ichromekova
05.02.10,09:05
Ahojte poraďáci, chcem Vás poprosiť o radu. Aké výkazy predkladá nezisková organizácia, kde všade a aké sú tam termíny?
Ďakujem.
Daňovému úradu výkaz o majetku a záväzkoch a výkaz o príjmoch a výdavkoch spolu s daňovým priznaním (ak účtuje v JÚ) , pri PU výsledovku, súvahu a Poznámky.
ichromekova
06.02.10,06:53
Nemá mi kto poradiť?
victoria
06.02.10,07:21
Neziskova organizacia podava vykazy urcene pre neziskove organizacie, podla toho v akej uctovej sustave uctuje. V sustave jednoducheho aj podvojneho uctovnictva su specialne vykazy urcene pre neziskove organizacie. V obidvoch pripadoch podava danove priznanie pre pravnicke osoby.
Kristina27
06.02.10,08:44
na stránke www.drsr.sk:

daňovníci, ktorí nie sú založení alebo zriadení za účelom podnikania účtujúci v sústave PÚ prikladajú k DP súvahu - Súvaha Úč NUJ 1-01, Výkaz ziskov a strát /Výsledovka Úč NUJ 2-01 a Poznámky. Daňovníci účtujúci v JÚ prikadajú k DP Výkaz o príjmoch a výdavkoch /Výkaz NO Uč. 1-01/ a Výkaz o majetku a záväzkoch /Výkaz NO Uč. 2-01/.
AdaG
06.02.10,09:01
Minulý rok boli nové, ktovie, či aj tohto roku niečo nevymyslia, asi bude treba počkať...
IwankaS
22.02.10,22:33
Neziskova organizacia podava vykazy urcene pre neziskove organizacie, podla toho v akej uctovej sustave uctuje. V sustave jednoducheho aj podvojneho uctovnictva su specialne vykazy urcene pre neziskove organizacie. V obidvoch pripadoch podava danove priznanie pre pravnicke osoby.



Prosim o radu......mozem podat DP pre PO a vykazy JU pre neziskove organizacie? Mam v tom totalny chaos..... :mee: Zdedila som ucto pre zväz a v roku 2008 mali DP pre PO a vykaz o majetku a zavazku, vykaz prijmoch a vydavkoch ......... Neviem co si mam o tom mysliet S niecim takym som sa nestretla a ani iny v mojom okoli tak pisem tu... pretoze uz neviem kam sa mam obratit..................................... ano a Zväz ma prijem z prenájmu tak to musim podat DP to viem ale co s tymto???:(
jeso
23.02.10,05:09
ano ak robiš pre OZ JU tak podavaš DP PO ale k tomu podavaš vykaz o majetku a zavazku, vykaz prijmoch a vydavkoch pre neziskové organizácie - ale musíš robiť jednoduché účtovníctvo
IwankaS
23.02.10,12:49
ano ak robiš pre OZ JU tak podavaš DP PO ale k tomu podavaš vykaz o majetku a zavazku, vykaz prijmoch a vydavkoch pre neziskové organizácie - ale musíš robiť jednoduché účtovníctvo


Dakujem Vam za odpoved... :) patrala som na nete a nasla som takyto clanok:

4. Opatrenie MF SR č. 22 602/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní položiek účtovnej závierky, obsahovom vymedzení niektorých položiek a rozsahu údajov určených z účtovnej závierky na zverejnenie pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré nie sú založené alebo zriadené za účelom podnikania (Finančný spravodajca č. 17/2002)v znení Opatrenia MF SR č. MF/10354/2004 – 74 (Finančný spravodajca č. 14/2004)

používajú

a) príspevkové organizácie účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktorých zriaďovateľom je obec alebo vyšší územný celok, ak nepodnikajú a ak objem ich ročného rozpočtu výdavkov nepresahuje 500 000 Sk,
b) občianske združenia, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu,
- organizačné zložky Matice slovenskej, ktoré majú právnu subjektivitu,
- združenia právnických osôb,
- pozemkové spoločenstvá,
- spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov,
- neinvestičné fondy,
- neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby,
ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 3 000 000 Sk,
c) cirkvi a náboženské spoločnosti, ich orgány a cirkevné inštitúcie, ktoré majú právnu subjektivitu, ak nepodnikajú a ak nie sú príjemcami dotácií (grantov) zo štátneho rozpočtu.

Príspevkové organizácie účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktorých zriaďovateľom je obec alebo vyšší územný celok, ak nepodnikajú a ak objem ich ročného rozpočtu výdavkov nepresahuje 500 000 Sk zostavujú účtovné výkazy podľa vzorov ustanovených v Opatrení MF SR č. 1407/2003-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek účtovnej závierky, termíny a miesto predkladania účtovnej závierky pre rozpočtové organizácie, štátne fondy, obce, vyššie územné celky, príspevkové organizácie a niektoré iné právnické osoby, ktorých hlavným predmetom činnosti nie je podnikanie (Finančný spravodajca č. 6/2003), v znení Opatrenia MF SR č. MF/10717/2004-74 (Finančný spravodajca č. 14/2004). V prípade, ak vznikla povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov, predkladajú miestne príslušnému daňovému úradu spolu s daňovým priznaním v súlade s § 38 ods. 2 zákona o správe daní a poplatkov prílohu, ktorou podľa tohto opatrenia je:

- 1 x Výkaz o majetku a záväzkoch a príjmoch a výdavkoch príspevkových organizácií (MPO Úč 1-01)

Ostatné účtovné jednotky zostavujú účtovné výkazy podľa vzorov uvedených v prílohe k Opatreniu MF SR č. 22 602/2002-92 (Finančný spravodajca č. 17/2002) nasledovne a Pokynu MF SR č. 11 280/2003-92 (Finančný spravodajca č. 13/2003). V prípade, ak vznikla povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov, predkladajú účtovné výkazy miestne príslušnému daňovému úradu ako prílohu k daňovému priznaniu v súlade s § 38 ods. 2 zákona o správe daní a poplatkov:

- Výkaz o príjmoch a výdavkoch (Výkaz NO Úč 1-01)
- Výkaz o majetku a záväzkoch (Výkaz NO Úč 2-01)




No moja predchodkyna robila jednoduche uctovnictvo, DP pre FO, a vykazy pre FO a nie NO ??? Este som rozmyslala ci nemoze nastat takyto pripad, ako ona uviedla-v takej kombinacii?
++ No mozno som si ho mala precitat uz vcera :D ale ked mam prenajom reklamneho panelu - Podla mojho nazoru je to prijem z podnikania, ak sa to da takto nazvat. Tak potom uz nespadam do tejto kategorie?
Hmm a este taka pikoska: Nemam stanovy :confused: k zväzu co by tam malo byt napisane? ohladom uctovania?
Velmi Vam dakujem za vsetky reakcie, na tuto temu... alebo nejake odporucania kam pozret....
ego.mc
23.02.10,16:10
Myslím, že taký prípad nemôže nastať, kedže NO nie je FO ale PO.
Prenájom reklamného panela ešte nemusí byť podnikaním, v každom prípade príjem z neho je zdaniteľný
Bude toho určite viac, čo by malo byť v stanovách, ale čo sa týka účtovníctva, tak asi :
čoho sa týka hlavná činnosť NO
členské príspevky
IwankaS
23.02.10,20:28
Myslím, že taký prípad nemôže nastať, kedže NO nie je FO ale PO.
Prenájom reklamného panela ešte nemusí byť podnikaním, v každom prípade príjem z neho je zdaniteľný
Bude toho určite viac, čo by malo byť v stanovách, ale čo sa týka účtovníctva, tak asi :
čoho sa týka hlavná činnosť NO
členské príspevky


Clenske prispevky nemaju,ani v stanovych - vypocute....Jediny prijem maju len ten prenajom reklamneho panelu
Ak by v stanovach mali: vyvijat podnikatelsku cinnost v sulade so vseobecnymi pravnymi predpismi tak by som tam mohla zahrnut ten prenajom? A co by s toho vyplyvalo?
No zamotavam sa riadne, cim viac citam.
ego.mc
23.02.10,23:41
Ak by mali podnikateľskú činnosť, museli by viesť PÚ.
IwankaS
27.02.10,11:32
Prosim o radu......mozem podat DP pre PO a vykazy JU pre neziskove organizacie? Mam v tom totalny chaos..... :mee: Zdedila som ucto pre zväz a v roku 2008 mali DP pre PO a vykaz o majetku a zavazku, vykaz prijmoch a vydavkoch ......... Neviem co si mam o tom mysliet S niecim takym som sa nestretla a ani iny v mojom okoli tak pisem tu... pretoze uz neviem kam sa mam obratit..................................... ano a Zväz ma prijem z prenájmu tak to musim podat DP to viem ale co s tymto???:(


Takze svoj problem som riesila tym ze som sa sla popytat na DU za spravkynou, ta mi povedala ze by sa mali podavat vykazy pre neziskove organizacie, ale nevadi ak podam pre FO.... Myslim si ze o par rokov by to problem bol... Prikladam aj prilohy o teme : zdruzenia,spolky, organizacie.... Co ma najviac zaujalo ked som patrala po celom nete....
IwankaS
04.03.10,19:47
Sorry
Zial ale kedze v poselednej dobe citam viac poradu, tak neviem ci tu mozem pripojit diskusiu z inej www - strany