toju
05.02.10,18:27
ahojte. prosím prosím s ju som začala len min. rok. chcem sa spýtať, robim ju malemu živnostníkovi. mesačné odvody do ZP treba zapisovat aj do knihy záväzkov? pracujem v alfe...doteraz som to nerobila:( a teraz tu čítam čítam.....živnostník nedostáva šeky al. niečo také zo ZP, platíme vždy prevodom do poistovne a zaúčtujem v PD ako VOZD. dakujem
Danielle369
05.02.10,17:32
ano ide to do knihy záväzkov a v alfe do odvody do fondov
toju
05.02.10,17:35
ježiš ja som to nerobila :( a ako to mam do knihy záväzkov zapísať? napr. číslo daň. dokladu????ked žiadny doklad nemám len proste viem ze do 8. toho prevodom urobime? dam len interne číslo?
Danielle369
05.02.10,17:43
ved píšeš že to platíš prevodom z banky tak máš predsa bankový výpis a do záväzkov dáš normálne ako ti nasleduje číslovanie
toju
05.02.10,17:50
hej hej. a vystavené dňa, tam dám aký dátum?? asi som jelen troska :(
Rozalka
05.02.10,17:51
Mám síce len jedno JÚ (manželovi), takže ja používam takýto ID, ktorý si vytlačím každý mesiac a potom len nahrám do záväzkov.
Danielle369
05.02.10,17:55
ved máš dátum kedy si platila prevodom cez banku..
toju
05.02.10,17:56
dakujem dakujem!
bulbul
28.02.10,14:23
Mám síce len jedno JÚ (manželovi), takže ja používam takýto ID, ktorý si vytlačím každý mesiac a potom len nahrám do záväzkov.
Ahoj.
Robím JÚ za rok 2009 sama, som začiatočník.
Prosím, poraďte mi. Účtovníčka za rok 2007, 2008 nezaradila platby na zdr. poist. ako záväzok. Ak som správne pochopila, mali byť zaradené do záväzkov a v prípade, že niektoré platby boli uhradené až začiatkom nasled. roka, táto nezaplatená čiastka by mala figurovať aj na výkaze o majetku a záväzkoch k DP (ak záväzok). Je to správne? Ak nie, prosím o vysvetlenie. Ďakujem.
toju
02.04.10,07:19
ahojte. dávate do záväzkov aj napr. nákup materiálu? ked mam bloky z erp?
jacekova
02.04.10,07:22
Ahoj.
Robím JÚ za rok 2009 sama, som začiatočník.
Prosím, poraďte mi. Účtovníčka za rok 2007, 2008 nezaradila platby na zdr. poist. ako záväzok. Ak som správne pochopila, mali byť zaradené do záväzkov a v prípade, že niektoré platby boli uhradené až začiatkom nasled. roka, táto nezaplatená čiastka by mala figurovať aj na výkaze o majetku a záväzkoch k DP (ak záväzok). Je to správne? Ak nie, prosím o vysvetlenie. Ďakujem.


presne tak, ak sú niektoré odvody do DP a ZP k 31/12 neuhradené, musia sa uviesť do Výkazu o majetku a záväzkov (kolonka záväzky)
Zoltán Kovács
02.04.10,07:22
ahojte. dávate do záväzkov aj napr. nákup materiálu? ked mam bloky z erp?

Ani náhodou, načo komplikovať svoju prácu. A pri platbe v hotovosti za material (bloček z erp) nevzniká záväzok predsa.
jacekova
02.04.10,07:23
ahojte. dávate do záväzkov aj napr. nákup materiálu? ked mam bloky z erp?


nie, nákup materiálu nedávam do záväzkov, je to výdavok ovplyvnujuci základ dane (v peňažnom denníku, nákup materiálu).
toju
02.04.10,07:25
dakujem . myslela som si len. len v alfe ked dam nakup materialu tak mi tam hned zafajkne moznost uhrada zavazku tak som nad tym zapochypovala. dakulik. pekne sviatky prajem
janulka
03.11.10,12:14
Dobrý deň prajem, prosím Vás jedna aktívna szčo, vždy pri mesačných odvodoch do zdravotnej poisťovne odvedie jeden mesiac 45,00€, iný mesiac 48,00€, niekedy sa trafí na 44,73€. Prosím vás do VOZD - VPD - zaúčtujem cez peňažný denník 44,73€ - fondy - zdravotná poisťovňa. Prosím vás čo s tým rozdielom zaplateným nad povinnú výšku odvodu do príslušného fondu. Myslím že by to mohlo ísť do evidencie pohladávok a potom následne zúčtovať s ďalším mesačným odovodom. ale: napr. za 5/2010 uhradil 45,00€, za 6/2010 48,00€, medzitým uhradil správnu sumu. nie je mi jasné ako zaúčtovať príslušný odvod napr. tých 45,00€ uhradených 08.06. 2010, 44,73€ zaúčtujem cez vpd - vozd- fondy s príslušným dátumom podľa dokladu ale čo s tým rozdielom k 08.06.2010. resp. budem to účtovať sumy aké uhradil - celé - ako vozd a pri ročnom zúčtovaní to bude pozd - ked mi vrátia preplatok.
Prima73
04.11.10,08:24
Mám síce len jedno JÚ (manželovi), takže ja používam takýto ID, ktorý si vytlačím každý mesiac a potom len nahrám do záväzkov.

Je potrebne mat takyto doklad v uctovnictve? nestaci, ze si do zaväzkov nahodim kazdy mesiac ZP a SP s datumom vystavenia posledneho v mesiaci a datumom splatnosti 8.nasledujuceho mesiaca. Ved povinnost platit poistne, hlavne pri ZP vyplyva zo zakona a zda sa mi zbytocne kazdy mesiac robit takyto interny doklad, dokonca mame RZZP, kde je vypocitana suma na uhradu ZP a na platbu SP mame tiez vymer - nestacia tieto doklady ako podklad na povinne odvody do fondov?
foaswc
26.01.11,16:18
Ahojte.
Chcela by som sa opýtať, či mám do záväzkov na konci roka zapísať preplatok dane mínusovou hodnotou, alebo nezapísať vôbec.
Rozalka
27.02.12,12:00
Je potrebne mat takyto doklad v uctovnictve? nestaci, ze si do zaväzkov nahodim kazdy mesiac ZP a SP s datumom vystavenia posledneho v mesiaci a datumom splatnosti 8.nasledujuceho mesiaca. Ved povinnost platit poistne, hlavne pri ZP vyplyva zo zakona a zda sa mi zbytocne kazdy mesiac robit takyto interny doklad, dokonca mame RZZP, kde je vypocitana suma na uhradu ZP a na platbu SP mame tiez vymer - nestacia tieto doklady ako podklad na povinne odvody do fondov?

Účtovať bez účtovných dokladov sa mi nepozdáva, aj keď je to zákonom stanovená platba.
Ak máš výmer SP, tento doklad slúži na zaúčtovanie - dala by som kópiu do poradia každý mesiac medzi záväzky, ale so ZP nemáš nič.


Ahojte.
Chcela by som sa opýtať, či mám do záväzkov na konci roka zapísať preplatok dane mínusovou hodnotou, alebo nezapísať vôbec.
Samozrejme, treba nahrať ako pohľadávku.
AdelaS
27.02.12,12:26
Ahoj.
Robím JÚ za rok 2009 sama, som začiatočník.
Prosím, poraďte mi. Účtovníčka za rok 2007, 2008 nezaradila platby na zdr. poist. ako záväzok. Ak som správne pochopila, mali byť zaradené do záväzkov a v prípade, že niektoré platby boli uhradené až začiatkom nasled. roka, táto nezaplatená čiastka by mala figurovať aj na výkaze o majetku a záväzkoch k DP (ak záväzok). Je to správne? Ak nie, prosím o vysvetlenie. Ďakujem.

Áno - je to správne. Je to podľa §5 Postupov účtovania: V knihe záväzkov sa účtujú záväzky z obchodných vzťahov za uskutočnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb voči dodávateľom, záväzky z finančných vzťahov napríklad z úveru, záväzky voči zamestnancom z pracovnoprávnych vzťahov. Pre evidenciu poistení do Soc. poisťovne alebo zdravotných poisťovní by si mala mať "pomocnú knihu", ako je uvedené v § 7. V tejto pomocnej knihe máš mať evidované všetky mzdové listy a ku každému mzdovému listu i doklady, ako si jednotlivé položky vypočítala. Čiže musíš mať dochádzku, prac. zmluvy, doklady o hlásení do poisťovní - jednoducho všetko, čo ti len napadne. Pre pomocné knihy nie je predpisy, ktorý by ti nariaďoval, ako si ich musíš pomenovať.
A ešte: áno, tá nezaplatená čiastka mala figurovať aj vo výkaze o majetku a záväzkoch (r. 17).