mirhu
07.02.10,09:20
Poraďte mi, ako by ste to riešili, mám z toho tak troch ťažkú hlavu:

účtujem začínajúceho podnikateľa, ktorý sa rozhodol, že mu stačí jeden účet na osobné aj podnikateľské účely, má ho oznámený aj na DÚ, ale keď som ho účtovala, je na ňom spústa platieb-prijatých, ktoré by som ja nazvala-príjmy za predaj tovaru-ale on to nazýva, že kupoval a predával veci pre svoju sesterku, brata, a podobne.. no a nepovažuje to za príjem zo živnosti.. ja tvrdím, že hneď prvá kontrola mu za to naparí pokutu,
a teraz sa pýtam, ako to poriešiť? urobila by som to tak, že všetky tieto veci by som mu dala do POZD, ale: nemá k tomu doklady( fa), iba výpis z účtu ..
Čo poviete?
Paula
07.02.10,08:22
Do konkrétnych riadkov na výpise nech pekne napíše, o čo ide;)

Nákup, predaj, sestra, brat.....
mirhu
07.02.10,08:24
Do konkrétnych riadkov na výpise nech pekne napíše, o čo ide;)

Nákup, predaj, sestra, brat.....

je toho strašne veľa, a evidentne predával mimo živnosti.... aj keď ju už mal..
Paula
07.02.10,08:28
Ale toho veľa, to je jeho problém hádam.
mirhu
07.02.10,08:30
Ale toho veľa, to je jeho problém hádam.

No on sa zľakol, a chce aby som to nejak poriešila :)
Paula
07.02.10,08:31
No on sa zľakol, a chce aby som to nejak poriešila :)


Prepáč, ale bez jeho identifikácie, čo ide do "daní" a čo nie, to Ty neporiešiš:cool:.
Idem ja pracovať:)
mirhu
07.02.10,08:34
Prepáč, ale bez jeho identifikácie, čo ide do "daní" a čo nie, to Ty neporiešiš:cool:.
Idem ja pracovať:)

Dík :)
zuziku
07.02.10,08:34
Ak v banke založil účet ako občan nemôže ho používať na podnikanie podľa nejakého zákona o bankách, aspoň tak mi raz povedali na kotrole z DU
mirhu
07.02.10,08:34
Ak v banke založil účet ako občan nemôže ho používať na podnikanie podľa nejakého zákona o bankách, aspoň tak mi raz povedali na kotrole z DU

Áno, to viem, ale nedal si povedať, a teraz samé problémy... :(
IvoM
07.02.10,08:52
Mirhu, nesmieš si to tak brať, problémy má on a nie Ty, čím skôr to pochopí tým lepšie.:)
mirhu
08.02.10,06:30
Mirhu, nesmieš si to tak brať, problémy má on a nie Ty, čím skôr to pochopí tým lepšie.:)

Ďakujem.. :)
mirhu
25.02.10,13:51
Mirhu, nesmieš si to tak brať, problémy má on a nie Ty, čím skôr to pochopí tým lepšie.:)

Už som to nejak poriešila, dá mi čestné prehlasenie o tom, ze ktore platby su sukromne a ktore su podnikatelske, ale teraz ako so zauctovanim BU - tie jeho ,,podnikatelskoosobne,, budem uctovat ako prijem alebo vydaj na osobnu spotrebu, alebo ich tam ani nedam??
babi2
25.02.10,13:55
Už som to nejak poriešila, dá mi čestné prehlasenie o tom, ze ktore platby su sukromne a ktore su podnikatelske, ale teraz ako so zauctovanim BU - tie jeho ,,podnikatelskoosobne,, budem uctovat ako prijem alebo vydaj na osobnu spotrebu, alebo ich tam ani nedam??
Účtuj to ako osobnú spotrebu, ak to tam nedáš nebude Ti sedieť stav účtu a nebudeš mať žiadnu kontrolu
mertinkova
25.02.10,13:59
No pokial mu spracúvaváte účto na zmluvu v, ktorej si "neprozretelne" dal nejaky odsek kde mu mate radiť Vy vo všetkom a ze zodpovednosť máte za všetko, tak ani tak by on problem velky nemal, ale v podstate si myslim ze to je riesitelné, na výpise z účtu by mal byt názov obchodu alebo miesto kde to bolo platené, prípadne by som kontaktovala banku na aké číslo účtu mi peniaze odišli ked som platila kartou, a keby ze sa neviem dostať k tomu komu účet patrí idem tam fyzicky vložiť napríklad 0,1 € a na vkladovom lístku bude názov firmy komu účet patrí. :-) Je to dost prácne, ale nie neriešitelné. Hm ? Dúfam ze som aspon trosku pomohla. Alebo presne, všetko čo neviete, ani on dajte ako osobnú spotrebu, a kaslite na to..... :-) Jeho problém
mertinkova
25.02.10,14:03
Prehlásenie o tom ktoré platby su súkromné a firemné Vám dokopy neriesi nič, lebo to ze z účtu isla platba este neznamená mat prvotný doklad.
mertinkova
25.02.10,14:04
A tú osobnú spotrebu dajte do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane alebo to mozete zaúčtovať ako pôžicku a na konci roka to vyrovnať napríklad na pokladnicu.... Už ako sa rozhodnete a dohodnete....
mirhu
25.02.10,14:28
No pokial mu spracúvaváte účto na zmluvu v, ktorej si "neprozretelne" dal nejaky odsek kde mu mate radiť Vy vo všetkom a ze zodpovednosť máte za všetko, tak ani tak by on problem velky nemal, ale v podstate si myslim ze to je riesitelné, na výpise z účtu by mal byt názov obchodu alebo miesto kde to bolo platené, prípadne by som kontaktovala banku na aké číslo účtu mi peniaze odišli ked som platila kartou, a keby ze sa neviem dostať k tomu komu účet patrí idem tam fyzicky vložiť napríklad 0,1 € a na vkladovom lístku bude názov firmy komu účet patrí. :-) Je to dost prácne, ale nie neriešitelné. Hm ? Dúfam ze som aspon trosku pomohla. Alebo presne, všetko čo neviete, ani on dajte ako osobnú spotrebu, a kaslite na to..... :-) Jeho problém

Viem ktore su sukromne a ktore podnikatelske platby, tie uvedie do cestneho prehlasnia, no a co sa tyka zmluvy, je postavena tak, aby on bolo za tieto veci zodpovedny..dnes sa ma opat pytal, ze ci ma uhradit ZP z osobneho alebo podnikatelskeho uctu... :D
mirhu
25.02.10,14:29
Prehlásenie o tom ktoré platby su súkromné a firemné Vám dokopy neriesi nič, lebo to ze z účtu isla platba este neznamená mat prvotný doklad.

no ved on ma na ucte platby, akoze sukromne, ale su evidentne nakup predaj a on tvrdi ze su osobne-tj .nakupil pre sesterku, kamosa a pod...
mertinkova
25.02.10,14:39
No pokial je zmluva postavena tak, tak je to dobre... :-) pre Vás určite. Len ked je na účte platba tak ku nej musi byt aj doklad, ak nie je je to osobná spotreba a jeho problem. V podvojnom účtovníctve sa z účtu náklady a výnosy účtovať nesmú až na výnimku poplatku za vedenie účtu, v jednoduchom účtovníctve musite mat pri platbe aj prvotný doklad ak chcete aby to bol výdavok ovplyvňujúci základ dane....... :-)
mirhu
25.02.10,14:41
No pokial je zmluva postavena tak, tak je to dobre... :-) pre Vás určite. Len ked je na účte platba tak ku nej musi byt aj doklad, ak nie je je to osobná spotreba a jeho problem. V podvojnom účtovníctve sa z účtu náklady a výnosy účtovať nesmú až na výnimku poplatku za vedenie účtu, v jednoduchom účtovníctve musite mat pri platbe aj prvotný doklad ak chcete aby to bol výdavok ovplyvňujúci základ dane....... :-)

ano to viem, presne vsetky tie co nema doklady som dala ako osobnu spotrebu, dakujem :)
mertinkova
25.02.10,14:50
Super, som rada, že máte o problém menej.... :-)
kapadelta
28.02.10,16:48
Ahojte, mám rovnaký problém. Podnikateľ má jeden účet, ktorý nie je písaný na firmu a z tohto účtu platí veci aj na osobnú spotrebu, dokonca mu tam chodí aj výplata jeho manželky. Viem, že všetko mimo podnikania budú PNZD alebo VNZD. Moja otázka znie, čo s bankovými poplatkami za vedenie účtu??? Predpokladám, že to bude tiež VNZD.
Timka1
28.02.10,16:50
bankové poplatky týkajúce sa transakcií živnosti budú VOZD, ostatné VNZD
katka s.
08.02.11,10:54
Zdravím. Prosím Vás ako by ste účtovali: Pri bankových výpisoch chýbajú prvotné doklady, uhrádza faktúry, ktoré nemám, uhrádza exekúcie, kde nemám oznámenie o exekúcii. Trvá to už druhý rok, minulý rok to boli zatiaľ úhrady faktúr, ktoré som dala do pripočít. položiek. Ale tento rok tie exekúcie. Myslím, že ani do podania DP nebudem mať všetky doklady, konateľ nezáujem, povie donesiem, nepreberá poštu. Nejaká inventarizácia účtov k 31.12. nehrozí, hlavne čo sa týka záväzkov voči štátu. Samozrejme podvoj. účtovníctvo.ďakujem.
Stefan2005
08.02.11,11:09
...ako by ste účtovali: ...chýbajú prvotné doklady, uhrádza faktúry, ktoré nemám, uhrádza exekúcie, kde nemám ... konateľ nezáujem, ... nepreberá poštu....

bez dokladov a neexistujúcej komunikácie so zodpovednou osobou za účtovníctvo ? Dôvod na ukončenie spolupráce.
Zita5
08.02.11,11:11
Zdravím. Prosím Vás ako by ste účtovali: Pri bankových výpisoch chýbajú prvotné doklady, uhrádza faktúry, ktoré nemám, uhrádza exekúcie, kde nemám oznámenie o exekúcii. Trvá to už druhý rok, minulý rok to boli zatiaľ úhrady faktúr, ktoré som dala do pripočít. položiek. Ale tento rok tie exekúcie. Myslím, že ani do podania DP nebudem mať všetky doklady, konateľ nezáujem, povie donesiem, nepreberá poštu. Nejaká inventarizácia účtov k 31.12. nehrozí, hlavne čo sa týka záväzkov voči štátu. Samozrejme podvoj. účtovníctvo.ďakujem.

Neúčtovala by som nič , zbalila by som tých pár dokladov a na preberací protokol oproti podpisu konateľa vrátila späť .
mondes
24.03.13,18:59
Ahojte, prosím Vás ako mám vysporiadať záväzky, ktoré sú uhradené, avšak chýbajú doklady? Môžem cez ID? Nechcem, aby mi to prešlo do r. 2013, keď v skutočnosti uhradené boli. Vďaka.
tictac7
24.03.13,19:04
Ahojte, prosím Vás ako mám vysporiadať záväzky, ktoré sú uhradené, avšak chýbajú doklady? Môžem cez ID? Nechcem, aby mi to prešlo do r. 2013, keď v skutočnosti uhradené boli. Vďaka.

cez ID? a aký protiúčet použiješ? A ako zdokladuješ, že je ozaj záväzok uhradený?....
Vypýtaj si aspoň potvrdenie od veriteľa, kedy boli záväzky uhradené alebo že neeviduje tieto záväzky ako neuhradené....
mondes
24.03.13,19:42
cez ID? a aký protiúčet použiješ? A ako zdokladuješ, že je ozaj záväzok uhradený?....
Vypýtaj si aspoň potvrdenie od veriteľa, kedy boli záväzky uhradené alebo že neeviduje tieto záväzky ako neuhradené....

Áno, myslela som, že poprosím o potvrdenie o uhradení a cez ID to zaúčtujem. Vďaka.
ariadna22
24.03.13,19:46
Poraďte mi, ako by ste to riešili, mám z toho tak troch ťažkú hlavu:

účtujem začínajúceho podnikateľa, ktorý sa rozhodol, že mu stačí jeden účet na osobné aj podnikateľské účely, má ho oznámený aj na DÚ, ale keď som ho účtovala, je na ňom spústa platieb-prijatých, ktoré by som ja nazvala-príjmy za predaj tovaru-ale on to nazýva, že kupoval a predával veci pre svoju sesterku, brata, a podobne.. no a nepovažuje to za príjem zo živnosti.. ja tvrdím, že hneď prvá kontrola mu za to naparí pokutu,
a teraz sa pýtam, ako to poriešiť? urobila by som to tak, že všetky tieto veci by som mu dala do POZD, ale: nemá k tomu doklady( fa), iba výpis z účtu ..
Čo poviete?
vráť mu doklady, nech si porieši sám. Z toho budú len opletačky
tictac7
24.03.13,20:20
vráť mu doklady, nech si porieši sám. Z toho budú len opletačky

...myslím, že tento problém bol už dáááávno vyriešený. Odpovedáš na príspevok starý viac ako 3 roky.....
mondes
25.03.13,22:56
Ahojte, prosím o pomoc s mojím prípadom. Mám pred sebou proforma faktúru z PL v sume 122,41, tá čiastka bola aj uhradená z BU a k tomu faktúru originál, ale tá je na sumu 133,25 Eur (k materiálu si poliak prirátal aj dopravu), a na nej dopísané perom, že uhradené 122,41 a doplatok 10,84 Eur. Avšak na tých 10,84 Eur nemáme doklad o úhrade. Ja som samozrejme zaevidovala tú originál faktúru, aj do DPH išla, ale čo s týmy 10,84 Eur? Keďže je vo veľkej strate, môže dať tých 10,84 Eur do VNZD? Nevadí, že do DPH išla faktúra v sume 133,25, ale časť z tej faktúry pôjde do VNZD? Vďaka.

Druhý prípad:
Mám faktúru v záväzkoch ako neuhradenú, chýba doklad o úhrade. Môžem ju dať do VNZD? Nevadí, že išla do DPH? Alebo ak išla do DPH, musí ísť automaticky do N? Podľa mňa je potrebné priznať hlavne všetky príjmy. Výdavky, to ž je na živnostníkovi, či si uplatní. Ale mätie ma tá DPH. Ďakujem ešte raz veľmi pekne.
mondes
26.03.13,06:36
Ahojte, prosím o pomoc s mojím prípadom. Mám pred sebou proforma faktúru z PL v sume 122,41, tá čiastka bola aj uhradená z BU a k tomu faktúru originál, ale tá je na sumu 133,25 Eur (k materiálu si poliak prirátal aj dopravu), a na nej dopísané perom, že uhradené 122,41 a doplatok 10,84 Eur. Avšak na tých 10,84 Eur nemáme doklad o úhrade. Ja som samozrejme zaevidovala tú originál faktúru, aj do DPH išla, ale čo s týmy 10,84 Eur? Keďže je vo veľkej strate, môže dať tých 10,84 Eur do VNZD? Nevadí, že do DPH išla faktúra v sume 133,25, ale časť z tej faktúry pôjde do VNZD? Vďaka.

Druhý prípad:
Mám faktúru v záväzkoch ako neuhradenú, chýba doklad o úhrade. Môžem ju dať do VNZD? Nevadí, že išla do DPH? Alebo ak išla do DPH, musí ísť automaticky do N? Podľa mňa je potrebné priznať hlavne všetky príjmy. Výdavky, to ž je na živnostníkovi, či si uplatní. Ale mätie ma tá DPH. Ďakujem ešte raz veľmi pekne.

Prosíím Vás o pomoc, ďakujem pekne.
mondes
26.03.13,06:51
Prosím Vás pekne, skúsim v skratke:
Ak mám došlú faktúru zaevidovanú v záväzkoch, bol na ňu uplatnený odpočet DPH, ale chýba doklad o úhrade, môžem ju zaúčtovať do VNZD? SZČO je aj tak v strate. Ide mi hlavne o to, že či je nárok na odpočet, ak bude fa zaúčtovaná do VNZD. Vďaka.
mondes
26.03.13,07:11
Prosím Vás pekne, skúsim v skratke:
Ak mám došlú faktúru zaevidovanú v záväzkoch, bol na ňu uplatnený odpočet DPH, ale chýba doklad o úhrade, môžem ju zaúčtovať do VNZD? SZČO je aj tak v strate. Ide mi hlavne o to, že či je nárok na odpočet, ak bude fa zaúčtovaná do VNZD. Vďaka.

???
mondes
26.03.13,08:12
Prosím Vás pekne, skúsim v skratke:
Ak mám došlú faktúru zaevidovanú v záväzkoch, bol na ňu uplatnený odpočet DPH, ale chýba doklad o úhrade, môžem ju zaúčtovať do VNZD? SZČO je aj tak v strate. Ide mi hlavne o to, že či je nárok na odpočet, ak bude fa zaúčtovaná do VNZD. Vďaka.

Prosím Vás, ak chýba doklad o úhrade a ja to zaúčtujem do VNZD, tak je nárok na odpočet DPH? Podľa mňa áno, len si to chcem u Vás potvrdiť. Vďaka.
mondes
26.03.13,08:22
Posúvam.
mondes
26.03.13,08:33
Prosím Vás, ak chýba doklad o úhrade a ja to zaúčtujem do VNZD, tak je nárok na odpočet DPH? Podľa mňa áno, len si to chcem u Vás potvrdiť. Vďaka.

Nikto neporadí?
Jarka 1
26.03.13,08:37
Dokladom pre odpočet DPH je faktúra a nie doklad o úhrade.
mondes
26.03.13,08:40
Dokladom pre odpočet DPH je faktúra a nie doklad o úhrade.

To mi je jasné, len som si chcela overiť to, že ak to nepôjde do VOZD, či sa môže odpočítať DPH. Takže môže, však? Vďaka.
mondes
26.03.13,08:46
Dokladom pre odpočet DPH je faktúra a nie doklad o úhrade.

Takže, už som si nie celkom istá, či si môžem uplatniť odpočet DPH. Našla som jednu odpoveď, jedná sa tam síce o PU, ale myslím, že v tomto prípade je to jedno:

nedaňový výdavok je každý výdavok, ktorý neslúži pre chod firmy.. riešiš to zaúčtovaním v priebehu roka, či už v JÚ, lebo PÚ..áno, z nedaňového výdavku si nesmieš odpočítať DPH..

...takže mi z toho vyplýva, že nemáme nárok na odpočet? Ale to mi dosť komplikuje situáciu, lebo doklady sú z r. 2012, DPH odpočítaná, v záväzkoch mi svietia ako neuhradené a doklady asi nepozháńam.:mee: Čo robiť v takomto prípade?
Jarka 1
26.03.13,08:52
Na základe čoho chceš účtovať výdavok, keď nemáš doklad o úhrade? Ak nechceš, aby fa trčala neuhradená v záväzkoch, tak ju uhraď cez ID. Vypadne tak z zo záväzkov, ale nebudeš mať žiadny výdavok.


A to neznamená, že si nemôžeš uplatniť DPH. Fa bola na niečo, čo si použil v podnikaní.
mondes
26.03.13,08:55
Práve preto, že nemám doklad o úhrade, som to chcela dať do VNZD. Ale ide o doklady z r. 2012, kde bola odpočítaná DPH a teraz neviem, že keď bola DPH odpočítaná, či to môže ísť do VNZD. Prosím ešte niekoho o radu. Vďaka.
Jarka 1
26.03.13,09:04
Pozri sa na to z inej strany. Kúpiš diaľničnú známku, máš doklad o zaplatení z benzínky, kde nie je vyčíslená DPH a podkladovú časť zo známky /tam je rozpísaná DPH/, omylom zahodíš. Môžeš si do nákladov uplatniť základ dane, ale DPH si uplatniť nemôžeš, lebo nemáš doklad.
mondes
26.03.13,09:16
Pozri sa na to z inej strany. Kúpiš diaľničnú známku, máš doklad o zaplatení z benzínky, kde nie je vyčíslená DPH a podkladovú časť zo známky /tam je rozpísaná DPH/, omylom zahodíš. Môžeš si do nákladov uplatniť základ dane, ale DPH si uplatniť nemôžeš, lebo nemáš doklad.

Ešte rozmýšľam: Do nedaňových výdavkoch v JU patria:
Do nedaňových výdavkov patria:

- výdaj na osobnú spotrebu podnikateľa
- platby realizované z podnikateľského účtu na nákupy pre súkromné účely
- pokuty udelené daňovým úradom

- stravné nad hodnotu 3,60 eur na jeden odpracovaný deň
- káva, minerálka a ostatné nápoje a pochutiny do kancelárie



Vo všeobecnosti platí, že daňovými výdavkami sú výdavky, ktoré sú vynaložené v súvislosti s dosahovaním a udržaním príjmov. Nedaňovými sú tie výdavky, ktoré nie sú spojené s dosahovaním alebo udržaním príjmov, ako aj náklady nad rámec zákona.

Takže z tohto mi vyplýva, že faktúra je daňový výdavok, pretože bola vynaložená v súvislosti s dosahovaním príjmov, - to znamená nárok na odpočet je, ale chýba doklad o úhrade, tak to zaúčtujem do VNZD. Môže byť?
mondes
26.03.13,09:28
Ešte rozmýšľam: Do nedaňových výdavkoch v JU patria:
Do nedaňových výdavkov patria:

- výdaj na osobnú spotrebu podnikateľa
- platby realizované z podnikateľského účtu na nákupy pre súkromné účely
- pokuty udelené daňovým úradom

- stravné nad hodnotu 3,60 eur na jeden odpracovaný deň
- káva, minerálka a ostatné nápoje a pochutiny do kancelárie



Vo všeobecnosti platí, že daňovými výdavkami sú výdavky, ktoré sú vynaložené v súvislosti s dosahovaním a udržaním príjmov. Nedaňovými sú tie výdavky, ktoré nie sú spojené s dosahovaním alebo udržaním príjmov, ako aj náklady nad rámec zákona.

Takže z tohto mi vyplýva, že faktúra je daňový výdavok, pretože bola vynaložená v súvislosti s dosahovaním príjmov, - to znamená nárok na odpočet je, ale chýba doklad o úhrade, tak to zaúčtujem do VNZD. Môže byť?

Prosíííím, nasmerujte ma, či to môžem zaúčtovať na základe vyššie uvedeného do VNZD. Srdečná vďaka.
Jarka 1
26.03.13,10:01
Ešte raz a naposledy. Je úplne jedno, akú zadáš predkontáciu pri zápise do knihy faktúr. VNZD, alebo VOZD. Do peňažného denníka sa to dostane až pri úhrade a tá nebude. Píšeš, že nemáš doklad o zaplatení a ni mať nebudeš.

Takže úhradu urobíš cez ID, aby netrčala neuhradená fa a tým to zhasne. Do PD nič nepôjde a podnikateľ to zacvaká z vlastného vrecka.
zuzana cinova
30.03.13,20:27
Ešte raz a naposledy. Je úplne jedno, akú zadáš predkontáciu pri zápise do knihy faktúr. VNZD, alebo VOZD. Do peňažného denníka sa to dostane až pri úhrade a tá nebude. Píšeš, že nemáš doklad o zaplatení a ni mať nebudeš.

Takže úhradu urobíš cez ID, aby netrčala neuhradená fa a tým to zhasne. Do PD nič nepôjde a podnikateľ to zacvaká z vlastného vrecka.
Niečo podobné riešim aj ja ale v zmysle,že som odpočítala dph,doklad o úhrade síce mám,ale nechcem sa dostať do straty...je teda možnosť urobiť to cez ID...a daňová kontrola? nebudú namietať,že to nie je zaúčtované?
zuzana cinova
30.03.13,20:31
Ešte raz a naposledy. Je úplne jedno, akú zadáš predkontáciu pri zápise do knihy faktúr. VNZD, alebo VOZD. Do peňažného denníka sa to dostane až pri úhrade a tá nebude. Píšeš, že nemáš doklad o zaplatení a ni mať nebudeš.

Takže úhradu urobíš cez ID, aby netrčala neuhradená fa a tým to zhasne. Do PD nič nepôjde a podnikateľ to zacvaká z vlastného vrecka.
Niečo podobné riešim aj ja ale v zmysle,že som odpočítala dph,doklad o úhrade síce mám,ale nechcem sa dostať do straty...je teda možnosť urobiť to cez ID...a daňová kontrola? nebudú namietať,že to nie je zaúčtované v peň.denníku??