jarka.banska
05.02.10,20:23
Prepáčte mi, som medzi vami začiatočníčka a prosím majte trpezlivosť ak niečo pobabrem. Aj tento môj dotaz píšem už tretíkrát a nedarí sa mi ho zavesiť. Snáď sa mi to podarí teraz. Dúfam.
Poprosila by som o stanovisko vašich renomovaných odborníkov vo veci mzdového účtovníctva vo veci môjho problému. Ten spočíva v tomto:
Ako učiteľka ZŠ mám nárok na 45 dní dovolenky. V roku 2008 som vyčerpala len 5 dní počas jarných prázdnin. Ostatných 40 dní som nečerpala preto, že moja riaditeľka ma požiadala, aby som spracovala počas letných prázdnin ŠkVP pre 1. a 2. ročník základnej školy. Na tento návrh som pristúpila s tým, že riaditeľka mi prisľúbila, že v decembri 2009 mi nevyčerpanú dovolenku za rok 2008 preplatia a tak si môžem zvýšiť môj príjem. Počas roku 2009 som z podobného dôvodu (ŠkVP pre 3. a 4. ročník) čerpala opäť len 5 dní dovolenky počas jarných prázdnin s tým, že nevyčerpaná dovolenka za rok 2009 mi bude preplatená vo výške 40 dní v decembri 2010.
Nastal však problém, lebo mzdárka bola na nejakom školení a prišla s tým, že tento spôsob likvidácie nevyčerpanej dovolenky nie je možný, že dovolenka sa rok 2008 (a teda aj nevyčerpaná dovolenka za rok 2009) mi jednoducho prepadne, lebo nevyčerpanú dovolenku nie je možné preplatiť. Teda nevyčerpala som dovolenku v každom roku vo výške po 40 dní, pracovala som celé prázdniny a nedostanem za to ani korunu (vlastne euro). Riaditeľka samozrejme dala za pravdu mzdárke a ja som ostala na holičkách, lebo som uverila sľubom.
Prosím vysvetli mi niekto, ako to je. Nie som právnik ani ekonóm, ale len 52 ročná učiteľka 1. stupňa ZŠ, tak by som poprosila vysvetliť „lopatisticky“ Ďakujem.
Jaroslava
Melnick
05.02.10,19:35
§ 116 Zákonníka práce
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-3-2009-a.html#hore)

(1) Zamestnancovi patrí za vyčerpanú dovolenku náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.:mee::mee::mee:
Melnick
08.02.10,15:10
Melnick
08.02.10,16:00
Teda nevyčerpala som dovolenku v každom roku vo výške po 40 dní, pracovala som celé prázdniny a nedostanem za to ani korunu (vlastne euro). Riaditeľka samozrejme dala za pravdu mzdárke a ja som ostala na holičkách, lebo som uverila sľubom.http://www.porada.sk/ />


Jaroslava
Riaditeľka by sa zachovala férovo, keby Ti dala aspoň mimoriadnu odmenu. Ty si jej pomohla, tak ona by sa mala zachovať rovnako.:)