vevericka
05.02.10,12:57
Dobrý deň poprosím o radu:
Nie som platca DPH ale dodávam služby do iného členského štátu. Fa vystavím bez DPH - príjemca služby má sídlo v čl.štáte a je tam registrovaný ako platca DPH. Musím sa zaregistrovať na DÚ ?
IvoM
05.02.10,12:24
Áno, podľa §7a

§ 7a

(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
Blankake
05.02.10,12:25
Áno, musíš sa zaregistrovať podľa par. 7a zákona o DPH, dostaneš pridelené IČ DPH (ktoré budeš uvádzať na fa do iných členských štátov) a budeš musieť štvrťročne podávať súhrnné výkazy - a tie sa dajú podávať len elektronicky, takže aj na túto službu sa musíš zaregistrovať na portáli DRSR.
astensova
09.02.10,08:53
Nedá sa mi registrovať na portáli DRSR stále mi vyhadzuje, že certifikát je neplatný môžete mi napísať postup ako na to a ešte budem splnomocnená na zasielanie súhrnných výkazov takže registrovať sa na moje meno alebo klientové Ďakujem
astensova
09.02.10,09:09
Nedá sa mi registrovať na portáli DRSR stále mi vyhadzuje, že certifikát je neplatný môžete mi napísať postup ako na to a ešte budem splnomocnená na zasielanie súhrnných výkazov takže registrovať sa na moje meno alebo klientové Ďakujem
posúvam
Blankake
09.02.10,09:45
Nedá sa mi registrovať na portáli DRSR stále mi vyhadzuje, že certifikát je neplatný môžete mi napísať postup ako na to a ešte budem splnomocnená na zasielanie súhrnných výkazov takže registrovať sa na moje meno alebo klientové Ďakujem
Povoľ ten certifikát, že súhlasíš (nepamätám, čo presne tam vypisuje)
Registruje sa tá osoba, ktorá bude komunikovať s DÚ
astensova
09.02.10,09:56
Podarilo sa mi to otvoriť. Takže som sa zaregistrovala ja na registračný formulár a dostala som ID. Potom som si vytlačila Dohodu o spôsobe doručovania..... A aj na tej dohode bude moje meno alebo klienta ? Takže registračný formulár a aj Dohodu a Splnomocnenie na zastupovanie overené notárom predložiť DÚ a malo by to byť všetko. Je to tak správne?
Blankake
09.02.10,10:21
Tu je v tabuľke prehľad možností vykonania registrácie a autorizácie
katkap17
16.02.10,09:48
Ahojte poraďaci, chcela by som sa spýtať môj klient chodí za prácou do ČR aj pracuje pre čes. podnikateľa,fakturuje za zváracké a zámočnícke práce, ktoré sú vykonané v jednej budove napr.v teplárni je to § 16? ráta sa to ako služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť? musí sa aj on registrovať podľa §7a a podávať SV?
katkap17
18.02.10,15:31
poradí niekto?
katkap17
18.02.10,17:08
poradí niekto?
môže mi niekto vysvetliť §15 a 16 zákon o DPH nejako zrozumiteľne
Ďakujem
Mariana42
19.02.10,14:34
Dobrý deň , prosím o radu:

som mesačný platiteľ DPH ,musím sa zaregistrovať za účelom podávania súhrnného výkazu aj vtedy, ak v 1/2010 som neposkytla ani tovar ani službu na územie EU - teda nemám momentálne povinnosť podávať súhrnný výkaz za 1/2010?

Ďakujem

M.
VTerezka
24.02.10,08:25
Zdravím priatelia,

a teraz tu mám opačnú perličku. Slovenská firma - platca DPH, dala opravovať žeriav do ČR. Žeriav pracuje na Slovensku. Česká firma - neplatca DPH, vystavil faktúru bez DPH.

a) podľa mňa mala byť česká firma registrovaná pre platbu DPH
b) slovenská firma by si potom mala danú službu samozdaniť a rovno aj odnárokovať.

Lenže, čo teraz? Česká firma je neplatca. To si mám tú faktúru na Slovensku samozdaniť bez nároku na odpočet ?

Aký je Váš názor ?
atomika
24.02.10,12:11
Dobrý deň , prosím o radu:

som mesačný platiteľ DPH ,musím sa zaregistrovať za účelom podávania súhrnného výkazu aj vtedy, ak v 1/2010 som neposkytla ani tovar ani službu na územie EU - teda nemám momentálne povinnosť podávať súhrnný výkaz za 1/2010?

Ďakujem

M.
1/4 ročný plalta DPH: Aj ja sa pripájam k otázke. Pretože všade je medializované iba kto musí podávať súhrnný výkaz. Ale nikde sa nemôžem dočítať, či platca DPH, ktorý nedodáva tovar ani službu do iného členského štátu sa musí registrovať.
A čo v prípade, ak dodá v budúcnosti nejaký tovar, prípadne službu do iného členského štátu. Stačí, keď sa zaregistruje v priebehu štvrťroku, v ktorom tento tovar, či službu dodal?
Blankake
24.02.10,13:24
Dobrý deň , prosím o radu:

som mesačný platiteľ DPH ,musím sa zaregistrovať za účelom podávania súhrnného výkazu aj vtedy, ak v 1/2010 som neposkytla ani tovar ani službu na územie EU - teda nemám momentálne povinnosť podávať súhrnný výkaz za 1/2010?

Ďakujem

M.
Ak Ti nevyplýva podať SV, nemusíš sa podľa mňa teraz registrovať pre elektronické podávanie. Ale ak už teraz vieš, že možno v priebehu roka budeš musieť podať SV, tak si môžeš "vybaviť" tú registráciu s autorizáciou skôr, aby si potom nebola v časovej tiesni.
atomika
25.02.10,06:32
Ďakujem.
ekopo
20.04.10,16:45
čo robiť v takomto prípade:

Firma zo SR, registrovaná pre DPH podľa § 7a, dodá službu do EU s miestom dodania v EU neplatcovi DPH. Ten by sa mal pred prijatím služby vo svojom štáte zaregistrovať, ale neurobí to.
Ako postupovať v tomto prípade?
Čo zo súhrnným výkazom?
Ako faktúrovať?
Blankake
20.04.10,16:51
čo robiť v takomto prípade:

Firma zo SR, registrovaná pre DPH podľa § 7a, dodá službu do EU s miestom dodania v EU neplatcovi DPH. Ten by sa mal pred prijatím služby vo svojom štáte zaregistrovať, ale neurobí to.
Ako postupovať v tomto prípade?
Čo zo súhrnným výkazom?
Ako faktúrovať?
V tomto prípade podľa mňa príjemca služby v inom ČŠ neplatca DPH nie je povinný sa registrovať vo svojom štáte pre DPH.
Slovenská firma je tiež neplatca DPH?
ekopo
20.04.10,16:54
Uviedol som, že Firma zo SR je registrovaná pre DPH podľa § 7a. (musí byť, lebo dodá službu do EU)
V EU platia rovnaké pravidlá pre registráciu DPH, čiže by sa práveže mal príjemca registrovať vo svojej krajine.....ale nejak sa mu nechce
Blankake
20.04.10,16:59
Uviedol som, že Firma zo SR je registrovaná pre DPH podľa § 7a. (musí byť, lebo dodá službu do EU)
V EU platia rovnaké pravidlá pre registráciu DPH, čiže by sa práveže mal príjemca registrovať vo svojej krajine.....ale nejak sa mu nechce
Takže, ak je slovenská firma registrovaná podľa par. 7a, nie je platcom DPH. Dodáva službu neplatcovi DPH - tak načo nejaká registrácia pre DPH?
ekopo
20.04.10,17:06
Takže, ak je slovenská firma registrovaná podľa par. 7a, nie je platcom DPH. Dodáva službu neplatcovi DPH - tak načo nejaká registrácia pre DPH?
tu je znenie § 7a

(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.


podľa uvedeného by sa mal tuzemský neplatca pred dodaním služby do EU zaregistrovať podľa § 7a
JankaO
20.04.10,17:09
Asi by som sa pozrela na zákon o DPH danej krajiny, či tam náhodou nie je v takomto prípade povinnosť registrácie pre náš subjekt - niečo ako vzdialená obdoba nášho § 69 odst.14.
Blankake
20.04.10,17:09
tu je znenie § 7a

(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.


podľa uvedeného by sa mal tuzemský neplatca pred dodaním služby do EU zaregistrovať podľa § 7a
"a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby" - je tento príjemca služby povinný platiť daň, keď nie je platcom DPH vo svojom štáte/alebo je? Bolo by dobré zistiť si, aké platia zákony v príslušnej krajine...?
JankaO
20.04.10,17:11
"a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby" - je tento príjemca služby povinný platiť daň, keď nie je platcom DPH vo svojom štáte?
Je tak isto ako u nás - § 69 odst.3
Platiteľom nie je, ale je osobou povinnou platiť daň
ekopo
20.04.10,17:11
konkrétne:
prevod práv softvéru do CR
Blankake
20.04.10,17:15
Je tak isto ako u nás - § 69 odst.3
Platiteľom nie je, ale je osobou povinnou platiť daň
Tak už som z toho domotaná.

Par. 69 ods. 3:
Zdaniteľná osoba a právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobu a je registrovaná pre daň podľa § 7, sú povinné platiť daň pri službe dodanej zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo zahraničnou osobou z tretieho štátu, ak je miesto dodania služby podľa § 15 ods. 1 v tuzemsku.

A paragraf 7 sa týka len registrácie z dôvodu nadobúdania tovaru, nie?

Par. 7
(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.
JankaO
20.04.10,17:16
JankaO
20.04.10,17:17
Tak už som z toho domotaná.

Par. 69 ods. 3:
Zdaniteľná osoba a právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobu a je registrovaná pre daň podľa § 7, sú povinné platiť daň pri službe dodanej zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo zahraničnou osobou z tretieho štátu, ak je miesto dodania služby podľa § 15 ods. 1 v tuzemsku.

A paragraf 7 sa týka len registrácie z dôvodu nadobúdania tovaru, nie?

Par. 7
(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.
hovoríme o § 7a
ekopo
20.04.10,17:18
mne to celé s prevodom autorských práv do ČR vychádza nasledovne:
tuzemská osoba sa registruje podľa § 7a pretože dodá službu s miestom dodania ČR
príjemca v ČR by sa tiež mal podobne zaregistovať pred prijatím služby....
mám pravdu? platia rovnaké pravidlá
JankaO
20.04.10,17:22
skus sa pozriet:
http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/cast1h4.aspx
§ 94 odst.9
a nasledne pozri § 108, ale chce si to asi pozriet cely zakon
Blankake
20.04.10,17:25
hovoríme o § 7a
Čiže, ak by som ja - neplatca DPH - prijala službu z iného ČŠ od neplatcu DPH, tak som povinná platiť daň?
JankaO
20.04.10,17:27
Čiže, ak by som ja - neplatca DPH - prijala službu z iného ČŠ od neplatcu DPH, tak som povinná platiť daň?
Áno ale pred dodaním služby sa musíš registrovať podľa § 7a. treba rozlišovať medzi pojmami zdaniteľná osoba, platiteľ a osoba povinná platiť daň.
ekopo
20.04.10,17:28
Čiže, ak by som ja - neplatca DPH - prijala službu z iného ČŠ od neplatcu DPH, tak som povinná platiť daň?
ale príjemca aj poskytovateľ sa musia pred dodaním služby zaregistrovať...............

ale čo môj prípad??
Blankake
20.04.10,17:29
Áno ale pred dodaním služby sa musíš registrovať podľa § 7a.
Zaregistrovaná som, ale nechápem prečo by som mala pri prijatí služby z iného ČŠ platiť daň. Veď v tom par. 69 ods. 3
sa píše "(3) Zdaniteľná osoba a právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobu a je registrovaná pre daň podľa § 7, sú povinné platiť daň pri službe dodanej zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo zahraničnou osobou z tretieho štátu, ak je miesto dodania služby podľa § 15 ods. 1 v tuzemsku."
Tu sa píše, že ak je neplatca registrovaný podľa par.7 nie 7a...:rolleyes::mee:
sabrosa
20.04.10,17:35
Prosim vas uz som z toho zmatena - ak nakupujem tovar z clenskeho statu(za ucelom predaja), musim sa registrovat a vyziadat si ID DPH alebo az ked obrat prekroci hranicu 13 941,45€ ?
Dakujem
JankaO
20.04.10,17:37
Zaregistrovaná som, ale nechápem prečo by som mala pri prijatí služby z iného ČŠ platiť daň. Veď v tom par. 69 ods. 3
sa píše "(3) Zdaniteľná osoba a právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobu a je registrovaná pre daň podľa § 7, sú povinné platiť daň pri službe dodanej zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo zahraničnou osobou z tretieho štátu, ak je miesto dodania služby podľa § 15 ods. 1 v tuzemsku."
Tu sa píše, že ak je neplatca registrovaný podľa par.7 nie 7a...:rolleyes::mee:
Žeby sme našli chybu v zákone?
ekopo
20.04.10,17:39
Prosim vas uz som z toho zmatena - ak nakupujem tovar z clenskeho statu(za ucelom predaja), musim sa registrovat a vyziadat si ID DPH alebo az ked obrat prekroci hranicu 13 941,45€ ?
Dakujem
tu je to jasné:


(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.
Blankake
20.04.10,17:41
Žeby sme našli chybu v zákone?
Alebo to možno ja zle chápem, ale zaujíma ma to, keby mi náhodou nastal takýto prípad v budúcnosti...:)
sabrosa
20.04.10,17:41
tu je to jasné:


(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.

Tak to mi odlahlo,dakujem za odpoved. Chcela by som este vediet ako je to potom s platenim DPH - to ze by som ho nemala platit je hlupost ,nie?
Za radu, pripadne odkaz dakujem
ekopo
20.04.10,17:44
Žeby sme našli chybu v zákone?


Alebo to možno ja zle chápem, ale zaujíma ma to, keby mi náhodou nastal takýto prípad v budúcnosti...:)
ľudkovia , pýtal som sa prvýýýýýýýý
skúste ma rozobrať ...........teda môj "problém"
JankaO
20.04.10,17:46
ľudkovia , pýtal som sa prvýýýýýýýý
skúste ma rozobrať ...........teda môj "problém"
Daj dotaz na FŘ, aspoň ja by som takto spravila, než lúskať ten ich zákon.
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/cds/xsl/329.html?year=0
ekopo
20.04.10,17:48
skúsim aj to,........
ale to bude na dlhé lakte a čas beží.....
ja sa registrovať musím, podľa 7a
aký to má význam keby sa druhá strana nemusela....neviem
Blankake
20.04.10,17:50
ľudkovia , pýtal som sa prvýýýýýýýý
skúste ma rozobrať ...........teda môj "problém"
Ale to podľa mňa súvisí aj s Tvojím problémom
Slovenský neplatca DPH dodáva službu neplatcovi DPH v inom ČŠ. Otázka je, či je tento subjekt z iného ČŠ povinný sa zaregistrovať vo svojej krajine pre DPH. Neviem, či sú v tomto české zákony analogické s našimi.
Ja som sa skúsila na tú jeho povinnosť/nepovinnosť sa registrovať pozrieť z pohľadu nášho zákona... ale bolo by potrebné preštudovať česý zákon, či u nich platia rovnaké pravidlá.
JankaO
20.04.10,17:50
skúsim aj to,........
ale to bude na dlhé lakte a čas beží.....
Sú pružnejší, než naši....Pripla som ti rovno aj link a hneď môžeš zapracovať:D
ekopo
20.04.10,17:51
Ale to podľa mňa súvisí aj s Tvojím problémom
Slovenský neplatca DPH dodáva službu neplatcovi DPH v inom ČŠ. Otázka je, či je tento subjekt z iného ČŠ povinný sa zaregistrovať vo svojej krajine pre DPH. Neviem, či sú v tomto české zákony analogické s našimi.
Ja som sa skúsila na tú jeho povinnosť/nepovinnosť sa registrovať pozrieť z pohľadu nášho zákona... ale bolo by potrebné preštudovať česý zákon, či u nich platia rovnaké pravidlá.
pravidlá v EU sú v tomto ohľade zjednotené
JankaO
20.04.10,17:52
skúsim aj to,........
ale to bude na dlhé lakte a čas beží.....
ja sa registrovať musím, podľa 7a
aký to má význam keby sa druhá strana nemusela....neviem
Otázka je, že keď sa neregistruje druhá strana, či sa ty potom musíš tam. Nemáš aké Č DPH uviesť do SV
ekopo
20.04.10,17:54
Otázka je, že či sa neregistruje druhá strana, či sa ty potom musíš tam. Nemáš aké Č DPH uviesť do SV
podľa všetkého sa ja nemusím tam, musím len tu §7a, on sa podľa všetkého nechce a o to zvýraznené ide
sabrosa
20.04.10,17:57
Prosim poradte - ako je to s DPH ak kupujem z ČŠ a som neplatitel. Kam sa to posiela ...?
Blankake
20.04.10,17:59
pravidlá v EU sú v tomto ohľade zjednotené
Podľa par. 7a sa registruje len ten neplatca DPH, ktorý dodáva službu do iného ČŠ takému príjemcovi služby, ktorý je povinný platiť daň (a plus ak je miesto dodania služby podľa par. 15 ods. 1).
Takže treba zistiť, či ten príjemca služby vôbec je povinný platiť daň vo svojom štáte. V opačnom prípade ste sa ani nemuseli registrovať podľa mňa.
Blankake
20.04.10,18:10
podľa všetkého sa ja nemusím tam, musím len tu §7a, on sa podľa všetkého nechce a o to zvýraznené ide
Mne z toho aj tak stále vychádza, že keď si dvaja neplatcovia DPH (aj keď z iného ČŠ) dodávajú/poskytujú službu, netýka sa ich žiadny zákon o DPH, žiadna registrácia, súhrnné výkazy...
Blankake
20.04.10,18:16
Našla som ešte toto:

"NEPLÁTCI VZNIKÁ POVINNOST REGISTRACE PŘIJETÍM SLUŽBY

Českému neplátci, který doposud nepřekročil obrat pro povinnou registraci, ani se nestal plátcem dobrovolně, vzniká povinnost registrace z titulu přijetí služby od plátce z EU nebo od společnosti se sídlem mimo EU, pokud je místo plnění takové služby v ČR.

NEPLÁTCI VZNIKÁ POVINNOST REGISTRACE POSKYTNUTÍM SLUŽBY

Naprostou novinkou pro české neplátce je povinnost registrace k české DPH při poskytnutí služby s místem plnění v jiném členském státě EU. Tato povinnost je dána § 94 odst. 11 ZDPH, který ukládá povinnost registrace ke dni poskytnutí služby s místem plnění podle základního pravidla v jiném členském státě, pokud příjemci služby vzniká povinnost přiznat a zaplatit daň. Je však otázkou, kdy tato situace nastává a jak si má český neplátce tuto skutečnost zjistit. Pokud bychom na danou situaci nahlíželi perspektivou českého ZDPH, pak povinnost přiznat daň při přijetí služby vzniká (českému plátci) pouze při přijetí služby od osoby registrované k DPH v EU nebo od zahraniční osoby, nikoliv od osoby povinné k dani z EU (neplátce z EU). Na tuto problematiku upozorňujeme na našem webu www.akont.cz/cz/dph2010. "

Zdroj:
http://www.akontslovakia.sk/sk/345.zmeny-v-dph-pri-preshranicnim-poskytovani-sluzeb-vyplyvajici-z-novely-smernice-2006-112-es-s-ucinnosti-od-1-1-2010
ekopo
20.04.10,18:32
napísal som dotaz na MF ČR

fakt neviem, už som zamotaný...(ale zatial neregistrovaný podľa §7a)

ďakujem za váš čas
ekopo
20.04.10,18:49
našiel som toto:

PŘÍKLAD 1
Dle dikce směrnice by česká obchodní společnost, která není registrována v ČR k DPH, která přijme jakoukoliv službu, jejíž místo plnění bude podle nového obecného pravidla vyhodnoceno jako v tuzemsku, od jakéhokoliv zahraničního podnikatelského subjektu (tzn. od EU neplátce, EU plátce nebo od firmy se sídlem mimo EU), by měla mít za povinnost registraci k DPH v ČR.


dodatok: povinnosť registrácie vzniká firme zo SR podľa § 7a........

a sme na začiatku, že obe firmy sa musia registrovať....
Blankake
20.04.10,19:03
našiel som toto:

PŘÍKLAD 1
Dle dikce směrnice by česká obchodní společnost, která není registrována v ČR k DPH, která přijme jakoukoliv službu, jejíž místo plnění bude podle nového obecného pravidla vyhodnoceno jako v tuzemsku, od jakéhokoliv zahraničního podnikatelského subjektu (tzn. od EU neplátce, EU plátce nebo od firmy se sídlem mimo EU), by měla mít za povinnost registraci k DPH v ČR.


dodatok: povinnosť registrácie vzniká firme zo SR podľa § 7a........

a sme na začiatku, že obe firmy sa musia registrovať....
čítala som to, lenže píšu, že "mala by mať za povinnosť"...:rolleyes:

bolo by dobré sa informovať aj na slovenskom drsr
JankaO
21.04.10,12:55
napísal som dotaz na MF ČR

fakt neviem, už som zamotaný...(ale zatial neregistrovaný podľa §7a)

ďakujem za váš čas
Daj vedieť, čo odpíšu.
Blankake
22.04.10,04:50
Zaregistrovaná som, ale nechápem prečo by som mala pri prijatí služby z iného ČŠ platiť daň. Veď v tom par. 69 ods. 3
sa píše "(3) Zdaniteľná osoba a právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobu a je registrovaná pre daň podľa § 7, sú povinné platiť daň pri službe dodanej zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo zahraničnou osobou z tretieho štátu, ak je miesto dodania služby podľa § 15 ods. 1 v tuzemsku."
Tu sa píše, že ak je neplatca registrovaný podľa par.7 nie 7a...:rolleyes::mee:


Žeby sme našli chybu v zákone?
Janka, čítala som tento odsek ešte raz a zrejme som to ja zle pochopila - tú čiarku vo vete. Tá registrácia podľa par 7 sa týka asi len tej právnickej osoby:
"Zdaniteľná osoba a právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobu a je registrovaná pre daň podľa § 7, sú povinné..."

Čiže povinné platiť daň v prípade prijatia služby z iného ČŠ sú:
1. zdaniteľná osoba
2. právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je registrovaná pre daň podľa § 7
+
miesto dodania služby je podľa § 15 ods. 1 v tuzemsku

Lenže, ako je to v prípade, na ktorý sa pýta ekopo - ak túto službu prijíma slovenský neplatca DPH od neplatcu DPH z iného ČŠ...:rolleyes:
ekopo
22.04.10,05:22
Daj vedieť, čo odpíšu.

dám vedieť (aj keď asi odpíšu "treba sa registrovať" bez bližšieho vysvetlenia)



Lenže, ako je to v prípade, na ktorý sa pýta ekopo - ak túto službu prijíma slovenský neplatca DPH od neplatcu DPH z iného ČŠ...:rolleyes:
pýtal som sa na opačný prípad, ale aj toto ma zaújma,
nič nie je také jednoznačné ako sa zdá, ja sa registrujem, on sa neregistruje a čo potom....
Blankake
22.04.10,05:29
Lenže, ako je to v prípade, na ktorý sa pýta ekopo - ak túto službu prijíma slovenský neplatca DPH od neplatcu DPH z iného ČŠ...:rolleyes:




pýtal som sa na opačný prípad, ale aj toto ma zaújma,
nič nie je také jednoznačné ako sa zdá, ja sa registrujem, on sa neregistruje a čo potom....

Jáj, prepáč... :)

Ale aj tak by to malo byť rovnaké vo všetkých ČŠ, čiže čo platí u nás pre neplatiteľa DPH prijímajúceho službu z iného ČŠ, by malo obdobne platiť aj pre českú firmu (neplatiteľa), ktorá prijíma službu u iného ČŠ (teda Slovenska).

Len mne nie je jasné, prečo by v prípade dvoch neplatcov DPH mala prechádzať na jedného z nich nejaká daňová povinnosť.
domenico.office
22.04.10,05:32
Podľa môjho názoru, kým sa ti odberateľ nepreukáže platnou registráciou svojej krajiny, nie si povinný sa registrovať a nemôžeš mu z tejto služby odrátať DPH.
ekopo
22.04.10,05:42
Podľa môjho názoru, kým sa ti odberateľ nepreukáže platnou registráciou svojej krajiny, nie si povinný sa registrovať a nemôžeš mu z tejto služby odrátať DPH.
citát z českého zákona:

8) Osoba povinná k dani, které je poskytnuta služba s místem plnění v tuzemsku podle § 9 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/cast1h2d2.aspx#par9) odst. 1, s výjimkou služeb osvobozených od daně bez nároku na odpočet daně, osobou povinnou k dani neusazenou v tuzemsku podle § 108 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/cast1h4.aspx#par108) odst. 2, se stává plátcem dnem poskytnutí této služby. Plátce je povinen přiznat a zaplatit daň již ze služby poskytnuté tento den. n.
(9) Osoba povinná k dani, které je poskytnuta služba s místem plnění v tuzemsku podle § 10 až 10d (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/cast1h2d2.aspx#par10) a § 10j (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/cast1h2d2.aspx#par10j) osobou povinnou k dani neusazenou v tuzemsku podle § 108 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/cast1h4.aspx#par108) odst. 2, se stává plátcem dnem poskytnutí těchto služeb. Plátce je povinen přiznat a zaplatit daň již ze služby poskytnuté tento den.


nevidím nikde že sa musí registrovať, on sa stáva platcom ..



počkám si na odpovede z DRSR aj z FRČR


p.s. síce v § 95 majú riešenú registráciu, ale nie dopredu, ale až 15 dní po.....a je tu opäť otázka, čo dám na súhranný výkaz.....atď
domenico.office
22.04.10,05:49
Lenže osoba povinná k dani, je osoba už zaregistrovaná. Predsa ak sa neregistruje a tebe sa nepreukáže registráciou, svojim DIČ, miesto plnenia nemôže byť ČR.
Blankake
22.04.10,05:51
citát z českého zákona:

8) Osoba povinná k dani, které je poskytnuta služba s místem plnění v tuzemsku podle § 9 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/cast1h2d2.aspx#par9) odst. 1, s výjimkou služeb osvobozených od daně bez nároku na odpočet daně, osobou povinnou k dani neusazenou v tuzemsku podle § 108 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/cast1h4.aspx#par108) odst. 2, se stává plátcem dnem poskytnutí této služby. Plátce je povinen přiznat a zaplatit daň již ze služby poskytnuté tento den. n.
(9) Osoba povinná k dani, které je poskytnuta služba s místem plnění v tuzemsku podle § 10 až 10d (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/cast1h2d2.aspx#par10) a § 10j (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/cast1h2d2.aspx#par10j) osobou povinnou k dani neusazenou v tuzemsku podle § 108 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/cast1h4.aspx#par108) odst. 2, se stává plátcem dnem poskytnutí těchto služeb. Plátce je povinen přiznat a zaplatit daň již ze služby poskytnuté tento den.


nevidím nikde že sa musí registrovať, on sa stáva platcom ..

p.s. síce v § 95 majú riešenú registráciu, ale nie dopredu, ale až 15 dní po.....a je tu opäť otázka, čo dám na súhranný výkaz.....atď
Ja to chápem tak, že toto by platilo, keby tú službu prijal od slovenského platcu DPH... či?

Našla som, že v českom zákone "osoba povinná k dani" je asi slovenský ekvivalent "zdaniteľná osoba"...
takže sa to zamotáva
domenico.office
22.04.10,05:55
Našla som ešte toto:

"NEPLÁTCI VZNIKÁ POVINNOST REGISTRACE PŘIJETÍM SLUŽBY

Českému neplátci, který doposud nepřekročil obrat pro povinnou registraci, ani se nestal plátcem dobrovolně, vzniká povinnost registrace z titulu přijetí služby od plátce z EU nebo od společnosti se sídlem mimo EU, pokud je místo plnění takové služby v ČR.


Ak budeš dobre čítať Blanka to tu prilepila....vzniká povinnosť z titulu prijatia služby od platcu..... . A ak ju nesplní, nemá DIČ, nemôžem mu predsa službu dať bez DPH. A že sa neregistruje, je jeho problém, lebo DPH sa odvedie na Slovensku.
ekopo
22.04.10,05:55
mám za to, že český výraz "osoba povinná ka dani" neznamená "osoba registrovaná na DPH"
domenico.office
22.04.10,05:56
Ja to chápem tak, že toto by platilo, keby tú službu prijal od slovenského platcu DPH... či?

....keby prijal, ale musí sa preukázať a keď to nemá, nemôžem mu to dať bez dane. A miesto zdaniteľného plnenia je SR.
ekopo
22.04.10,05:57
Ak budeš dobre čítať Blanka to tu prilepila....vzniká povinnosť z titulu prijatia služby od platcu..... . A ak ju nesplní, nemá DIČ, nemôžem mu predsa službu dať bez DPH. A že sa neregistruje, je jeho problém, lebo DPH sa odvedie na Slovensku.
to nie je zákon, ani výklad zákona, je to nejaký citovaný článok.....
ekopo
22.04.10,05:59
som neplatca DPH (ani podľa 7a) a idem faktúrovať sw - prevod práv do CZ neplatcovi DPH, čo teraz?
Blankake
22.04.10,06:05
Ak budeš dobre čítať Blanka to tu prilepila....vzniká povinnosť z titulu prijatia služby od platcu..... . A ak ju nesplní, nemá DIČ, nemôžem mu predsa službu dať bez DPH. A že sa neregistruje, je jeho problém, lebo DPH sa odvedie na Slovensku.
Lenže tu sa jedná o slovenského neplatcu DPH, ktorý dodáva službu českému neplatcovi DPH...
Blankake
22.04.10,06:06
....keby prijal, ale musí sa preukázať a keď to nemá, nemôžem mu to dať bez dane. A miesto zdaniteľného plnenia je SR.
Prečo je miesto zdaniteľného plnenia SR?
ekopo
22.04.10,06:09
Lenže tu sa jedná o slovenského neplatcu DPH, ktorý dodáva službu českému neplatcovi DPH...
ano a práve je problém čo s § 7a ods. 2 nášho zákona, presnejšie so slovným spojením " osobou povinnou platiť daň je príjemca služby"...... pretože podľa prvej časti odseku paragrafu sa mám registrovať, ale musí byť splnená aj druhá zvýraznená časť

miesto dodania nemôže byť SR
domenico.office
22.04.10,06:53
ano a práve je problém čo s § 7a ods. 2 nášho zákona, presnejšie so slovným spojením " osobou povinnou platiť daň je príjemca služby"...... pretože podľa prvej časti odseku paragrafu sa mám registrovať, ale musí byť splnená aj druhá zvýraznená časť

miesto dodania nemôže byť SR

Vytrhol si z kontextu niečo, čo znie v zákone inak.

(2) Ak zdaniteľná osoba , ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava(tvoja spoločnosť), dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte (neznamená, že je aj miestom zdaniteľného plnenia) a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby(neznamená, že je hneď povinná, ale len v tom prípade ak je registrovaná, alebo je platiteľom DPH, má svoje DIČ a tým sa ti preukáže a ty túto službu môžeš ponížiť o DPH a tým vzniká miesto zdaniteľného plnenia v inom ČS, je povinná podať (tvoja spoločnosť) daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
ekopo
22.04.10,07:42
..... pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte (neznamená, že je aj miestom zdaniteľného plnenia)

ako je v zákone inak definové miesto zdaniteľného plnenia v tomto prípade?
čo je zdaniteľné plnenie?

p.s.
odpoviem si
zdaniteľné plnenie zákon nedefinuje, je len definícia dodanie tovaru / služby, miesto dadania tovaru, služby, resp. dátum prijatia platby
janulka001
22.04.10,10:37
Dobry den, chcela by som sa informovat ohladne dodania tovaru do SR z Chorvatska. Zhruba o dva tyzdne by mi mali byt dodane reklamne nosice v celkovej hodnote 4000 EUR z Chorvatska. Vo fakture od dodavatela nie je uvedena DPH, ani ja nie som platcom DPH. Mam sa vsak pre tento pripad registrovat na DU a odviest DPH? Aky je prosim Vas postup? Velmi pekne dakujem za odpoved.
domenico.office
22.04.10,10:41
Tak si dosaď namiesto miesto zdaniteľného plnenia miesto dodania služby, ako je to definované zákonom.
ekopo
22.04.10,10:44
Tak si dosaď namiesto miesto zdaniteľného plnenia miesto dodania služby, ako je to definované zákonom.
potom ale tvoj príspevok 71 stráca význam

pretože si písal: miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte (neznamená, že je aj miestom zdaniteľného plnenia)
ekopo
22.04.10,10:51
Dobry den, chcela by som sa informovat ohladne dodania tovaru do SR z Chorvatska. Zhruba o dva tyzdne by mi mali byt dodane reklamne nosice v celkovej hodnote 4000 EUR z Chorvatska. Vo fakture od dodavatela nie je uvedena DPH, ani ja nie som platcom DPH. Mam sa vsak pre tento pripad registrovat na DU a odviest DPH? Aky je prosim Vas postup? Velmi pekne dakujem za odpoved.
myslím, že tu nie je čo riešiť : neregistrovať, len colnica si bude niečo pýtať...
janulka001
22.04.10,11:00
velmi pekne dakujem :)
domenico.office
22.04.10,11:51
potom ale tvoj príspevok 71 stráca význam

pretože si písal: miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte (neznamená, že je aj miestom zdaniteľného plnenia)

Nestráca, pretože je tam vždy podmienka, že prijímateľ musí byť zdaniteľná osoba a keď nie je, miesto dodania je sídlo dodavateľa. Pre mňa ale stratilo význam už ďalej si s tebou dopisovať. Myslím, že na tvoju odpoveď bolo odpovedané a záleží, či chceš pochopiť. Howgh.
ekopo
22.04.10,11:58
No, nebolo jednoznačne odpovedané, ale nevadí. Len jedna poznámka ešte: zdaniteľná osoba neznamená že je niekto povinný platiť DPH, alebo je registovaný pre DPH, znamená to len toľko že vykonáva akúkoľvek ekonomickú činnosť z ktorej sa dosahuje príjem.
Ak neplatca DPH z tuzemska dodá niečo nezdaniteľnej osobe v EU (čiže súkromnej osobe), vtedy sa registrovať nemusí.....
ekopo
29.04.10,06:31
Z Čiech mi zatial odpoveď neprišla, z DRSR je odpoveď tu:



Váš dopyt:

Dobrý deň.
Zdaniteľná osoba v SR, neregistrovaná pre DPH plánuje dodať do EU službu "dodávka software - prevod práv" pre zdaniteľnú osobu v EU neregistrovanú pre DPH v domovskej krajine, konkrétne CZ. Je potrebné sa pre tento účel registrovať podľa § 7a zákona o DPH? Ak ano, musí sa aj osoba v CZ registrovať v domovskej krajine z dôvodu príjmu služby? Ak sa neregistruje daná osoba v CZ, a slovenská ano, ako vystaviť následne faktúru, súhrnný výkaz.....?
Ďakujem



Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V zmysle § 7a ods. 2 zákona o DPH má povinnosť registrovať sa zdaniteľná osoba, ak dodáva službu osobe z iného členského štátu, ktorá je tiež zdaniteľnou osobou a miesto dodania služby je v členskom štáte, kde je zdaniteľná osoba, ktorá je príjemcom služby, usadená (povinnosť platiť DPH zo služby má príjemca služby , miesto dodania služby je určené podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH).
Podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH ak poskytovateľ služby je zdaniteľnou osobou usadenou v SR a dodá službu zdaniteľnej osobe z iného členského štátu, musia obidve tieto strany mať pridelené IČ DPH. Aj keď táto skutočnosť nevyplýva priamo z §15 ods. 1 zákona o DPH, uvedené vyplýva z iných ustanovení ? napr. § 7a a taktiež z § 80 zákona o DPH. To znamená, ak poskytovateľ služby nemá k dispozícii IČ DPH objednávateľa-zdaniteľnej osoby v inom členskom štáte, nemôže uplatniť pravidlo podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH, ale uplatní pravidlo podľa § 15 ods. 2 zákona o DPH, to znamená, že v danom prípade si poskytovateľ služby slovenská zdaniteľná osoba príjmy z danej služby zahrnie do obratu pre účely registrácie za platiteľa DPH v zmysle § 4 zákona o DPH, t.j. v tomto prípade nie je povinná sa registrovať podľa § 7a zákona o DPH. To však neznamená, že prijímateľ služby, ak je zdaniteľnou osobou v inom členskom štáte, nebude niesť daňové dôsledky v členskom štáte, kde je usadený (v štáte, kde má sídlo resp. miesto podnikania, ak ide o fyzickú osobu).
seda
17.08.10,10:22
Dobrý deň, môžete mi potvrdiť. Z Poľska bola kúpená chladiaca vitrína do bufetu od platcu DPH, na fa je 4.636,47 PLN + 22% DPH 1020,02 PLN = 5.656,49 PLN. SZČO čo si ju kúpil nie je platcom DPH. Však sa nemusí registrovať na DPH?

Podľa § 7 odst. 1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.

Podľa § 69 ods.2) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku, je povinná platiť daň pri službách uvedených v § 16 ods. 1 až 4, 10 a 11 a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo zahraničná osoba z tretieho štátu, ak miesto dodania služby alebo tovaru je v tuzemsku; zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom. Lebo si ju poskladal sám.

Dobre si to vysvetľujem? Ďakujem