Petra Nová
07.02.10,15:11
Od dnes sa zavádza nová forma ragistrácie členov - cez SS. SMS. Vnímam toto sprísnenie podmienok, ako jeden z prostriedkov na ochranu členov Porady, pred opakovane sa registrujúcimi, tými istými osobami. A verím, že toto opatrenie bude prospešné.

Lenže tak, ako negatívne ovplyvňovala Poradu doterajšia možnosť jednej osoby registrovať sa pod rôznymi nickmi, prinajmenšom rovnaký problém vidím v doteraz tolerovanej praxi , aby pod jedným nickom vystupovalo xxx osôb. Vidím to ako problém etický a právny.

Skôr ako sa na Porade zapájam do debaty v témach, zvyknem si prečítať dovtedajšie príspevky zadávateľa témy alebo iného diskutujúceho. Podľa toho volím aj formu, akou budem odpovedať, pretože tie príspevky sú veľkým zdrojom informácií. A považujem to za nefér voči mne, ak sa v tých príspevkoch dočítam, že diskutuje pod tým istým nickom muž, potom žena, alebo ten, ktorý má najskôr na tú istú vec taký názor, v inom príspevku má názor úplne opačný, alebo raz je v postavení ženatého, potom rozvedeného, alebo že bol v tom istom čase na dvoch rôznych miestach. Áno, môžem si vybrať a nemusím s ním debatovať, ani mu radiť. Ale Porada asi o tom nie je. Často sa odvolávame na ETIKETU a jej dodržiavanie na Porade. Potom by sme sa mali zaoberať aj pôsobením viacerých osôb pod jednou registráciou. Ako etickou otázkou.

A vidím to tiež ako právny problém. Napr. v tom, že absolútne neviem, komu vlastne napíšem moju prípadnú SS a kto všetko ju bude čítať ? A čo ochrana súkromných správ?

Aký je Váš názor na možnosť pôsobenia viacerých fyzických osôb pod jedným menom a jednou registráciou ?

Môj názor je jasne negatívny. Viem, že tu manželia pôsobia pod dvomi menami, rovnako matka so synom, alebo matka s dcérou. Preto nevidím jediný dôvod na to, aby ten, ktorý potrebuje radu z Porady alebo má chuť radiť, sa nemal zaregistrovať.
JarkaL
07.02.10,14:27
Petra, úplne s Tebou súhlasím vo všetkých bodoch.
Monika Kováčová
07.02.10,14:38
Od dnes sa zavádza nová forma ragistrácie členov - cez SS.
Ja som čítala, že sa zavádza nová forma registrácie členov cez SMS. Kde je príspevok o tom, že sa zavádza nová forma registrácie členov cez SS?
Petra Nová
07.02.10,14:42
Ja som čítala, že sa zavádza nová forma registrácie členov cez SMS. Kde je príspevok o tom, že sa zavádza nová forma registrácie členov cez SS?
Ďakujem za upozornenie a opravujem.
Monika Kováčová
07.02.10,14:47
A vidím to tiež ako právny problém. Napr. v tom, že absolútne neviem, komu vlastne napíšem moju prípadnú SS a kto všetko ju bude čítať ? A čo ochrana súkromných správ?
[/B]


??
Petra Nová
07.02.10,14:52
Petra, úplne s Tebou súhlasím vo všetkých bodoch.. Ja si myslím, že tento názor nebudeme mať len my dve. Ale čítala som v rôznych témach aj opačné názory, kde členovia na tom nič zlé nevidia. Ja vidím - z tých dôvodov, ktoré som uviedla, ale aj ďalších.
Nechcem, aby z toho vznikla nejaká hádavá téma. Ale ako dôvod na to , či s tým niečo neurobiť. Samozrejme, že rozhodujúci bude názor admina . A mne nezostane iné, len sa prispôsobiť, alebo nie.:);)
Petra Nová
07.02.10,14:57
??
Teraz som mala na mysli predovšetkým súkromné správy na Porade. Ak napíšem súkromnú správu členovi na Porade, akú mám záruku, že ju nebude čítať xxx ďalších, ktorí využívajú jeho nick? A keď píšem SS členovi, tak píšem preto, že chcem, aby tá správa bola súkromná, nie verejno súkromná. V súvislosti s touto témou ma registrácia nových členov cez SMS ani tak veľmi nezaujíma.:)
misomiso
07.02.10,15:10
A co keby sa prihlasovalo na nick na poradu cez citacku otlacov prstov? Ja mam taku na notebooku, k PC by som musel prikupit :)
Petra Nová
07.02.10,15:11
A co keby sa prihlasovalo na nick na poradu cez citacku otlacov prstov? Ja mam taku na notebooku, k PC by som musel prikupit :)Skvelý nápad - ako vždy:)
Laco-monter
07.02.10,18:25
Ja si myslím,že je to veľká výhoda vystupovať pod nickom.

Pod svojim skutočným menom a priezviskom,by som určite nevystupoval

a to nielen tu na porade , ale aj v iných diskusiach na iných portáloch.

Ďakujem za porozumenie.
misomiso
07.02.10,18:27
Ja si myslím,že je to veľká výhoda vystupovať pod nickom.

Pod svojim skutočným menom a priezviskom,by som určite nevystupoval

a to nielen tu na porade , ale aj v iných diskusiach na iných portáloch.

Ďakujem za porozumenie.

My ti rozumieme, len ty nam nie. :)

Tu islo o to, aby pod Laco-monter si pisal vzdy iba ty, a nie tvoja zena alebo Dezo ci Jano.
Paula
07.02.10,18:30
Pod svojim skutočným menom a priezviskom,by som určite nevystupoval



No, keby aj všetci pod skutočným, to by boli húfy napr. Jožkov Mrkvičkov, načisto by sme stratili prehľad:cool:
Petra Nová
07.02.10,19:54
Ja si myslím,že je to veľká výhoda vystupovať pod nickom.

Pod svojim skutočným menom a priezviskom,by som určite nevystupoval

a to nielen tu na porade , ale aj v iných diskusiach na iných portáloch.

Ďakujem za porozumenie.


My ti rozumieme, len ty nam nie. :)

Tu islo o to, aby pod Laco-monter si pisal vzdy iba ty, a nie tvoja zena alebo Dezo ci Jano.
:):):):):)



Milý Laci-montér, asi budem musieť v budúcnosti nielen stíšiť svoje príspevky, ale ich aj písať zrozumiteľnejšie.;):) Len keby som vedela, ako to urobiť, aby takými aj boli !:) Alebo netreba ?:confused:
Chobot
08.02.10,10:04
Aký je Váš názor na možnosť pôsobenia viacerých fyzických osôb pod jedným menom a jednou registráciou ?



Ja nemám voči takým menám väčšie výhrady, pokiaľ sa pýtajúci sa založí vlastnú tému, ktorá s tou, čo zadal iný rodinný príslušník, nesúvisí. Myslím, že nemá zmysel šikanovať ľudí, aby si zadávali vlastne prihlasovacie mená, pokiaľ zadajú 1 otázku (tému) a potom sa odmlčia a po roku niekto iný zadá pod tým istým menom inú otázku. Ak by diskutovali častejšie, tak by to bolo zmätočné aj pre samotných užívateľov a myslím, že sami by uznali potrebu založiť si vlastné meno.

Napr. manželka je registrovaná na jednej aukčnej stránke, kde sa platí aj členské. Občas aj ja predám niečo cez aukciu založenú pod jej menom. Nevidím dôvod, aby som si aj ja zakladal vlastného užívateľa a platil si členské, keď založím 1 aukciu za 2-3 mesiace.

Iné je to, keď v tej istej téme vystupuje jeden nick s rôznymi názormi, ako keby trpel schizofréniou - napr. tu:

http://www.porada.sk/t130840-problem-v-skolke.html#post1288466

Zrejme príspevok napísal manžel zadávateľky, ale ten prináša viac chaosu, než rozumnej diskusie. Tam by som to neakceptoval.

Takže taký je môj názor. A k tým SS - ja napíšem tomu, kto zadal príspevok. Ak ho dovolí čítať aj inému, tak je to jeho problém, nie môj.
Richard
08.02.10,12:56
Áno ako píše Chobot, môžu nastať situácie že niekto sa nechce registrovať a využije nick niekoho iného.
Na Porade však na to veľmi veľký dôvod nevidím a príde mi to skôr zvláštne.

Petra ako tomu však chceš zamedziť?

Je to predsa na tom dotyčnom čo robí so svojim nickom a heslom (pokiaľ neporušuje niekoho práva, napríklad že má zakúpený prístup k niečomu a dáva ho niekomu ďalšiemu).

Toto sa však nedá celkom normálne zabezpečiť, najmä ak pristupujú z rovnakého počítača. Je to to isté ako keď dáš niekomu kľúč od auta, domu, alebo plnú moc aby ťa zastupoval na súde.

Jediná účinná metóda, nebavte sa s niekym ak si myslíte že to nie je on s kým sa bavíš.
Takýchto prípadov isto nie je veľa a myslím že ani dôvodov aby to tu niekto praktizoval.
Petra Nová
09.02.10,09:23
Ja nemám voči takým menám väčšie výhrady, pokiaľ sa pýtajúci sa založí vlastnú tému, ktorá s tou, čo zadal iný rodinný príslušník, nesúvisí. Myslím, že nemá zmysel šikanovať ľudí, aby si zadávali vlastne prihlasovacie mená, pokiaľ zadajú 1 otázku (tému) a potom sa odmlčia a po roku niekto iný zadá pod tým istým menom inú otázku. Ak by diskutovali častejšie, tak by to bolo zmätočné aj pre samotných užívateľov a myslím, že sami by uznali potrebu založiť si vlastné meno.

Napr. manželka je registrovaná na jednej aukčnej stránke, kde sa platí aj členské. Občas aj ja predám niečo cez aukciu založenú pod jej menom. Nevidím dôvod, aby som si aj ja zakladal vlastného užívateľa a platil si členské, keď založím 1 aukciu za 2-3 mesiace.

Iné je to, keď v tej istej téme vystupuje jeden nick s rôznymi názormi, ako keby trpel schizofréniou - napr. tu:
http://www.porada.sk/t130840-problem-v-skolke.html#post1288466
Zrejme príspevok napísal manžel zadávateľky, ale ten prináša viac chaosu, než rozumnej diskusie. Tam by som to neakceptoval.

Takže taký je môj názor. A k tým SS - ja napíšem tomu, kto zadal príspevok. Ak ho dovolí čítať aj inému, tak je to jeho problém, nie môj.


Áno ako píše Chobot, môžu nastať situácie že niekto sa nechce registrovať a využije nick niekoho iného.
Na Porade však na to veľmi veľký dôvod nevidím a príde mi to skôr zvláštne.

Petra ako tomu však chceš zamedziť?

Je to predsa na tom dotyčnom čo robí so svojim nickom a heslom (pokiaľ neporušuje niekoho práva, napríklad že má zakúpený prístup k niečomu a dáva ho niekomu ďalšiemu).

Toto sa však nedá celkom normálne zabezpečiť, najmä ak pristupujú z rovnakého počítača. Je to to isté ako keď dáš niekomu kľúč od auta, domu, alebo plnú moc aby ťa zastupoval na súde.

Jediná účinná metóda, nebavte sa s niekym ak si myslíte že to nie je on s kým sa bavíš.
Takýchto prípadov isto nie je veľa a myslím že ani dôvodov aby to tu niekto praktizoval.
Som rada, že aj autority z Porady, vyslovili názor na uplatňovanie „multifunkčnosti “ jedného nicku. Ak som správne pochopila, tak Chobot v niektorých prípadoch súhlasí s tým, aby jeden nick využívali viacerí, Richard, v zásade tiež. Pretože je problém tomu zabrániť. Ozaj neviem, či sa tomu dá zabrániť, pretože sa nevyznám v technike a nerozumiem fungovaniu internetu. Používanie nicku viacerými však považujem za kontradiktórne, ak sa v niektorých prípadoch akceptuje a v iných zas nie. Porada uplatňuje princíp, že jeden člen má mať len jeden nick. Z toho potom vyplýva, že jeden nick by nemal mať viacerých „členov“.

Chobot, nerozumiem veľmi tomu, že registráciu člena, považuješ za šikanovanie ľudí. Vždy sa musí ten prvý zaregistrovať. Tak prečo nie aj druhý ? Doteraz to nebolo nič komplikované a tipnem si, že niekto to dokázal aj 10 ráz za deň. A určite to nebol absolútny rekord. Preto , ak sa pripustí, hoc aj mlčky, že prihlasovacie meno možno požičať ďalším, potom je vytvorená možnosť poskytnúť ho vylúčenému členovi. A ten, ak bude písať tak uhladené príspevky ako v tejto téme, tak sa na Porade bude veselo zabávať aj ďalej. A to sa mi zdá schizofrenické.

Priznám sa, že mne vadí, keď názor jedného člena podporuje manželka priamo z jeho nicku, tiež keď radím a nemám istotu, že sa rozprávam s jednou a tou istou osobou. Tiež sa mi nezdá v poriadku, že jeden nick musí prejsť od juniora až po poraďáka a druhý môže byť rovno napojený na VIP-člena. A môžem Ťa ubezpečiť Richard, že takéto využívanie nickov nie je vôbec ojedinelé, pretože v priebehu mesiaca som sa s takýmito XY-nickom mala česť stretnúť trikrát. Pritom vždy išlo o iný nick.

Nie som naivná, aby som si myslela, že aj napriek overovaniu členov tel.číslami, sa problémy z minulosti nebudú opakovať. Tiež si nemyslím, že jedna registrácia nebude využívaná XY odnožami. Nemám žiadne skúsenosti s inými diskusnými fórami, takže neviem posúdiť, čo je možné štandardne vyžadovať od ich členov. Ak sa však Porada má profilovať ako seriózne diskusné fórum, mne osobne by sa nezdalo nič nezvyčajným, aby sa pri registrácii vyžadovalo od člena prijatie záväzku - dodržiavať dohodnuté pravidlá, trebárs pod sankciou zrušenia jeho členstva, ak ich dodržiavať nebude. Pritom pravidlá by mali byť stanovené jasne a zrozumiteľne tak, aby vylúčený člen nemal pocit, že sa jedná o subjektívne rozhodnutie .
Richard
09.02.10,11:08
Petra ty vidíš veci príliš čierno bielo.
Nemôžeš tvrdiť že vlastne s tým súhlasím.
Nie nesúhlasím, ale môže nastať situácia kedy to nemusí byť zrovna škodlivá vec.

Nemusíš rozumieť technike toľko, aby si vedela že ak niekto niekomu na internete dá svoje prístupové údaje, tak sa tu dostane a môžeš robiť čokoľvek.

Neber veci do extrému a nereálne.
My sa tu snažíme ako môžeme a ty si nájdeš toto...
Petra Nová
09.02.10,16:46
Petra ty vidíš veci príliš čierno bielo.
Nemôžeš tvrdiť že vlastne s tým súhlasím.
Nie nesúhlasím, ale môže nastať situácia kedy to nemusí byť zrovna škodlivá vec.

Nemusíš rozumieť technike toľko, aby si vedela že ak niekto niekomu na internete dá svoje prístupové údaje, tak sa tu dostane a môžeš robiť čokoľvek.

Neber veci do extrému a nereálne.
My sa tu snažíme ako môžeme a ty si nájdeš toto...
Ale Richard.:) Ty si túto moju tému zas zobral ako nejaké osobné rýpanie, alebo neviem čo ešte čítavam v súvislosti s mojími príspevkami a mojím menom. Je to zrejme môj nedostatok, že neviem povedať svoj názor na Porade spôsobom, ktorý by nikto nepovažoval za konfrontačný. Neviem to! Tak to ozaj má znamenať, že musím byť absolútne ticho a sedieť v kúte? Vôbec som to nemyslela zle a aj v úvode témy som jasne napísala, že tie opatrenia, ktoré si urobil, vítam ako opatrenie na prečistenie Porady. A môžeš mi veriť, že keby som sa v tom poslednom mesiaci nebola na Porade zamiešala do debaty s XY-nikmi, tak o tomto nehovorím, a nehovorím o tom ako o probléme.
A to, o čom som tu napísala, je môj názor, neviem do akej miery sa s ním stotožňujú ďalší, ale to asi nie je rozhodujúce. Ja som napísala o tom, s čím som sa na Porade stretla a Ty vieš, či to má pre Teba nejaký význam. Ale aj tak si myslím, že je dobré na tejto téme to, že každý, kto ju prečíta, aspoň bude v obraze, keď sa stretne s tým, že v rámci jedného nicku píše niekoľko osôb.

A k tomu čiernobielemu videniu. Ja to beriem. Richard, moja profesia ma naučila, že možno ani nevidím bielo, ale skôr čierno. A ak robím napríklad zmluvu a nemyslela by som v nej aj na čierne možnosti, tak podľa mňa tá zmluva nemôže stáť za nič. A to je tiež môj názor a neviem do akej miery správny a pravdivý.:)
Barbara
10.02.10,06:35
Vieš Petra, však si to každý vysvetluje po svojom a kto nechce ten nemchápe, ani nembude chápať, lebo to nechce chápať čo si vlastne chcela povedať.

Ja s Tebou plne súhlasím a máš pravdu, a ozaj poprosím ťa pekne požič mi na chvíľku Tvoj nick a heslo, aby som vedela tak napísať niektoré príspevky ako Ty;)

a to odkedy je na Porade v móde, požičavať svoje nicky druhým???????:eek::eek:

považujem to za zábavu a nepeknú zábavku:cool: a hlavne za nekorektné !!!!!!!
misomiso
10.02.10,09:13
Som rada, že aj autority z Porady, vyslovili názor na uplatňovanie „multifunkčnosti “ jedného nicku. Ak som správne pochopila, tak Chobot v niektorých prípadoch súhlasí s tým, aby jeden nick využívali viacerí, Richard, v zásade tiež. Pretože je problém tomu zabrániť. Ozaj neviem, či sa tomu dá zabrániť, pretože sa nevyznám v technike a nerozumiem fungovaniu internetu. Používanie nicku viacerými však považujem za kontradiktórne, ak sa v niektorých prípadoch akceptuje a v iných zas nie. Porada uplatňuje princíp, že jeden člen má mať len jeden nick. Z toho potom vyplýva, že jeden nick by nemal mať viacerých „členov“.

Chobot, nerozumiem veľmi tomu, že registráciu člena, považuješ za šikanovanie ľudí. Vždy sa musí ten prvý zaregistrovať. Tak prečo nie aj druhý ? Doteraz to nebolo nič komplikované a tipnem si, že niekto to dokázal aj 10 ráz za deň. A určite to nebol absolútny rekord. Preto , ak sa pripustí, hoc aj mlčky, že prihlasovacie meno možno požičať ďalším, potom je vytvorená možnosť poskytnúť ho vylúčenému členovi. A ten, ak bude písať tak uhladené príspevky ako v tejto téme, tak sa na Porade bude veselo zabávať aj ďalej. A to sa mi zdá schizofrenické.

Priznám sa, že mne vadí, keď názor jedného člena podporuje manželka priamo z jeho nicku, tiež keď radím a nemám istotu, že sa rozprávam s jednou a tou istou osobou. Tiež sa mi nezdá v poriadku, že jeden nick musí prejsť od juniora až po poraďáka a druhý môže byť rovno napojený na VIP-člena. A môžem Ťa ubezpečiť Richard, že takéto využívanie nickov nie je vôbec ojedinelé, pretože v priebehu mesiaca som sa s takýmito XY-nickom mala česť stretnúť trikrát. Pritom vždy išlo o iný nick.

Nie som naivná, aby som si myslela, že aj napriek overovaniu členov tel.číslami, sa problémy z minulosti nebudú opakovať. Tiež si nemyslím, že jedna registrácia nebude využívaná XY odnožami. Nemám žiadne skúsenosti s inými diskusnými fórami, takže neviem posúdiť, čo je možné štandardne vyžadovať od ich členov. Ak sa však Porada má profilovať ako seriózne diskusné fórum, mne osobne by sa nezdalo nič nezvyčajným, aby sa pri registrácii vyžadovalo od člena prijatie záväzku - dodržiavať dohodnuté pravidlá, trebárs pod sankciou zrušenia jeho členstva, ak ich dodržiavať nebude. Pritom pravidlá by mali byť stanovené jasne a zrozumiteľne tak, aby vylúčený člen nemal pocit, že sa jedná o subjektívne rozhodnutie .

Osveta, osveta a osveta, , jedine osvetou mozeme vplyvat na ostanych, aby nerobili take nechutnosti, ze by pustili svojho manzela / manzelku k PC, ked su prihlaseni na Poradu. :):)

Inak - samozrejme ze mas pravdu, ale ja si myslim, ze by sme nemali vidiet nase vzajomne "radenie" primarne cez osobne vzrahy, ale brat to skor ako konfrontaciu nazorov a informacii. Mne osobne velmi nezalezi na tom, kto sedi na druhej strane drotu - aj tak je internet anonymne prostredie. Pokial sa jedna o dobre mienene rady - tak je to myslim uplne jedno, a ak sa jedna o vymeny nazorov, tak je mi to v podstate tiez jedno, pretoze reagujem na nazor, bez ohladu na to, kto ho napisal.

V podstate - ked sa to zoberie do dosledku, aky je rozdiel v tom, ak:

1. Bude z mojho nicku obcas pisat aj moja zena (co este ani raz neurobila, ani sa nechysta - ale - teoreticky)
2. Budem pisat ja ovplyvneny jej nazormi, alebo mi bude dokonca stat za chrbtom a diktovat?

Ja viem, z pravneho hladiska je to rozdiel, pretoze ak napr. napisem, ze XY by mal ist do plynu, tak tam nastupuje napr. trestna zodpovednost atd....

Ale to su myslim extremy, a v tom pripade by rozmotavanie toho klbka nejasnosti (kto bol za klavesnicou) bolo na policii a sudoch. Myslim, ze v beznych debatach nas to nemusi trapit. Chapem, ze pravnici to vidia inak, ale podla mna ide skor o akusi profesionalnu deformaciu. Kazdopadne - ako uz pisal Richrd, akekolvek riesenie by bolo nad moznosti ktorehokolvek internetoveho chatu - napr. ak bude moja zena pisat v muzskom rode, ako na to pridete?...
Petra Nová
10.02.10,09:58
Ja už nechcem živiť túto tému, lebo už by som sa opakovala.

Mišomišo, keď som čítala Tvoj príspevok, tak som sa aj usmiala. Celkom úprimne. Lebo som si uvedomila, akú pravdu si napísal. A napíšem to obrazne. Ty vidíš veci bielo, ja černejšie. Ty pragmaticky, ja maximalisticky. Vyšla som s niečím, na čo sú rôzne názory. Aj súdom sa stane, že veci s podobným právnym základom, rozhodnú rôzne. A potom nastupuje najvyšší súd, aby vydal zjednocujúce stanovisko. A vždy to pohne veci ďalej, pričom súdy by sa tohoto výkladu mali pridržiavať.:)

Za seba môžem povedať, že som si rada prečítala všetky názory v téme.

Barbarka, však vieš.:) Ale potešilo ma, žeby Ti nevadil môj okadený nick.:)