obor29
07.02.10,12:49
zdedil som1/4 z domu ale byva tam moj stryko s rodinou nechce ma viplatit tak ako mam uživat svoju čiastku možem tam chodik a mam mat kluče od domu
robopauer@zoznam.sk
Lianka
07.02.10,11:53
Popozeraj ine temy, uz sa tu velakrat preberalo podielova vlastnictvo a problem vysporiadania, ak ide o viacerych vlastnikov.

Myslim, ze riesenim (radou na Porade) bolo podanie navrhu na sud na vysporiadanie majetku.
a_je_to
07.02.10,17:10
zdedil som1/4 z domu ale byva tam moj stryko s rodinou nechce ma viplatit tak ako mam uživat svoju čiastku možem tam chodik a mam mat kluče od domu
robopauer@zoznam.sk
Ťažká otázka.....lebo niekedy je právny nárok v súlade s morálnym nárokom a niekedy v rozpore. Stávajú sa aj prípady, že rodičia jednému súrodencovi nechajú dom, druhému hradia štúdiá, tretiemu kúpia byt v meste a štvrtému auto. Považujú, že každý dostal to svoje a po ich smrti sa nebudú o dedičstvo hádať. Ale po ich smrti si niektorí nárokujú od toho, čo dostal dom a doopatroval rodičov....výplatu podielu. Ak svoje kompenzačné podarúnky neprihlásia na započítanie dedičského podielu, tak pri dedení im pripadne po 1/4 z domu. Aj keď je ich morálny nárok nulový, lebo rodičia si tak priali, ich právny nárok je 1/4 domu. Ak ten, čo zostal v dome bývať nemá na vyplatenie ostatných, ani na kúpu iného obydlia, vzniká mu neriešiteľná situácia. Nie každý dom je užívateľný tak, že sa z neho dá vyčleniť 1/4 pre nerušiace bývanie synovca. Ale vyplatenie by mohlo prichádzať do úvahy.
Inokedy najbezohľadnejší zo súrodencov obsadí dom a nie je prístupný na žiadnu dohodu. Všetky rodinné vzťahy sa totálne rozvrátia na celý život. Miesto súrodencov, a ich detí.... najúhlavnejší nepriatelia. Pamätám si jednu situáciu, keď brat od brata dostal podiel iba tak....že uveriteľne hrozil, že ak nedostane oprávnený podiel z rodičovského domu, tak svoj podiel daruje početnej rodine z rómskej osady a zabezpečí mu spolubývajúcich s listom vlastníctva na pol domu v rukách. So svojím zámerom oboznámil aj okolitých bratových susedov. Keď brat zistil, aký je odrazu bezmocný, tak potom sa nejako dohodli.....
Prvú časť Ti píšem, aby si otestoval aj svoj morálny nárok, nielen právny. Podľa neho uváž, či to stojí aj za súdne vymáhanie. Druhú časť uvádzam ako kuriozitu....kam to až frustrácia môže zatlačiť.....nie ako návod !
juraj h
13.03.10,18:25
prosim vas vie niekto ci moze SBS fungovat ked je na nu zacate trestne stihanie dakujem
Mária27
13.03.10,19:03
Asi môže, lebo je to len obvinenie. Môže sa ukázať nevina. Ved aj prokurátor bol obvinený a vyšiel z toho.
Chobot
13.03.10,20:54
prosim vas vie niekto ci moze SBS fungovat ked je na nu zacate trestne stihanie dakujem

Na SBS je podané trestné oznámenie? Aj to je možné? Veď SBS je právnická osoba, neviem, ako môže byť trestne stíhané...

Resp. čo myslíš pod SBS? Súkromnú bezpečnostnú službu?

Tak potom aký súvis to má s témou?