Kaja.K
05.02.10,11:17
Ahojte,

potrebujem súrne poradiť v jednej veci, s ktorou absolútne nemám skúsenosti.
Zamestnanec s.r.o. je od 1.12. PN. PN stále trvá. V 12/09 dostávali všetci zamestnanci koncoročné prémie, aj on dostal. Zrazila som mu poistné aj daň. Postupovala som správne?
A teraz v januári mu firma chce aj spätne poskytnúť firemný benefit, že mu nahradí 75% mzdy - bude z toho platiť on, aj zamestnávateľ nejaké odvody, alebo len daň?
Prosím surne o radu...
Andyke
05.02.10,10:28
Do SP odvediete iba úrazové poistenie. (za zamestnávateľa)

§ 140 Zák. o soc.poistení:

6) Zamestnávateľ nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, poistné na garančné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného fondu solidarity v období, počas ktorého jeho zamestnanec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti.

§ 140 ods. 2 zamestnanec nie je povinný platiť poistné na nemocenské a dôchodkové poistenie a na poistenie v nezamestnanosti v období, počas ktorého je uznaný dočasne PN,

Do zdravotnej odvody idú. (aj za zamestnanca aj za zamestnávateľa)
Kaja.K
05.02.10,13:11
Ďakujem,

len sa opýtam, či ste si úplne istí? Potom sa hodím na PN, zamestnávateľ mi dá odmenu pol milióna a nezaplatím z toho ani ja ani od odvody do SP?
To samozrejme nie je môj prípad, len zovšeobecňujem... Je to naozaj tak?

Vrelá vďaka vopred.
Andyke
05.02.10,13:52
§-y som uviedla vyššie. Zákon o soc.poist. je aj tu na Porade, treba sa presvedčiť .
veronikasad
05.02.10,14:00
Nechcem zakladať novú tému, preto trochu pozmením názov - Prémie a ročné odmeny vyplatené po skončení pracovného pomeru - počas evidencie na úrade práce.

Zamestnanec dostal výpoveď v zmysle § 63 odst. 1 písm. b/. Pracovný pomer skončil po uplynutí výpovednej doby dňa 31.12.2009. Od 1.1.2010 je evidovaný na úrade práce - od 10.1.2010 má uzatvorenú s pôvodným zamestnávatelom dohodu o vykonaní práce s príjmom 65 % živ. minima.

Vo výplate za mesiac janur 2010 dostane vyplatený od zamestnávatela 14. plat a vo výplate za mesiac marec 2010 ročnú odmenu za rok 2009.

Zaujíma ma, či bude mať výplata tejto mzdy vplyv na dodržanie výšky mzdy pre evidenciu na úrade práce (podľa mňa by sa to malo zdaniť spolu s dohodou) a nevyradia ho z tohto dôvodu z evidencie. Nie je to žiadna špekulácia, sú to odmeny, ktoré v tomto termíne dostanú všetci zamestnanci firmy a zamestnanec má ne ne nárok aj po skončení prac.pomeru v zmysle platnej KZ.

Ak ste niekto takýto prípad riešili, poraďte mi prosím.
Ďakujem
Andyke
05.02.10,14:25
Nemala som taký prípad, ale zamestnávateľ mu dá Potvrdenie o skutočne vyplatenej mzde a tam sa objaví aj ten 14. plat.
U mňa jednoznačne prekračuje povolený príjem a vyradia ho z evidencie.
Príjem sa zdaní celý naraz.(dohoda + 14.plat)
veronikasad
05.02.10,14:27
Nemala som taký prípad, ale zamestnávateľ mu dá Potvrdenie o skutočne vyplatenej mzde a tam sa objaví aj ten 14. plat.
U mňa jednoznačne prekračuje povolený príjem a vyradia ho z evidencie.
Príjem sa zdaní celý naraz.(dohoda + 14.plat)
Ak by nemal dohodu, aj tak ho vyradia z evidencie ? Ide o dosť vysoký príjem aj vysokú dávku v nezamestnanosti. (dohoda je nahlásená, rušiť ju nebude - doplňujúca otázka len pre moj pokojný spánok)

Zamestnanec bol prepustený po 40 rokoch práce u jedného zamestnávatela.
Andyke
05.02.10,14:37
Však potom sa znovu zaregistruje a bude poberať dávku v nezamestnanosti ďalej.
Keď pozerám na tú dĺžku PP, po podpore nemá ešte nárok na predčasný dôchodok?
veronikasad
05.02.10,14:41
Však potom sa znovu zaregistruje a bude poberať dávku v nezamestnanosti ďalej.
Keď pozerám na tú dĺžku PP, po podpore nemá ešte nárok na predčasný dôchodok?
Do riadneho dôchodku ide v apríli, dovtedy chcel byť na úrade práce. Ak ho vyradia pre porušenie podmienok, nanovo zaregistrovať sa môže tušim až po 3 mesiacoch a to už bude mať dôchodkový vek.
JarkaL
05.02.10,14:44
Nemôžu mu ten 14. plat a ročnú odmenu vyplatiť až vo výplate za apríl v máji?
Andyke
05.02.10,14:44
A nemohli by mu tú odmenu vyplatiť až v apríli?
veronikasad
05.02.10,14:47
A nemohli by mu tú odmenu vyplatiť až v apríli?
Nie, nedá sa robiť výnimka - to sú prostriedky na mzdy stanovené v týchto termínoch.
Andy, ďakujem za rady - skúsim ešte v pondelok pozisťovať na Úrade práce, či tam neplatí výnimka, keďže sa to evidentne vzťahuje k predch. prac. pomeru.
Melnick
05.02.10,23:37
Veronika, tiež si myslím, že príde o podporu. Pretože nie je dôležité za aké obdobie mu bol vyplatený príjem, ale je dôležité posudzovanie či
vykonáva zárobkovú činnosť, za ktorú mzda alebo odmena nepresahuje 65 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, platného k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, zvýšeného o príslušné úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie platené zamestnancom a preddavku na daň z príjmov.