220870
07.02.10,21:22
Mám problém s počítčom.Pri hrách niekedy "zhodí hru" vráti sa sám do windows niekedy úple zamrzne a je ho treba reštartovať.Navyše neustále beží ventilátor pri hrách na plné obrátky.Mám ho rok a viem že zo začiatku to určite nerobil.Bol som ho už dvakrát reklamovať. "Akože ho opravili"Ale problém stále zostáva.Naposledy vymenili vistu za win 7.Trochu sa to zlepšilo .Ale ventilátor stále beží non stop aj vtedy aj sa počítač "uspí" je cítiť že má čo chladiť ,vyfukuje teplý vzduch.Pustil som aj grafický test ale trt sa v tom vyznám( vprílohe).Môže mi to niekto preložiť do zrozumitelnej reči.Ide mi hlavne o to ,že ak to pôjdem znova reklamovať potrebujem nejaké rozumné argumenty niečo čo napísať trochu odbornejšie do reklamačného listu.Hry ak nechám v nastavení tak ako sú od výroby tak nepadajú.Padajú vtedy ak ich roztiahnem na celú obrazovku 22".Si myslím ,že to bude grafická karta bol som u nich keď ju z počítača vybrali po grafickom teste a mala cca 70-80° .
Parametre počítača sú vo výsledku grafického testu, v prílohe.
Neviem či to bol výsledok testu ale napísalo tam takéto čosi: 15631 3DMarks
Vlado40
07.02.10,20:58
Prvé čo ma napadá je stiahnuť ovládače grafickej karty zo stránky výrobcu tejto karty.Nie z o stránky Nvidia , aj keď tam budú novšie.Výrobca grafickej karty zvykne tieto ovládače trošku doladiť k tej svojej grafike.Ak PC prejde do režimu spánku zvykne sa ventilátor roztočiť na plné otáčky.Pri nabehnutí Windows otáčky klesnú.Ak ventilátor stále točí na veľké otáčky môže byť zanesený prachom ventilátor na grafike ,alebo zlý odvod tepla medzi čipom a chladičom.Dôvodom veľkých otáčok môže byť aj veľká teplota vnútri skrinky , zlá cirkulácia vzduchu, vyriešiť to prídavným ventilátorm vzadu v skrinke.Niektoré skrinky majú ľavú stranu s otvormi na pridanie ventilátoru , ktorý pomôže ochladiť grafiku.
misoft
07.02.10,21:09
Mám ho rok a viem že zo začiatku to určite nerobil.Bol som ho už dvakrát reklamovať. "Akože ho opravili"Ale problém stále zostáva.Naposledy vymenili vistu za win 7.Trochu sa to zlepšilo .Ale ventilátor stále beží non stop aj vtedy aj sa počítač "uspí" je cítiť že má čo chladiť ,vyfukuje teplý vzduch.Pustil som aj grafický test ale trt sa v tom vyznám( vprílohe).Môže mi to niekto preložiť do zrozumitelnej reči.Ide mi hlavne o to ,že ak to pôjdem znova reklamovať potrebujem nejaké rozumné argumenty niečo čo napísať trochu odbornejšie do reklamačného listu.Hry ak nechám v nastavení tak ako sú od výroby tak nepadajú.Padajú vtedy ak ich roztiahnem na celú obrazovku 22".Si myslím ,že to bude grafická karta bol som u nich keď ju z počítača vybrali po grafickom teste a mala cca 70-80° .

To chceš naznačiť, že si ho celý rok nečistil? Preboha, kde to žiješ.
Tým, že počítač pracuje, vyžaruje teplo, ktoré je potrebné odvádzať. Toto sa odvádza chladičmi a ventilátormi, ktoré teplý vzduch od procesoru (i graf, karty) odvádzajú preč. Pritom sa nasáva chladný vzduch zvonku aj s drobným prachom, ktorý sa usadzuje na chladičoch i lopatkách ventilátorov.

Toto nevyzerá vôbec na reklamáciu, skôr sa ti vysmejú, že nevykonávaš žiadnu údržbu.

Otvor skriňu počítača (ale vytiahni z elektriny!), povysávaj všetok prach z vnútra, z chladičov (prípadne vyčisti i rebrá), z lopatiek ventilátorov (môžeš použiť vatové tyčinky na vyčistenie lopatiek), zavri a uvidíš, že teplota klesne zo 70-80°C (preboha) na prijateľnú hranicu (cca 30-45°C).
Preto ti PC kolabuje, lebo sa prehrieva!!!!


Tým, že "uspíš" PC, len sa ukončí práca grafickej karty (nedáva signál), procesor nepracuje na 100%, ale HDD (pevné disky) sú pripojené, pamäť je naďalej v plnej permanencii.
Potom je ešte "hybernácia", kedy sa aktuálny stav uloží na pevný disk a PC sa vypne (úplne). Po zapnutí sa naštartuje a z pevného disku sa natiahne to, čo tam bolo predtým.


(A to sa ešte divím tým servisákom, že nezistili, prečo sa karta prehrieva.)
220870
07.02.10,22:03
Počítač je čistý ako ľalia.Pred týždňom ho oni sami včistili a čistili ho medzitým v priebehu roka ešte dvakrát-trikrát.Základné veci okolo počítača ovládam.Boli tam namontované dva ventilátory ,bol aj skúšaný silnejší zdroj.Bedňa počítaču je od stien 20 centimetrov na original podložke (Pri studenom Francúzkom okne!!!) .V tom chyba nieje.
mecky
07.02.10,22:14
vyzera to na nieco s grafickou kartou ale bez nejakeho testovania tazko povedat, treba zistit teploty v zatazi a bez zataze.
tych tvojich spominanych 80C by bolo v idle strasne vela, na druhej strane v zatazi je to pre tuto kartu vcelku normalna teplota
Flinstone
08.02.10,05:28
myslím, že grafické procesory nVidie majú max. pracovnú teplotu niečo vyše stovky, takže ak dostala grafika nafrak, tak je to v pohode. Pokiaľ v záťaži začne mrznúť, tak sa prehrieva procesor, ak sa zjavujú na monitore náhodne biele bodky prehrievajú sa pamäte.
Keď pc nevypneš, ale len uspíš, tak ventilátory by sa po chvíli, ako znížia teplotu procesorov, mali zastaviť, prípadne značne znížiť otáčky.
220870
08.02.10,06:02
Ten test prebehol bez zaseknutia aj bez bodiek .Najviac ma trápia tie ventilátory.Je normálne aby bežal ventilátor pri prehliadaní PORADY .Tu sa grafická karta nenarobí.Tie hry ma nejak moc netrápia ja sa s tým nehrám len to považujem za akýsi test výkonnosti PC.Na počítači ja namontovaný teplomer.Ale ten určite nebude ukazovať teplotu grafickej karty.Ráno má 17-18°Cza pol hodinu čo som na porade stúpne na 34-35°C .Potom si to drží stále.Pri hrách stúpne na 38-39°C.
Chobot
08.02.10,09:32
Ten test prebehol bez zaseknutia aj bez bodiek .Najviac ma trápia tie ventilátory.Je normálne aby bežal ventilátor pri prehliadaní PORADY .Tu sa grafická karta nenarobí.Tie hry ma nejak moc netrápia ja sa s tým nehrám len to považujem za akýsi test výkonnosti PC.Na počítači ja namontovaný teplomer.Ale ten určite nebude ukazovať teplotu grafickej karty.Ráno má 17-18°Cza pol hodinu čo som na porade stúpne na 34-35°C .Potom si to drží stále.Pri hrách stúpne na 38-39°C.

AK sa ti skutočne prehrieva GK na 80 st. C, tak aj keď to nie je nebezpečná teplota, určite nie je normálna. NVidia 9800 je síce dobrá karta, ale zrejme s ňou niečo bude. V tom teste sa mi zdalo, že som videl AGP interface. Aký má tvoja ZD? Je to AGP, alebo PCIex16?

Ak je PCIe, tak by som doporučil kúpu novej GK. Synovi som teraz kúpil pod rukou ATI 3870 OC version za 53 EUR a nevie si ju vynachváliť, všetky hry hraje na max. detailoch a max. rozlíšení. A žiadne prehrievanie. Je to myslím rozumný pomer výkonu a ceny.

Ten teplomer, čo je v PC, je pravdepodobne umiestnený niekde v skrinke. Otvor skrinku a pozri, kde je to čidlo. Inak teplota sa zvykne merať v skrinke, na povrchu CPU alebo aj teplota jadra GK. 38 st. bude tá skrinka. CPU máva tiež vyššiu teplotu.
salvosko
08.02.10,09:37
Aké mas zaťaženie procesora v idle alebo keď browsujes poradu?
Nebezi ti tam niečo čo nemá?
mecky
08.02.10,10:16
Ak je PCIe, tak by som doporučil kúpu novej GK. Synovi som teraz kúpil pod rukou ATI 3870 OC version.
.
9800GT sa v agp nevyrabala, je to novsia karta ako 3870 a v priemere o 10% vykonnejsia
znova pre 9800gt nieje v zatazi na jadre 80C nezvycajne...
pokial autor prispevku neveri servisu, odporucam stiahnut napriklad everest, v ktorom sa da zapnut celkom pekne logovanie teplot a testovat testovat a testovat
za pokus by mohlo stat zhodit bocnicu zo skrinky
220870
08.02.10,11:17
Po poriadku:
Toto je pre mňa španielska dedina.že som videl AGP interface. Aký má tvoja ZD? Je to AGP, alebo PCIex16?
Aké mas zaťaženie procesora v idle alebo keď browsujes poradu? ak myslíte ten" budík" v bočnom paneli tak niekde na 2-3%
Nebezi ti tam niečo čo nemá? Určite 100% nie.Aj antivir som pomenil skúšal aj bez nich.Aj bez pripojenia na net.
pokial autor prispevku neveri servisu, odporucam stiahnut napriklad everest, v ktorom sa da zapnut celkom pekne logovanie teplot a testovat testovat a testovat
[B]za pokus by mohlo stat zhodit bocnicu zo skrinky[/
Bočnica bola tiež dole v tom servise to skúšali bez nej.
Tá grafická karta stála bezmála 10 000 SKK pred rokom.A to je asi dôvod prečo ju v servise nechcú vymeniť( teda aspoň si to myslím).Nemôžem povedať že by tý servisáci boli neochotný ,práve naopak.Ale buď skutočne nevedia čo tomu je alebo zavádzajú.
nudzikpa
08.02.10,12:37
Reklamácia: 3 x tá istá porucha = odstúpenie od zmluvy.
Treba si naštudovať reklamačný poriadok, zobrať rodičov
a trvať na tom, že výrobok bol 3 x reklamovaný s tou
istou chybou.
Výhovorky predajcu pred zákonom neobstoja. Treba ísť drzo
na nich, lebo niektorý si myslia, že všetci sú sprostý /pardon za výraz/
Chobot
08.02.10,13:04
Reklamácia: 3 x tá istá porucha = odstúpenie od zmluvy.
Treba si naštudovať reklamačný poriadok, zobrať rodičov
a trvať na tom, že výrobok bol 3 x reklamovaný s tou
istou chybou.
Výhovorky predajcu pred zákonom neobstoja. Treba ísť drzo
na nich, lebo niektorý si myslia, že všetci sú sprostý /pardon za výraz/

Najprv by museli to prehrievanie uznať ako reklamáciu.
220870
08.02.10,13:08
Zákony poznám.Viem na čo mám nárok.
Chobot
08.02.10,13:14
Po poriadku:
Toto je pre mňa španielska dedina.že som videl AGP interface. Aký má tvoja ZD? Je to AGP, alebo PCIex16?
Aké mas zaťaženie procesora v idle alebo keď browsujes poradu? ak myslíte ten" budík" v bočnom paneli tak niekde na 2-3%
Nebezi ti tam niečo čo nemá? Určite 100% nie.Aj antivir som pomenil skúšal aj bez nich.Aj bez pripojenia na net.
pokial autor prispevku neveri servisu, odporucam stiahnut napriklad everest, v ktorom sa da zapnut celkom pekne logovanie teplot a testovat testovat a testovat
[B]za pokus by mohlo stat zhodit bocnicu zo skrinky[/
Bočnica bola tiež dole v tom servise to skúšali bez nej.
Tá grafická karta stála bezmála 10 000 SKK pred rokom.A to je asi dôvod prečo ju v servise nechcú vymeniť( teda aspoň si to myslím).Nemôžem povedať že by tý servisáci boli neochotný ,práve naopak.Ale buď skutočne nevedia čo tomu je alebo zavádzajú.

Tak som si overil na nete, čo písal mecky. A má pravdu. Bežná pracovná teplota tejto GK (9800 GT) je skutočne okolo 70-80 st. C. Takže nejedná sa o prehrievanie. A s tým slotom je to tiež tak, je to PCIe, 9800 sa nevyrábala do starších typov grafických slotov (AGP), pre teba je to ale nepodstatné.

Takže skúsme sa pozrieť, čo za hry to hrávaš, že ti ich nestihnu utiahnuť GK. Na akom rozlíšení hrávaš? čo to znamená, že "roztiahneš" na 22" monitor? Zmeníš rozlíšenie? AK ti to funguje len na štandardnom rozlíšení, tak to hraj len na tom. Niekedy sa vyskytnú problémy, ktoré sú nevysvetliteľné.

Napr. predchodcom tej synovej karty bola 7950GT. Niektoré hry mu tiež robili pri hre problémy. Vyústilo to to odchodu DVI výstupu, funguje na nej teraz iba VGA výstup. Tak sme kúpili inú kartu a problémy zmizli. Teraz môže hrať všetky hry, čo má.
Vlado40
08.02.10,13:21
Ja kontrolujem teplotu pomocou programu Everest.Vyskúšaj otestovať ,aká teplota je po zapnutí PC a potom napr.hodine.Ukazuje aj teplotu HDD a Procesora a iné..
http://www.lavalys.com/support.php?lang=en
salvosko
08.02.10,16:50
Everest je ist s kanonom na zajace, staci SpeedFan (http://www.almico.com/sfdownload.php).
Vlado40
08.02.10,16:57
Speed fan mi robi problémy
220870
02.09.10,15:34
Bola to grafická karta postupne blbla a blbla až nakoniec celkom skolabovala .