ricij
28.07.04,14:22
Dobrý deň,

som zvedavý ako si poradíte stýmito problémami:

Sme zaregistrovaní na DPH na Slovensku a už aj v Nemecku,
máme teda dve IC DPH - slovenské aj nemecké. Teda presnejsie, to čo prišlo z Nemecka nie je v tvare DEXXXX, ale XXX/XXX/XXXXX
Tovar predávame takmer výhradne do Nemecka konečnym zákazníkom. Ako ovplyvní faktúra vystavená pod nemeckým IČ DPH (DIČ?) slovenské daňové priznanie? Možnosti sú dve: buď
nijako (potom bude ale vyzerať daňove priznanie zvláštne-nebudú
deklarované žiadné výstupy) alebo sa to uvedie do r.04 - ako by to bolo intrakomunitárne plnenie. Teda niečo ako prefaktúrovanie zo slovenskeho IC DPH na nemecke DIČ, alebo sa to má skutočne prefaktúrovať?
Ako je to potom s INTRASTATom a súhrným výkazom?

2. Ak sa naskytne konečný zákazník zo Slovenska (neplatiteľ DPH) môžem
mu, napriek tomu, že sme slovenská firma, vystaviť faktúru pod nemeckým IC
DPH, kedze tam maju nizsiu sadzbu dane? (samozrejme do ročnej výšky 1500
tis. Sk). Bráni tomu nejaké ustanovenie?

3. Môžem nakupovať materiál od slovenských firiem pod nemeckým IC DPH
(takto mi vystavia fakturu bez DPH, co zlepsuje cash-flow!)?

4. Nemáte náhodou preklad nemeckého zákona o DPH (Umsatzsteuergesetz) do slovenčiny?

Tak Vám ďakujem za odpovede.


Rici J.
Beata
28.07.04,12:45
Myslím si nasledovné:
1) Keďže ste registrovaný pre DPH v Nemecku, tovar predávate konečnému zákazníkovi v Nemecku, odvádzate daň v Nemecku na ich tlačive a slovenské DP s tým nič nemá.

2) Myslím si, že ste firma so sídlom v SR a ak predávate slovenskému zákaznikovi, nemôžete mu vystaviť nemeckú faktúru (ja viem, že to zvádza vzhľadom na nižšiu DPH v Nemecku :) ). Na druhej strane, ako kto zistí, či ste tovar predali Nemcovi, alebo Slovákovi, pokiaľ konečný zákazník je obyčajný smrteľník, nie podnikateľ ani právnická osoba? Neviem, je to diskutabilné. Ja osobne by som sa asi bála, že mi na to prídu...

3) Ak objednáte tovar pod nemeckým IČ DPH, Slovák uvedie, že predal tovar Nemcovi, vystaví fa bez DPH a pre neho je to intrakomunitárna dodávka. Vy v Nemecku tovar samozdaníte, ale ako dokážete, že tovar nezostal na Slovensku, že ste ho previezli do Nemecka? Máte tam prevádzku? Budete mať CMR, alebo iné prepravné doklady? Ak nie, tak smola. Tovar zostal na Slovensku, DPH patrí Slovensku.

4) Sorry nemám.

No neviem, či som odpovedala správne na váš príklad. Takto si to predstavujem ja. Avšak som veľmi zvedavá na názory ostatných ;)
ricij
28.07.04,12:55
Nuž Beáta, klobúk dolu. Tá rýchlosť odpovede a všetky sa mi zdajú logické. Ako na tom bude intrastat? Predsa len dôjde k preprave tovaru zo SR do DE.
McMarti
28.07.04,13:01
Rici ja mam podobne ale z CR, tovar som tam nakupovala ale aj spotrebovala a to som uvadzala v DPH pre ČR, tovar nakupovaný na slovensku pod ČR DIČ som vyviezla mam fakturu za dopravu a ten som samozdanila tiež v ČR.
Beata
28.07.04,13:08
Ak tovar previezete do Nemecka za účelom jeho ďalšieho predaja pod nemeckým IČ DPH, tak si myslím, že s tým Intrastat nič nemá, pretože vlastne akoby predával Nemec Nemcovi.
ricij
28.07.04,13:16
Iste z pohľadu DPH je to 100% pravda. Ale týka sa to aj Intrastat hlásenia? Nejde tam o fyzický pohyb tovaru?
Beata
28.07.04,18:40
No čo sa týka Intrastatu, vôbec neviem, či to tam pôjde, alebo nie. Vy máte spravodajskú povinnosť? Mňa to stále zvádza podľa tej DPH, že nemecké IČ DPH a predaj v Nemecku, ale fakt je, že o fyzický pohyb tovaru ide, keďže tovar prepravujete zo Slovenska do Nemecka... hmm. No uvažujem ďalej, vo výkaze Intrastat sa uvádzajú intrakomunitárne dodávky. Vo vašom prípade nejde o intrakomunitárne dodanie, nakoľko ste registrovaný ako plátca DPH v Nemecku, vlastne dodávate pod IČ DPH Nemecka... viete čo? Som z toho magor. Čím viac nad tým špekulujem, tým viac sa zamotávam... Hádam radšej nech sa vyjadria tí, čo majú skúsenosti s Intrastat-om :) Veľmi ma zaujíma, ako to vlastne bude.
ricij
29.07.04,06:12
Predstavte si slovenské DP. Sú tam len nákupy, no nikde nie je vidieť dodávky.
Pôvodne som si myslel, že na jeden tovar vystavím dve faktúry. Najprv prefaktúrujem zo slovenského IČ DPH na nemecké a potom nemeckú faktúru. Týmto by som mal vyriešený súhrný výkaz aj intrastat. Tu by som uviedol seba - platiteľa v Nemecku. Lenže to, čo prisšlo z Nemecka nie je IČ DPH, ale DIČ. Ako som uviedol v otázke, nie je v tvare DEXXXX ako by malo byť. Rozprával som sa s tou paňou v Nemecku, tá mi začala citovať bohvieaké zákony, až som z toho bol magor. No vyrozumel som jej, že to treba zvlášť požiadať a IČ pridelia o 4 - 6 mesiacov!!! Vie vôbec niekto z toho vyjsť?
McMarti
29.07.04,06:37
Rici podla toho ako tu uvádzaš tak sa mi javý ta Nemecka firma ako neplatca DPH, ked ti dotyčna pani nevedela dať ich IČ DPH
ricij
29.07.04,06:43
Nie McMarti, to my sme požiadali v Nemecku o registráciu a nedostali sme IČ DPH, ale niečo ako DIČ. Sme teda platiteľmi v Nemecku, mám posielať DP na ich porazený Finanzamt, ale nemám IČ DPH. Okrem toho neviem čo zo slovenským DP, neviem čo s Intrastat-om, neviem čo so súhrným hlásením, som z toho ZÚFALÝ!!!
Beata
29.07.04,06:52
Takže vlastne ani nie ste plátcom v Nemecku? To treba zistiť, lebo to je najdôležitejšie aby sme vedeli určiť miesto dodania tovaru.
ricij
29.07.04,07:00
Sme platiteľmi, veď musím posielať DP, mám od nich list, že sme platiteľmi, pridelili mi číslo. Ibaže u nich treba o IČ DPH zvlášť požiadať a "...vzhľadom na veľké množstvo žiadostí sa termín pridelenia posúva na neurčito".
Beata
29.07.04,07:07
Tak potom by som postupovala tak, ako som písala v mojom príspevku. Až na ten Intrastat, lebo to neviem. Ale idem zháňať info všademožne a keď sa dozviem niečo nové, tak to sem napíšem.
ricij
29.07.04,07:16
Vďaka Beata. Ešteže Vás mám. :-)
McMarti
29.07.04,10:26
Je platitelom aj ten Nemec.?
selena
02.08.04,11:04
Čo sa týka Intrastatu, uvádzajú sa informácie o tovaroch, ktoré opúšťajú územie SR, ktoré sú odoslané do iného členského štátu. Ja si stále predstavím, ako by to bolo pred 1.5. Keď som vtedy potrebovala JCD, taký tovar uvádzam do Intrastatu. Myslím si, že pred 1.5. funkciu Intrastatu spĺňali práve tie JCD. Teraz keď vyvážam do tretích krajín tak mám JCD, keď do iného ČŠ, tak to uvádzam do Intrastatu.Základ je asi, aby colný úrad mal údaje o pohybe tovaru zo SR do celého sveta.
McMarti
02.08.04,11:15
maš to komplikované, ja som mala české DIČ vybavené do 24 hod v Čechách
JanaSys
17.04.05,06:53
Ak nakúpite od slovenskej firmy pod nemeckým číslom, môže to vyfakturovať ako oslobodené len ak má doklad, že to vyviezla mimo SR. Ak Vám to dodá na slovenkú adresu a ďalej si to do Nemecka vyvážate sami, pozor na to, že došlá FA musí by so slovenskou DPH buď na nemecké číslo (v tom prípade nie je nárok na odpočet, a ako to ďalej pokračuje, to už neviem) alebo príde FA na slovenské ICDPH a vy potom robíte premiestnenie tovaru (medzi slovenským ICDPH a nemeckým ICDPH = to je výstup, ktorý ide aj do Intrastatu aj do Výkazu DPH) a v Nemecku nemecké číslo robí dodávky nemeckým firmám s nemeckou DPH (vstup má na základe dokladu o premiestnení a výstup na základe faktúr odberateľom). To premiestnenie je oslobodené, ak ide o dve ICDPH = intrakomunárna dodávka (firma je zaregistrovaná v dvoch štátoch) alebo ide s našou DPH ak na druhej strane nie je platca DPH.
V Čechách majú miesto ICDPH DIČ, takže ak Vám dá česká firma DIČ (resp. Vy ste ju požiadali o ICDPH a poslala DIČ), neznamená to, že sú platcovia DPH. Musia k tomu poslať aj kópiu o registrácii za platcu DPH a až potom sú dodávky takejto fime oslobodené. Niečo sa mi marí, že také niečo je aj v Nemecku.
mv66
17.04.05,11:47
ricij, uctujem i nemecku firmu, museli poziadat o DEXXX, to co mas je len danove identifikacne cislo, platitelom DPH mozes byt aj bez cisla DEXXX, oni roky boli platitelmi DPH. Az kvoli obchodom so SR poziadali o pridelenie IC DPH, dostali ho az po niekolkych mesiacoch, prekvapilo ma, ze to tak dlho trvalo.
zvedavec
18.04.05,08:03
preco ste sa vobenc registrovali na danove cislo v nemecku ?
aku to ma vyhodu ?
alebo to vyplyva z nejakej vysky obratu ? (take cosi som pocul)
je to ten 1.5M za 12 mesiacov?
ricij
18.04.05,14:08
preco ste sa vobenc registrovali na danove cislo v nemecku ?
aku to ma vyhodu ?
alebo to vyplyva z nejakej vysky obratu ? (take cosi som pocul)
je to ten 1.5M za 12 mesiacov?Pretože aj u nás máš limit pri zásielkovom predaji - §6, podobne majú aj v nemecku, ale limit je nižší. A tiež preto, lebo u nás nakupujeme pri 19% DPH a predávame pri 16%.
zvedavec
19.04.05,11:12
Aha, ale existuje aj nejaka povinnost ? ze ako u nas, ak je obrat nad niekolko penazi ?