253
07.02.10,22:33
Prosím o radu. Som dôchodca a spolu s manželkou, tiež dôchodkyňou, prenajímam časť bytu, ktorého sme vlastníci. Nemáme žiadne ďalšie príjmy.
Aký veľký môžeme mať ročný príjem z prenájmu, aby sme nemali povinnosť podávať daňové priznanie za rok 2009 ? Je to 2012,85 EUR, alebo 2x2012,85 = 4025,70 EUR ? (v prípade, že by sa príjem delil medzi oboch manželov). Ako je to s odpočítateľnou položkou pri prenájme ? Veľmi pekne prosím, keby mi niekto zrozumiteľne vysvetlil, ako sa to počíta. Ďakujem
Marína
07.02.10,21:59
Prosím o radu. Som dôchodca a spolu s manželkou, tiež dôchodkyňou, prenajímam časť bytu, ktorého sme vlastníci. Nemáme žiadne ďalšie príjmy.
Aký veľký môžeme mať ročný príjem z prenájmu, aby sme nemali povinnosť podávať daňové priznanie za rok 2009 ? Je to 2012,85 EUR, alebo 2x2012,85 = 4025,70 EUR ? (v prípade, že by sa príjem delil medzi oboch manželov). Ako je to s odpočítateľnou položkou pri prenájme ? Veľmi pekne prosím, keby mi niekto zrozumiteľne vysvetlil, ako sa to počíta. Ďakujem
Ak si príjem z prenájmu rozdelíte, každý z vás nie je povinný podať DP do výšky príjmu 2012,85 €. Ak by príjem presahoval túto sumu, ste povinní podať DP s tým, že od sumy príjmu si odpočítate oslobodený príjem vo výške 894,60. Po odpočítaní oslobodeného príjmu si zo "zvyšku" vypočítate 40% výdavky. Ak ste boli dôchodcami k 1.1.2009, nárok na NČZD 4025,70 nemáte.
Tzv. paušálne výdavky sa vypočítavajú trošku zložitejšie, viď príklad tu http://www.porada.sk/1276923-post77.html , ak však vypočítate 40% z príjmu, výsledok je ten istý.
253
08.02.10,21:36
Ďakujem za odpoveď. Ak si príjem za prenájom rozdelíme s manželkou, tak do výšky 4025,70 EUR nemusíme teda podávať daňové priznanie? Stačí keď v tomto prípade je na daňovom úrade zaregistrovaný len jeden manžel, alebo musia byť zaregistrovaný obidvaja?
rudis
08.02.10,22:22
Chcem poradit Ako mam vypisat danove Manzelka poberala v roku 2009 rodiscovsky prispevok a ja som vyhral bicikel Zrusil som DDP a zivotnu pistku musim vratilt vsetky roky spetne za DDP a zivotnu poisku ulavu Dakujem
Marína
09.02.10,08:58
Ďakujem za odpoveď. Ak si príjem za prenájom rozdelíme s manželkou, tak do výšky 4025,70 EUR nemusíme teda podávať daňové priznanie? Stačí keď v tomto prípade je na daňovom úrade zaregistrovaný len jeden manžel, alebo musia byť zaregistrovaný obidvaja?
Pre istotu, či si rozumieme, ak si príjem rozdelíte na polovicu, potom každý z vás nemusí podať DP, ak tá 1/2 je do výšky príjmu 2012,85 €. Ak si príjem delíte, obaja musíte byť registrovaní na DU.
emmma
02.03.10,07:29
Marína, podľa čo je dané že ak si príjmy delia, obaja musia byť registrovaný na DÚ? Ja mám info z DÚ, že registrovať sa má ten kto je uvedený v Zmluve o prenájme. Na moju otázku - Kde si to prečítam? - mi pani z DÚ odpovedala že to oni majú taký interný predpis. Tým, že jeden z manželov nie je registrovaný na DÚ mu zákon nebráni podať daňové priznanie.

Ďakujem.
Marína
02.03.10,08:00
Marína, podľa čo je dané že ak si príjmy delia, obaja musia byť registrovaný na DÚ? Ja mám info z DÚ, že registrovať sa má ten kto je uvedený v Zmluve o prenájme. Na moju otázku - Kde si to prečítam? - mi pani z DÚ odpovedala že to oni majú taký interný predpis. Tým, že jeden z manželov nie je registrovaný na DÚ mu zákon nebráni podať daňové priznanie.

Ďakujem.
Z hrubo vyznačeného mi však vypýva, kto uzavrel zmuvu, ten priznáva príjmy.
Mne hovorí logika, že ak dosahujem zdaniteľný príjem, dosahujem ho na základe "niečoho", som teda s niekym dohodnutá, že na základe "niečoho" ten príjem poberať budem a preto na zmluve ako prenajímateľ mám byť uvedená aj ja. Ak áno, z toho vyplýva, že sa mám registrovať na DU.
58vlasta
03.03.10,14:57
Pekný deň, tiež by som chcela poprosiť o radu, prenajímam byt a príjem za rok 2009 som mala 2957 eur. Celkové výdavky na SBD, elektrinu, plyn a živ. poistku tvoria 2458,26 eur. Mám podať daňové priznanie, keď som registrovaná na DÚ? Akým spôsobom? Ďakujem za radu. Ak by som si len odpočítala odpočitateľnú sumu 894,60 eur, Tak by mi vyšlo platiť daň... Ďakujem ešte raz...:-)
Ešte sa opýtam, keď asi 2 mesiace/alebo aj 1 mesiac- študenti/ nemám nájomníkov, treba sa odhlásiť z DÚ?
58vlasta
03.03.10,14:59
Teda ak by som si uplatnila len paušálnu daň 40%, vychádza mi daň 234,99 eur, ak dobre počítam?
58vlasta
03.03.10,15:06
Zabudla som dodať, som inv. dôchodkyňa, iný príjem nemám.