miškova
07.02.10,18:59
Ahojte,
spracuvavam učtovníctvo jednemu SZCO, ktorý vykonava obchodnu činnosť po celej SR. Prenajal si auto od inej osoby na zaklade zmluvy. Co sa týka bločkov PHL - nema žiadne, vsetky odovzdaval majitelovi auta s tým, že ich výska už bola započitana v cene najmu (najom sa fakturoval mesiac pozadu - na zaklade najazdených km a amortizacie auta). Chcem sa opýtat na váš nazor, ci ma najaké povinnosti tento SZCO, teda ci mal podat dan z mot. vozidiel (majitel nepodal dan. priznanie), a ci si vlastne taký najom môže dať do opravnených výdavkov. Dakujem.
Polly404
07.02.10,18:02
Prenajal si auto od inej SZČO? Je auto prihlásené na DÚ?
miškova
07.02.10,18:06
auto je od sukromnej osoby-nepodnikateľ
Polly404
07.02.10,18:09
Skús pozrieť tu: http://www.porada.sk/t35901-prenajom-auta-na-podnikanie.html Je tu veľa dobrých info.
Evanka
07.02.10,18:31
Ahojte,
spracuvavam učtovníctvo jednemu SZCO, ktorý vykonava obchodnu činnosť po celej SR. Prenajal si auto od inej osoby na zaklade zmluvy. Co sa týka bločkov PHL - nema žiadne, vsetky odovzdaval majitelovi auta s tým, že ich výska už bola započitana v cene najmu (najom sa fakturoval mesiac pozadu - na zaklade najazdených km a amortizacie auta). Ak si prenajal auto, tak asi za účelom, aby mohol uplatňovať výdavky. Bločky z nákupu odovzdáva prenajímateľovi? Načo sú tieto bločky prenajímateľovi? Stráca to logiku. Na základe čoho bude preukazovať nájomca nákup PHL? Chcem sa opýtat na váš nazor, ci ma najaké povinnosti tento SZCO, teda ci mal podat dan z mot. vozidiel (majitel nepodal dan. priznanie), a ci si vlastne taký najom môže dať do opravnených výdavkov. Dakujem. Pri prenajatom motorovom vozidle je možné si dať nájomné za vozidlo do výdavkov. Bolo však potrebné ohlásiť používanie auta na podnikanie na DÚ a do konca januára podať DP z MV a zaplatiť daň.
Celé to pripomína dodatočné hľadanie výdavkov.....
johanka1981
07.02.10,18:47
Evanka zobrala si mi to z ust. No živnostnici robia čo môžu, aby platili čo najnižšie dane.
miškova
07.02.10,18:50
No, poznate to, podnikateľ vysype škatulu s bločkami a fakturami za cely rok, a vy ako učtovnicka len cumite, co vsetko dokaze takýto podnikateľ vyviest a vyšpekulovat za jeden rok.......bez toho, aby vedel o nasledkoch.....aj tak dakujem za rady