lukasx
05.02.10,12:15
Prečítal som si všetky príspevky tohto druhu na tejto stránke, ale rád by som sa opýtal jednu vec.
Plánujem si založiť nový súkromný účet a ten účet, ktorý mám teraz ako súkromný chcem používať v budúcnosti ako podnikateľský. Ako to ale je so zostatkom na účte? Musím z neho všetky finančné prostriedky vybrať kým ho prihlásim na DÚ ako podnikateľský? Alebo ich tam môžem nechať a nikoho nebude zaujímať čo to je za peniaze a odkiaľ sú? Predsa aj keď sa uzatvára účet v banke, tak je povinnosť tam vždy nejakú sumu vložiť na začiatok. Dúfam že som to napísal zrozumiteľne a za odpveď vopred ďakujem.
Zoltán Kovács
05.02.10,11:18
Peniaze nemusíš vyberať. V účtovníctve bude zostatok na účte počiatočným stavom bankového účtu.
dobrava
02.11.11,08:37
Prajem dobrý deň, SZČO zmenil účet v súvislosti s podnikaním /zmena banky/. Zmenu nahlásil na DÚ - uviedol, že starý účet už nepoužíva v súvislosti s podnikaním a uviedol aj číslo nového účtu. Teraz mu prišla výzva z DÚ, že má do 15 dní oznámiť, či bude nový účet používať aj ako účet pre daň z pridanej hodnoty /pred 2 rokmi bol platcom DPH a starý účet bol uvedený aj ako účet pre DPH, momentálne však nie je platcom DPH, tak neuvádzal, že tento nový účet bude používať aj ako účet pre DPH/. Je to potrebné nahlasovať, aj keď nie je platcom DPH, ak áno, akou formou? Ďakujem.
Zita5
02.11.11,08:55
Prajem dobrý deň, SZČO zmenil účet v súvislosti s podnikaním /zmena banky/. Zmenu nahlásil na DÚ - uviedol, že starý účet už nepoužíva v súvislosti s podnikaním a uviedol aj číslo nového účtu. Teraz mu prišla výzva z DÚ, že má do 15 dní oznámiť, či bude nový účet používať aj ako účet pre daň z pridanej hodnoty /pred 2 rokmi bol platcom DPH a starý účet bol uvedený aj ako účet pre DPH, momentálne však nie je platcom DPH, tak neuvádzal, že tento nový účet bude používať aj ako účet pre DPH/. Je to potrebné nahlasovať, aj keď nie je platcom DPH, ak áno, akou formou? Ďakujem.

Každú zmenu spojenú s bežným účtom , či je to už zrušenie BU, alebo založenie nového treba ohlásiť v termíne na DU , bez ohľadu na platiteľa DPH . To je povinnosť !
dobrava
02.11.11,09:25
Ďakujem za odpoveď, toto uvedený SZČO urobil /tzn., na DÚ písomne nahlásil zmenu účtu/, ale teraz mu z DÚ prišla výzva, aby napísal, či uvedený nový účet bude používať aj ako účet pre DPH - ON PLATCA DPH NIE JE, takže toto som sa pýtal, asi sme sa nepochopili. Čo má teda napísať, že ho bude používať, aj keď nie je platca DPH, alebo že ho nebude používať aj ako účet pre DPH /keďže platca DPH nie je/?
Zita5
02.11.11,09:41
Ďakujem za odpoveď, toto uvedený SZČO urobil /tzn., na DÚ písomne nahlásil zmenu účtu/, ale teraz mu z DÚ prišla výzva, aby napísal, či uvedený nový účet bude používať aj ako účet pre DPH - ON PLATCA DPH NIE JE, takže toto som sa pýtal, asi sme sa nepochopili. Čo má teda napísať, že ho bude používať, aj keď nie je platca DPH, alebo že ho nebude používať aj ako účet pre DPH /keďže platca DPH nie je/?

Ak ste dostali výzvu , tak určite na výzvu pošlite odpoveď a zdôrazdnite , že on nie je platiteľom DPH a účet bude používať pre podnikateľské účely neplatiteľa DPH,nakoľko platiteľom DPH sa ešte podľa zákona nestal a ani sa dobrovoľne neregistroval .

Toto zasa považujem len za systém, že pravá ruka nevie čo robí ľavá , lebo registrácia platiteľa DPH vzniká práve na miestne príslušnom daňovom úrade(o čom musí daňový úrad vedieť a musí to vidieť aj v registri ) a je smutné , ak kvôli bordelu takto míňajú zbytočne peniaze na poštovné .Toto je prípad hodný na zaslanie nejakého listu na vyššiu inštitúciu, aby si spravili poriadok .

Nedá sa však prehliadnuť, že omylom niekoho a jeho nezodpovednou prácou vyháňajú zbytočne peniaze aj z vrecka daňových poplatníkov .
dobrava
02.11.11,10:19
Ďakujem pekne, mám asi takýto istý názor, že pravá ruka absolútne nevie, čo robí ľavá ... Daniarov si však neradno rozhnevať nejakými "výstražnými" listami, tak som sa chcel najskôr presvedčiť, ako mám poradiť ... Ďakujem.
Zita5
02.11.11,10:36
Ďakujem pekne, mám asi takýto istý názor, že pravá ruka absolútne nevie, čo robí ľavá ... Daniarov si však neradno rozhnevať nejakými "výstražnými" listami, tak som sa chcel najskôr presvedčiť, ako mám poradiť ... Ďakujem.

Ja viem , ako to myslíte. Ale na druhej strane chyby robia aj pracovníci DU bez rozdielu a to by mali prijať.Na jednej strane prídu na kontrolu k daňovému subjektu a vyhodia niektoré položky, lebo o tom rozhodnú podľa ich zhodnotenia .....lebo o tom rozhodol daňový kontrolór,dôsledky nesie kontrolovaný subjekt . Avšak na druhej strane bolo by dobré každú takto z nepozornosti (alebo ako by som to nazvala , snažím sa slušne)chybu za ktorú platí daňová správa poštovné ......dať zosobniť každému zamestnancovi DU .Ja viem, je to ťažké ...ale ťažké je na našej strane to aj znášať a báť sa ich .
zk24
02.11.11,10:41
Nie ste náhodou registrovaní pre IČ DPH, neobchodujete so zahraničím, čím vám môže vzniknúť povinnosť uhrádiť DPH, aj napriek tomu, že ste neplatiteľ DPH?

Ja by som možno uviedla, že som neplatiteľ DPH, ale v prípade, že podľa §69 ZoDPH mi vznikne povinnosť odviesť DPH, tak na to budem využívať tento účet....


My sme napríklad robili väzbu pre el.komunikáciu pre DPH, a odpísali nám aby sme sa vyjadrili, že žiadame zároveň aj o vytvorenei konta pre Vrátenie DPH zo zahraničia. Sami sme o to nežiadali, ale bola som rada že nás na to upozornili, že to môžeme urobiť v jednom kroku a možno to ani nevyužijeme, ale máme to registrované a keď budeme potrebovať, tak...
dobrava
03.11.11,08:52
Ďakujem za všetky odpovede, so zahraničím neobchoduje, je to obyčajný živnostník - remeselník, ktorý si poctivo platí všetky dane a odvody ... Teraz už ľutujem, že som nezaujal postoj ako Zita5, pretože včera, keď som tam prišiel s odpoveďou na Výzvu /radšej všetko písomne/, mladá "frnda", ktorá možno akurát vyšla zo školy sa na mňa osopila, že prečo ju 5 min. pred koncom pracovnej doby "obťažujem" s nejakým papierom. Tak som jej slušným spôsobom odpovedal, že má na to ešte 5 minút, aby mi to prebrala a musel som to ísť rozdýchať vonku, pretože asi by to dopadlo horšie ... Ale teraz naozaj premýšľam, že som mal asi napísať list s trošku iným znením. Ale DÚ je predsa nedotknuteľný ... ďakujem za názory.
Zita5
03.11.11,08:54
Ďakujem za všetky odpovede, so zahraničím neobchoduje, je to obyčajný živnostník - remeselník, ktorý si poctivo platí všetky dane a odvody ... Teraz už ľutujem, že som nezaujal postoj ako Zita5, pretože včera, keď som tam prišiel s odpoveďou na Výzvu /radšej všetko písomne/, mladá "frnda", ktorá možno akurát vyšla zo školy sa na mňa osopila, že prečo ju 5 min. pred koncom pracovnej doby "obťažujem" s nejakým papierom. Tak som jej slušným spôsobom odpovedal, že má na to ešte 5 minút, aby mi to prebrala a musel som to ísť rozdýchať vonku, pretože asi by to dopadlo horšie ... Ale teraz naozaj premýšľam, že som mal asi napísať list s trošku iným znením. Ale DÚ je predsa nedotknuteľný ... ďakujem za názory.

Ten list mohol byt taktný a výstižný , ale ešte nič nie je stratené .

P.S. Ešte teraz človek, aby mal pocit blbca .
zk24
03.11.11,08:58
mňa naposledy na DU obvinili ze kradnem, ze som jej ukradla nieco zo stola, musela som ukazovat ruky a papiere, ze naozaj som nic nezobrala.... ;)
Zita5
03.11.11,09:01
Ja by som sa cítila dotknutá po prvé už obdržaním výzvy a po druhé prístupom daňovej pracovníčky .Ale "my " sme si na vine, že za toľké peniaze, ktoré odvádzame štátu im dovolíme, aby s nami takto jednali .
kolac
05.11.11,16:04
Ake vyhody pre mna ako SZCO ( neplatitela DPH, pausalne vydavky ) je mat podnikatelsky ucet ? Dozvedel som sa ze je vhodne mat druhy ucet na podnikanie, kde sa nebudu miesat sukromne platby. Som student, takze by som si mohol zriadit v inej banke druhy studentsky ucet.

Ak by mal byt predsa podnikatelsky, tak podla poplatkov mi vychadza Mbank najvyhodnejsie.

ps: presiel som viacero tem na tuto temu tu na porade.
KEJKA
05.11.11,16:38
nie je striktne prikázané, že musíš mať podnikateľský účet. Musíš však účet, ktorý budeš používať v súvislosti s podnikaním, nahlásiť na DU.
Ak to bude jediný, študentský-či iný účet, kde budeš mať aj súkromné pohyby, najmä ak to budú kredity, potom je na tebe, ako zúčtuješ, obhájiš tie súkromné položky, že sa netýkajú podnikania /opakujem, najmä kredity bude DU zaujímať, či majú byť predmetom dane z príjmu, alebo nie/.
Na záver - ak to bude súkromý účet, trebars aj ten študentský, tak poplatky za jeho vedenie, si asi do výdavkov nebudeš môcť uplatniť.
Economic
06.11.11,08:04
Ja práve pre tie kreditné položky na takomto osobnom účte využívajúcom aj na podnikanie vždy doporučujem radšej zriadiť jeden podnikateľský účet. Sú banky, kde sa dajú poplatky prispôsobiť potrebám klienta tak, aby neplatil za tie, ktoré nevyužíva. A platil len za tie, ktoré skutočne dostane.
marjankaj
06.11.11,08:30
Ďakujem za odpoveď, toto uvedený SZČO urobil /tzn., na DÚ písomne nahlásil zmenu účtu/, ale teraz mu z DÚ prišla výzva, aby napísal, či uvedený nový účet bude používať aj ako účet pre DPH - ON PLATCA DPH NIE JE, takže toto som sa pýtal, asi sme sa nepochopili. Čo má teda napísať, že ho bude používať, aj keď nie je platca DPH, alebo že ho nebude používať aj ako účet pre DPH /keďže platca DPH nie je/?
To som teda nevedel, že musím na DÚ dvakrát nahlasovať číslo účtu.:eek::eek::eek: Raz v súvislosti s podnikaním a druhý rak kvôli DPH.:confused:

Skús dať otázku na drsr a ako prílohu daj uvedenú výzvu.:cool::rolleyes:
Economic
06.11.11,09:03
Ja si myslím, že mal na základe výzvy iba uviesť, že ním uvedený účet na podnikanie bude používať aj pre účely DPH. Tetušky boli asi trošku popletené, keď posielali výzvu. U nás si zásadne pletú slová oznamovacia a dokladacia, ale trošku som ich vyviedla z omylu.... Nie je treba mať 2 účty, z ktorých by bol jeden pre DPH, to je hlúposť.
kolac
06.11.11,20:35
KEJKA (http://www.porada.sk/member.php?u=1378):

Este k mojej otazke, ake vyhody okrem toho, ze si mozem vedenie uctu dat do nakladov ma podnikatelsky ucet ? Podla toho co som nasiel na nete, je to len v tom, ze pri podnikatelskom ucte mozem mat viac obratov mesacne, ako pri beznom.
KEJKA
06.11.11,20:46
hlavný problém môže byť len v tom, že budeš mať pomiešané pohyby súkromné a podnikateľské. DU uvidí aj tvoje súkromné pohyby a môžeš mať následne problém s dokazovaním, že určitý súkromný príjem nemusíš zdaňovať.
Economic
07.11.11,05:51
Len tak medzi nami dievčatami. Keď používaš 2 účty. Z toho je iba jeden podnikateľský. Zober si taký prípad, že budeš mať nejaký príjem /ktorý nechceš aby sa ti objavil v účtovníctve, ani FA k nemu nie je nenapíšem že čierny/ trebárs nejakých 100 Eur a príde to na ten druhý účet, ktorý nevyužívaš na podnikanie a DÚ o ňom nevie, nič nevysvetľuješ... a prípadne nedodaňuješ. No ak by sa ti objavilo na tom, o ktorom DÚ vie, nikoho nepresvedčíš, že o nie je zdaniteľný príjem. Týmto samozrejme nikoho nabádať nechcem v zatajovaní príjmov. Ale keď to už tak veľmi nechápeš, ako to KEJKA jednoznačne vysvetlila...
kolac
07.11.11,08:24
to mi je jasne, ze ide o oddelenie sukromnych a podnik. prijmov. Ja som sa pytal ci ten podnikatelsky ucet ma nejake extra vylepsenia napr. po stranke IB, alebo je to v zasade to iste co bezny ucet, len s vyssie zmienenymi vyhodami. Tj moznost dat do nakladov. Na oddelenie prijmov postacuje mat druhy ucet aj bezny. Chapeme sa ?
Economic
07.11.11,08:30
to mi je jasne, ze ide o oddelenie sukromnych a podnik. prijmov. Ja som sa pytal ci ten podnikatelsky ucet ma nejake extra vylepsenia napr. po stranke IB, alebo je to v zasade to iste co bezny ucet, len s vyssie zmienenymi vyhodami. Tj moznost dat do nakladov. Na oddelenie prijmov postacuje mat druhy ucet aj bezny. Chapeme sa ?

Oba môžu byť bežné. Chápeme sa, samozrejme. Vylepšenia tam nie sú. Len čiste podnikateľské účty sú možno drahšie, čo sa týka poplatkov. Bankové poplatky účtu, ktorý je bežný a používaný na podnikanie sa priamo účtujú do nákladov.
kolac
07.11.11,08:42
dakujem za vysvetlenie, uz mi je to jasne. Len ta poopravim, vyssie bolo spomenute ze vydaje z bezneho uctu si praveze do nakladov nemozem dat. Len pri podnikatelskom. Kazdopadne budem volit druhy ucet bezny od mbank.


Na záver - ak to bude súkromý účet, trebars aj ten študentský, tak poplatky za jeho vedenie, si asi do výdavkov nebudeš môcť uplatniť.
Zita5
07.11.11,08:47
dakujem za vysvetlenie, uz mi je to jasne. Len ta poopravim, vyssie bolo spomenute ze vydaje z bezneho uctu si praveze do nakladov nemozem dat. Len pri podnikatelskom. Kazdopadne budem volit druhy ucet bezny od mbank.

Ak si pre podnikateľskú činnosť zriadite či už súkromný účet alebo podnikateľský účet , tak poplatky za vedenie tohto účtu sú výdavkom ovplyvňujúcim základ dane - prevádzková réžia .

Mám na mysli účty , ktoré budú používané výlučne pre podnikanie a nie súkromné platby.
Economic
07.11.11,08:47
dakujem za vysvetlenie, uz mi je to jasne. Len ta poopravim, vyssie bolo spomenute ze vydaje z bezneho uctu si praveze do nakladov nemozem dat. Len pri podnikatelskom. Kazdopadne budem volit druhy ucet bezny od mbank.

To by platilo v prípade, keby si používal iba jeden účet a to súkromný !!!! Chápeme sa ?
kolac
07.11.11,08:50
Tak teraz som to uplne pochopil :) Uz ano, dakujem.
avalik
07.11.11,09:07
Ake vyhody pre mna ako SZCO ( neplatitela DPH, pausalne vydavky ) je mat podnikatelsky ucet ? Dozvedel som sa ze je vhodne mat druhy ucet na podnikanie, kde sa nebudu miesat sukromne platby. Som student, takze by som si mohol zriadit v inej banke druhy studentsky ucet.

Ak by mal byt predsa podnikatelsky, tak podla poplatkov mi vychadza Mbank najvyhodnejsie.

ps: presiel som viacero tem na tuto temu tu na porade.

zhrniem vyssie uvedene
vyhody "podnikatelskeho uctu" - oddelenie podnikatelskych financii od sukromnych

"osobny" ucet - ucet vyuzivany na vlastne financie
"podnikatelsky" ucet - ucet vyuzivany na podnikanie - to, ktory bankovy produkt si zvolis je na tebe - banky maju rozne nazvy pre dane produkty (vratane rozneho obsahu sluzieb v poskytovanom baliku) a rozne podmienky na ich zalozenie