damati
05.02.10,15:05
Potrebujem sa poradiť ohľadne konzumácie potravín, ktoré obsahujú glutamán sodný. Hľadala som na internete informácie a niektoré z nich hovoria, že alergici na bielkoviny kravského mlieka nesmú konzumovať potraviny s glutamánom sodnným. Je samozrejmé, že alergik sa snaží tieto potraviny vynechať, ale otázkou je, či ich nemôže jesť vôbec. Na trhu sú totiž aj výrobky, ktoré sú špeciálne určené pre alergikov, ale obsahujú glutamán.

Ďakujem
pasuliatko
05.02.10,18:06
treba sa poradiť s alergológom. ale ja si osobne myslím,že by to nemalo nič robiť u alergika.ale neviem s takou alergiou som sa nestretla zatiaľ tak neviem.
Marian.
06.02.10,21:33
Ahoj damati. Glutaman sodny je sodna sol kyseliny glutamovej, pouziva sa ako dochucovadlo jedal a na zvyraznenie chuti drazdenim chutovych receptorov. Je niekolko vedeckych studii a nazorov lekarov na tuto problematiku - zvacsa rozporuplnych, zial vzhladom na biznis sa tomu ani niet co cudovat...akokolvek radsej by som sa priklonil k dochucovaniu jedal liecivymi a koreninovimy rastlinami (druhy ktore su nealergizujuce) + morskou solou. Zelam vela zdravia.
Psycholog
07.02.10,07:49
Glutaman sodný E621, který se hojně přidává do sušených polévek, omáček, do směsí koření a masných výrobků pro zvýraznění chuti se nedoporučuje užívat v nadměrném množství. Bohužel glutaman se cpe legálně do všeho a ve velkých dávkách. Povolené množství 1g/kg! Je mnohonásobně překračován, zejména do laciných uzenin a s dusitany a dusičnany dávají párečkům a salámům báječnou červenou barvu. U dětí však vyvolávají vážnou chorobu methemoglobinémii. U podezření na alergické reakce je třeba se vyhnout potravinám s označením E620 - E625, obsahují kyselinu glutamanovou a její soli. Petr