JOJA
26.09.05,08:51
Prosím skúsených o radu. Mám tri problémy.

1. dostali sme fa. s dátumom 1.8.2005 - zloženie kaucie a prenájom stánku a iné poplatky na výstavu ktorá bude 24.-27.10.2005 v Dusseldorfe. Na fa. je aj 16% DPH. Keďže ide o službu, ktorá je už zdanená predpokladám, že samozdanenie robiť nebudem. Do priznania DPH to nejde nikde???????? Ako mám účtovať?????

2. Objednali sme si odborné knihy cez internetový obchod, ktoré sme zaplatili kartou. Mám len potvrdenku z internetu a výpis z BU. Na potvrdenke je rozpísané čo stáli knihy a poštovné a balné. Knihy sú z USA. ČO s DPH?

3. Fa. poplatok lza sympózium a večera na sympóziu v Anglicku. Účovaná je aj 17,5% DPH. Platené bolo v deň vystavenia fa. kartou. Čo s DPH - priznanie???
Ako účtovať???

Sme plátcovia DPH a máme podvojné účtovníctvo.

Prosím o rýchlu odpoveď. Ďakujem vopred Joja
bendži
26.09.05,07:51
1. miesto dodania služby je Nemecko, preto ti správne vystavili fa aj s DPH - t.z. služba už bola zdanená a u nás ju nezdaňuješ - nijako ti nevstupuje do DPH, celú fakturovanú sumu (aj s DPH) dávaš do nákladov. Tým, že to u nás nezdaňuješ, nemôžeš si u nás ani uplatniť odpočet.

2. dodané z USA - t.j. ide o dovoz tovaru z tretích krajín, neviem naisto, zrejme je to od DPH oslobodené.. pozri zákon čo presne hovorí o dovoze tovaru

3. opäť si dostala fa už s DPH - podobne ako bod 1, nezdaňuješ, nemôžeš odpočítať daň, celá suma priamo do nákladov
JOJA
26.09.05,08:29
Ďakujem, ďakujem, tak som to aj urobila, len kontrolujem DPH, tak som si to potrebovala overiť.

Neviem či pri tom druhom prípade sme nemali ísť na colnicu dať si vystaviť JCD a zaplatiť clo aj DPH.
KEJKA
26.09.05,08:43
Neviem či pri tom druhom prípade sme nemali ísť na colnicu dať si vystaviť JCD a zaplatiť clo aj DPH.Tovar z 3.štátov podlieha colnému konaniu.
Gabika
28.09.05,09:55
k bodu 1 a 3 - môžes podľa zákona 222/2004 Zz.o DPH, §58 o refundaciu dane na prislušnom daňovom úrade tej ktorej krajiny.