Vakol
07.02.10,14:48
Dobrý deň
Prosím vás chcel by som sa informovať či by som mohol mat nárok na vrátenie dane z podielových fondov keďže vykázali stratu cca – 1000 €. Zrušiť podielové fondy som sa rozhodol ešte keď som bol študentom prvého stupňa vysokej školy v mesiaci apríl . Po jej skončení máji tohto roku som sa zaevidoval ako uchádzač o zamestnanie a mal som 4 mesačnú brigádu číže môj mesačný prijem nebol viac ako 100€. Medzitým som dovŕšil vek 25 rokov takže som sa požiadal o dávku v hmotnej núdzi a taktiež som sa prihlásil na druhy stupeň súkromnej vysokej školy . Dávka mi bola vyplácaná od decembra minulého roku. Číže môj celkový prijem za rok 2009 nepresiahol ani 500€. Mohol by som si nejako uplatniť nárok na vrátenie tejto dane z podielových fondov. Neviem či som sa dosť dobre vyjadril som úplný laik v tejto oblasti. Veľmi pekne vám vopred ďakujem za odpoveď
Mária27
07.02.10,16:01
Myslíš vrátenie zrazenej dane z príjmu z výnosu, keď boli fondy ziskové? Kedy ti strhli tú daň?
Vakol
07.02.10,17:50
ANO tu daň mam na mysli strhli mi ju 14.4.2009 keď som sa rozhodol vytiahnuť si tieto finančné prostriedky
Ice dive
07.02.10,18:01
ANO tu daň mam na mysli strhli mi ju 14.4.2009 keď som sa rozhodol vytiahnuť si tieto finančné prostriedky
No ak boli fondy v strate tak akú daň si vlastne platil? daň sa mala platiť len z výnosu...

je to v podstate jedno nezdaniteľná časť základu dane je 4025,70 €. Všetko čo bol tvoj príjem do tejto čiastky je od daní oslobodené takže si zrátaj všetky svoje príjmy a podaj daňové priznanie typu B
Mária27
07.02.10,18:06
No ak boli fondy v strate tak akú daň si vlastne platil? daň sa mala platiť len z výnosu...

je to v podstate jedno nezdaniteľná časť základu dane je 4025,70 €. Všetko čo bol tvoj príjem do tejto čiastky je od daní oslobodené takže si zrátaj všetky svoje príjmy a podaj daňové priznanie typu B

Oni mu stiahli daň z doterajších výnosov. Môže to byť aj za viac rokov, zdanené su pri výplate.
Treba si podať daňové priznanie.
Vakol
07.02.10,18:20
No ono je to tak že prišiel mi výpis transakcii od 1.1.2009 do 31.12.2009 a tam je položka na spodku úhrn celkových základov dane - 1000€. Na počiatku v roku 2006 som mal vklad 4000€ . No v roku 2009 teda pri výbere som dostal zo sporiteľne len 3000€ . Preto by som chcel vedieť či si mam podať to daňové priznanie aj keď môj prijem za 2009 bol len 500€. Ďakujem že reagujete na môj príspevok.
Ice dive
07.02.10,19:03
No ono je to tak že prišiel mi výpis transakcii od 1.1.2009 do 31.12.2009 a tam je položka na spodku úhrn celkových základov dane - 1000€. Na počiatku v roku 2006 som mal vklad 4000€ . No v roku 2009 teda pri výbere som dostal zo sporiteľne len 3000€ . Preto by som chcel vedieť či si mam podať to daňové priznanie aj keď môj prijem za 2009 bol len 500€. Ďakujem že reagujete na môj príspevok.
no tak to teda nebol výnos z podielových fondov ale strata 1000 € záleží aké podieľové fondy si mal, lebo je dosť možné, že ak si mal napríklad zmiešané portfólio tak nejaký fond bol v zisku a niektoré v strate, avšak z toho, ktorý bol v zisku ti daň strhli a tie ktoré boli v strate nechali tak... treba si preštudovať to potvrdenie čo prišlo (koľko bolo fondov, aký zisk aká strata a koľko strhli na daniach..)
a z tých 500 € bola nejaká daň zrazená?
ďalej ak máš aj iné sporiace produkty (bežný účet v banke, termínovaný účet, vkladnú knižku) mal by si si spätne sčítať úroky a strhnutú daň, nakoľko tvoj príjem je hlboko pod nezdaniteľnou časťou odporúčam jednoznačne podať daňové priznanie typu B, a uplatniť si vrátenie zrazenej dane z úrokov a z brigády... a v apríli sa potešíš, keď ti pípne smska s vrátenou daňou...:-)

to priznanie vypracovať netrvá dlho a myslím, že za tú námahu to stojí, keď je nárok na vrátenie daní... daní sa naplatíš v živote až až, tak využi možnosti, ktoré ti súčasná legislatíva umožňuje:-))
Vakol
07.02.10,20:24
Z tých 500 € bola určíte zdanená je to takto 400€ som zarobil na brigáde keďže som sa zaevidoval na úrade prace môj zárobok za mesiac nesmel presahovať určitú čiastku teraz neviem do nejakých 129€ to je . a Tých 100€ to mam ako dávku v hmotnej núdzi keďže som dosiahol vek 25 rokov v decembri minulého roku a plus príplatok na štúdium 2 stupňa na vysokej skole. Áno terminovaný účet v banke mam dokonca 2 aj vkladnú knižku ešte bo dokonca ako som zistil ešte jeden fond mam čo mi stará mama prepísala z knižky tam tiež som vložil 1000€ a teraz tam mam necelých 300€. Dokonca mam ešte aj životné poistenie z ktorého mi prišlo niečo v tom znení že si môžem dať úľavu na dani 300€. Zajtra sa pokúsim naskenovať nejako ak sa podarí príslušné listiny. Ono mňa mrzí hlavne to že moji členovia rodiny boli nalákaný na produkt od sporiteľne ktorý sa mi zdal hlavne nevýhodný v tom že negarantoval počiatočný vklad škoda že som o tom dozvedel až teraz.
Moc vám ďakujem za pomoc