Coosom
06.02.10,11:21
FO živnostník platil prvýkrát preddavky na daň – 2009.
Preddavky platil:
30.06.2009 1000 Eur
30.9.2009 1000 Eur
31.12.2009 1000 Eur

V mesiaci február podáva daňové priznanie, kde mu vychádza daň 5000 Eur.

Potreboval by som prosím poradiť, preddavky 3000 Eur je potrebné vložiť do riadku
103 v DP – Zapletené preddavky na daň ? Je to správna kolónka, lebo pozdáva sa mi aj 102 na zabezpečenie dane L

Chcem sa spýtať, keďže preddavkové obdobie je do 31.3.2010.
31.3.2010 zaplatím 4-tý preddavok 1000 Eur.

31.3 platím daň podľa DP kde som uviedol 3 preddavky, alebo im pošlem sumu poníženú o 4-tý preddavok na daň, ktorý platím do 31.3 ?
Keďže sa posielajú pod iným KS, priradia si to k tomu?

Prosím, poraďte mi, ako je to s preddavkami, keďže je to prvýkrát mám v tom chaos a na porade písali rôzne veci, len jasnú odpoveď nie.

Veľmi pekne ďakujem.

P.S.: Sumy sú orientačné pre jednoduchšie počítanie
Rozalka
06.02.10,10:45
Potreboval by som prosím poradiť, preddavky 3000 Eur je potrebné vložiť do riadku
103 v DP – Zapletené preddavky na daň ? Je to správna kolónka, lebo pozdáva sa mi aj 102 na zabezpečenie dane
Správne je 103, platíš preddavky podľa § 34
L

Chcem sa spýtať, keďže preddavkové obdobie je do 31.3.2010.
31.3.2010 zaplatím 4-tý preddavok 1000 Eur. áno

31.3 platím daň podľa DP kde som uviedol 3 preddavky, alebo im pošlem sumu poníženú o 4-tý preddavok na daň, ktorý platím do 31.3 ? môžeš započítať len 3 preddavky, štvrtý preddavok je na rok 2010
Keďže sa posielajú pod iným KS, priradia si to k tomu? Preddavky KS = 1144, doplatok KS = 1744


v texte
Coosom
06.02.10,11:01
Ďakujem za rýchlu odpoveď.

Keďže mi podľa DP za rok 2009 vychádzajú vyššie preddavky, niekde som čítal, že do 20 dní musí zaplatiť rozdiel
z preddavku, ktorý som zaplatil podľa starého DP a tie, ktoré mi vychádzajú podľa nového.

Podľa starého napríklad platím 1000 Eur a posledný preddavok uhradím 31.3, podľa nového mám preddavky 1500 Eur.
Mám teda do 20.4 uhradiť rozdiel 500 Eur ? A potom štandardne už novú sumu ...
Rozalka
06.02.10,11:25
Dorovnávanie preddavkov sa týka právnických osôb a aj to až do 30.4. - teda nie do 20 dní
Ty zaplať do 31/3 doplatok dane a preddavok 1000,- a potom posledný deň každého štvrťroka až do 31.3.2011 novovypočítané preddavky.

(5) Poslednou známou daňovou povinnosťou na výpočet preddavkov v preddavkovom období podľa odseku 1 je daň vypočítaná zo základu dane uvedeného v poslednom daňovom priznaní, zníženého o nezdaniteľnú časť základu dane podľa § 11 ods. 2 písm. a) platnú v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň pri použití sadzby dane podľa § 15 platnej v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky na daň, znížená o zápočet dane zaplatenej v zahraničí, o daňový bonus a o daň vybranú podľa § 43, odpočítavanú ako preddavok na daň. Pri zmene poslednej známej daňovej povinnosti z podaného daňového priznania v bežnom zdaňovacom období k začiatku preddavkového obdobia podľa odseku 1 sa preddavky na daň splatné do začiatku tohto preddavkového obdobia nemenia, pričom ak preddavky na daň zaplatené do tejto zmeny sú vyššie ako preddavky vypočítané z podaného daňového priznania, suma preddavkov z poslednej známej daňovej povinnosti prevyšujúca sumu preddavkov vypočítanú z podaného daňového priznania sa započíta na úhradu ďalších preddavkov na daň platených po tejto zmene alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vrátia.
JCz
02.03.10,09:26
Fo zaplatila v roku 2009 preddavky (3x). Musí zaplatiť aj štvrtý preddavok do 31.3.2010, keď jej z vypočítaného DP za rok 2009 nevznikne povinnosť ďalšieho platenia preddavkov na rok 2010 a daňová povinnosť je nižšia ako už zaplatená suma z troch preddavkov?
Ďakujem za odpoveď.
Ibaka
03.03.10,04:53
Fo zaplatila v roku 2009 preddavky (3x). Musí zaplatiť aj štvrtý preddavok do 31.3.2010, keď jej z vypočítaného DP za rok 2009 nevznikne povinnosť ďalšieho platenia preddavkov na rok 2010 a daňová povinnosť je nižšia ako už zaplatená suma z troch preddavkov?
Ďakujem za odpoveď.
Je to aj môj prípad, neporadí niekto ? Ďakujem
Zita5
03.03.10,05:05
Fo zaplatila v roku 2009 preddavky (3x). Musí zaplatiť aj štvrtý preddavok do 31.3.2010, keď jej z vypočítaného DP za rok 2009 nevznikne povinnosť ďalšieho platenia preddavkov na rok 2010 a daňová povinnosť je nižšia ako už zaplatená suma z troch preddavkov?
Ďakujem za odpoveď.

Musí zaplatiť aj ten štvrtý preddavok , následne požiada Daňový úrad o vrátenie preddavku , nakoľko jej už nevyplýva povinnosť z DP za rok 2009 platiť preddavky v roku 2010.

Ale upozorňujem , že ten 4.musí zaplatiť . DU je schopný pri nezaplatení tohto preddavku ho vymáhať , i napriek tomu , že v roku 2010 nemáte povinnosť platby preddavkov .

Ibaka to je odpoveď aj pre Teba .:)
Ibaka
03.03.10,06:21
Ďakujem, to znamená ze v daňovom priznaní uvediem sumu všetkých štyroch preddavkov dane za rok 2009 , vrátane tej poslednej , ktorú mám uhradiť do 31.3.2010.
JCz
03.03.10,06:34
Ďakujem, to znamená ze v daňovom priznaní uvediem sumu všetkých štyroch preddavkov dane za rok 2009 , vrátane tej poslednej , ktorú mám uhradiť do 31.3.2010.
Nie iba troch? zaplatených v roku 2009?
JCz
03.03.10,06:37
Ďakujem, to znamená ze v daňovom priznaní uvediem sumu všetkých štyroch preddavkov dane za rok 2009 , vrátane tej poslednej , ktorú mám uhradiť do 31.3.2010.
Nie iba troch? Zaplatených v roku 2009 ?
Zita5
03.03.10,06:41
Ďakujem, to znamená ze v daňovom priznaní uvediem sumu všetkých štyroch preddavkov dane za rok 2009 , vrátane tej poslednej , ktorú mám uhradiť do 31.3.2010.

Nie , iba skutočne zaplatených v roku 2009.
Macka
03.03.10,07:00
Musí zaplatiť aj ten štvrtý preddavok , následne požiada Daňový úrad o vrátenie preddavku , nakoľko jej už nevyplýva povinnosť z DP za rok 2009 platiť preddavky v roku 2010.

Ale upozorňujem , že ten 4.musí zaplatiť . DU je schopný pri nezaplatení tohto preddavku ho vymáhať , i napriek tomu , že v roku 2010 nemáte povinnosť platby preddavkov .

Ibaka to je odpoveď aj pre Teba .:)

aj ja mám presne taký istý problém. Kde by som v zákone našla , že 4/4 preddavok zaplatiť musím, ak moja daňová povinnosť je za rok 2009 nižšia ako 1659,70 EUR, a moje zaplatené preddavky v roku 2009 sú vyššie ako mi vyšla daňová povinnosť / v roku 2008 mi vznikla povinnosť platiť štvrťročné preddavky/ Tým pádom mi DÚ na základe DP 09 vracia preddavky. A akým sposobom dostanem späť ten 4/4 preddavok ,ak ho musím zaplatiť ,ak nechcem aby mi bol vrátený až o rok v daľšom daňovom priznaní?Mám napísať žiadosť na DÚ?,alebo si o mám yžiadať ešte v tomto daňovom aj ked bude zaplatený až 31.3.2010?
A čo par. 34.,ods. 5 zákona o DP? Asi som už blbá a zle si ho vysvetľujem ,ale tiež som si myslela , že na základe neho už posledný preddavok neplatím.
a to som už dnes chcela ísť z vypísaným daňovým na DÚ....
Prosím o radu.
Ibaka
03.03.10,07:00
A štvrtý preddavok za rok 2009, uhradený do 31.3.2010 budem vysporadúvať až v daňovom priznaní za rok 2010?
Asi vo všetkom hľadám logiku ako technik. V daňových predpisoch mi chýba.
JCz
03.03.10,07:19
A štvrtý preddavok za rok 2009, uhradený do 31.3.2010 budem vysporadúvať až v daňovom priznaní za rok 2010?
Asi vo všetkom hľadám logiku ako technik. V daňových predpisoch mi chýba.
Logika v tomto prípade naozaj chýba. Preplatok, ktorý vznikne z rozdielu zaplatených troch preddavkov v roku 2009 a daňovej povinnosti za rok 2009 sa ukáže v daňovom priznaní. V rámci DP sa vyžiada späť. Na preplatok zaplatený štvrtým preddavkom sa asi píše žiadosť. V tom prípade ho už nebudem uvádzať v DP za rok 2010 na riadku 103. Je to tak?
Zita5
03.03.10,07:25
A štvrtý preddavok za rok 2009, uhradený do 31.3.2010 budem vysporadúvať až v daňovom priznaní za rok 2010?
Asi vo všetkom hľadám logiku ako technik. V daňových predpisoch mi chýba.

Áno .

Ak preddavky na rok 2010 nevyjdu , tak tento štvrtý preddavok Vám na základe Vašej žiadosti DU vráti .Ale musí byť zaplatený.
Macka
03.03.10,07:50
Logika v tomto prípade naozaj chýba. Preplatok, ktorý vznikne z rozdielu zaplatených troch preddavkov v roku 2009 a daňovej povinnosti za rok 2009 sa ukáže v daňovom priznaní. V rámci DP sa vyžiada späť. Na preplatok zaplatený štvrtým preddavkom sa asi píše žiadosť. V tom prípade ho už nebudem uvádzať v DP za rok 2010 na riadku 103. Je to tak?
Teda aj mne v tom logika chýba, najskôr zaplatím, aj napriek tomu, že DÚ preddavky zaplatené v roku 2009 vracia, a následne ten posledný preddavok žiadam späť. No divné.Škoda, že som nikde nenašla konkrétne príklady riešenia podobného problému.
Ale Zitke ďakujem za odpoveď.Našťastie DP sa mi tým pádom nemení a môžem bežkať na DÚ.
Zita5
03.03.10,11:30
Teda aj mne v tom logika chýba, najskôr zaplatím, aj napriek tomu, že DÚ preddavky zaplatené v roku 2009 vracia, a následne ten posledný preddavok žiadam späť. No divné.Škoda, že som nikde nenašla konkrétne príklady riešenia podobného problému.
Ale Zitke ďakujem za odpoveď.Našťastie DP sa mi tým pádom nemení a môžem bežkať na DÚ.

http://www.google.sk/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=1&ved=0CAYQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.drsr.sk%2Fdrsr%2Fslovak%2Fdan ovy_subjekt%2Fpokyny_dr_sr%2Fdata%2Fpredd_euro_fo2 009.pdf&ei=IVaOS62kLsv4_Aa0kpnfDA&usg=AFQjCNGQhUVwzMJexZuZOpWgPVFhPIX2sQ


V roku 2009 začne nové preddavkové obdobie od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za rok 2008 a skončí v roku 2010 v posledný deň lehoty na podanie daňového priznania za rok 2009.
Macka
03.03.10,13:24
http://www.google.sk/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=1&ved=0CAYQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.drsr.sk%2Fdrsr%2Fslovak%2Fdan ovy_subjekt%2Fpokyny_dr_sr%2Fdata%2Fpredd_euro_fo2 009.pdf&ei=IVaOS62kLsv4_Aa0kpnfDA&usg=AFQjCNGQhUVwzMJexZuZOpWgPVFhPIX2sQ


V roku 2009 začne nové preddavkové obdobie od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za rok 2008 a skončí v roku 2010 v posledný deň lehoty na podanie daňového priznania za rok 2009.

Zitka ďakujem za odkaz, ale keď som si ho pozrela vychádza mi ,že aj 4/4 preddavok zaplatený do 31.3.2010 ,treba uviesť ako zaplatený do DP za rok 2009? Lebo ja som dnes danové zaniesla, ten posledný preddavok tam uvedený nemám , lenže ja ho ani zaplatený ešte nemám ,kedže lehota je až do 31.3.2010! Tak mám ho teda zaplatiť a následne napísať žiadosť o vrátenie, ak nechcem čakať celý rok?Už mám z toho guláš, lebo mi písala moja známa účtovníčka, že volala na DÚ I Nitra a má aj známeho na DÚ v BA ,kde jej obaja zhodne tvrdili ,že nie je na to presné usmerenenie a že preddavok zaplatiť v tomto prípade netreba!ale teda nič nemám písomne. Pripomínam len , že sa jedná o FO štvrťročného platcu preddavkov.
Zita5
03.03.10,14:05
Zitka ďakujem za odkaz, ale keď som si ho pozrela vychádza mi ,že aj 4/4 preddavok zaplatený do 31.3.2010 ,treba uviesť ako zaplatený do DP za rok 2009? Lebo ja som dnes danové zaniesla, ten posledný preddavok tam uvedený nemám , lenže ja ho ani zaplatený ešte nemám ,kedže lehota je až do 31.3.2010! Tak mám ho teda zaplatiť a následne napísať žiadosť o vrátenie, ak nechcem čakať celý rok?Už mám z toho guláš, lebo mi písala moja známa účtovníčka, že volala na DÚ I Nitra a má aj známeho na DÚ v BA ,kde jej obaja zhodne tvrdili ,že nie je na to presné usmerenenie a že preddavok zaplatiť v tomto prípade netreba!ale teda nič nemám písomne. Pripomínam len , že sa jedná o FO štvrťročného platcu preddavkov.

Je to síce staršieho dátumu , ale platí to aj v súčasnosti .
Otázka:
Ako a kedy má daňovník platiť štvrťročné preddavky v roku 2008, na základe podaného daňového priznania za rok 2007 ?

Odpoveď:

Splatnosť štvrťročných preddavkov na daň v preddavkovom období od 1.4.2008 do 31.3.2009 je do 30.6.2008, ďalej do 30.9.2008, do 31.12.2008 a povinnosť zaplatenia posledného preddavku je do 31.3.2009.
Po skončení zdaňovacieho obdobia (rok 2008) sa preddavky zaplatené v roku 2008 započítajú na úhradu dane za rok 2008.

Otázka:

Ak dôjde k zmene poslednej známej daňovej povinnosti z podaného daňového priznania za rok 2007, upravujú sa preddavky na daň zaplatené od 1.1.2008 do 31.3.2008 ?

Odpoveď:

Pri zmene poslednej známej daňovej povinnosti z podaného daňového priznania v bežnom zdaňovacom období (za rok 2007) k začiatku preddavkového obdobia (od 1.1.2008 do 31.3.2008) sa preddavky na daň splatné do 31.3.2008 nemenia, pričom ak preddavky na daň zaplatené do tejto zmeny sú vyššie ako preddavky vypočítané z podaného daňového priznania (za rok 2007), suma zaplatených preddavkov prevyšujúca sumu preddavkov vypočítanú z podaného daňového priznania sa započíta na úhradu ďalších preddavkov na daň platených po tejto zmene alebo sa daňovníkovi vrátia, ak o to správcu dane požiada.

Otázka:

Ak podá daňovník, ktorý platí štvrťročné preddavky daňové priznanie za rok 2007 napr. vo februári 2008 má platiť preddavky k 31.3.2008 už na základe tohto daňového priznania ?

Odpoveď:

Ak ide o platenie preddavkov na daň na rok 2008, do lehoty na podanie daňového priznania za rok 2007 (31.3.2008) platí daňovník preddavky v závislosti od výšky poslednej známej daňovej povinnosti vypočítanej z daňového priznania podaného za rok 2006. Ak daňovník podá daňové priznanie za rok 2007 napr. vo februári 2008, platenie preddavkov v preddavkovom období (od 3.4.2007 do 31.3.2008) sa nemení. Až z podaného daňového priznania za rok 2007 sa vychádza pri výpočte poslednej známej daňovej povinnosti, resp. pri určení povinnosti platenia preddavkov na daň v preddavkom období od 1.4.2008.


Ja som mala v Nitre s platením toho štvrtého preddavku minulý rok zlú skúsenosť .I napriek hlúpemu zákonu sa musel uhradiť .Nepomohlo ani daňové priznanie,z ktorého nevyplývala povinnosť platiť preddavky na nasledovné zdaňovacie obdobie .Vyslovene sa voči daňovníkovi začalo exekučné konanie . Uhradil preddavok a potom si dal žiadosť na jeho vrátenie .
Macka
04.03.10,12:18
Zitka ďakujem za skúsenosť.Upovedomila som šéfa s týmto problémom ,takže radšej zaplatíme ,a hneď aj vyžiadame späť.Postavené na hlavu, ale čo už...
Ibaka
30.03.10,10:01
Žiadosť o vrátenie preddavku dane - je na to nejaké tlačivo či stačí list na príslušný daňový úrad ?
Andyke
30.03.10,10:06
Napíšte žiadosť (list ) správcovi dane o vrátenie preddavku.
JCz
30.03.10,10:07
Žiadosť o vrátenie preddavku dane - je na to nejaké tlačivo či stačí list na príslušný daňový úrad ?
V žiadosti uviesť:
-Meno, priezvisko, adresa, DIČ
-V zmysle § 34 odst. 5 zákona o dani z príjmov žiadam o vrátenie zaplatenéno 4. preddavku na daň z príjmov fyzickej osoby vypočítaného z DP za rok 2008 v sume ......, ktorý som zaplatila dňa ......
Z DP za rok 2009 mi nevznikla povinnosť platenia preddavkov na daň z príjmu FO.
Preddavok žiadam vrátiť na účet vedený v ...., č. účtu: .....
ninocka55
22.04.10,07:11
Poslali sme ziadost na vratenie 4. preddavku vypocitaneho z DP za rok 2008, kedze nam nevznikla povinnost platenie preddavkov z DP za rok 2009. Dostali sme odpoved od DU, ze nam ho nevratia, vratia nam ho az v roku 2011 po podani DP za rok 2010. V ziadosti sme sa odvolavali na §34 ods. 5, ktorý podla mna hovori o moznosti vratenie zaplateneho preddavku na zaklade ziadosti. Alebo sa mylim?
Blankake
22.04.10,07:26
Poslali sme ziadost na vratenie 4. preddavku vypocitaneho z DP za rok 2008, kedze nam nevznikla povinnost platenie preddavkov z DP za rok 2009. Dostali sme odpoved od DU, ze nam ho nevratia, vratia nam ho az v roku 2011 po podani DP za rok 2010. V ziadosti sme sa odvolavali na §34 ods. 5, ktorý podla mna hovori o moznosti vratenie zaplateneho preddavku na zaklade ziadosti. Alebo sa mylim?
Tá možnosť vrátenia je len v prípade, keby sa menila posledná známa daňová povinnosť, teda ak by bolo podané DDP a z neho by vyplynula zmena výšky preddavkov.

Citát z par. 34, ods. 5:
"Pri zmene poslednej známej daňovej povinnosti z podaného daňového priznania v bežnom zdaňovacom období k začiatku preddavkového obdobia podľa odseku 1 sa preddavky na daň splatné do začiatku tohto preddavkového obdobia nemenia, pričom ak preddavky na daň zaplatené do tejto zmeny sú vyššie ako preddavky vypočítané z podaného daňového priznania, suma preddavkov z poslednej známej daňovej povinnosti prevyšujúca sumu preddavkov vypočítanú z podaného daňového priznania sa započíta na úhradu ďalších preddavkov na daň platených po tejto zmene alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vrátia."
evina
22.04.10,07:43
Tá možnosť vrátenia je len v prípade, keby sa menila posledná známa daňová povinnosť, teda ak by bolo podané DDP a z neho by vyplynula zmena výšky preddavkov.

Citát z par. 34, ods. 5:
"Pri zmene poslednej známej daňovej povinnosti z podaného daňového priznania v bežnom zdaňovacom období k začiatku preddavkového obdobia podľa odseku 1 sa preddavky na daň splatné do začiatku tohto preddavkového obdobia nemenia, pričom ak preddavky na daň zaplatené do tejto zmeny sú vyššie ako preddavky vypočítané z podaného daňového priznania, suma preddavkov z poslednej známej daňovej povinnosti prevyšujúca sumu preddavkov vypočítanú z podaného daňového priznania sa započíta na úhradu ďalších preddavkov na daň platených po tejto zmene alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vrátia."

Môj názor práve je, že sa posledná známa DP menila práve začiatkom preddavkového obdobia, t.j. k 1.4.2010.
a k 31.3.2010 sme platili z predchádzajúcej DP.
myslím si, že DÚ mal vrátiť preddavok na základe tohto paragrafu, nakoľko povinnosť platenia ďalších preddavkov nevznikla.

Skôr si myslím, že DÚ vychádza z § 63 zákona o správe daní a poplatkov:


4) Ak nemožno preplatok použiť podľa odsekov 2 a 3, správca dane na žiadosť daňového subjektu tento preplatok použije na úhradu inej dane alebo ho vráti, ak je väčší ako 100 Sk. Ak osobitný zákon neustanovuje inak, správca dane vráti preplatok do jedného mesiaca od doručenia žiadosti o jeho vrátenie; preplatok na dani z príjmov za príslušné zdaňovacie obdobie sa vráti najskôr po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania podľa osobitného zákona, 6ec) najneskôr však do 40 dní odo dňa vzniku preplatku. Ak sa žiadosti o vrátenie preplatku vyhovie v plnom rozsahu, správca dane rozhodnutie nevydáva. Preplatok nemožno vrátiť, ak žiadosť o jeho vrátenie bola podaná po zániku práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane (§ 45). Žiadosť o vrátenie preplatku alebo o jeho preúčtovanie nepodlieha správnym poplatkom.

Preddavok uhradený k 31.3.2010 sa započítava s DP roku 2010, t.j. pri podaní DP za rok 2010 k 31.3.2011.
Ovšem osobitný predpis /zákon o dani z príjmov hovorí iné/, a ja si myslím, že DÚ nepostupoval správne.

napíš na čo sa odvolali pri tomto rozhodnutí....
Blankake
22.04.10,08:16
Môj názor práve je, že sa posledná známa DP menila práve začiatkom preddavkového obdobia, t.j. k 1.4.2010.
a k 31.3.2010 sme platili z predchádzajúcej DP.
myslím si, že DÚ mal vrátiť preddavok na základe tohto paragrafu, nakoľko povinnosť platenia ďalších preddavkov nevznikla.

Skôr si myslím, že DÚ vychádza z § 63 zákona o správe daní a poplatkov:


4) Ak nemožno preplatok použiť podľa odsekov 2 a 3, správca dane na žiadosť daňového subjektu tento preplatok použije na úhradu inej dane alebo ho vráti, ak je väčší ako 100 Sk. Ak osobitný zákon neustanovuje inak, správca dane vráti preplatok do jedného mesiaca od doručenia žiadosti o jeho vrátenie; preplatok na dani z príjmov za príslušné zdaňovacie obdobie sa vráti najskôr po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania podľa osobitného zákona, 6ec) najneskôr však do 40 dní odo dňa vzniku preplatku. Ak sa žiadosti o vrátenie preplatku vyhovie v plnom rozsahu, správca dane rozhodnutie nevydáva. Preplatok nemožno vrátiť, ak žiadosť o jeho vrátenie bola podaná po zániku práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane (§ 45). Žiadosť o vrátenie preplatku alebo o jeho preúčtovanie nepodlieha správnym poplatkom.

Preddavok uhradený k 31.3.2010 sa započítava s DP roku 2010, t.j. pri podaní DP za rok 2010 k 31.3.2011.
Ovšem osobitný predpis /zákon o dani z príjmov hovorí iné/, a ja si myslím, že DÚ nepostupoval správne.

napíš na čo sa odvolali pri tomto rozhodnutí....

Zo starého materiálu DRSR:

Otázka:
Čo sa rozumie pod pojmom preddavkové obdobie ?
Odpoveď:
Preddavkové obdobie je obdobie od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie napr. od 1.4.2008 do posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania v nasledujúcom zdaňovacom období t.j. do 31.3.2009. Po skončení zdaňovacieho obdobia, napr. rok 2008 sa preddavky na daň zaplatené na toto zdaňovacie obdobie (od 1.1.2008 do 31.12.2008) započítajú na úhradu dane za toto zdaňovacie obdobie (za rok 2008).

Otázka:
Ak dôjde k zmene poslednej známej daňovej povinnosti z podaného daňového priznania za rok 2007, upravujú sa preddavky na daň zaplatené od 1.1.2008 do 31.3.2008 ?
Odpoveď:
Pri zmene poslednej známej daňovej povinnosti z podaného daňového priznania v bežnom zdaňovacom období (za rok 2007) k začiatku preddavkového obdobia (od 1.1.2008 do 31.3.2008) sa preddavky na daň splatné do 31.3.2008 nemenia, pričom ak preddavky na daň zaplatené do tejto zmeny sú vyššie ako preddavky vypočítané z podaného daňového priznania (za rok 2007), suma zaplatených preddavkov prevyšujúca sumu preddavkov vypočítanú z podaného daňového priznania sa započíta na úhradu ďalších preddavkov na daň platených po tejto zmene alebo sa daňovníkovi vrátia, ak o to správcu dane požiada.

Mne bolo tiež na DÚ pri podávaní DP povedané, že aj keď mi z tohto DP nevznikla povinnosť ďalej platiť preddavky v tomto roku (a v minulom som platila), tak mám posledný (4.) preddavok zaplatiť do 31.3.2010 a vysporiadané to bude v nasledujúcom DP.
evina
22.04.10,09:17
Zo starého materiálu DRSR:

Otázka:
Čo sa rozumie pod pojmom preddavkové obdobie ?
Odpoveď:
Preddavkové obdobie je obdobie od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie napr. od 1.4.2008 do posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania v nasledujúcom zdaňovacom období t.j. do 31.3.2009. Po skončení zdaňovacieho obdobia, napr. rok 2008 sa preddavky na daň zaplatené na toto zdaňovacie obdobie (od 1.1.2008 do 31.12.2008) započítajú na úhradu dane za toto zdaňovacie obdobie (za rok 2008).

Otázka:
Ak dôjde k zmene poslednej známej daňovej povinnosti z podaného daňového priznania za rok 2007, upravujú sa preddavky na daň zaplatené od 1.1.2008 do 31.3.2008 ?
Odpoveď:
Pri zmene poslednej známej daňovej povinnosti z podaného daňového priznania v bežnom zdaňovacom období (za rok 2007) k začiatku preddavkového obdobia (od 1.1.2008 do 31.3.2008) sa preddavky na daň splatné do 31.3.2008 nemenia, pričom ak preddavky na daň zaplatené do tejto zmeny sú vyššie ako preddavky vypočítané z podaného daňového priznania (za rok 2007), suma zaplatených preddavkov prevyšujúca sumu preddavkov vypočítanú z podaného daňového priznania sa započíta na úhradu ďalších preddavkov na daň platených po tejto zmene alebo sa daňovníkovi vrátia, ak o to správcu dane požiada.

Mne bolo tiež na DÚ pri podávaní DP povedané, že aj keď mi z tohto DP nevznikla povinnosť ďalej platiť preddavky v tomto roku (a v minulom som platila), tak mám posledný (4.) preddavok zaplatiť do 31.3.2010 a vysporiadané to bude v nasledujúcom DP.

Áno s týmto plne súhlasím a principiálne píšem to isté. V odpovedi DRSR je uvedené preddavkové obdobie 1.1.2008 - 31.12.2008 - to znamená predd. obdobie pre PO.
§ 34 hovorí o FO, a tam je preddavkové obdobie od 1.4.2009 - 31,.3.2010, t.j. posunuté. Ale problém vrátenia alebo nevrátenia preddavkov nespočíva v zmene DP, ale v započítavaní príslušnej DP. U FO sa preddavok uhradený 31.3.2010 započítava s DP 2010, a preto podľa mojej mienky nechcú vráti /§63/, avšak podľa § 35. odst. 4 sú podľa mojej mienky povinní tento preplatok pokiaľ sa nezapočíta s iným nedoplatkom vrátiť...

Inými slovami § 63 hovorí o vrátení preplatku pri vysporiadaní DP 2010, t.j. na ktoré bol preddavok k 31.3.2010 uhradený /čižš stanovisko DÚ/ a ja si myslím, že zákon o Dzp /pri vachrlatej konštatácii/ umožňuje vrátenie tohto preplatku skôr na základe žiadosti, nakoľko:

suma preddavkov z poslednej známej daňovej /z r. 2008/ povinnosti prevyšujúca sumu preddavkov vypočítanú z podaného daňového priznania /za rok 2009 je to nula/ sa započíta na úhradu ďalších preddavkov na daň platených po tejto zmene alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vrátia.".
Blankake
22.04.10,09:36
Áno s týmto plne súhlasím a principiálne píšem to isté. V odpovedi DRSR je uvedené preddavkové obdobie 1.1.2008 - 31.12.2008 - to znamená predd. obdobie pre PO.
§ 34 hovorí o FO, a tam je preddavkové obdobie od 1.4.2009 - 31,.3.2010, t.j. posunuté. Ale problém vrátenia alebo nevrátenia preddavkov nespočíva v zmene DP, ale v započítavaní príslušnej DP. U FO sa preddavok uhradený 31.3.2010 započítava s DP 2010, a preto podľa mojej mienky nechcú vráti /§63/, avšak podľa § 35. odst. 4 sú podľa mojej mienky povinní tento preplatok pokiaľ sa nezapočíta s iným nedoplatkom vrátiť...bez ohľadu na to, že viem, že to hovoria ....
Ten materiál, z ktorého som uviedla odpovede, je pre FO.

Okrem iného tam aj definujú preddavkové obdobie pre FO

Otázka:
Čo sa rozumie pod pojmom preddavkové obdobie ?
Odpoveď:
Preddavkové obdobie je obdobie od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie napr. od 1.4.2008 do posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania v nasledujúcom zdaňovacom období t.j. do 31.3.2009. Po skončení zdaňovacieho obdobia, napr. rok 2008 sa preddavky na daň zaplatené na toto zdaňovacie obdobie (od 1.1.2008 do 31.12.2008) započítajú na úhradu dane za toto zdaňovacie obdobie (za rok 2008).
evina
22.04.10,09:45
Ten materiál, z ktorého som uviedla odpovede, je pre FO.

Okrem iného tam aj definujú preddavkové obdobie pre FO

Otázka:
Čo sa rozumie pod pojmom preddavkové obdobie ?
Odpoveď:
Preddavkové obdobie je obdobie od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie napr. od 1.4.2008 do posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania v nasledujúcom zdaňovacom období t.j. do 31.3.2009. Po skončení zdaňovacieho obdobia, napr. rok 2008 sa preddavky na daň zaplatené na toto zdaňovacie obdobie (od 1.1.2008 do 31.12.2008) započítajú na úhradu dane za toto zdaňovacie obdobie (za rok 2008).
Ok, ja som prehliadla, že píšu zdaňovacie opbdobie, ale tieto stanoviská nehovoria o vrátení preplatku, ale spôsobe platenia preddavkov.
Ja si myslím, že ak principiálne nemá povinnosť platiť preddavky na DP 2010, tak ten, ktorý som zaplatila k 31.3.2010 podľa DP 2008 mi majú na základe žiadosti vrátiť /§ 34. odst. 5 zákona o DzP/ a odvolaním sa na osobitný predpis v §63 zákona o správe daní a poplatkov to nie je vylúčené.....skôr a nie až 30. apríla 2011.

Všetko čo píšeš je pravda a ok, len zmena DP má vplyv na výpočet výšky preddavkov a na vznik preplatku má vplyv spôsob započítavania - o tom hovorím....
Blankake
22.04.10,09:58
evina, ten paragraf 63 zákona o správe daní je o daňových preplatkoch:

(1) Daňový preplatok (ďalej len "preplatok") je suma platby, ktorá prevyšuje splatnú daň.

(2) Preplatok sa použije na úhradu splatného preddavku na daň a na úhradu prípadného daňového nedoplatku. O prevedení preplatku na úhradu splatného preddavku na daň a na úhradu daňového nedoplatku sa daňový dlžník vyrozumie. Za deň úhrady tohto daňového nedoplatku sa považuje deň, ktorý nasleduje po dni vzniku preplatku.

Myslíš, že v tomto ponímaní sa "preplatok" týka aj zaplateného preddavku? Netýka sa to len preplatku na dani?
Viem, že o vrátenie posledného zaplateného preddavku možno požiadať napr. v prípade daňovej straty - ale musí to byť v dostatočnej lehote pred koncom preddavkového obdobia (do 31.3.). Takejto žiadosti vyhoveli jednej mojej známej, keďže v DP jej vychádzala strata.