rage1
26.09.05,06:49
Ak ma zamestnanec uzatvorene aj 3. pilier dochodkovy a aj zivotne poistenie, moze si na konci roka odpocitat od dane obe vo vyske do 12000 Sk, alebo spolu najviac 12 000 Sk?
Paula
26.09.05,04:50
Ak ma zamestnanec uzatvorene aj 3. pilier dochodkovy a aj zivotne poistenie, moze si na konci roka odpocitat od dane obe vo vyske do 12000 Sk, alebo spolu najviac 12 000 Sk?spolu najviac
bendži
26.09.05,04:51
Fyzicka osoba si môže odpočítať životné alebo dôchodkové poistenie maximálne do výšky 12.000 Sk, t.j. spolu za všetky poistenia, bez ohľadu na to, či má uzatvorenú zmluvu jednu alebo (ak to preženiem) aj sto...
rage1
26.09.05,04:51
dakujem aj som si myslela
Iveta
26.09.05,06:26
Ako takýto zamestnanec preukáže zamestnávateľovi, koľko na životné poistenie v danom roku zaplatil - bude stačiť nejaké čestné prehlásenie a bude mu ho vôbec môcť urobiť zamestnávateľ??
Denda
26.09.05,06:28
Ako takýto zamestnanec preukáže zamestnávateľovi, koľko na životné poistenie v danom roku zaplatil - bude stačiť nejaké čestné prehlásenie a bude mu ho vôbec môcť urobiť zamestnávateľ??V zákone zatiaľ absentuje podrobnejšie uvedenie spôsobu preukazovania:)
Musíme si počkať:)
Marian
26.09.05,06:45
Podľa mňa ešte do konca roka vyjde nejaký metodický pokyn, ako sa toto bude preukazovať. Myslím, že životné poisťovne budú musieť asi vydávať nejaké potvrdenia, že práve ich poistenie spĺňa podmienky ZDP.
Iveta
26.09.05,06:50
Len aby sa to nezačalo riešiť na poslednú chvíľu - t.j. ako vždy.
Mohli by aspoň raz prekvapiť...
STRELEC
26.09.05,06:57
Zatial je možné robiť len to, čo sa dá - tj. vychádzať z existujúcej zmluvy a posudzovať ju individuálne. Na stránke UFT nie je k tomu nič, čo by nasvedčovalo tomu, že sa chystá nejaké usmernenie v tejto oblasti. MF SR taktiež sa zatiaľ k takýmto zmluvám nevyjadrilo.
Denda
26.09.05,07:07
Zatiaľ vieme len o týchto podmienkach::)
- pri príspevkoch na doplnkové dôchodkové sporenie ide o podmienky podľa / zákon 650/2004 o doplnkovom dôchodkovom sporení, ktorý platí od 1.1.2005/

- pri účelovom sporení musí byť v zmluve dojednaná doba platenia príspevkov najmenej 10 rokov / bez možnosti požadovať plnenie pred uplynutím tejto lehoty/ a súčasne plnenie najskôr ako dovŕšením 55 rokov veku daňovníka

- pri životnom poistení musí dojednaná doba poistenia najmenej 10 rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov veku dožitia alebo životné ppoistenie je dojednané na neurčitú dobu.
Chobot
26.09.05,07:13
Životné poistovne zatial presne nevedia, ako to bude fungovat. Caká sa este na novelu zákona o dani z príjmov, kde by mal byt zmenený tento paragraf a to tak, ze by sporenie malo byt odpocítatelné aj v prípade jednorazovo zaplateného zivotného poistenia (nielen pravidelne platené). V návrhu je, ze ak si niekto jednorazovo vlozí na takéto ziv. poistenie, bude si môct v nasledovných x rokoch odpocítavať urcitú ciastku. Uvidíme, ci to prejde parlamentom.

Ale v kazdom prípade asi budeme posielat tým klientom, ktorých poistky splnajú podmienky zákona list - nejaké písomné potvrdenie o výske zaplateného poistného. Ale to az niekedy v januári, najneskôr vo februári, kým nabehnú vsetky platby poistného za rok 2005.
Ajuška
26.09.05,07:44
Ako takýto zamestnanec preukáže zamestnávateľovi, koľko na životné poistenie v danom roku zaplatil - bude stačiť nejaké čestné prehlásenie a bude mu ho vôbec môcť urobiť zamestnávateľ??
...pre zamestnávateľa je súčasný stav v štádiu čestného prehlásenia /domnievam sa, že samotná zmluva o životnom poistení sú veľmi osobné údaje k jej posúvaniu ďalej/. Daňový úrad sa isto časom spamätá, ako to budú FO dokazovať... pretože isto sú rozpory aj v predpísanom poistnom a skutočne zaplatenom v danom roku. Aj ja mám poistníkov, ktorý občas 1 - 2 mesiace meškajú so zaplatením aktuálneho poistného...
...v papierovaní bude ešte veselo...
Vera
26.09.05,08:23
Ahojte, ja mám životnú poistku ale do veku 40 rokov, teda v 40-tich by mi mali vyplatiť nejakú čiastku.
Nebolo by pre mňa výhodnejšie prerobiť zmluvu (ak sa to dá) a predĺžiť ju do veku 55 rokov, aby som si ju mohla odpočítavať zo ZD??
Ajuška
26.09.05,08:37
Ahojte, ja mám životnú poistku ale do veku 40 rokov, teda v 40-tich by mi mali vyplatiť nejakú čiastku.
Nebolo by pre mňa výhodnejšie prerobiť zmluvu (ak sa to dá) a predĺžiť ju do veku 55 rokov, aby som si ju mohla odpočítavať zo ZD??
...záleží od toho, aké pravidlá k tomuto zaviedla Tvoja poisťovňa. Nie všetky ešte majú v tom jasno, čo s takýmito životkami... Skús sa popýtať svojho finančného poradcu... ak je frajer, isto Ti poradí pre Teba to najsprávnejšie...
Vera
26.09.05,08:57
OK, dík :-) bolo mi doporučené stretnutie s jedným. Akurát vhod :)
Ajuška
26.09.05,09:01
OK, dík :-) bolo mi doporučené stretnutie s jedným. Akurát vhod :)
...ale veď ten, s ktorým si podpísala už existujúcu zmluvu je povinný Ti zabezpečovať kompletný servis... nešetri ho. Ak mu dôveruješ...

P.S. ...vieš, v realite sme vlastne všetci dravci. Každý chce na Tebe zarobiť. Mal by to byť férový vzťah minimálne po dobu trvania zmluvy... ak nie na celý život.
Chobot
26.09.05,09:10
Ahojte, ja mám životnú poistku ale do veku 40 rokov, teda v 40-tich by mi mali vyplatiť nejakú čiastku.
Nebolo by pre mňa výhodnejšie prerobiť zmluvu (ak sa to dá) a predĺžiť ju do veku 55 rokov, aby som si ju mohla odpočítavať zo ZD??
Ak Ti to aj umozní Tvoja poistovna, musís si dat pozor, ci tým nestratís viac, nez môzes získat. Ak by si si dobu poistenia predlzila, z pohladu poistovne to bude nová poistka. Preto Ti nebudú môct dat rovnaké podmienky, ako na starej poistke.

Hlavne pozor na garantovanú úrokovú sadzbu, poistky uzatvorené pred 5-8 rokmi ju mali aj 6-7 %, teraz sa pohybujú na úrovni 3-3,5 %. Taktiez ak si poistku uzatvárala dávnejsie, riziková prémia sa Ti rátala z nizsieho veku, teda poistku si mala "lacnejsiu", co Ty vsak nevidís, lebo to je zakomponované v poistnom. Napr. pri poistke na 200.000 na 20 rokov by zena vo veku 20 rokov platila poistné 836 SK, 40 rocná zena uz 858 mesacne. U muzov by to bolo este viac - 20 rocný 846 a 40 rocný 913.

Vseboecne platí, ze cím starsiu más poistku, tak tým menej sa Ti oplatí zmenit si ju. Radsej by som na Tvojom mieste uvazoval o tretom pilieri ako moznosti ako to odpocítat z daní.

Ak chces viac info napís mi.
Vera
26.09.05,09:34
No to je asi problém - ten 3 pilier. Neviem, či by som zvládla ešte nejaké platby. Čaká nás hypotéka a tam budeme asi nejakú dobu riadne živoriť, možno po splatení hypo... :-( ale rada by som mala ešte iné sporenie, len peňaženka nedá
Ajuška
26.09.05,09:41
No to je asi problém - ten 3 pilier. Neviem, či by som zvládla ešte nejaké platby. Čaká nás hypotéka a tam budeme asi nejakú dobu riadne živoriť, možno po splatení hypo... :-( ale rada by som mala ešte iné sporenie, len peňaženka nedá
...veď práve preto som Ti doporučila si prejsť svoju situáciu so svojím finančným poradcom. Aj produkt pozná, aj vzájomné možnosti. Tých nezdaniteľných 12 000,- Sk po vyčíslení daňovej povinnosti skutočne nemusí byť zaujímavejších ako krytie konkrétnou zmluvou a následný efekt. Všetko chce čas a rozvahu.
Vera
26.09.05,09:56
No budem musieť porozmýšľať. Aj priateľ má - ten zase do 60-tky, čiže by to šlo. Len zase bojím sa mu to pri DP (robím mu JU) odpočítať, lebo čo keď sa stane, že budeme rýchlo potrebovať peniaze (nebodaj) a budeme to musieť vrátiť...a potom fakt prerobíme
Denda
26.09.05,09:58
Vracať nebudete nič,len dodaňovať:)
Ajuška
26.09.05,09:58
No budem musieť porozmýšľať. Aj priateľ má - ten zase do 60-tky, čiže by to šlo. Len zase bojím sa mu to pri DP (robím mu JU) odpočítať, lebo čo keď sa stane, že budeme rýchlo potrebovať peniaze (nebodaj) a budeme to musieť vrátiť...a potom fakt prerobíme
...k tomu isto príde dajaké usmernenie. Jasné je že voči DÚ vznikne povinnosť dodaniť... Ale veď existujú aj možnosti čiastočného odkupu...