Jenny-jana
07.02.10,18:50
Dobrý deň,
vie mi niekto poradiť, prerabali sme salon.
Môžem si tieto vydavky uplatniť ako danovo uznany vydavok v celej výške ? Prerabali sme ho sami. Iba material ktory sme nakupili(dlažba,obkladačky..)
Je to okolo 1000 eur.
Ďakujem velmi pekne :)
Zoltán Kovács
07.02.10,17:54
Dobrý deň,
vie mi niekto poradiť, prerabali sme salon.
Môžem si tieto vydavky uplatniť ako danovo uznany vydavok v celej výške ? Prerabali sme ho sami. Iba material ktory sme nakupili(dlažba,obkladačky..)
Je to okolo 1000 eur.
Ďakujem velmi pekne :)

Málo info:

1. Salón je vo vašom vlastníctve, teda zahrnutý do obchodného majetku?
2. Alebo ste v prenájme? Ak áno, máte súhlas od majiteľa na takéto stavebné úpravy?
3. Nahrádzali ste starý, poškodený, upotrebený obklad? Zvýšila sa hodnota salónu týmito prácami?
Jenny-jana
07.02.10,20:16
Vlastnikom je bytový podnik. Som v prenajme. Suhlas nemam. Ale nerobili sme až taku rozsiahlu rekonštrukciu aby sme potrebovali povolenie. Dufam.
mysimis
07.02.10,20:17
Vlastnikom je bytový podnik. Som v prenajme. Suhlas nemam. Ale nerobili sme až taku rozsiahlu rekonštrukciu aby sme potrebovali povolenie. Dufam.

Pozri si nájomnú zmluvu, kde sa píše o podmienkach nájmu - mala by tam byť aj klauzula týkajúca sa stavebných úprav.
a_je_to
07.02.10,21:21
Dobrý deň,
vie mi niekto poradiť, prerabali sme salon.
Môžem si tieto vydavky uplatniť ako danovo uznany vydavok v celej výške ? Prerabali sme ho sami. Iba material ktory sme nakupili(dlažba,obkladačky..)
Je to okolo 1000 eur.
Ďakujem velmi pekne :)
Áno, môžeš ! Rozhodujúca je suma tohto výdavku, nie vlastníctvo priestorov. Je jedno, či vlastných, alebo cudzích, lebo 1000 Eur na stavebné rekonštrukcie nie je TZ. Neviem, načo toľko ďalších, komplikujúcich otázok. Dlažba a obklady v prenajatých priestoroch by patrili podľa § 22, ods. 6, písm. d, ZoDP... do TZ, alebo podľa § 29 by zvýšili OC - ZC stavby, keby ich celková suma prekročila 1700 Eur. Vtedy by sa to muselo zaradiť, odpisovať.... aj byť ošetrené v nájomnej zmluve tak, ako to zisťovali predchádzajúci riešitelia.
Keďže neprekročili túto hranicu, sú iba klasickým bežným prevádzkovým výdavkom na dosiahnutie príjmov. Teda bežnou opravou a úpravou, ktorú zmluvne obvykle znáša a financuje nájomca. Nenachádzam ustanovenie, ktoré by mohla daňová kontrola využiť pri vylúčení z uznateľných výdavkov a dodanení.....ale ak je, budem vďačný za uvedenie. Hlavne ak je dokazateľné, že tieto výdavky boli nevyhnutné na rýchle rozbehnutie dôstojného podnikania v inak nepoužiteľných priestoroch.
Jenny-jana
07.02.10,22:08
Dakujeeem velmi pekne ešte raz. Pomohli ste mi !!!