hana 3
26.09.05,09:17
moze zamestnavatel donutit svojich zamestnancov platit z vlastneho manka zistene pri inventure? my ako zamestnanci nevieme ustrazit majetok firmy, cez firmu sa premelie denne 100 ludi, ziadny uzamknuty sklad, vsade volny pristup. dakujem vsetkym!
VERONIKA6
26.09.05,07:46
Opravujem, nechcela som dať "súhlasím", ale chcem sa opýtať, či majú zamestnanci podpísanú hmotnú zodpovednosť. Zamestnanci po vykonaní inventúry podpisujú výsledok inventúry a tam sa majú možnosť vyjadriť, či so zisteným mankom súhlasia alebo nie a tým dávajú potom súhlas k plateniu za zistený schodok. Pozri si § 182-184 ZP. Viera
hana 3
26.09.05,08:02
Opravujem, nechcela som dať "súhlasím", ale chcem sa opýtať, či majú zamestnanci podpísanú hmotnú zodpovednosť. Zamestnanci po vykonaní inventúry podpisujú výsledok inventúry a tam sa majú možnosť vyjadriť, či so zisteným mankom súhlasia alebo nie a tým dávajú potom súhlas k plateniu za zistený schodok. Viera

pracujeme vsetci na zivnost, nemame podpisanu ziadnu zmluvu za hmotnu zodpovednost
KEJKA
26.09.05,08:19
moze zamestnavatel donutit svojich zamestnancov platit z vlastneho manka !ak niekto pracuje na živnosť, má s odberateľom obchodný vzťah !
nie je zamestnancom !
A treba sa potom riadiť podmienkami v zmluve, na základe ktorej fakturuje SZČO fakturuje.
hana 3
26.09.05,08:39
mame s nim podpisanu mandatnu zmluvu (myslim, ze je to podla obchodneho zakonnika), kde sa nespomina nic o inventurach; pripravuje s pravnikom dodatok, ktory sme este nikto nevideli, chce nas postavit pred hotovu vec.

to, ze nas nadriadeny je ukazkovy vydriduch, vieme uz dlho ... k zivnosti sme boli v podstate donuteni, za nocne sluzby nam plati polovicu, ale toto sa nam zda privela, v praci mame drahe stroje, ktore ked jedneho dna zmiznu, budeme mat problem do konca zivota; zatial jedine riesenie co vidime: HLADAT SI NOVU PRACU

prosim poradte!
KEJKA
26.09.05,08:47
zatial jedine riesenie co vidime: HLADAT SI NOVU PRACU

prosim poradte!nepodpisovať jednostranne nevýhodnú zmluvu, fakturovať podľa zmluvy ak nezaplatí, fakturovať úroky z omeškania, neuhradené pohľadávky vymáhať cestou súdu.... no a hľadať si novú prácu.
Jana Acsová
26.09.05,09:09
Nevyhnutnou podmienkou hmotnej zodpovednosti je skutočnosť, aby boli vytvorené podmienky k ustráženiu zvereného majetku.

Ak sa dohodne hmotná zodpovednosť, je nevyhnutné (optimálne) viazať túto napr. na:
- zákaz vstupu osobám, ktoré nemajú HZ do priestorov bez doprovodu HZO,
- uzamykateľnosť priestorov - zabránenie neželanému vstupu,
- alebo dostatočný počet zamestnancov na ustriehnutie prípadných strát - krádeží ...

Obmedzenie ktorejkoľvek podmienky je dôvodom na také obmedzenie, ktoré vedie k minimalizácii možných uplatňovaných nárokov majiteľa majetku.
Ak sa na hmotnej zodpovednosti podieľa viac osôb, môže sa dohodnúť kolektívne, ale podmienky obdobné, t.j. bez prístupu osôb bez HZ do priestorov s majetkom...

Pri uzatváraní prípadných dohôd je potrebné do nich zakomponovať aj podmienky, za ktorých bude hmotná zodpovednosť v platnosti (napríklad tak ako uvádzam). Čiže nielen vznik hmotnej zodpovednosti je podstatný, ale aj podmienky, za ktorých má hmotná zodpovednosť trvať.
hana 3
26.09.05,09:28
pre: AVO
to, co pises, odniekal citujes?
Jana Acsová
26.09.05,09:29
hana 3
26.09.05,09:32
Z hlavyhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif, ktorá už videla a zažila kadečo.http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
skoda, tvoju hlavu sa mi asi nepodari vytlacit a ukazat nasmu sefovi :mee:
STRELEC
26.09.05,09:51
mame s nim podpisanu mandatnu zmluvu (myslim, ze je to podla obchodneho zakonnika), kde sa nespomina nic o inventurach; pripravuje s pravnikom dodatok, ktory sme este nikto nevideli, chce nas postavit pred hotovu vec.Medzi vami a "zamestnávateľom" je čisto obchodný vzťah. Vzťah firiem. Zákonník práce sa na vás nevzťahuje. Je možné, že vás (ako skupinu "zamestnancov") z pozície platiteľa vášho príjmu dotlačí k podielaniu sa na manku. Nemali by ste sa dať dotlačiť k riešeniu starých vecí, ale v duchu príspevku AVO riešiť výlučne budúcnosť (dbajte na vytvorené podmienky zo strany firmy, ktorých absencia by znamenala nulový dopad pre vás). Držím palce k dobrému kompromisu. Seriózny kompromis je podľa mňa základ normálnych vzťahov.
hana 3
26.09.05,11:04
bohuzial medzi moznostou podielat sa na manku alebo sa nepodielat sa nikomu z nas nepodarilo najst ziadny kompromis...

pre AVO:
tie veci, co si pisal (-a), naozaj nie je mozne najst niekde cierne na bielom?
(ps ta tvoja hlava mi este neprisla)
Jana Acsová
26.09.05,11:08
pre AVO:
tie veci, co si pisal, naozaj nie je mozne najst niekde cierne na bielom?
Naozaj http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif .
Jana Acsová
26.09.05,11:10
bohuzial medzi moznostou podielat sa na manku alebo sa nepodielat sa nikomu z nas nepodarilo najst ziadny kompromis...
Zmluva uzatvorená v tiesni je neplatná ... v prípade súdu, je to použiteľný argument, rovnako ako nevytvorenie podmienok na uplatnenie hmotnej zodpovednosti (ako aj ich "nešpecifikácia" v zmluve).

Nie som právnik ... ale určite by som sa v prípade sporu bránila.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Jana Acsová
26.09.05,11:14
Ak ste v pozícii, že na "živnosť" vykonávate "závislú činnosť" ... obrátila by som sa o radu aj na Inšpektorát bezpečnosti práce (neviem ako je dnes inštitucionálne riešený bývalý úrad práce) ... poskytujú tam aj odbornú právnu pomoc (teda aspoň som sa s tým už stretla).

P.S.:
Osobne sa mi výkon závislej činnosti na živnosť véééééľmi nepáči.
hana 3
27.09.05,06:51
Ak ste v pozícii, že na "živnosť" vykonávate "závislú činnosť" ... obrátila by som sa o radu aj na Inšpektorát bezpečnosti práce (neviem ako je dnes inštitucionálne riešený bývalý úrad práce) ... poskytujú tam aj odbornú právnu pomoc (teda aspoň som sa s tým už stretla).

P.S.:
Osobne sa mi výkon závislej činnosti na živnosť véééééľmi nepáči.
vykon zavislej cinnosti na zivnost sa predpokladam nepaci nikomu zo "zamestnancov"; na druhej strane tazko povedat, ako budem reagovat ja, ked budem v pozicii "zamestnavatela", pri sucasnej situacii zakonov, dani, neplaticov atd... to podnikatelia nemaju jednoduche (predovsetkym ti mensi).

na ten urad, co spominas, pre pravnu nemozme ist; riaditel aj so zastupcom chodi na kavu s nasim sefom, zatial sa vojne vyhybame.

NEMA S TAKYMTO PROBLEMOM NIEKTO PODOBNU SKUSENOST?

moze zamestnavatel donutit svojich "zamestnancov" (na zivnost) platit z vlastneho manka zistene pri inventure? my ako "zamestnanci" nevieme ustrazit majetok firmy, cez firmu sa premelie denne 100 ludi, ziadny uzamknuty sklad, vsade volny pristup. dakujem vsetkym!
KEJKA
27.09.05,07:59
mne sa to javí tak, že zásadné riešenie aj tak neprijmete zo strachu pred stratou práce. Skúsenosti iných nepomôžu v tomto prípade (lebo chýba odvaha to riešiť). Takže zostáva len sa posťažovať na porade a hľadať si novú prácu. Na tvoje miesto a na iné takto uvoľnené miesta prídu iní.
STRELEC
27.09.05,08:09
Je tu aj otázka, či dokážete byť viac-menej jednotní v svojom postoji a pri vyjednávaní. Možno by bolo dobre sa dohodnúť na minimálnych kolektívnych požiadavkách. Budete silnejší "v kramflekoch". Pravda, to sa oveľa ľahšie píše, ako aj urobí.
Zamestnávateľ ľahko vymení 2-3 zamestnancov (predsa každý sme nahraditeľný), ale ťažko viacerých. Zamestnanec má tiež svoju silu, cenu a dôležitosť! Rozhodne na mieste zamestnávateľa by som si nedovolil hnať situáciu na ostrie noža. A aký od vás môže očakávať prístup k firme ???
hana 3
27.09.05,08:10
mne sa to javí tak, že zásadné riešenie aj tak neprijmete zo strachu pred stratou práce. Skúsenosti iných nepomôžu v tomto prípade (lebo chýba odvaha to riešiť). Takže zostáva len sa posťažovať na porade a hľadať si novú prácu. Na tvoje miesto a na iné takto uvoľnené miesta prídu iní.
lida, zasadne riesenie je podla eba NEPODPISAT TO?
KEJKA
27.09.05,08:14
lida, zasadne riesenie je podla eba NEPODPISAT TO?áno a dohodnúť sa na jednotnom postupe. V jednote je sila.
Ale mala som šefa, ktorý chúlostivé veci riešil zásadne po jednom za zavretými dverami. A tak dosiahol súhlas a podpisy zamestnancov skor, ako sa stihli zorientovať a dohodnúť na postupe. Tak sme prišli o odstupné pri transformácii firmy.
STRELEC
27.09.05,08:22
....Tak sme prišli o odstupné pri transformácii firmy.My sme zmenili kolektívnu zmluvu (1997) a nárok zmenili oproti ZP na 2-násobok. Ako ek.-obch. námestník som čelil sice trestnému oznámeniu likvidátora, ale upratovačky ma doteraz radi pozdravia.
P.S.: Prepáčte - odbočil som.
hana 3
29.09.05,14:39
dakujem vsetkym, pomohlo nam to
situacia v praci utichla, uvidime dokedy, ked-tak dam vediet vysledok

pekny podvecer, hanka
Tweety
13.10.15,16:30
Reaguješ na 10 rokov starý príspevok.