simo23
07.02.10,11:09
Dobrý deň,

vie mi niekto z Exekučného poriadku vysvetliť nasledovné otázky?

Podľa §54 ods.2 "Exekútor môže predvolať povinného a vyzvať ho na dobrovoľné splnenie povinnosti..." ALE...

Podľa §95 ods.1 "Prikáže banke, ktorá vedie účet povinného, aby po doručení príkazu na začatie exekúcie prikázaním pohľadávky z účtu v banke zablokovala sumu vo výške pohľadávky a jej príslušenstva z účtu povinného"
ods.3 "Povinný stráca dňom, keď sa banke doručil príkaz na začatie exekúcie, právo na vyplatenie prostriedkov na účte až do výšky vykonateľnej pohľadávky a jej príslušenstva"

OTÁZKA:Ako moze povinný dobrovoľne zaplatiť exekútorovi vymáhanú pohľadávku keď už v čase preberania Upovedomenia o začatí exekúcie ma zablokované účty v banke?Aký význam má blokácia účtov pri fyzickej osobe?Prečo mu nezabaví napr. automobil, ak vlastní?


Podľa §200 ods.1 "Trovami exekúcie sú odmena exekútora, náhrada hotových výdavkov a náhrada za stratu času pri vykonaní exekúcie. Oprávnený a exekútor majú nárok na náhradu trov potrebných na účelné vymáhanie nárok"

OTÁZKA:O akú stratu času tu u exekútora ide?Myslím že aj povinný má nejaké tie výdavky (alebo spôsobenú škodu) a niekedy sú vyššie ako u exekútora či oprávneného.Ako dlho si to bude povinný vymáhat od niektorého z nich?


Podľa tohto exekučného poriadku je v práve iba Oprávnený a Exekútor.Samozrejme že aj Povinný ma nejaké to právo.Platiť niekedy nehorázne vyššie pohladávky ako v skutočnosti sú.Lenže realita je taká že bežný občan SR nemá vzdelanie ING. či JUDr. takže nevie že proti vznesenej exekúcii je možné brániť sa.Právnici stoja dosť veľké peniaze a človek s prijímom 300-400€/mes. si ich velmi nemôže dovoliť ak vie že má zaplatiť nájomné a ostatné výdavky... Súdnictvo ktoré im vie pomôcť má u ľudí dosť malú dôveryhodnosť.
Podľa mna je najväčšia chyba našich zákonodarcov že dovolili aby bol exekútor súkromným sektorom. Malo to ostať pod správou štátu!
simo23
13.02.10,10:25
Zeby tazke otazky?
riccado
14.02.10,05:32
mozno zeby pomohlo, ak by ti niekto dlhoval velmi vela penazi a ty by si bol v pozicii opravneneho v exekucnom konani, tak by sa ti mozno troska viac otvorili oci a uz by ta nenapadlo, ze povinny ma narok na nejake nahrady vydavkov, lebo chudacik musi zaplatit...
a mimochodom, ked robili vykon rozhodnutia sudy, tak mali 4 % vymozitelnost. toto by som uz nikdy nechcel zazit a som rad, ze mame exekutorov, aj ked akych takych...

absurdne otazky kladies, ale ak na nich trvas, tak sa necuduj, ak sa na teba nalepia taki, co neplatia a ty sa k svojmu potom uz nedostanes...
simo23
14.02.10,09:13
riccado jedneho "pekneho" dna by ti prisiel doporuceny pozdrav od exekutora na vymozenie pohladavky.Bolo by to nieco co si v minulosti zaplatil, mas od toho doklad a napriek tomu to niekto od teba chce opat zaplatit!V okamihu preberania zasielky mas uz zablokovane ucty v banke.A ver mi ze aj napriek tomu ze posles doklad o zaplateni tak exekutor ti to tak rychlo neda do poriadku.Tebe vzniknu zbytocne problemy s bankou, sudmi..... A exekutor? Po nejakom case ti posle ze sa stal omyl a tym to hasne.

Co keby si to zaplatil a nemas od toho dolad?Sak nic sa nedeje....na Slovensku je mozne ucty platit aj dvakrat. Dobry sposob podnikania.........
riccado
14.02.10,17:26
riccado jedneho "pekneho" dna by ti prisiel doporuceny pozdrav od exekutora na vymozenie pohladavky.Bolo by to nieco co si v minulosti zaplatil, mas od toho doklad a napriek tomu to niekto od teba chce opat zaplatit!V okamihu preberania zasielky mas uz zablokovane ucty v banke.A ver mi ze aj napriek tomu ze posles doklad o zaplateni tak exekutor ti to tak rychlo neda do poriadku.Tebe vzniknu zbytocne problemy s bankou, sudmi..... A exekutor? Po nejakom case ti posle ze sa stal omyl a tym to hasne.

Co keby si to zaplatil a nemas od toho dolad?Sak nic sa nedeje....na Slovensku je mozne ucty platit aj dvakrat. Dobry sposob podnikania.........

ale v tomto pripade je hajzel opravneny a nie exekutor. odkial mohol vediet exekutor, ze je pohladavka zaplatena, ak mu to opravneny nepovedal a tvrdil, ze nie je...

exekutor musi konat, pokial sa nepreukaze to, ze navrh nebol dovodny...
simo23
04.03.10,17:31
Čo je to za postup ak exekútor čaká na potvrdenie platby od oprávneného??? Ak mám raz pohladávku zaplatenú tak ma absolútne nemá čo zaujímať či mu oprávnený potvrdil alebo nepotvrdil platbu!
katica2011
01.04.10,09:10
Dobrý deň,

viete mi poradiť, že keď brat má na krku exekútora a býva s nami pod jednou strechou, tak keď príde exekútor, zobere len jeho veci alebo jeho, alebo by mal nárok zobrať niečo z nášho?
hanelie
01.04.10,09:55
vezme veci, ktorých je brat vlastníkom - / nie osobné, tie sú vylúčené z exe
hruska250775
29.11.10,14:37
Chcel bi som sa spitat ci može exekutor siahnut na veci mojej matky alebo brata Ked ja byvam u nich ale nic tam nieje moje Akurad oblecenie a veci na ryby.Dakujem za odpoved
milagros208
31.03.11,04:13
Ahojte. Chcela by som sa spýtať. Čo môže firma urobiť v prípade, ak dostala exekučný príkaz na vykonanie exekúcie prikázaním pohľadávky z účtu v banke na istinu s prísl, ale istina bola zaplatená ešte pred vydaním poverenia na vykonanie exekúcie vydaného Okresným súdom? Volala som exekútorovi, ale im nikto nedal vedieť, že istina bola už zaplatená. Volala som oprávnenému, ale oni, že všetko má na starosti ich advokátka a vraj ju o úhrade informovali. K číslu na advokátku som sa nedostala. Čo sa s tým dá urobiť? Je takáto exekúcia oprávnená? Je v poriadku, že upovedomenie o začatí exekúcie a exekučný príkaz bol vydaný v jeden deň? Ďakujem.
intro
31.03.11,07:24
Je v poriadku, že upovedomenie o začatí exekúcie a exekučný príkaz bol vydaný v jeden deň? Ďakujem.[/QUOTE]
Určite to tak nebolo , pretože súdny exekútor najpr vydá upovedomenie o začatí exekúcie , príkaz na začatie exekúcie prikázaním pohľadávky z účtu v banke a následne /po splnení podmienok/ exekučný príkaz /príkaz na vykonanie exekúcie prikázaním pohľadávky z účtu v banke /.
Ak sú tu všetky otázky a odpovede vedené v rovine - nikdy som nečítal zákon - potom najlepšie príspevky sú o pečení a varení . Žiaľ.
intro
31.03.11,08:26
K Milagros 208
Neverím, že v jeden deň bolo vydané upovedomenie o začatí exekúcie /§ 47 Exekučného poriadku/ a exekučný príkaz /§ 96 Exekučného poriadku/ . Zákon to nedovoľuje - to by si nedovolil ani jeden exekútor .
Preto ich neočierňujte takýmto spôsobom. Radšej si prečítajte Exekučný poriadok a dúfajte, že nebudete v koži oprávneného, ktorý bude nadávať na súdneho exekútora , že nič nerobí.
Sinkl
03.10.11,11:56
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či mi neviete poradiť alebo aspoň objasniť tento prípad. Môže môj exekútor , ktorý vymáha odo mňa, nariadiť môjmu dlžníkovi aby mu vyplatil môj dlh? teda sumu, ktorú elekútor odo mňa vymáha? (podľa § 64, 105 exekučného poriadku?) v prípade, že áno, je môj dlžník povinný môjmu exekútorovi zaslať sumu o ktorú žiada? Ďakujem
riccado
08.10.11,04:16
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či mi neviete poradiť alebo aspoň objasniť tento prípad. Môže môj exekútor , ktorý vymáha odo mňa, nariadiť môjmu dlžníkovi aby mu vyplatil môj dlh? teda sumu, ktorú elekútor odo mňa vymáha? (podľa § 64, 105 exekučného poriadku?) v prípade, že áno, je môj dlžník povinný môjmu exekútorovi zaslať sumu o ktorú žiada? Ďakujem

1) ano
2) tvoj dlznik je povinny, inak riskuje zalobu...