Nikki531
06.02.10,08:56
Dobrý deň prajem,chcela by som sa informovať či mám právo žiadať výživné od otca ešte nenarodeného dieťaťa, s ktorým už to vo vzťahu neklape.Mám 17 rokov,v apríli budem rodiť a až v decembri mám 18,čiže chcem podotknúť aj to,že tu som sa dočítala že pri uznaní otcovstva musia byť obaja plnoletí.Môj priateľ už plnoletý je, no ja ešte nie.Preto sa pýtam či mám nárok žiadať od neho výživné na dieťa aj keď niesom plnoletá a otcovstvo do mojej 18tky nebude nám uznané.Ďakujem
Nikki531
06.02.10,09:59
a podla čoho sa vyratuváva výživné ak je živnostník ? ráta sa to percentuálne z mesačného príjmu ? A ešte jedna otázka, mám nárok dožadovať aj aby platil mne, kedže budem na materskej ako slobodná mamina ?
zdenka131
06.02.10,10:42
Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov.

Každý rodič bez ohľadu na svoje schopnosti, možnosti a majetkové pomery je povinný plniť svoju vyživovaciu povinnosť v minimálnom rozsahu vo výške 30 % zo sumy životného minima na nezaopatrené neplnoleté dieťa alebo na nezaopatrené dieťa.

Pri určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd prihliada na to, ktorý z rodičov a v akej miere sa o dieťa osobne stará. Ak rodičia žijú spolu, prihliadne súd aj na starostlivosť rodičov o domácnosť.

Výživné má prednosť pred inými výdavkami rodičov. Pri skúmaní schopností, možností a majetkových pomerov povinného rodiča súd neberie do úvahy výdavky povinného rodiča, ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť.

Rodič, ktorý má príjmy z inej než závislej činnosti podliehajúcej dani z príjmu, je povinný preukázať ich súdu, predložiť podklady na zhodnotenie svojich majetkových pomerov a umožniť súdu sprístupnením údajov chránených podľa osobitného predpisu zistenie aj ďalších skutočností potrebných na rozhodnutie. Ak si rodič nesplní túto povinnosť, predpokladá sa, že výška jeho priemerného mesačného príjmu predstavuje dvadsaťnásobok sumy životného minima.

Príjmami z inej než závislej činnosti podliehajúcej dani z príjmu, sa podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v platnom znení, rozumejú príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu, príjmy z kapitálového majetku, ostatné príjmy(ako napríklad príjmy z príležitostných činností, príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností, príjmy z predaja hnuteľných vecí, príjmy z prevodu cenných papierov, výhry v lotériách a iných podobných hrách a výhry z reklamných súťaží a žrebovaní a pod). Dožaduj sa všetkých svojich práv.
zdenka131
06.02.10,10:59
Maloletý rodič môže urobiť súhlasné vyjadrenie o otcovstve iba pred súdom.

Ako slobodná matka máš právo požadovať od otca dieťaťa: Príspevok na výživu a úhradu niektorých nákladov nevydatej matke a tiež aj výživné na dieťa.
Slobodná matka sa počas tehotenstva a po narodení dieťaťa často dostáva do horšej osobnej i sociálnej situácie. V takomto prípade je otec dieťaťa povinný najdlhšie po dobu dvoch rokov a najneskôr odo dňa pôrodu prispievať matke na úhradu jej výživy a poskytnúť jej príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom.
Ďalej môže súd na návrh tehotnej ženy uložiť mužovi, ktorého otcovstvo je pravdepodobné, aby poskytol vopred sumu potrebnú na zabezpečenie jej výživy, príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom a sumu potrebnú na zabezpečenie výživy dieťaťa po dobu, počas ktorej by žene patrila materská dovolenka. Právo žiadať príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa pôrodu.
Zákon o rodine nepriznáva neplnoletým rodičom rodičovské práva a povinnosti v plnom rozsahu, ako dospelým rodičom. Toto sa týka príplatku k príspevku pri narodení dieťaťa, rodičovského príspevku a prídavok na dieťa.Preto by bolo najlepšie hneď po narodení dieťaťa požiadať príslušný okresný súd o priznanie rodičovských práv a povinností vo vzťahu k osobnej starostlivosti o narodené dieťa podľa § 29 zákona č.36/2005 Z. z. o rodine. Súd môže uvedené práva a povinnosti priznať maloletému rodičovi staršiemu ako 16 rokov na základe preskúmania toho, či maloletý rodič spĺňa predpoklady, že výkon práv zabezpečí v záujme svojho maloletého dieťaťa. Až na základe právoplatného rozhodnutia súdu, ktorým boli neplnoletej matke priznané rodičovské práva a povinnosti k dieťaťu, možno poskytnúť pri splnení všetkých podmienok nároku príspevok pri narodení dieťaťa, príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa, rodičovský príspevok a prídavok na dieťa. Odporúčam riešiť túto životnú situáciu ešte pred narodením dieťaťa na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, kde Ti poskytnú komplexné poradenstvo týkajúce sa nielen poskytovania dávok.
Nárok na výplatu príplatku k príspevku pri narodení dieťaťa si uplatňuje matka, ktorá porodila prvé dieťa, podaním písomnej žiadosti na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, podľa miesta jej trvalého pobytu.
Nikki531
07.02.10,07:29
a mení sa niečo na tom kedže my spolu nebývame, a ja bývam u mojej matky (pozn.rozvedenej) a ktorá je sama pretože otec nám pred 6 rokmi zomrel, a mama je na čiastočnom invalidnom dôchodku?