fero kovac
06.02.10,17:41
Ahojte,v 95 roku som zdedil rod.dom po rodicoch.Bez problemov ho uzivam a na katastre som vedeny ako vlastnik.Teraz som prisiel na to ze parcela na ktorej dom cca 50 rokov stoji je nevysporiadana.Co s tym,ako postupovat?
elaurie
06.02.10,19:48
A čo je uvedené na LV k tej parcele?
a_je_to
06.02.10,20:18
Ahojte,v 95 roku som zdedil rod.dom po rodicoch.Bez problemov ho uzivam a na katastre som vedeny ako vlastnik.Teraz som prisiel na to ze parcela na ktorej dom cca 50 rokov stoji je nevysporiadana.Co s tym,ako postupovat?
Ak bol dom postavený pred 50 rokmi, tak vtedy sa pozemky nepredávali do vlastníctva, ale iba do užívania. Evidovali sa na Evidenčnom liste. Po zmenách v roku 1989, asi do roku 1993 bola krátka možnosť založiť list vlastníctva, ak užívateľ mal doklad o registrovaní rozhodnutia o pridelení pozemku na štátnom notárstve a doklad o zaplatení. Kto to nestihol, tomu vlastníctvo pozemku prešlo zo zákona na obec, na obecný LV 1. Choď najprv na obecný úrad a zisti, kto je evidovaný ako vlastník pozemku. Ak si zručný, zisti si to sám, na www.katasterportal.sk po zadaní katastra a súpisného čísla domu. Ak je to obec, tak nemáš inú možnosť, iba vyhľadať u rodičov doklady o pridelení pozemku a jeho zaplatení. Potom žiadaj obec o vydanie pozemku do svojho vlastníctva, ako dedič domu. Ak je vlastníctvo pozemku u inej osoby, ako obec a nenájdeš doklady o kúpe, bohužiaľ....ostáva Ti iba možnosť odkúpenia za dnešnú cenu. Sám som to absolvoval, rozhodnutie nebolo registrované na štátnom notárstve. Po predložení dokladov o zaplatení z roku 1968 mi obec predala pozemok za 1 Sk.