maruša182
06.02.10,16:50
Zdravím chcem sa len opýtať ako mám zaúčtovať dotácie ak to tak môžem nazvať. Prišli nám peniaze od PPD za pozemky ktoré sú v ochrannom pásme takže nemôžeme na nich nič vykonávať.

Dik!
Rozalka
06.02.10,17:01
Čo je napísané v rozhodnutí PPD, na aký účel je dotácia?
maruša182
06.02.10,18:44
Je to program rozvoja vidieka - obnova potenciálu lesného hospodárstva a zavedenie preventívnych opatrení
Ochrana a ozdravenie poškodených lesov.
tie lesy sú v 5 stupni ochrany tzv. územie europskeho významu
Rozalka
06.02.10,19:02
Skús sa tu pohľadať
maruša182
06.02.10,19:30
Dakujem a ešte sa spýtam na dotacie z eu ked som ich zle zaučtovala či sa to dá zmeniť
Rozalka
06.02.10,19:36
Ak si zle zaúčtovala, musíš vykonať opravu účtovania.
maruša182
06.02.10,19:41
ved hej rada by som to opravila ale papiere na PPD sa poslali s tým zlým zaúčtovaním či stým nebudú problémy pri kontrole ked prídu.
a_je_to
06.02.10,20:49
Otázky sú dosť nejasné, pravdepodobne ide o pozemkové spoločenstvo, alebo nejaký iný malý lesný podnik. Neviem rozbaliť ani skratku PPD, čo to je ? Nejaká platobná agentúra ...PPA ? Za lesy v 5 stupni ochrany sa dávajú dotácie, ako náhrada za zákonný zákaz hospodárenia, alebo potom účelové dotácie na vykonanie nejakých opatrení, ktoré nie sú v záujme užívateľa pozemkov, ale v štátnom, alebo európskom záujme. K obidvom musí byť vo vašom subjekte podrobná zmluva, v ktorej sú všetky pokyny, určite je u štatutára. Pýtaj si kópiu, lebo je účtovným dokladom pre účtovný predpis. Ako účtovníčka sa aj Ty musíš s ňou oboznámiť, inak je to iba na úrovni dohadov. Zo zmluvy musí vyplývať, ako sa to má účtovať. Ak je to iba náhrada za ušlý príjem, tak predpis príjmu 347/648 a príjem 221/347, do obdobia.... ktorému je určený v zmluve. Ak je to na vykonanie opatrení, ktoré sa vykonajú v roku prijatia, tak rovnako, pričom náklady na dotované opatrenie sa účtujú bežne a evidujú pre vykázanie čerpania dotácie. Ak čerpanie dotácie /vykázané náklady/ bude až v nasledujúcom roku, tak predpis je nie 347/648, ale 347/384 a zúčtovanie 384/648 interným dokladom v roku vykázania nákladov.
Ak si urobila účtovanie takto, tak je všetko ok. Ak nie, tak ho oprav v účtovníctve podľa účtovných zásad a postupov. Neviem, či by PPD malo kontrolovať účtovanie, asi nie, nato sú iné orgány, hlavne DÚ. Platí to účtovanie, ktoré je v Tvojom účtovníctve a ktoré vstupuje do účtovných výkazov a daňových priznaní. Nie to, ktoré odišlo ako predbežne zlé "niekam do sveta". Tým iba zavoláš, alebo odmailuješ....že účtovanie bolo zlé a už je opravené.
maruša182
06.02.10,21:56
Veľmi pekne dakujem za odpoved i pomoc.


V tej poslednej otázke som sa pýtala ohľadom žiadosti ktorú sme si podali na rekonštrukciu cesty, my nie sme vlastníkom máme ju v dlhodobom prenájme.
Chceli by sme čerpať s eurofondou, máme to schválené platobnou agentúrov a tam som musela poslať učtovanie penazí ktoré sme do toho už investovali, a čakáme na ich kontrolu vykonaných prác.
Ja som to dala rovno do nákladov.
kam to mám presne dať ked to máme v prenájme
a môžem to zmeniť
a_je_to
06.02.10,23:27
Veľmi pekne dakujem za odpoved i pomoc.


V tej poslednej otázke som sa pýtala ohľadom žiadosti ktorú sme si podali na rekonštrukciu cesty, my nie sme vlastníkom máme ju v dlhodobom prenájme.
Chceli by sme čerpať s eurofondou, máme to schválené platobnou agentúrov a tam som musela poslať učtovanie penazí ktoré sme do toho už investovali, a čakáme na ich kontrolu vykonaných prác.
Ja som to dala rovno do nákladov.
kam to mám presne dať ked to máme v prenájme
a môžem to zmeniť
Nájomná zmluva na dlhodobý prenájom cesty musí mať ustanovenia o možnosti jej rekonštrukcie. Rekonštrukcia nad 1700 Eur v zmysle § 22, ods. 6, písm. d , ZDP je technickým zhodnotením - iným majetkom, ktorý sa zaraďuje a odpisuje u nájomcu. Aj dotácia bude teda investičná, podrobnosti čítaj po odkliknutí linku, ktorý Ti poslala Rozalka v príspevku č. 4. Ak rekonštrukcia presiahla 1700 Eur, malo to byť celé, vrátane projektu a správnych poplatkov účtované na 042, teda investície, nie do nákladov. Nevadí, pošli PPA oznámenie o oprave účtovania. Aj omyly, aj ich včasné opravy sú legálne. Investičnú dotáciu príjmeš na účet 347/384 a 221/347. Rekonštrukciu cesty zaradíš 042/021 a budeš odpisovať 551/081. Koľko vyčísliš každý rok účtovné odpisy, toľko odúčtuješ dotácie 384/648, ale aj redukuješ koeficientom percenta podielu dotácie z celkovej ceny dotovanej rekonštrukcie. Čerpanie dotácie bude teda na toľko rokov, koľko sa bude rekonštrukcia účtovne odpisovať.
maruša182
07.02.10,11:11
Dakujem za pomoc Konečne mi to niekto poriadne vysvetlil ešte raz dakujem
maruša182
06.03.10,19:00
zdravím mám prozbu.
Potrebujem vedieť sme Urbár to značí že zastrešujeme viacerých ludí s pozemkami.
tie pozemky sme dali do prenájmu a otázka znie
či tito pozemky musia byť v evidencii majetku urbáru
dik
ondrejvla
06.03.10,19:06
zdravím mám prozbu.
Potrebujem vedieť sme Urbár to značí že zastrešujeme viacerých ludí s pozemkami.
tie pozemky sme dali do prenájmu a otázka znie
či tito pozemky musia byť v evidencii majetku urbáru
dik

Ak ste niečo dali do prenájmu, tzn.,že je to vašim majetkom, teda musí byť aj v evidencii. Cudzí majetok nemôžeš prenajímať bez súhlasu vlastníka.