Matrix44
05.02.10,16:34
Dobrý deň,
má špecifickú situáciu. V štádiu rozvodu som kupoval byt. Nakoľko som ho nemohol napísať na seba, nechal som ho napísať na rodičov (konkrétne na jedného z nich, mamku). Teraz sa jej zhoršil zdravotný stav, a tak by som ho potreboval previesť na seba, aby som sa prípadne vyhol dedičskému konaniu.
Kupovaný bol ale podielovo 2/3 na moju mamku a 1/3 na moju priateľku (teraz manželku). Chceme ho teraz previesť na nás cez kúpno-predajnú zmluvu tak, aby sme boli bezpodielovy spoluvlastníci. Ak by sme ho kúpili od mojej mamky, tak by sme boli opäť podielovy spoluvlastníci.
Ide nám o to, či by nám obom ho nemohla moja mamka a manželka (vtedy priateľka) predať ? V podstate by maželka síce predávala sama sebe, ale menil by sa právny vzťah k nehnuteľnosti a získali by sme bezpodielové spoluvlastníctvo.
Prípadne či by sa to nedalo vyriešiť klauzulou ktorá by sa len pridala do kúpno predajnej zmluvy, s tým že "vlastníctvo bude zapísané bezpodielovo".

Ďakujem Vám
Mária27
05.02.10,18:26
Sama sebe nemôže predávať do (spolu)vlastníctva, ani do bezpodielového, lebo už vlastníčka je. Manželia si môžu rozšíriť BSM, ale len do budúcna.
Asi by musela manželka predať matke svoj podiel a potom to odkúpite do BSM.
Podľa mňa by nebolo na závadu nechať spoluvlastníctvo, napr. aj 1/2.