zazi
05.02.10,09:22
Za celý kalendárny rok dodáme tovar podľa § 43 odst.1 zákona o DPH asi v hodnote 150 000 € , takže by som mohla podávať súhrnný výkaz štvrťročne. Ale chcela by som si to ulahčiť a podať súhrnný výkaz mesačne - v tom mesiaci,kedy som dodala tovar oslobodený od dane. Môžem postupovať aj takto? Musím potom stále podávať mesačne ?
IvoM
05.02.10,08:41
Prečitaj si pozorne §80, možnosť podávať štvrťročný výkaz je len pri dodaní tovaru za posledné 4 štvrťroky pod 100 000 EUR, takže ak dodáš tovar za 150 000 ani nad štvrťročným výkazom neuvažuj.


§ 80
Súhrnný výkaz

(1) Platiteľ je povinný podať súhrnný výkaz za každý kalendárny mesiac, v ktorom
a) dodal tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods. 1 z tuzemska do iného členského štátu osobe, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte,
b) premiestnil tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods. 4,
c) sa zúčastnil na trojstrannom obchode ako prvý odberateľ podľa § 45,
d) dodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň, a táto osoba je povinná platiť daň.
(2) Platiteľ môže podať súhrnný výkaz za kalendárny štvrťrok, ak hodnota tovarov podľa odseku 1 písm. a) až c) nepresiahne v príslušnom kalendárnom štvrťroku a súčasne v predchádzajúcich štyroch kalendárnych štvrťrokoch hodnotu 100 000 eur; možnosť podať súhrnný výkaz za kalendárny štvrťrok prestáva platiť od skončenia kalendárneho mesiaca, v ktorom hodnota tovarov podľa odseku 1 písm. a) až c) presiahne v príslušnom kalendárnom štvrťroku hodnotu 100 000 eur, a platiteľ je povinný podať súhrnný výkaz osobitne za každý kalendárny mesiac príslušného kalendárneho štvrťroka
zuzanna
05.02.10,11:21
a poradte este mne ked dodavam iba sluzby podla §15osd. 1 som povinná podať súhrný výkaz mesačne ? vdaka
grammatika
05.02.10,11:30
a poradte este mne ked dodavam iba sluzby podla §15osd. 1 som povinná podať súhrný výkaz mesačne ? vdaka


Keď dodávaš služby, tak môžeš štvrťročne - na výšku služieb sa neprihliada, ak by si dodávala aj tovar, tak tam sleduješ hranicu pre určenie termínu podania.
zuzanna
05.02.10,11:35
§ 80
Súhrnný výkaz

(1) Platiteľ je povinný podať súhrnný výkaz za každý kalendárny mesiac, v ktorom
a) dodal tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods. 1 z tuzemska do iného členského štátu osobe, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte,
b) premiestnil tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods. 4,
c) sa zúčastnil na trojstrannom obchode ako prvý odberateľ podľa § 45,
d) dodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň, a táto osoba je povinná platiť daň.

a toto neplatí???
grammatika
05.02.10,11:46
§ 80
Súhrnný výkaz

(1) Platiteľ je povinný podať súhrnný výkaz za každý kalendárny mesiac, v ktorom
a) dodal tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods. 1 z tuzemska do iného členského štátu osobe, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte,
b) premiestnil tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods. 4,
c) sa zúčastnil na trojstrannom obchode ako prvý odberateľ podľa § 45,
d) dodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň, a táto osoba je povinná platiť daň.

a toto neplatí???


:) aj ja som to čítala ako Ty (právnicky), ale na stránke drsr je usmernenie-metodický pokyn, kde sa píše, že sa neprihliada na výšku služby
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_sv_0110.pdf

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/sv_1_1_10.pdf
Blankake
05.02.10,12:12
grammatika má pravdu, bolo to aj na školení DRSR, v prípade dodávania len služieb, sa SV môže podávať štvrťročne - bez ohľadu na výšku.

Ešte upresním, toto platí len aj pre neplatiteľov DPH (ktorí sú povinní sa ale registrovať podľa par. 7 alebo 7a).
Dav
11.02.10,20:05
§ 80
Súhrnný výkaz

(1) Platiteľ je povinný podať súhrnný výkaz za každý kalendárny mesiac, v ktorom
a) dodal tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods. 1 z tuzemska do iného členského štátu osobe, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte,
b) premiestnil tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods. 4,
c) sa zúčastnil na trojstrannom obchode ako prvý odberateľ podľa § 45,
d) dodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň, a táto osoba je povinná platiť daň.

a toto neplatí???

Toto platí http://www.porada.sk/1272039-post11.html
brasci
18.04.10,12:58
Mám dotaz, keď som dodal do zahraničia služby podla §15 ods.1, hodnotu týchto služieb zapíšem len do súhrnného výkazu?

Aj ja a aj odberateľ v AT sme riadnymi platitelmi DPH už niekolko rokov

Do priznania DPH sa to nevpisuje nikam??? Lebo takú kolonku ktorý by vyhovovala mojej službe som tam nenašiel...
grammatika
18.04.10,15:13
Brasci, Tvoje služby nie sú predmetom DPH na SR, čiže do nášho klasického tlačiva DP nevstupujú, údaje idú len do SV.
brasci
18.04.10,17:03
no ja si to aj myslím, lenže jedna daňová poradkyňa mi stále hovorí opak... a keď jej poviem, že v tlačive DPH nemám na to kolonku tak mi na to povie, že ale niekam to tam musím napasovať... takéto vysvetlenie mi ale príde zcestné
tuta
18.04.10,18:53
Je to tak ako píše gramatika v predchádzajúcom príspevku. Tieto služby nie sú predmetom dane v SR a uvádzajú sa iba v SV.
Údaje uvedené v súhrnných výkazoch sú dané k dispozícii daňovým úradom iných členských štátov na účel kontroly správneho platenia dane u príjemcov tovarov a služieb, ale toto by mala daňová poradkyňa vedieť.
zuzana.b
18.04.10,19:03
dobry den,
prosim Vas, kde najdem kody statov - zaujima ma napr.Chorvatsko, ktore nie je clenom EU
dakujem
Blankake
18.04.10,19:09
dobry den,
prosim Vas, kde najdem kody statov - zaujima ma napr.Chorvatsko, ktore nie je clenom EU
dakujem
Napr. tu:

http://publications.europa.eu/code/sk/sk-5000600.htm
tuta
18.04.10,19:10
Chorvátsko - HR
zuzana.b
18.04.10,19:12
a ked mam dic chorvatskej firmy oznacene MB123345 to je dobre?
stretli ste sa tym?
zuzana.b
18.04.10,19:13
a ked mam dic chorvatskej firmy oznacene MB123345 to je dobre?
stretli ste sa tym?
taxedit ma nechce pustit dalej - ze HR nie je z clenskych statov EU
Blankake
18.04.10,19:30
a ked mam dic chorvatskej firmy oznacene MB123345 to je dobre?
stretli ste sa tym?
to bude niečo iné, pretože v Chorvátsku by malo mať IČ DPH 11 znakov a na začiatku HR.

http://en.wikipedia.org/wiki/Value_added_tax_identification_number
brasci
19.04.10,05:29
Je to tak ako píše gramatika v predchádzajúcom príspevku. Tieto služby nie sú predmetom dane v SR a uvádzajú sa iba v SV.
Údaje uvedené v súhrnných výkazoch sú dané k dispozícii daňovým úradom iných členských štátov na účel kontroly správneho platenia dane u príjemcov tovarov a služieb, ale toto by mala daňová poradkyňa vedieť.

však tak to aj spravím... ďakujem

lebo ona hovorí, že je to ako s tovarom, to sa do tlačiva DPH vpisuje....
alexandr
19.04.10,06:09
Dobrý deň, moja otázka : SZČO, platca DPH mal za 1 Q jednu faktúru za 600 € do Rakúska ale faktúroval bez DPH musí podať Súhrnný výkaz? Ďakujem za odpoveď!
grammatika
19.04.10,06:33
Mám dotaz, keď som dodal do zahraničia služby podla §15 ods.1, hodnotu týchto služieb zapíšem len do súhrnného výkazu?

Aj ja a aj odberateľ v AT sme riadnymi platitelmi DPH už niekolko rokov

Do priznania DPH sa to nevpisuje nikam??? Lebo takú kolonku ktorý by vyhovovala mojej službe som tam nenašiel...


Brasci, Tvoje služby nie sú predmetom DPH na SR, čiže do nášho klasického tlačiva DP nevstupujú, údaje idú len do SV.


Je to tak ako píše gramatika v predchádzajúcom príspevku. Tieto služby nie sú predmetom dane v SR a uvádzajú sa iba v SV.
Údaje uvedené v súhrnných výkazoch sú dané k dispozícii daňovým úradom iných členských štátov na účel kontroly správneho platenia dane u príjemcov tovarov a služieb, ale toto by mala daňová poradkyňa vedieť.

však tak to aj spravím... ďakujem

lebo ona hovorí, že je to ako s tovarom, to sa do tlačiva DPH vpisuje.
Nerozumiem Tvojej poslednej odpovedi...kde je moje tvrdenie?
grammatika
19.04.10,06:35
Dobrý deň, moja otázka : SZČO, platca DPH mal za 1 Q jednu faktúru za 600 € do Rakúska ale faktúroval bez DPH musí podať Súhrnný výkaz? Ďakujem za odpoveď!
Ak miesto dodania bolo Rakúsko - na základe čoho SZČO fakturoval bez DPH, tak musí podať do 20.04.2010 štvrťročný súhrnný výkaz.
zuzana.b
19.04.10,07:21
prosím ešte jednu vec mi poraďte, keďže Chorvátsko nie je členským štátom EU, tiež treba posielať Súhrnný výkaz?
brasci
19.04.10,07:22
grammatika: no teraz asi nerozumiem ja... takže celý prípad zrekapitulujem.... Slovenská firma s IČ DPH faktúruje rakúskej firme s rakúskym IC DPH služby. Konkrétne nejaké služby statika, ktorý svoju prácu vykonáva vo Viedni. Podla tohto prípadu som určil, že je to dodanie služby podľa §15 ods. 1. Takže honotu týchto služieb zapíšem do SV a do tlačiva DPH nie.

Je to správne?
brasci
19.04.10,07:58
No a teraz som už úplne vedla... Volal som do banskej bystrice na metodické usmernenie a povedali mi, že služby statika súvisiace so stavbou sú §16 ods. 1 a v tom prípade do tlačiva DPH nevchádza a ani nemusíme podávať SV.

Inak mi potvrdila, že služby § 15 ods.1 do tlačiva DPH nevchádzajú.
grammatika
19.04.10,08:09
pýtal si sa na služby podľa §15 odst.1-tie idú so SV a do DPH nie
aliiica
19.04.10,08:12
Potrebujem poradit.
Nasa firma vykonala stavebne prace v cechach pre slovensku firmu s ceskym ic dph. Fakturovali sme bez DPH. Ide tato sluzba do SV?
brasci
19.04.10,08:13
ja viem na čo som sa pýtal, asi som prvotne zle určil službu... moja chyba, ospravdlňujem sa...

teraz mám teda novú otázku.. je takáta služby §15 ods. 1 alebo §16 ods. 1??

A ak je to §16 ods.1 treba SV alebo nie
grammatika
19.04.10,08:30
ja viem na čo som sa pýtal, asi som prvotne zle určil službu... moja chyba, ospravdlňujem sa...

teraz mám teda novú otázku.. je takáta služby §15 ods. 1 alebo §16 ods. 1??

A ak je to §16 ods.1 treba SV alebo nie
§ 80
Súhrnný výkaz

(1) Platiteľ je povinný podať súhrnný výkaz za každý kalendárny mesiac, v ktorom
a) dodal tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods. 1 z tuzemska do iného členského štátu osobe, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte,
b) premiestnil tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods. 4,
c) sa zúčastnil na trojstrannom obchode ako prvý odberateľ podľa § 45,
d) dodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň, a táto osoba je povinná platiť daň.

(5) V súhrnnom výkaze sa neuvádzajú služby oslobodené od dane podľa zákona platného v členskom štáte, v ktorom je miesto dodania služby.
brasci
19.04.10,08:34
grammatika: zákona čítať viem, mám ho tu pred sebou, ide mi skôr o interpretáciu zákona...
brasci
19.04.10,08:47
tak skúsil som to nahádzať do omegy, ak to označím ako službu podla §15 do SV to vojdea do tlačiva nie a ak ako služby podla §16 nevojde to nikam.... tak to budem robiť a hotovo
aliiica
19.04.10,10:32
Potrebujem poradit.
Nasa firma vykonala stavebne prace v cechach pre slovensku firmu s ceskym ic dph. Fakturovali sme bez DPH. Ide tato sluzba do SV?

prosim skusi niekto poradit?
brasci
19.04.10,11:11
aliiica: to je ako to čo som riešil ja, stavebné práce sú §16 ods.1 takže nie...
aliiica
19.04.10,12:01
Ahaaaa takze stavebne prace to je §16 ods.1 a to teda nejde do SV?
brasci
20.04.10,15:42
nie som si istý, ale samotné stavebné práce asi nie sú 16 ods.1, tam je písaná príprava...