oppbts
07.02.10,13:54
Rád by som sa informoval či môžem u jedného zamestnávateľa si uzatvoriť dohodu o vykonaní práce na pracovnú úlohu - činnosť, ktorú mám uvedenú aj v živnostenskom liste / som totiž aj SZČO popri mojom pracovnom pomere/. To znamená, že si za vykonanie pracovnej úlohy nebudem požadovať vyplatenie odmeny faktúrou ale cez dohodu o vykonaní práce. Je to možné mať to takouto formou uzatvorené ?
vikinka
07.02.10,12:59
Áno,je to možné.
evi.li
09.02.10,18:04
Dobrý deň chcem sa opýtať keď som SZČO už od roku 2006 platím si odvody z minimálnej mzdy a teraz som dostala ponuku privyrobiť si na dohodu budem platiť vyššie odvody alebo to nemusím nikam hlásiť? Aký to má vply na to že v juni idem na materskú z odvodov mi vychádza minimálna materská zvýši mi ju nejako táto práca na dohodu? Ďakujem Eva
Zoltán Kovács
09.02.10,18:07
Dobrý deň chcem sa opýtať keď som SZČO už od roku 2006 platím si odvody z minimálnej mzdy a teraz som dostala ponuku privyrobiť si na dohodu budem platiť vyššie odvody alebo to nemusím nikam hlásiť? Aký to má vply na to že v juni idem na materskú z odvodov mi vychádza minimálna materská zvýši mi ju nejako táto práca na dohodu? Ďakujem Eva

Dohoda ti ju nezvýši, nakoľko z dôhod sa neodvádza nemocenské poistenie. Len zamestnávateľ platí úrazové a garančné poistenie. A príjem z tejto dohody ti nezvýši ani odvodovú povinnosť ako szčo.
evi.li
21.02.10,08:41
Dobrý deň chcem sa ešte opýtať ak ukončím živnosť a nahlásim sa ako dobrovolne nemocensky poistená a budem si to platiť a popri tom robiť na dohodu je potrebné ešte niečo platiť alebo musím byť popri dohode hlásená na úrade práce? Ďakujem
Timka1
21.02.10,08:51
Dobrý deň chcem sa ešte opýtať ak ukončím živnosť a nahlásim sa ako dobrovolne nemocensky poistená a budem si to platiť a popri tom robiť na dohodu je potrebné ešte niečo platiť alebo musím byť popri dohode hlásená na úrade práce? Ďakujem

popri dohode môžeš byť evidovaná na úrade práce avšak len do príjmu 136,38 €, ak zarobíš mesačne viac, vyradia ťa z evidencie uchádzačov. Z dohody neplatíš odvody žiadne, len zamestnávateľ - garančné a úrazové poistenie.
Timka1
21.02.10,08:53
ešte k tomu, ak sa nebudeš evidovať na úrade práce, tak budeš musieť platiť len poistné na zdravotné poistenie ako samoplatiteľ, ale pri samoplatiteľovi sa sleduje príjem na dohody čo sa týka zdravotného pistenia, takže pri RZZP si preddavky na ZP vysporiadaš
veronikasad
21.02.10,09:25
Dobrý deň chcem sa ešte opýtať ak ukončím živnosť a nahlásim sa ako dobrovolne nemocensky poistená a budem si to platiť a popri tom robiť na dohodu je potrebné ešte niečo platiť alebo musím byť popri dohode hlásená na úrade práce? Ďakujem
Ak nebudeš evidovaná na úrade práce, musíš sa prihlásiť v prísl. zdr. poisťovni ako samoplatitel. Dobrovolné nem. poistenie v soc. poisťovni je niečo úplne iné - po splnení podmienky 270 dní poistenia ti z neho v prípade PN-ky vzniká nárok na nemocenské dávky.
evi.li
21.02.10,13:30
Koľko sa platí do zdravotnej poisťovne? Ako to ovplyvní moju materskú a rodičovský príspevok? Od júla 2009 platím odvody zo živnosti z minima a teraz by som si sama platila dobrovolne menocenské aj zdravotné od marca 2010 do porodu ten by som mala mať v auguste.
Ak pracujem na dohodu a som hlásená na úrade práce tak sa tam musím hlásiť každé dva týždne a nosiť tie pečiatky ako ostatný nezamestnaný? Ďakujem
panslav
21.02.10,14:47
Dobry den. Ja mam trochu inu otazku. Som nezamestnany na urade prace. Dostal som sa k praci, ide o pracu na taky mesiac v stavebnictve. Aby bolo vsetko legalne potreboval by som tu pracu robit cez zivnost. Chcel by som vsak vyuzit to, ze zivnost ma moj otec. Bolo by mozne aby tu zakazku zobral otec na svoju zivnost a mna by zamestnal na dohodu? aby ked pride kontrola bolo vsetko ok a nezistili ze robim na cierno ? moze ma zivnostnik len tak zamestnat na dohodu, alebo potrebuje k tomu nieco vybavovat? Vdaka
veronikasad
21.02.10,14:51
Dobry den. Ja mam trochu inu otazku. Som nezamestnany na urade prace. Dostal som sa k praci, ide o pracu na taky mesiac v stavebnictve. Aby bolo vsetko legalne potreboval by som tu pracu robit cez zivnost. Chcel by som vsak vyuzit to, ze zivnost ma moj otec. Bolo by mozne aby tu zakazku zobral otec na svoju zivnost a mna by zamestnal na dohodu? aby ked pride kontrola bolo vsetko ok a nezistili ze robim na cierno ? moze ma zivnostnik len tak zamestnat na dohodu, alebo potrebuje k tomu nieco vybavovat? Vdaka
Živnostník ťa môže zamestnanť na dohodu, tvoj príjem počas evidencie na úrade práce nesmie presiahnuť 65 % životného minima.

Pokial otec doteraz nemal zamestnancov, je s tým dosť vybavovania v sociálnej poisťovni aj na daňovom úrade. Ak nechce platiť pokuty, nech to zverí účtovníčke.
Timka1
21.02.10,14:52
môže ťa živnostník zamestnať na dohodu, avšak treba myslieť na to, že tvoj príjem z dohody môže byť max 136,38 € mesačne, ak prevýši limit, vyradia ťa z evidencie.
Tvoj otec by sa musel prihlásiť na daňový úrad na daň zo závislej činnosti a tiež do Sociálnej poisťovne ako zamestnávateľ, pretože bude z dohody platiť úrazové a garančné poistenie.
panslav
22.02.10,10:17
vdaka za rady. no s tym vysokym prijmom by nemal byt problem, uz som robil takto pre jednu firmu.. na papiery mi napisali tolko aby ma nevyradili z evidencie a na ruku mi dali potom viac.
este ma nieco napadlo. v Anglicku moze clvoek pracovat ako zivnostnik 3 mesiace a az potom sa musi ist zaregistrovat na urad. nefunguje aj na slovensku take nieco?
Timka1
22.02.10,10:25
vdaka za rady. no s tym vysokym prijmom by nemal byt problem, uz som robil takto pre jednu firmu.. na papiery mi napisali tolko aby ma nevyradili z evidencie a na ruku mi dali potom viac.
este ma nieco napadlo. v Anglicku moze clvoek pracovat ako zivnostnik 3 mesiace a az potom sa musi ist zaregistrovat na urad. nefunguje aj na slovensku take nieco?

nie, kiežby fungovalo .... :)
panslav
23.02.10,08:28
dobry. este mam jednu optazku. ocovi sa nezda zeby som mohol pre neho pracovat na dohodu niekde v inom meste kde on nikdy nebol, pre cloveka ktoreho on nevidel. podla mna to je normalne. jedine co ma napadlo je , ze musel by mat oco podpisanu dopredu nejaku zmluvu o vykonani prace s clovekom pre ktoreho sa ta praca bude robit ? vdaka
Timka1
23.02.10,08:34
dobry. este mam jednu optazku. ocovi sa nezda zeby som mohol pre neho pracovat na dohodu niekde v inom meste kde on nikdy nebol, pre cloveka ktoreho on nevidel. podla mna to je normalne. jedine co ma napadlo je , ze musel by mat oco podpisanu dopredu nejaku zmluvu o vykonani prace s clovekom pre ktoreho sa ta praca bude robit ? vdaka

s dotyčným pre koho bude vykonávať práce sa nedá podpísať dohoda o vykonaní práce..... môže, ale spolu uzatvoriť Zmluvu o dielo, na základe ktorej mu bude fakturovať prevedené práce na úhradu, následne otec s tebou dohodu o pracovnej činnosti ....
cifa
19.11.10,19:00
Dohoda ti ju nezvýši, nakoľko z dôhod sa neodvádza nemocenské poistenie. Len zamestnávateľ platí úrazové a garančné poistenie. A príjem z tejto dohody ti nezvýši ani odvodovú povinnosť ako szčo.

ak som dobre pochopil ak teraz ako živnostník platím na zdravotné len z minimálnej mzdy a kvôli nízkemu príjmu ani neplatím odvody do sociálnej poisťovne,
tak ked uzavriem dohodu o vykonaní práce ako fyzická osoba neodrazí sa to na platbe do zdravotnej poistovne (neplatím z dohody...)

ale
má to nejaký vplyv na odvody do sociálnej poistovne v dalšom roku ,
uvádzam príjem z dohody do príjmov na zdanenie???

diki