ods. 3. To neplatí, ak bolo predbežným opatrením nariadené účastníkovi, aby odovzdal dieťa do starostlivosti druhého z rodičov.

----------------


Predbezko je vykonatelne jeho dorucenim, a pokial by ho porusila, privolat policiu a urobit zaznam, ze kona proti sudnemu rozhodnutiu. Samozrejme, ak sa podari dosiahnut predbezko, okamzite vymenit zamky, to je snad prirodzene.
elli
25.02.10,16:51
Navrh na vydanie predbezneho opatrenia je mozne podat sucasne s navrhom na rozvod, alebo ak je uz podany, tak ho k tomuto konaniu doplnit, a ziadat, aby predbezko trvalo do pravoplatnosti rozsudku o rozvode manzelstva.
V den pravoplatnosti rozvodoveho rozsudku mozes dat na sud navrh na vyporiadanie BSM sudom a rovnako poziadat o vydanie predbezneho opatrenia do skoncenia konania o vyporiadanie BSM.
Andan
31.05.10,05:24
Najnovsie mi manzelka pripravila nemile prekvapenie.Nasiel som si pracu a vyuzil som na nu nase auto.vystopovala ma v objekte pracoviska,vzala auto kym som bol v kancelarii.V aute boli firemne vzorky,podklady,ktore ale potom nechala doma.Moje osobne veci,vsetky doklady,kluce od bytu,peniaze,karty,bankomatovu kartu z ktorej mi vybrala peniaze...ma stale v drzbe.Co s tym?Bol som za pravnikom,na policii....vsetko stoji.Pravnik jej zaslal vyzvu,ale ona je mimo domu,cize ju nepreberie.ako dalej?
nemozem pracovat,nemam doklady,ak kvoli tomu pridem o pracu,ake mam podniknut kroky?
miky64
31.05.10,08:32
Najnovsie mi manzelka pripravila nemile prekvapenie.Nasiel som si pracu a vyuzil som na nu nase auto.vystopovala ma v objekte pracoviska,vzala auto kym som bol v kancelarii.V aute boli firemne vzorky,podklady,ktore ale potom nechala doma.Moje osobne veci,vsetky doklady,kluce od bytu,peniaze,karty,bankomatovu kartu z ktorej mi vybrala peniaze...ma stale v drzbe.Co s tym?Bol som za pravnikom,na policii....vsetko stoji.Pravnik jej zaslal vyzvu,ale ona je mimo domu,cize ju nepreberie.ako dalej?
nemozem pracovat,nemam doklady,ak kvoli tomu pridem o pracu,ake mam podniknut kroky?
mimotemyje to nelegalne ale použi telefonny zoznam čim hrubši tým lepši nezanechava modriny a pomaha ako najlepši pravnik mimotemy potom
je to sproste ale ako sa hovorí na hrube vrece hruba zaplata
Laco-monter
31.05.10,08:50
Najnovsie mi manzelka pripravila nemile prekvapenie.Nasiel som si pracu a vyuzil som na nu nase auto.vystopovala ma v objekte pracoviska,vzala auto kym som bol v kancelarii.V aute boli firemne vzorky,podklady,ktore ale potom nechala doma.Moje osobne veci,vsetky doklady,kluce od bytu,peniaze,karty,bankomatovu kartu z ktorej mi vybrala peniaze...ma stale v drzbe.Co s tym?Bol som za pravnikom,na policii....vsetko stoji.Pravnik jej zaslal vyzvu,ale ona je mimo domu,cize ju nepreberie.ako dalej?
nemozem pracovat,nemam doklady,ak kvoli tomu pridem o pracu,ake mam podniknut kroky?


Hádam nechceš povedať, že nechať jej druhé kľúče od auta, bol od Teba múdry krok ???
Mgr.Shrek
31.05.10,09:32
Najnovsie mi manzelka pripravila nemile prekvapenie.Nasiel som si pracu a vyuzil som na nu nase auto.vystopovala ma v objekte pracoviska,vzala auto kym som bol v kancelarii.V aute boli firemne vzorky,podklady,ktore ale potom nechala doma.Moje osobne veci,vsetky doklady,kluce od bytu,peniaze,karty,bankomatovu kartu z ktorej mi vybrala peniaze...ma stale v drzbe.Co s tym?Bol som za pravnikom,na policii....vsetko stoji.Pravnik jej zaslal vyzvu,ale ona je mimo domu,cize ju nepreberie.ako dalej?
nemozem pracovat,nemam doklady,ak kvoli tomu pridem o pracu,ake mam podniknut kroky?

Podaj na ňu trestné oznámenie pre spáchanie trestného činu krádeže.
Ako nemáš čo stratiť a pri rozvodovom konaní aspoň budeš mať dôkazy o jej správaní.
Andan
31.05.10,12:19
Kluče od auta vlastnila už pred návrhom na rozvod.Je to podľa práva spoločný majetok.
Andan
31.05.10,12:23
Na polícii tvrdili že to nie je trestný čin.že je to len priestupok,nakoľko aj peniaze ktoré ukradla,nepresahujú stanovenú výšku na trestný čin.
A peniaze sú vraj do rozvodu spoločné.Je to tak??Do návrhu na rozvod som ale uviedol,že nevedieme spoločnú domácnosť.
pepsikova
31.05.10,13:20
..možno keby si bol na polícii nahlásil krádež auta a osobných dokladov bez udania zlodeja, tak už by to bol trestný čin..a keby sa zistilo, že to bola manželka, ste v rozvodovom konaní,mohol by si trvať na tom, že si mal v aute kopu peňazí a čojaviemčo, čo nebolo jej-však ona tiež nehrá s tebou fér...ak nevediete spoločne peniaze, to znamená, že ti tvoje ukradla-i keď sú v podstate spoločné-ale musíš predsa z niečoho žiť.. ale:ukradol si jej ty niečo? Alebo je len taká protivná...ak nieje prístupná žiadnym argumentom, ani rozhovorom, pri každom jej zvýšení hlasu voči tebe volaj políciu,zakaždým!!! a povedz jej,že to tak bude už stále,lebo je mrcha protivná a buď kludný, usmievaj sa,aj keď sa to nebude dať, rozvod je hra na nervy a ona to asi nejak nedobre nesie...pošli ju psychiatrovi-len tak, medzi rečou...