gridaZ
06.02.10,14:43
Chcela by som sa spytať či sa osobna spotreba udava aj počas mesiacov kedy je živnosť prerušena .Ďakujem
veronikasad
06.02.10,13:56
Chcela by som sa spytať či sa osobna spotreba udava aj počas mesiacov kedy je živnosť prerušena .Ďakujem
Vysvetli prosím, čo si predstavuješ pod osobnou spotrebou.
gridaZ
06.02.10,14:00
Peniaze ktore mam v pokladni.
veronikasad
06.02.10,14:04
Peniaze ktore mam v pokladni.
Osobná spotreba je výdavok neovpl.základ dane. V podstate v JU sú všetky peniaze "jeho" ak bude mať na zaplatenie výdavkov súvisiacich s podnikaním, odvodov a daní.
Výbery v hotovosti z banky alebo bankomatu môžeš účtovať ako dotáciu pokladne alebo osobnú potrebu podnikatela (po dohode so živnostníkom, ak vidíš, že má v hotovosti dostatok peňazí), Osobná spotreba nie je výplata živnostníka - nejaká pravidelná suma, ktorou by si sa mala zaoberať počas prerušenej živnosti.
Prima73
06.02.10,14:47
Prosim potvrdte mi alebo vyvratte nasledovne:
SZCO si prerusi zivnost od 1.3.2010 na rok, tym padom nemusi podavat vypis z DP FO B na Socialnu poistovnu, kedze k 1.7.2010 nie je aktivna zivnost. Za tuto dobu teda nemusi odvadzat odvody do SP, aj ked jeho prijem presiahol za rok 2009 3834,96 eura? Odvody do ZP tiez nemusi platit, ale ked CHCE, moze si platit ako dobrovolne poistena osoba, aby nemal velky nedoplatok pri rocnom zuctovni ZP, kedze nebude zamestnany.

Este mam otazku, ked by sa chcel SZCO, ktory ma prerusenu zivnost prihlasit na UP a nema narok na podporu, kedze si neplatil poistenie v nezamestnanosti, stat za neho nebude platit odvody?
VladoaKatka
06.02.10,15:00
Prosim potvrdte mi alebo vyvratte nasledovne:
SZCO si prerusi zivnost od 1.3.2010 na rok, tym padom nemusi podavat vypis z DP FO B na Socialnu poistovnu, kedze k 1.7.2010 nie je aktivna zivnost. Za tuto dobu teda nemusi odvadzat odvody do SP, aj ked jeho prijem presiahol za rok 2009 3834,96 eura? Odvody do ZP tiez nemusi platit, ale ked CHCE, moze si platit ako dobrovolne poistena osoba, aby nemal velky nedoplatok pri rocnom zuctovni ZP, kedze nebude zamestnany.

Este mam otazku, ked by sa chcel SZCO, ktory ma prerusenu zivnost prihlasit na UP a nema narok na podporu, kedze si neplatil poistenie v nezamestnanosti, stat za neho nebude platit odvody?
Zdravotné poistenie musíš platiť - ako samoplatiteľ vo výške 28,92 EUR.
Myslím si, že je výhodnejšie živnosť zrušiť a hocikedy môžeš znovu obnoviť.
Pri zrušenej živnosti sa stávaš "nezamestnaným", môžeš sa prihlásiť na úrad práce, stávaš sa poistencom štátu.
To, že si neplatil do fondu zamestnanosti znamená v Tvojom prípade, že nemáš nárok na podporu v nezamestnanosti.

Ak sa mýlim, opravte ma.
Prima73
06.02.10,15:19
Zdravotné poistenie musíš platiť - ako samoplatiteľ vo výške 28,92 EUR.
Myslím si, že je výhodnejšie živnosť zrušiť a hocikedy môžeš znovu obnoviť.
Pri zrušenej živnosti sa stávaš "nezamestnaným", môžeš sa prihlásiť na úrad práce, stávaš sa poistencom štátu.
To, že si neplatil do fondu zamestnanosti znamená v Tvojom prípade, že nemáš nárok na podporu v nezamestnanosti.

Ak sa mýlim, opravte ma.

Cize pri prerusenej zivnosti sa nemozeSZCO zaevidovat na urade prace?
Preco ZP 28,92 eura,t.j. PODĽA § 16 ODS. 8 PÍSM. E/ ZÁKONA ?
VladoaKatka
06.02.10,17:22
Cize pri prerusenej zivnosti sa nemozeSZCO zaevidovat na urade prace?
Preco ZP 28,92 eura,t.j. PODĽA § 16 ODS. 8 PÍSM. E/ ZÁKONA ?
Netvrdím, že sa nemôže pokúsiť o zaevidovanie na úrade práce, vždy to skúma príslušný úrad, či môže alebo nemôže byť žiadateľ zaevidovaný.

http://www.upsvar.sk/buxus/generate_page.php?page_id=12847

Môj osobný názor je, že prerušiť na 1 rok je dlhá doba, skôr by som sa prikláňala k zrušeniu, nie je viazaná doba po ktorej sa môže znova požiadať o vydanie nového živnostenského listu.

Samoplatiteľ (osoba,ktorá nie je zamestnancom, SZČO a neplatí za ňu poistné na verejné zdravotné poistenie štát) - § 16 ods. 8 písm. e/;
platba 28,92 € mesačne.

http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=168
hena22
06.02.10,17:35
Prosim potvrdte mi alebo vyvratte nasledovne:
SZCO si prerusi zivnost od 1.3.2010 na rok, tym padom nemusi podavat vypis z DP FO B na Socialnu poistovnu, kedze k 1.7.2010 nie je aktivna zivnost. súhlasím Za tuto dobu teda nemusi odvadzat odvody do SP, aj ked jeho prijem presiahol za rok 2009 3834,96 eura? súhlasím Odvody do ZP tiez nemusi platit, ale ked CHCE, moze si platit ako dobrovolne poistena osoba, aby nemal velky nedoplatok pri rocnom zuctovni ZP, kedze nebude zamestnany. ak je dobrovoľne nezamestnaný odvody ZP musí platiť

Este mam otazku, ked by sa chcel SZCO, ktory ma prerusenu zivnost prihlasit na UP a nema narok na podporu, kedze si neplatil poistenie v nezamestnanosti, stat za neho nebude platit odvody? môže sa zaevidovať na UP, podporu nedostane a odvody štát zaplatí na ZP

Prerušenie živnosti je to isté ako zrušenie. aspoň čo sa SP a ZP týka, taktiež pre úrad práce by malo postačovať.
Prima73
07.02.10,11:19
A ak sa zivnost prerusi na urcite obdobie, napr. na pol roka a zivnostnik zisti, ze mu to nepôjde a chce zivnost zrusit. Zase musi ist na ZÚ s tlacivom na ukoncenie zivnosti. Nahlasit na DÚ,ZP,SP ukoncenie zivnosti a musi spravit uzavierku uctovnictva? Ked je ukoncenie zivnosti napr. k 31.10.2010, k tomuto datumu zostavuje aj vykazy a DP FO B az k marcu 2011?