Dany123
25.09.05,21:38
Som živnostník, účtujúci v JÚ, plátca DPH. Na podnikanie používam súkromný mobilný telefón, zmluva je písaná na moje meno a telefón nemám zaradený do majetku. Môžem si uplatniť odpočet DPH za náklady na prevádzku? Niečo podobné, na prístup do internetu používam súkromnú pevnú linku zavedenú v mojom súkromnom byte kde mám aj sídlo. Môžem si uplatniť odpočet DPH?

Vďaka.
durisovad
25.09.05,19:48
Ja by som to v ziadnom pripade nerobila. Mobil aj internet je treba previest na firmu a potom bude odpocet DPH aj naklady bez problemov. Co sa tyka sukromneho telefonovania, objednala by som si vypis hovorov a v nom by som sukromne hovory vyznacila. Potom by som z nakladov tieto hovory odpocitala a adekvatne by som upravila aj vysku odpocitanej DPH.
STRELEC
25.09.05,21:08
Ja by som to v ziadnom pripade nerobila. Mobil aj internet je treba previest na firmu a potom bude odpocet DPH aj naklady bez problemov. Co sa tyka sukromneho telefonovania, objednala by som si vypis hovorov a v nom by som sukromne hovory vyznacila. Potom by som z nakladov tieto hovory odpocitala a adekvatne by som upravila aj vysku odpocitanej DPH.Súhlas je obsiahnutý v citácii. Len pre drobné doplnenie informácie (možno sa vyskytujú aj iné obdobné položky):
- previesť internet a mobil znamená doplniť existujúce zmluvy o tvoje živnostenské nacionálie (IČO, IČ DPH), zaúčtovať nákup mobilu a jeho zaevidovanie do firemného majetku. Je to potrebné nielen pre uznanie hovorného, ale aj pre prípadné náklady na opravy a údržbu (napr. kúpa novej batérie) ktoré by si mal.
-