maja55
06.02.10,09:42
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či si môžu futbalisti uplatniť lízing na anuto???
DAKUJEM
IvoM
06.02.10,14:41
Ak majú profesionálnu hráčsku zmluvu, tak ide podľa mňa o príjem podľa §6.2.b, teda o SZČO a teda nevidím dôvod prečo by nemohol účtovať o leasingu na auto ako o daňovo uznateľných nákladoch, veď predsa chudáčik nebude chodiť na tréningy pešo alebo MHD.:)
Anik
10.03.10,09:37
mám prosbu
hokejista 1. nár.-liga - hráčska zmluva , ke´d nemá zmluvu ako je braný môže napr. aj marodovať - zaujímalo by ma aké má práva a povinnosti ja si myslím , že sa naňho vzťahuje to čo na nás živnostníkov, ale nemám s tým žiadne skúsenosti takže by som rada počula Váš fundovaný názor
ďakujem
Jana Motyčková
10.03.10,09:57
Športovec ak vykonáva športovú činnosť zárobkovo, nie v pracovnom pomere, je považovaný za SZČO aj pre SP aj pre ZP. Čiže rovnako ako živnostník.
Muška
10.03.10,10:50
mám prosbu
hokejista 1. nár.-liga - hráčska zmluva , ke´d nemá zmluvu ako je braný môže napr. aj marodovať - zaujímalo by ma aké má práva a povinnosti ja si myslím , že sa naňho vzťahuje to čo na nás živnostníkov, ale nemám s tým žiadne skúsenosti takže by som rada počula Váš fundovaný názor
ďakujem

Anik,
keďže športovec nemá živnostenský list, tak vtedy keď má uzatvorenú "nejakú" hráčsku zmluvu sa na neho "pozerám" ako na SZČO.
Ak v niektorých mesiacoch nemá uzatvorenú zmluvu, tak ho odhlásim na ZP a prihlásim ho ako "dobrovoľne nezamestnaného".
Dôvod:
Ak má hráčsku zmluvu napr. od 1.9. do 30.6. - vtedy je prihlásený na ZP ako SZČO, mesiace 7. a 8. je prihlásený ako dobrov.nezamestnaný.
No a keďže 1.7. nie je SZČO, tak ho neprihlasujem do SP. :cool:

Ale samozrejme potom z toho aj vyplýva, že ak je PN, tak nemá nárok na nemocenské.
staankaa
12.03.10,18:47
chcem sa opytat kedze som sa docitala ze sportovec si moze odpocitat aj leasing na auto ci si k bločkom na phm musi viest aj knihu jazd a ci potrebuje mat zaplatenu dan z motorovych vozidiel? moze si tam dat aj poistku co plati za auto?
Muška
12.03.10,19:04
Stanka,
športovec je taká istá SZČO ako každá iná , tzn. ako "klasický živnostník".
Takže sa môže rozhodnúť, účtovníctvo, daňová evidenia, paušálne výdavky. A takisto sa môže rozhodnúť aj o evidencii k autu , kniha jázd, alebo novinka 80 %.
staankaa
12.03.10,19:30
no idem to robit len prvy krat tak zistujem co ako..chce len skutocne vydavky len som nevedela ci tam mozem dat aj leasing a z leasingu tam mozem dat len splatky a poistku za auto? cize nemusi mat zaplatenu dan z MV? tych 80% z phm si moze uplatnit aj ked nema pausalne vydavky?
ego.mc
12.03.10,19:42
no idem to robit len prvy krat tak zistujem co ako..chce len skutocne vydavky len som nevedela ci tam mozem dat aj leasing a z leasingu tam mozem dat len splatky a poistku za auto? A čo je tam ešte okrem nich? cize nemusi mat zaplatenu dan z MV? Nemusí, ale keď mu na to prídu, bude pokuta. tych 80% z phm si moze uplatnit aj ked nema pausalne vydavky? 80% PHM si môže uplatniť iba vtedy, keď nemá paušálne výdavky.
Odpoveď v texte.
staankaa
12.03.10,19:52
takze ked nema zaplatenu dan z MV tak si nemoze dat do nakladov blocky z PHM a tym padom aj vsetko co sa tyka auta spravne som to pochopila?
ego.mc
12.03.10,19:54
Nie, môže.
Výdavky na auto sú jedna vec, a daň z MV druhá.
staankaa
12.03.10,20:16
cize blocky za phm mu mozem normalne dat do nakladov bud cele alebo 80%? a co je lepsie? a teda mu mozem dat tam aj ten leasing teda kupnu a sprostredkovatelsku zmluvu kde je uvedene ze cast kupnej zmluvy bude zaplatena pri prevzati auta a zbytok na zaklade zmluv o uvere na nakup vozidla a založnej zmluvy + poistku ktoru plati mesacne za auto?
marjankaj
12.03.10,20:28
cize blocky za phm mu mozem normalne dat do nakladov bud cele alebo 80%? a co je lepsie? a teda mu mozem dat tam aj ten leasing teda kupnu a sprostredkovatelsku zmluvu kde je uvedene ze cast kupnej zmluvy bude zaplatena pri prevzati auta a zbytok na zaklade zmluv o uvere na nakup vozidla a založnej zmluvy + poistku ktoru plati mesacne za auto?

S tými leasingovými splátkami opatrne. Nie všetko môže ísť do nákladov.


§26
(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu. Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.