Sabina83
07.02.10,18:32
Dobry den,
som zacinajuci zivnostnik /od 1.2.2010/ a potrebovala by som poradit ohladom vedenia uctovnictva a platenia dani.
So zamestnavatelom som sa dohodla na mzde 1650eur a chcela by som si uplatnit pausalne vydavky 40% a ak je moznost aj odratat nezdanitelnu cast zakladu dane, pricom platim len zakladne zdravotne poistenie 44 eur / mesacne. Ak sa rozhodnem pre tento sposob aka dan z prijmu ma caka k buducemu danovemu priznaniu?

Co viac by som mala platit zo zdravotneho a socialneho poistenia?

K takemuto vedeniu uctovnictva mi treba zalozit podnikatelsky ucet? Ak by som sa rozhodla pre celkove zauctovnie na konci roka a teoreticky by prisla danova kontrola v priebehu roka, mozem fungovat aj bez mesacneho uctovania?

Je mozne znizit danove zatazenie tym, ze by sa mesacny plat, resp. suma rozdelila na stabilnu zlozku /fix/ a odmeny /pripadne nieco ine ako vyfakturovanie nakladov a podobne/?

Dakujem velmi pekne za odpovede, s.
JarkaL
07.02.10,17:36
Ako živnostník nemáš predsa zamestnávateľa. Vyzerá to na závislú prácu a zamestnávateľ už za Teba nechce sám platiť odvody, že?
mysimis
07.02.10,17:37
Píšeš, že si začínajúca živnostníčka ale hneď v druhej vete píšeš, že si sa so zamestnávateľom dohodla na mzde.....tak ako to vlastne je?
Johanka
07.02.10,17:38
Dobry den,
som zacinajuci zivnostnik /od 1.2.2010/ a potrebovala by som poradit ohladom vedenia uctovnictva a platenia dani.
So zamestnavatelom som sa dohodla na mzde 1650eur
Zo mzdy sa nedajú uplatniť paušálne výdavky...

Predpokladám však, že píšeš o bývalom zamestnávateľovi alebo ... ?
Sabina83
07.02.10,17:50
Jaj, som sa zle vyjadrila :(

So zamestnavatelom som sa dohodla na prechode na zivnost. Takze robim to iste, len som teraz zivnostnik, s uvadzanym tymto jednym fakturovanym prijmom mesacne. Dufam, ze som sa vyjadrila uz lepsie. :confused:
mysimis
07.02.10,17:54
Je veľmi ťažké odpovedať na to akú daň budeš platiť, keď nevieme či budeš viesť riadne účtovníctvo, alebo budeš uplatňovať paušálne výdavky.
Zoltán Kovács
07.02.10,17:56
Jaj, som sa zle vyjadrila :(

So zamestnavatelom som sa dohodla na prechode na zivnost. Takze robim to iste, len som teraz zivnostnik, s uvadzanym tymto jednym fakturovanym prijmom mesacne. Dufam, ze som sa vyjadrila uz lepsie. :confused:

mimotemy Porušovanie zákonníka práca ako betón.
Johanka
07.02.10,17:59
Dobry den,
som zacinajuci zivnostnik /od 1.2.2010/ a potrebovala by som poradit ohladom vedenia uctovnictva a platenia dani.
So zamestnavatelom som sa dohodla na mzde 1650eur a chcela by som si uplatnit pausalne vydavky 40% a ak je moznost aj odratat nezdanitelnu cast zakladu dane, pricom platim len zakladne zdravotne poistenie 44 eur / mesacne. Ak sa rozhodnem pre tento sposob aka dan z prijmu ma caka k buducemu danovemu priznaniu?

Co viac by som mala platit zo zdravotneho a socialneho poistenia?

K takemuto vedeniu uctovnictva mi treba zalozit podnikatelsky ucet? Ak by som sa rozhodla pre celkove zauctovnie na konci roka a teoreticky by prisla danova kontrola v priebehu roka, mozem fungovat aj bez mesacneho uctovania?

Je mozne znizit danove zatazenie tym, ze by sa mesacny plat, resp. suma rozdelila na stabilnu zlozku /fix/ a odmeny /pripadne nieco ine ako vyfakturovanie nakladov a podobne/?

Dakujem velmi pekne za odpovede, s.
Prečo myslíš, že "odmena" by bola oslobodená od dane ?
JarkaL
07.02.10,18:02
Aby si nepovedala, že len moralizujeme a neporadíme, zhruba som to vyrátala takto:

Príjmy: 11*1650= 18150,-

Výdavky 40%: 7260,-
Poistné: 11*44= 484,-
Nezd. časť: 4025,70

Základ dane: 6380,30

Daň: 1 212,26 €

Nebrala som do úvahy napr. životné poistenie alebo nárok na daňový bonus. Ani Tvoje príjmy za január.
Pozor, od 7/2011 bude treba platiť aj poistné do SP. Odporúčala by som si platiť už teraz dobrovoľné poistné aspoň nemocenské - to by sa tiež potom odpočítalo zo základu dane.

Dúfam, že som sa nepomýlila, mám pri sebe len miniatúrnu kalkulačku - modrý darček od MF k prechodu na €.

OPRAVA _ DOPLNENIE _ pozrite prísp. 17.
Sabina83
07.02.10,18:08
...pisala som, ze som zacinajuci zivnostnik a v niektorych veciach nemam jasno. Na protiotazku typu a preco si myslis to ci ono, ti neviem odpovedat. Momentalne iba tapam a hladam ODPOVEDE na moje otazky. Ale aj tak dakujem ;)
Sabina83
07.02.10,18:10
Jarka dakujem!!! :))
JarkaL
07.02.10,18:12
Iba si premysli, že prichádzaš o výhody zamestnanca, ktoré vyplývajú zo zákonníka práce (gastrolístky, výpovedná doba, odstupné a pod.). Ale niekedy je ťažko stavať sa na zadné, že, ak Ťa k tomu zametnávateľ núti - Ty píšeš, že ste sa tak dohodli, ale vo väčšine prípadov sú k tomu zamestnanci dotlačení.
Sabina83
07.02.10,18:15
Dakujem Jarka !!! :))
JarkaL
07.02.10,18:17
Niet za čo, len nech sa Ti darí v podnikaní.
Paula
07.02.10,18:20
Alebo v konečnom dôsledku v závislej práci .
Sabina83
07.02.10,18:24
Rozumiem, zvazovala som vsetko. V tomto pripade som sa rozhodla ja. Niekedy si myslim, ze ani pracovna zmluva na TPP ti nezaruci odstupne, ci vypovednu lehotu. Casom by som rada zacala naozaj nieco ako svoje podnikanie...uvidime. To podakovanie mi odoslalo 2x, tak este do tretice dakujem ;)
JarkaL
08.02.10,06:57
Aby si nepovedala, že len moralizujeme a neporadíme, zhruba som to vyrátala takto:

Príjmy: 11*1650= 18150,-

Výdavky 40%: 7260,-
Poistné: 11*44= 484,-
Nezd. časť: 4025,70

Základ dane: 6380,30

Daň: 1 212,26 €

Nebrala som do úvahy napr. životné poistenie alebo nárok na daňový bonus. Ani Tvoje príjmy za január.
Pozor, od 7/2011 bude treba platiť aj poistné do SP. Odporúčala by som si platiť už teraz dobrovoľné poistné aspoň nemocenské - to by sa tiež potom odpočítalo zo základu dane.

Dúfam, že som sa nepomýlila, mám pri sebe len miniatúrnu kalkulačku - modrý darček od MF k prechodu na €.

V noci som si uvedomila, že predsa je tu chyba, pretože decembrovú faktúru budeš mať uhradenú až v januári, takže pôjde do príjmov až v roku 2010. To znamená, že rátaš len 10x1650,- do príjmov za rok 2009. Ďalší postup je rovnaký.
Sabina83
11.05.10,14:30
Jarka, este ma napada s odstupom jedna otazka; si si ista hodnotou nezdanitelnej ciastky? Nie je nizsia vzhladom na vysku prijmu? ...vdaka za odpoved.
ego.mc
11.05.10,16:30
Vzhľadom na to, že základ dane je nižší ako sto násobok životného minima, má nárok na plnú sumu nezdaniteľnej časti.
Sabina83
12.05.10,06:25
dakujem :)