michal312
06.02.10,07:49
Ahojte poradaci, obraciam sa na vas o vysvetlenie zopar veci. Mam manzelku ktora je na materskej dovolenke od novembra. Je zamestnana na dobu urcitu zmluva jej vyprsi 31.3.2010. Chcem vediet ako je to s dovolenkou kedze v roku 2009 si vycerpala 11 dni (bola zamestnana cely rok). Zvysok jej preplati zamestnavatel? Ma narok na dovolenku aj prve tri mesiace v roku 2010? Je mozne ze by jej dovolenku vobec nepreplatil? Dalsi problem je ze jej zamestnavatel neposiela vyplatne pasky. Je jeho povinnostou jej zasielat vyp. pasky? Poslednu dostala este v septembri ked pracovala. A najhorsie je ze nedviha telefony, nereaguje na sms a neodpoveda na maili. Este jedna otazocka: bude potrebovat potvrdenie o prijmoch za rok 2009 kedze si danove bude robit sama, je mozne ze by jej to vobec nedal? ked sa skonci jej zmluva je povinny jej poslat zapoctovy list? Je mozne aby zamestnavatel takto ignoroval?? Budem vdacny kazdemu kto mi odpovie na otazky. Dakujem
hena22
06.02.10,07:19
pracovny pomer skonci 31.3.2010.
Zamestnávateľ je povinný preplatiť zvyšok dovolenky za rok 2009 a dovolenku za rok 2010 na ktorrú vznikne nárok. Obdobie MD sa pre účely nároku na D považuje za odpracované, takže 3/12.
Výplatné pásky za mesiac, kedy pracovala je povinný doručiť, teraz jej neposiela, pretože nemá výplatu, je v mimoevidenčnom stave. Dostáva materské od sociálnej poisťovne, odtiaľ dostane aj potvrdenie.
Pokiaľ si manželka do 15.2. nepožiada zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane, je povinný vystaviť jej potvrdenie o zdaniteľných príjmoch a manželka podá DP.
Pri ukončení PP je zamestnávateľ povinný vyplatiť nevyčerpanú dovolenku, vystaviť zápočtový list aj evidenčný list do poisťovne.
Keď nekomunikuje, navštívte ho osobne a vyjasnite si to
michal312
06.02.10,14:44
Dakujem za rychlu odpoved, este by som chcel dodat jej kolegyna ktora je tiez na materskej tak chodi vyplatna paska kazdy mesiac, je tam sice 0 ale chodi.. Narodilo sa nam teraz dietatko tak je problem z manzelkinej strany aby nahanala zamestnavatela kedze ma ine povinnosti. Aj kancelariu ma tak umiestnenu ze treba ist do zakulisia obchodu a tam sa nedostane kazdy. Len som chcel vediet ci tie veci posle automaticky alebo ho treba doslova prosikat. Este jednu otazocku mam ak by jej nevystavil potvrdenie o prijmoch za rok 2009 do konca marca na zaklade ktoreho si chce spravit dan. priznanie moze byt nejak postihnutelny?
michal312
22.02.10,17:37
Ahojte, takze problem pretrvava, rozpraval som sa zo manzelkinym sefom podarilo sa mi ho odchytit pytal som sa ho kedy preplati dovolenku (ma narok na 9 dni za minuly rok) Jej sef tvrdi ze dovolenka sa nebude preplacat ze uz je prepadnuta. Je to mozne? Ako mam postupovat ved nemoze len tak prepadnut. Za odpovede vopred dakujem.