Zita5
08.02.10,05:57
Dobrý deň .
Prosila by som o vysvetlenie , ako má postupovať SZČO resp. upraviť základ dane ak chce daňovník zmeniť uplatňovanie výdavkov podľa §19 na spôsob podľa § 6 odst.10 alebo opačne z 6 odst.10 na § 19 Zákona o dani z príjmov .
Nie je mi to jasné z dôvodu zmeny zákona a veľa daňovníkov to mýli kvôli prechodu jednoduchého účtovníctva na daňovú evidenciu k čomu napomáha aj zrušenie a zmeny niektorých ustanovení v Zákone o dani z príjmu .
Moja otázka :
1/ Ako postupovať pri prechode z preukázateľných výdavkov na paušálne výdavky , keď daňovník v roku 2008 viedol riadne účtovníctvo a v roku 2009 chce použiť paušálne výdavky .
2/ Ako postupovať z preukázateľných výdavkov na paušálne výdavky , keď daňovník v roku 2009 viedol riadne účtovníctvo a v roku 2010 chce použiť paušálne výdavky .
3/ Ako postupovať pri prechode z paušálnych výdavkov na preukázateľné výdavky , keď daňovník uplatňoval v roku 2008 paušálne výdavky a v roku 2009 chce prejsť na vedenie účtovníctva .
4/Ako postupovať pri prechode z paušálnych výdavkov na preukázateľné výdavky , keď daňovník uplatňoval v roku 2009 paušálne výdavky a v roku 2010 chce prejsť na vedenie účtovníctva .


Ďakujem
XXXXXXXXXXX Zita

Odpoveď :
K Vášmu dopytu z 3.2.2010 vo veci úprav základu dane Vám DR SR pracovisko Nitra dáva nasledovnú informáciu.

V podaní nás žiadate o informáciu k úpravám základu dane pri prechode na iný typ uplatňovania výdavkov, resp. vedenia evidencie v obdobiach rokov 2008 – 2010.

V našej informácii z časových dôvodov, ale v súlade so smernicou o podávaní informácií daňovou správou na Vaše predložené otázky Vám uvedieme v niektorých bodoch iba odkazy na príslušné ustanovenia zákona, v ktorých sa dočítate vyčerpávajúce informácie.

Bod 1 a 3 dopytu - ak daňovník uplatňoval v roku 2008 výdavky % z príjmov, postupuje v roku 2009 podľa ustanovenia § 17 ods. 10 ZoDP (platného zákona k 31.12.2008) – daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období keď nebol účtovnou jednotkou upraví základ dane podľa odseku 8 paragrafu 17 ZoDP za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene. Znamená to, že stanoveným spôsobom podľa odseku upraví vyčíslený základ dane dosiahnutý za zdaňovacie obdobie roka 2008. Ak tak neurobil, podaním dodatočného daňového priznania za rok 2008 upraví pôvodne vyčíslený základ dane.


K bodu 2 a 4 dopytu
Podľa § 52h zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (novela zákona č. 504/2009 Z.z.) ustanovenie § 51a ods. 3 až 7 v znení účinnom od 1. januára 2010 sa použije pri podávaní daňového priznania po 1.1.2010 za zdaňovacie obdobie končiace v roku 2009. Zjednodušene povedané - uvedené ustanovenie s účinnosťou od 1.1.2010 platí i na rok 2009.

K bodu 2 – ustanovenie bývalého § 17 ods. 10 pre rok 2010 už neplatí. Pri prechode z účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva stanovenie výdavkov percentom z príjmov podľa platného ustanovenia § 51a úpravu základu dane nerobí (analogicky podľa § 51a ods. 3 – posledná veta). Je pravdepodobné, že táto problematika bude ešte v priebehu roka 2010 legislatívne upravená. S určitosťou však daňovník nebude upravovať základ dane predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia.

K bodu 4 – pri prechode uplatňovania výdavkov percentom z príjmov na účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva daňovník upravuje základ dane poľa § 51a ods. 5 a ods. 6 ZoDP.



V Nitre, 5.2.2010

Ing. Jozef Ďuriš
Blankake
08.02.10,19:54
Pripájam k tejto téme informáciu DRSR k novele zákona 504/2009, kde je na 3. strane uvedený postup úpravy ZD pri prechode z paušálnych výdavkov na JÚ a naopak platný pre daňové priznania za r. 2009 podávané po 1.1.2010.
truch
09.02.10,06:27
K bodu 2 – ustanovenie bývalého § 17 ods. 10 pre rok 2010 už neplatí. Pri prechode z účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva stanovenie výdavkov percentom z príjmov podľa platného ustanovenia § 51a úpravu základu dane nerobí (analogicky podľa § 51a ods. 3 – posledná veta). Je pravdepodobné, že táto problematika bude ešte v priebehu roka 2010 legislatívne upravená. S určitosťou však daňovník nebude upravovať základ dane predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia.

Dievčatá, prosím Vás, tak ako to vlastne je? Ak v roku 2008 mala JÚ- preukázateľné náklady, v roku 2009 chce prejsť na paušál, musí upraviť základ dane a dať DDP? Ako čítam, tam čítam a zdá sa mi, že základ dane upravovať nemusí. Tiež by tie odpovede z DRSR mohli písať zrozumiteľnejšie, poprípade dať nejaký príklad.
Prima73
09.02.10,07:03
K bodu 2 – ustanovenie bývalého § 17 ods. 10 pre rok 2010 už neplatí. Pri prechode z účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva stanovenie výdavkov percentom z príjmov podľa platného ustanovenia § 51a úpravu základu dane nerobí (analogicky podľa § 51a ods. 3 – posledná veta). Je pravdepodobné, že táto problematika bude ešte v priebehu roka 2010 legislatívne upravená. S určitosťou však daňovník nebude upravovať základ dane predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia.

Dievčatá, prosím Vás, tak ako to vlastne je? Ak v roku 2008 mala JÚ- preukázateľné náklady, v roku 2009 chce prejsť na paušál, musí upraviť základ dane a dať DDP? Ako čítam, tam čítam a zdá sa mi, že základ dane upravovať nemusí. Tiež by tie odpovede z DRSR mohli písať zrozumiteľnejšie, poprípade dať nejaký príklad.

Ja som to pochopila ta, ze ZD sa uz nemusi upravovat. Cize ak si UJ v roku 2009 uplatnovala skutocne vydavky a v roku 2010 chce prejst na pausalne vydavky, tak si ZD uz neupravuje.
Blankake
09.02.10,07:29
Je rozdiel, v ktorom roku sa prechádza z jedného spôsobu uplatňovania výdavkov na druhý.

r. 2008 - skutočné výdavky (JÚ)
r. 2009 - chce prejsť na paušálne výdavky (a rozhodol sa až teraz) - musí upraviť ZD a podať DDP, riadi sa ešte starým zákonom

r. 2009 - skutočné výdavky (JÚ)
r. 2010 - chce prejsť na paušálne výdavky - nemusí už podľa nového zákona upravovať ZD
Zita5
09.02.10,07:35
O tom či daňovník použije v roku 2009 , musí v súvislosti s tým spraviť úpravu ZD už v roku 2008 . Čiže sa riadi vtedy platným zákonom . Ak tak neurobil , a rozhodol sa teraz , tak je určité , že DP r.2008 musí dať do súladu s vtedy platným zákonom o dani z príjmu . Čiže musí upraviť ZD a podať dodatočné daňové priznanie .Myslím že toto je jasné a viac sa netreba k tomu vracať .:)

Prečo poukazujete stále na bod 2 a nie na ....

Bod 1 a 3 dopytu - ak daňovník uplatňoval v roku 2008 výdavky % z príjmov, postupuje v roku 2009 podľa ustanovenia § 17 ods. 10 ZoDP (platného zákona k 31.12.2008) – daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období keď nebol účtovnou jednotkou upraví základ dane podľa odseku 8 paragrafu 17 ZoDP za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene. Znamená to, že stanoveným spôsobom podľa odseku upraví vyčíslený základ dane dosiahnutý za zdaňovacie obdobie roka 2008. Ak tak neurobil, podaním dodatočného daňového priznania za rok 2008 upraví pôvodne vyčíslený základ dane.
Zita5
09.02.10,07:58
K bodu 2 – ustanovenie bývalého § 17 ods. 10 pre rok 2010 už neplatí. Pri prechode z účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva stanovenie výdavkov percentom z príjmov podľa platného ustanovenia § 51a úpravu základu dane nerobí (analogicky podľa § 51a ods. 3 – posledná veta). Je pravdepodobné, že táto problematika bude ešte v priebehu roka 2010 legislatívne upravená. S určitosťou však daňovník nebude upravovať základ dane predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia.

Dievčatá, prosím Vás, tak ako to vlastne je? Ak v roku 2008 mala JÚ- preukázateľné náklady, v roku 2009 chce prejsť na paušál, musí upraviť základ dane a dať DDP? Ako čítam, tam čítam a zdá sa mi, že základ dane upravovať nemusí. Tiež by tie odpovede z DRSR mohli písať zrozumiteľnejšie, poprípade dať nejaký príklad.

Už mala o prechode na paušálne výdavky uvažovať v roku 2008 . Ak tak nespravila , tak teraz musí upraviť základ dane v roku 2008 podať dodatočné daňové priznanie a v roku 2009 si uplatní paušálne výdavky .Dodatočné daňové priznanie môžete podať súčasne s daňovým priznaním za rok 2009 .
Myslím , že už v takomto duchu Ti niekde v témach bolo odpovedané .:)
Zita5
09.02.10,08:08
Ešte doplním ......
Moja otázka :
1/ Ako postupovať pri prechode z preukázateľných výdavkov na paušálne výdavky , keď daňovník v roku 2008 viedol riadne účtovníctvo a v roku 2009 chce použiť paušálne výdavky .

Odpoveď

Bod 1 a 3 dopytu - ak daňovník uplatňoval v roku 2008 výdavky % z príjmov, postupuje v roku 2009 podľa ustanovenia § 17 ods. 10 ZoDP (platného zákona k 31.12.2008) – daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období keď nebol účtovnou jednotkou upraví základ dane podľa odseku 8 paragrafu 17 ZoDP za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene. Znamená to, že stanoveným spôsobom podľa odseku upraví vyčíslený základ dane dosiahnutý za zdaňovacie obdobie roka 2008. Ak tak neurobil, podaním dodatočného daňového priznania za rok 2008 upraví pôvodne vyčíslený základ dane.
truch
09.02.10,09:46
Ďakujem pekne, konečne tomu rozumiem:):---:)
adrika
10.02.10,09:04
prosím vás, ja som našla vo Fin. spravodajcovi usmernenie pri prechode z daň. evidencie na paušál-podľa neho netreba opravovať základ dane ... zarazila ma posledná veta: "toto usmernenie sa použije prvýkrát za celé zdaň. obdobie 2009"....tak ja neviem, opravte ma prosím...ďakujem
Blankake
10.02.10,09:13
prosím vás, ja som našla vo Fin. spravodajcovi usmernenie pri prechode z daň. evidencie na paušál-podľa neho netreba opravovať základ dane ... zarazila ma posledná veta: "toto usmernenie sa použije prvýkrát za celé zdaň. obdobie 2009"....tak ja neviem, opravte ma prosím...ďakujem
1. Toto je usmernenie týkajúce sa prechodu z paušálnych výdavkov na daňovú evidenciu (nie JÚ - ako je v názve tejto témy)
2. Platí pre terajšie DP podávané za rok 2009
adrika
10.02.10,09:17
neuvedomila som si....ďakujem
Zita5
10.02.10,13:44
Odpoveď DRSR zo dňa 10.2.2010

Dobrý deň,


na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V súlade so znením ustanovenia § 17 ods.10 zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len ?zákon o dani z príjmov?/, účinným do 31.12.2009, uplatňuje postup daňovník fyzická osoba, ktorá zmenila spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods.10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou.
Takémuto daňovníkovi na daňové účely vzniká povinnosť vykonať úpravu základu za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene, a to spôsobom vymedzeným v § 17 ods.8 zákona o dani z príjmov.
V prípade, ak daňovník fyzická osoba v zdaňovacom období roku 2008 účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva a v zdaňovacom období roku 2009 sa rozhodol uplatňovať výdavky percentom z príjmov podľa § 6 ods.10 zákona o dani z príjmov, v nadväznosti na § 17 ods.8 písm.a) tohto zákona bol povinný vykonať úpravu základu dane za zdaňovacie obdobie roku 2008. Povinnosť vykonať úpravu základu dane podľa § 17 ods.8 písm.c) zákona o dani z príjmov vyplýva aj daňovníkovi, ktorý v zdaňovacom období roku 2008 uplatňoval výdavky percentom z príjmov podľa § 6 ods.10 zákona a v zdaňovacom období roku 2009 bol účtovnou jednotkou účtujúcou v sústave jednoduchého účtovníctva.
Súčasne uvádzame, že daňovníkovi povinnosť vykonať úpravu základu dane pri zmene spôsobu uplatnenia výdavkov vyššie uvedeným spôsobom vyplývala z platných ustanovení zákona o dani z príjmov a preto bol povinný uplatniť takýto postup. Ak úprava základu dane nebola vykonaná v podanom daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie roku 2008, táto skutočnosť sa vykoná podaním dodatočného daňového priznania za zdaňovacie obdobie roka 2008.

Postup úpravy základu dane u daňovníka fyzickej osoby pri prechode z evidencie podľa § 6 ods.10 a 14 zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len ?zákon o dani z príjmov?/ na účtovníctvo a naopak je upravený v ustanovení § 51a cit. zákona.
Ustanovenie § 17 ods.10 zákona o dani z príjmov, ktoré vymedzovalo úpravu základu dane daňovníka fyzickej osoby, ktorý zmenil spôsob uplatňovania daňových výdavkov bolo vypustené a nahradené novým znením, ktoré rieši inú daňovú problematiku.
Podľa nového znenia ustanovenia § 51a ods.5 zákona o dani z príjmov uplatní postup daňovník, ktorý začne uplatňovať paušálne výdavky a viesť evidenciu podľa § 6 ods.10 zákona bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva.

Daňové riaditeľstvo

Váš dopyt:

Dobrý deň .
Prosila by som o vysvetlenie , ako má postupovať SZČO resp. upraviť základ dane ak chce daňovník zmeniť uplatňovanie výdavkov podľa §19 na spôsob podľa § 6 odst.10 alebo opačne z 6 odst.10 na § 19 Zákona o dani z príjmov .
Nie je mi to jasné z dôvodu zmeny zákona a veľa daňovníkov to mýli kvôli prechodu jednoduchého účtovníctva na daňovú evidenciu k čomu napomáha aj zrušenie a zmeny niektorých ustanovení v Zákone o dani z príjmu .
Moja otázka :
1/ Ako postupovať pri prechode z preukázateľných výdavkov na paušálne výdavky , keď daňovník v roku 2008 viedol riadne účtovníctvo a v roku 2009 chce použiť paušálne výdavky .
2/ Ako postupovať z preukázateľných výdavkov na paušálne výdavky , keď daňovník v roku 2009 viedol riadne účtovníctvo a v roku 2010 chce použiť paušálne výdavky .
3/ Ako postupovať pri prechode z paušálnych výdavkov na preukázateľné výdavky , keď daňovník uplatňoval v roku 2008 paušálne výdavky a v roku 2009 chce prejsť na vedenie účtovníctva .
4/ Ako postupovať pri prechode z paušálnych výdavkov na preukázateľné výdavky , keď daňovník uplatňoval v roku 2009 paušálne výdavky a v roku 2010 chce prejsť na vedenie účtovníctva .

Ďakujem
xxxxxxxxxxx Zita
janapill
10.02.10,15:57
Takže ako je to vlastne teraz? Ak som v roku 2009 viedla JU a v r.2010 idem na paušál, musím v roku 2009 upraviť ZD o neuhrad.záväzky, pohľadávky? Lebo ja som to takto spravila ale s tým, že k 28.12.09 má zrušenú živnosť a v r.2010 bude mať len
príjmy z činnosti znalca.
Blankake
11.02.10,05:44
Takže ako je to vlastne teraz? Ak som v roku 2009 viedla JU a v r.2010 idem na paušál, musím v roku 2009 upraviť ZD o neuhrad.záväzky, pohľadávky? Lebo ja som to takto spravila ale s tým, že k 28.12.09 má zrušenú živnosť a v r.2010 bude mať len
príjmy z činnosti znalca.
Pri prechode na paušál až teraz v r. 2010 sa už ZD nemusí upravovať. (Platí to len pre prechod z r. 2008 na r. 2009 - pretože SZČO sa môže rozhodnúť aj teraz, že "chcel" za r. 2009 viesť paušálne výdavky, len musí potom dodatočne upraviť aj ZD a tým pádom podať aj DDP).
Pri prechode na paušálne výdavky teraz - teda v r. 2010 paušálne výdavky - platí par. 51a:

(5) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva, 1) základ dane zvýši o zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) až f) v zdaňovacom období, v ktorom došlo k tejto zmene, podľa stavu zisteného k začiatku zdaňovacieho obdobia, v ktorom začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10.
(6) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo v sústave podvojného účtovníctva, 1) ak v účtovných obdobiach zaúčtoval opravnú položku k nadobudnutému majetku podľa osobitného predpisu, 1) vedie túto opravnú položku len evidenčne, pričom počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 10 ovplyvňuje táto opravná položka len výšku príjmov; počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 10 nemôže prerušiť a ani predĺžiť dobu zahrnovania tejto opravnej položky do daňových výdavkov alebo príjmov.
Aďa40
11.02.10,07:15
Môžem prejsť na paušálne výdavky, keď vykonávam "nepravidelnú prepravu tovaru osobným autom"?
Ďakujem za odpoveď
NicoSK
13.02.10,13:46
prosím vás, ja som našla vo Fin. spravodajcovi usmernenie pri prechode z daň. evidencie na paušál-podľa neho netreba opravovať základ dane ... zarazila ma posledná veta: "toto usmernenie sa použije prvýkrát za celé zdaň. obdobie 2009"....tak ja neviem, opravte ma prosím...ďakujem

Ak tomu dobre rozumiemm tak:

Usmernenie MF hovorí o prechode z daňovej evidencie (2008) na paušálne náklady (2009).
Informácia k zákonu č. 504/2009 Z. z. hovorí o prechode z účtovania (2008) na paušálne náklady (2009).
Assea
14.02.10,11:15
prosím o uistenie....
2008 som uplatňovala reálne výdavky..., za rok 2009 chcem uplatňovať vývdavky percentom:
vo výkaze MaZ za r.2008 mám zásoby 0, pohľadávky 0 a záväzky tiež 0
akurát krátkodobý fin. majetok mám cca 13,000 Skk (pokladňa)

nemusím nič upravovať, len jednoducho zaškrnúť v DP -výdavky %
:o:o Všetkým ochotným veľmi pekne ďakujem...
magdalenaa
17.02.10,13:35
Prosím o usmernenie:
- živnostník účtoval v roku 2008 JU, vo výkaze MaZ za r.2008 má pohladávku vo výške 10000,- SKK - uhradená v roku 2009. Živnost mal do 28.02.2009. Aj v tomto období si viedol účtovníctvo.
Marec až august bol nezamestnaný a od septembra má novú živnost - remeselnú, dostal dotáciu z UP/samozrejme celá do POZD/ , chcel by si uplatnit paušálne výdavky. Prosím poradte, či uvažujem správne:
1/ musí podat DDP za rok 2008 a zvýšit ZD o výšku pohladávky 10000,-
2/ on by chcel uplatnit paušál 60%, lenže 01-02/2009 kým mal ešte starú živnost nemal remeselnú činnost - dá sa kombinovat 40% a 60% - podla mna určite nie. Myslím, že tu nie je ani tá možnost, aby za obdobie 01,02/2009 viedol riadne účtovníctvo a za obdobie novej živnosti 09-12/2009 si uplatnil paušál. Toto by bola najlepšia možnost, len nereálna.
3/pri uplatnení paušálu moze do výdavkov za poistné na SP zahrnút aj poistné z dobrovolneho poistenia za dobu kým bol na UP?
Ďakujem za pomoc
magdalenaa
18.02.10,13:54
Nevie nikto poradiť?
Zita5
18.02.10,16:08
Prosím o usmernenie:
- živnostník účtoval v roku 2008 JU, vo výkaze MaZ za r.2008 má pohladávku vo výške 10000,- SKK - uhradená v roku 2009. Živnost mal do 28.02.2009. Aj v tomto období si viedol účtovníctvo.
Marec až august bol nezamestnaný a od septembra má novú živnost - remeselnú, dostal dotáciu z UP/samozrejme celá do POZD/ , chcel by si uplatnit paušálne výdavky. Prosím poradte, či uvažujem správne:
1/ musí podat DDP za rok 2008 a zvýšit ZD o výšku pohladávky 10000,-

áno

2/ on by chcel uplatnit paušál 60%, lenže 01-02/2009 kým mal ešte starú živnost nemal remeselnú činnost - dá sa kombinovat 40% a 60% - podla mna určite nie. Myslím, že tu nie je ani tá možnost, aby za obdobie 01,02/2009 viedol riadne účtovníctvo a za obdobie novej živnosti 09-12/2009 si uplatnil paušál. Toto by bola najlepšia možnost, len nereálna.

Uplatniť si môže len 40% paušálnych výdavkov ,kombinácia nie je prípustná

3/pri uplatnení paušálu moze do výdavkov za poistné na SP zahrnút aj poistné z dobrovolneho poistenia za dobu kým bol na UP?

Môže , ale musí mať doklad o úhrade resp.úhradách .

Ďakujem za pomoc
Odpoveď modrou farbou .
Ešte poznamenám , pozor na to , aby pohľadávka nebola zahrnutá do príjmov 2x , raz pri úprave ZD a druhý krát zahrnutá do príjmu OZD v roku 2009.
ivustek
20.02.10,12:23
V r.2007 so viedla JÚ, v r.2008 paušálne výdavky a za rok 2009 chcem znova JÚ. V žiadnom roku som nemala zostatok pohladávok ani záväzkov, takže som nerobila žiadne DDP. Teraz za r.2009 si chcem robiť JÚ a neviem aké mám dať začiatočné stavy do výkazov - o majetku, záväzkoch a do výkazu prímov a výdajov. Myslím, že nulové./keďže mám konečné stavy z r.2007 ale to mi už nebude pasovať, keďže v r.2008 som výkazy nepodávala./ A tiež aký začiatočný stav mám dať v peňažnom denníku v pokladni? Prosím o odpoveď.Ďakujem.
Heni
20.02.10,16:07
V r.2007 so viedla JÚ, v r.2008 paušálne výdavky a za rok 2009 chcem znova JÚ. V žiadnom roku som nemala zostatok pohladávok ani záväzkov, takže som nerobila žiadne DDP. Teraz za r.2009 si chcem robiť JÚ a neviem aké mám dať začiatočné stavy do výkazov - o majetku, záväzkoch a do výkazu prímov a výdajov. Myslím, že nulové. /keďže mám konečné stavy z r.2007 ale to mi už nebude pasovať, keďže v r.2008 som výkazy nepodávala./ A tiež aký začiatočný stav mám dať v peňažnom denníku v pokladni? Prosím o odpoveď.Ďakujem.

zač. stavy - teda stlpec "za bezprostredne predch. účt. obdobie" nevyplníš, vyplňaš len stĺpec, ktorý sa týka roku 2009, t.j. bežné účt. obdobie
Heni
20.02.10,16:10
Odpoveď modrou farbou .
Ešte poznamenám , pozor na to , aby pohľadávka nebola zahrnutá do príjmov 2x , raz pri úprave ZD a druhý krát zahrnutá do príjmu OZD v roku 2009.

mám podobný prípad ako magdalenaa, hľadám a nenachádzam, neviete ma prosím niekto nasmerovať na link, v ktorom sa píše o zrušení živnosti a založení novej živnosti v priebehu jedného kalend. roka?
vďaka.
ivustek
21.02.10,12:41
ďakujem veľmi pekne
a stav pokladne v PD na zač.r.2009 mám dať aký?
Anja111
21.02.10,12:58
mám podobný prípad ako magdalenaa, hľadám a nenachádzam, neviete ma prosím niekto nasmerovať na link, v ktorom sa píše o zrušení živnosti a založení novej živnosti v priebehu jedného kalend. roka?
vďaka.
http://www.porada.sk/t129924-zrusenie-zivnosti.html
Ovena1
23.02.10,18:01
Aký je správny postup pri uplatňovaní paušálnych výdavkov v združení? Rozdelia sa príjmy podľa podielov účastníkov združenia a každý si k svojmu podielu uplatní % výdavkov? Je možné, aby jeden člen uplatňoval preukázatené výdavky a druhý paušál%?
Ovena1
25.02.10,06:59
Posúvam...
evka-janekova
25.02.10,12:58
Po prečítaní týchto príspevkov, som asi vyriešila môj problém. Daňovník v roku 2008 viedol účtovníctvo, za rok 2009 by mal výhodnejšie paušálne výdavky. Vo VoMaZ nemal žiadne zásoby, ani pohľadávky, iba kratkodobý fin. majetok (hotovost, banka), teda žiadne DDP netreba dávať, s čistým svedomím mu môžem dať paušálne výdavky???

Dakujem
Ovena1
25.02.10,13:01
Samozrejme.
Zita5
25.02.10,13:01
Po prečítaní týchto príspevkov, som asi vyriešila môj problém. Daňovník v roku 2008 viedol účtovníctvo, za rok 2009 by mal výhodnejšie paušálne výdavky. Vo VoMaZ nemal žiadne zásoby, ani pohľadávky, iba kratkodobý fin. majetok (hotovost, banka), teda žiadne DDP netreba dávať, s čistým svedomím mu môžem dať paušálne výdavky???

Dakujem

A čo tak záväzok - napríklad ZP , SP ?
Ovena1
25.02.10,13:13
Zitka, odsúhlasila by si tie paušálne výdavky členovi združenia?
evka-janekova
25.02.10,13:18
záväzok??? co s ním :-)
v roku 2008 si nezaplatil 2 mesiace SP ale v r. 2009 to doplatil.
Zita5
25.02.10,13:42
záväzok??? co s ním :-)
v roku 2008 si nezaplatil 2 mesiace SP ale v r. 2009 to doplatil.

Základ dane pri prechode na paušálne výdavky upravujte okrem iného aj o záväzky .Vzhľadom k tomu , že máte situáciu , že živnostník má záväzok voči ZP a SP , ste povinná upraviť ZD za rok 2008 t.j. v roku , ktorý predchádza uplatneniu pauš.výdavkov .
magdalena16
25.02.10,14:57
prosim dobre som pochopila prechod z JU na paušalne výdavky takto: v roku 2008 JU ak mam pohľadavky a zaväzky musim upravit DZ a podat DDP az potom mozem v roku 2009 uplatnit paušalne vydavky. Ak v roku 2009 JU a v roku 2010 chcem prejst na pausalne vydavky uz nemusim upravovat ZD?
Zita5
25.02.10,15:48
Zitka, odsúhlasila by si tie paušálne výdavky členovi združenia?

Aj členovia združenia musia dodržať zákonné podmienky , aby si mohli uplatniť paušálne výdavky ...

Zákon o dani z príjmu


§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html#hore)

(1) Príjmami z podnikania sú

a) príjmy z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva, 24)
b) príjmy zo živnosti, 25)
c) príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov26) neuvedené v písmenách a) a b),
d) príjmy spoločníkov verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov komanditnej spoločnosti podľa odsekov 7 a 8.

(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

a) z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv súvisiacich s autorským právom, 27) a to vrátane príjmov z vydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných diel na vlastné náklady,
b) z činností, 28) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu, 29)
d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a)

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.







Zákon o dani z príjmu

§ 10
Výpočet príjmov a výdavkov spoluvlastníka a účastníka združenia, ktoré nie je
právnickou osobou
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html#hore)


(1) Príjmy dosiahnuté spoločne dvoma alebo viacerými daňovníkmi z dôvodu spoluvlastníctva k veci alebo zo spoločných práv a spoločné výdavky vynaložené na ich dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie sa zahŕňajú do základu dane jednotlivých daňovníkov podľa ich spoluvlastníckych podielov, ak nie je právnym predpisom ustanovený alebo účastníkmi dohodnutý iný podiel.61)

(2) Príjmy dosiahnuté daňovníkmi pri spoločnom podnikaní alebo zo spoločnej inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6 ods. 1 a 2), na základe písomnej zmluvy o združení62) alebo písomného vyhlásenia o združení sa63) a daňové výdavky sa zahŕňajú do základu dane jednotlivých daňovníkov rovným dielom, ak nie je v zmluve o združení určené inak. To platí aj pre príjmy a daňové výdavky pri spoločnom podnikaní (§ 6) na základe písomnej zmluvy o združení62) medzi fyzickými osobami a právnickými osobami.
Ovena1
26.02.10,06:16
Myslela som to tak, že vo svojom DP uvediem svoj podiel príjmov a k tomu uplatním 40% výdavkov + poistné. Samozrejme, že nám zostali z roku 2008 záväzky. Teda by som podala DDP za rok 2008 s úpravou základu dane o svoj podiel záväzkov. Spoločníkovi je výhodnejšie podať DP s preukázateľnými výdavkami.
mattdubjel
26.02.10,09:15
A co v pripade, ze tieto pohladavky evidovane k 31.12.2008 boli uhradene v roku 2009 a taktiez evidovane zasoby boli predane v roku 2009. Ako postupovat, do ktoreho roku maju byt zaradene tieto prijmy?
ivustek
26.02.10,11:45
A co v pripade, ze tieto pohladavky evidovane k 31.12.2008 boli uhradene v roku 2009 a taktiez evidovane zasoby boli predane v roku 2009. Ako postupovat, do ktoreho roku maju byt zaradene tieto prijmy?

Pri prechode na paušálne výdavky treba opraviť základ dane a to tak, že za rok 2008 sa základ dane zvýši o pohľadávky a zásoby-evidované k 31.12.2008. A keď budú v r.2009 uhradené, budú sa účtovať ako PNZD.
Ovena1
27.02.10,14:25
pochopila som to tak, že k svojmu podielu príjmu si musí každý spoločník uplatniť svoj podiel výdavkov, v prípade paušálnych výdavkov u jedného spoločníka by ten podiel bol teda iný. Tak?
vikuš
10.03.10,10:15
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, keď sa prechádza z JU 2008 na paušálne výdavky 60% 2009 a v roku 2009 bola zaplatená suma - rozhodnutie o dlžnej čiastke soc.poistovni za predchádzajúce roky - nie rok 2009, má sa upravovať DP za rok 2008.
Zita5
10.03.10,10:25
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, keď sa prechádza z JU 2008 na paušálne výdavky 60% 2009 a v roku 2009 bola zaplatená suma - rozhodnutie o dlžnej čiastke soc.poistovni za predchádzajúce roky - nie rok 2009, má sa upravovať DP za rok 2008.

Povinné platby do SP mali byť zaúčtované /zapísané / v Knihe záväzkov v časovom slede tak ako vznikali . To znamená , že táto oblasť zápisov bola u živnostníka zanedbaná .Ak ste nemali túto povinnosť vedenú ako záväzok voči sociálnej poisťovni po mesiacoch v roku 2008 a v tom roku ste obdržali rozhodnutie , tak toto rozhodnutie bude Vašim záväzkom k 31.12.2008 .
Základ dane by mal upravený o všetky záväzky vzniknuté k 31.12.2008.

Len pozor aby ste nemali duplicitu v záväzkoch , myslím tým aj mesačnú povinnosť a aj Rozhodnutie .
vikuš
10.03.10,15:15
Ďakujem, rozhodnutie bolo obdržané v roku 2009 v máji a aj v máji 2009 zaplatené.
vikuš
11.03.10,09:34
...posúvam
Zita5
11.03.10,10:35
Povinné platby do SP mali byť zaúčtované /zapísané / v Knihe záväzkov v časovom slede tak ako vznikali . To znamená , že táto oblasť zápisov bola u živnostníka zanedbaná .Ak ste nemali túto povinnosť vedenú ako záväzok voči sociálnej poisťovni po mesiacoch v roku 2008 a v tom roku ste obdržali rozhodnutie , tak toto rozhodnutie bude Vašim záväzkom k 31.12.2008 .
Základ dane by mal upravený o všetky záväzky vzniknuté k 31.12.2008.

Len pozor aby ste nemali duplicitu v záväzkoch , myslím tým aj mesačnú povinnosť a aj Rozhodnutie .

Keďže v máji 2009 ste rozhodnutie obdržali tak ja by som postup riešila nasledovne v týchto krokoch :

- K 31.12.2008 v Knihe záväzkov spraviť kontrolu záväzkov voči zdravotnej poisťovni , ktoré živnostník malpovinnosť do dátumu inv.uhradiť. . Nezaplatené poistné vykázať v inventarizácii záväzkov ako neuhradené .T.j.V knihe záväzkov bude okrem iného vykázaný zostatok záväzku voči ZP .

- upraviť základ dane cez účtovné uzávierkové položky v súlade ZoDzP
§ 17 odst.10 ....uvedené ustanovenie si prečítajte v Zákone o dani z príjmu , ktorý je aj tu na Porade v časti Zákony .

-zostaviť nové Účtovné výkazy za rok 2008- dodatočné/opravné/
- zostaviť Dodatočné Daňové priznanie za rok 2008

Ak toto spravíte tak potom v roku 2009 môžete použiť paušálne výdavky .Samozrejme ja som sa dotkla len časti záväzkov .
vama
11.03.10,15:13
Pôvodca textu príspevku: ivustek http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t131059-p3-prechod-z-pausalnych-vydavkov-na-ju-a-opacne-na-prelome-rokov-2009-2010-pozor-zmena.html#post1305767)
V r.2007 so viedla JÚ, v r.2008 paušálne výdavky a za rok 2009 chcem znova JÚ. V žiadnom roku som nemala zostatok pohladávok ani záväzkov, takže som nerobila žiadne DDP. Teraz za r.2009 si chcem robiť JÚ a neviem aké mám dať začiatočné stavy do výkazov - o majetku, záväzkoch a do výkazu prímov a výdajov. Myslím, že nulové./keďže mám konečné stavy z r.2007 ale to mi už nebude pasovať, keďže v r.2008 som výkazy nepodávala./ A tiež aký začiatočný stav mám dať v peňažnom denníku v pokladni? Prosím o odpoveď.Ďakujem.
zač. stavy - teda stlpec "za bezprostredne predch. účt. obdobie" nevyplníš, vyplňaš len stĺpec, ktorý sa týka roku 2009, t.j. bežné účt. obdobie

V TAKOMTO PRÍPADE TEDA NETREBA PODÁVAŤ DODATOČNÉ DP ZA R.2008?
Viem, že sa to tu opakuje dookola, ale každý prípad je iný, prosím Vás len stručné potvrdenie vama
Zdenka175
11.03.10,15:40
Pôvodca textu príspevku: ivustek http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t131059-p3-prechod-z-pausalnych-vydavkov-na-ju-a-opacne-na-prelome-rokov-2009-2010-pozor-zmena.html#post1305767)
V r.2007 so viedla JÚ, v r.2008 paušálne výdavky a za rok 2009 chcem znova JÚ. V žiadnom roku som nemala zostatok pohladávok ani záväzkov, takže som nerobila žiadne DDP. Teraz za r.2009 si chcem robiť JÚ a neviem aké mám dať začiatočné stavy do výkazov - o majetku, záväzkoch a do výkazu prímov a výdajov. Myslím, že nulové./keďže mám konečné stavy z r.2007 ale to mi už nebude pasovať, keďže v r.2008 som výkazy nepodávala./ A tiež aký začiatočný stav mám dať v peňažnom denníku v pokladni? Prosím o odpoveď.Ďakujem.
zač. stavy - teda stlpec "za bezprostredne predch. účt. obdobie" nevyplníš, vyplňaš len stĺpec, ktorý sa týka roku 2009, t.j. bežné účt. obdobie

V TAKOMTO PRÍPADE TEDA NETREBA PODÁVAŤ DODATOČNÉ DP ZA R.2008?
Viem, že sa to tu opakuje dookola, ale každý prípad je iný, prosím Vás len stručné potvrdenie vama

Keď nemá ani pohľadávku ani záväzok nie je treba DDP.
Zita5
11.03.10,16:32
Keď nemá ani pohľadávku ani záväzok nie je treba DDP.

a...nespotrebované zásoby
vama
11.03.10,17:36
Je záväzok aj poistné za december 2008, ktoré bolo zaplatené v januári? aj keď ide o JU? veď v DDP nie sú kolonky na záväzky, kde by som to vyplnila, v ktorých riadkoch, alebo len dať výkaz?
Prosím napíšte mi to polopatisticky :-/
vďaka vama
Timka1
11.03.10,17:46
Je záväzok aj poistné za december 2008, ktoré bolo zaplatené v januári? aj keď ide o JU? veď v DDP nie sú kolonky na záväzky, kde by som to vyplnila, v ktorých riadkoch, alebo len dať výkaz?
Prosím napíšte mi to polopatisticky :-/
vďaka vama

ak je poistné za december uhradené až v roku 2010, je to záväzok roku 2009, uvádza sa vo výkaze o majetku o záväzkoch, v DP nie
vama
11.03.10,17:50
poistné za december 2008 zaplatené v januári 2009.
R. 2008 - paušálne výdavky a v r. 2009 prechod na skutočné.
Musím podať DDP, alebo nie? a ako vypíšem DDP za r. 2008, aby som mohla prejsť na skutočné výdavky a nie paušálne?
adrika
12.03.10,13:29
v zákone o dani z príjmu §17 ods 8 písm. c sa píše,že ....základ dane upraví daňovník, ktorý uplatńuje výdavky podľa § 6 ods.10, o cenu nespotreb. zásob a o výšku pohľadávok...nič o záväzkoch...tak podľa mna nie, ja mám tiež taký prípad, prechod z paušálu na JU, ale v r.2008 mal neuhrad. pohľadávku - tak musím podať DDP....aspoň dúfam, že som všetky predchádzajúce príspevky dobre pochopila. Teraz však musí doplatiť daň za rok 2008, keďže pohľadávka mu zvýšila príjem. ak by sa niekto vyjadril či postupujem správne, budem vďačná, ďakujem...lebo už vyzerám asi jak moja ikonka:mad:
adrika
12.03.10,14:07
.. a ešte jedna "technická otázka"...Ked´podávam dodatočné DP za rok 2008 , použijem tlačivo platné pre toto zdaňovacie obdobie ? ďakujem
adabirk
12.03.10,14:11
- áno, tlačivo DP platné pre rok 2008.
kbartakova
12.03.10,19:02
prosím Vás o info. v roku 2008 mi zostali zostatky v majetku a závazkoch. v roku 2009 vediem Ju ako mam zaokrúhliť zostatky?
ego.mc
12.03.10,19:06
V účtovníctve:
Sumu v SK vydeliť konverzným kurzom 30,1260 a zaokrúhliť matematicky na dve desatinné miesta.
Vo Výkaze MaZ:
Sumu z konca roka 2008 vydeliť konverzným kurzom a matematicky zaokrúhliť na celé €.
Len doplním: Ide o sumu z Výkazu MaZ za rok 2008.
mamiatko
16.03.10,09:43
Pochopila som správne ?
1. 2009 - JU, vykázal stratu, vo výkaze MaZ pohľadávka 2000,-€/z roku 2008/ v 2010 chce prejsť na paušálne neupravuje základ
2. Ak "motyka strelí" a úhrada príde napr. v 2011 zahrnie do príjmov OZD roka 2011
3. Ak "nestrelí" a zruší živnosť potom v poslednom zdaňovacom období zahrniem do príjmov OZD.
Myslím že odsúhlasenie /alebo aj nie/ pomôže viacerým našimi zákonmi zmäteným
Silkov
16.03.10,14:05
Daňovník v roku 2008 účtoval podľa §6 ods.10 v roku 2009zmenil spôsob uplatňovania výdavkov na § 6 ods 14. Z roku 2008 mu ostali neuhradené pohľadávky a záväzky. Prosím Vás ako mám postupovať???
1. Podam za rok 2008 DDP zvýšim a znížim ZD o neuhradené poh. a záväzky podľa §17.
2. Rok 2009 postupujem podľa §6 ods. 14.... prosímmmmm
mamiatko
17.03.10,15:38
Silkov asi sme niekde urobili chybu a musíme si pomôcť sami - ja osobne mám pocit že som nechápavá/ vždy keď sa v odpovedi uvádza odvolávka na nejaký § a keď si ho pozriem,v tom § je uvedený ďalší §/ alebo som ešte nenatrafila na príspevok / určite je, ale asi v inej téme /, kde to bude "po lopate", tak nezúfajme a hľadajme hlavne s úsmevom - poučné hľadanie želám
Zita5
17.03.10,15:48
Dievčatá prechod na daňovú evidenciu je v tejto téme
http://www.porada.sk/t130510-prechod-z-ju-na-danovu-evidenciu-v-roku-2009-a.html
mamiatko
17.03.10,15:57
Ďakujem, nemám prelúskané celé, ale začínam tušiť správne riešenie, ba sú tam odpovede aj na iné otázky, a zbadala som tam aj "lopatu", Ešte raz srdečná vďaka:)
karcoolka1
21.03.10,11:41
Už mi svitá.
Mám prechod z paušálu 2008 na jedn.účtovníctvo v r.2009.
K 31.12.2008 je v evidencii neuhradená pohľadávka a záväzok. Tieto boli vyrovnané v 1/2009.
OTÁZKY:
1) Podám DDP za rok 2008, kde v r. 40 - položky zvyšujúce ZD uvediem sumu neuhr.pohľadávky?
2) Rozdiel z DDP uhradím a podám aj opravný výpis do sp?
3) Uhradenú pohľadávku v 1/2009 zaúčtujem ako PNZD?
4) Nie je jednoduchšie nerobiť DDP a zdaniť uhrad.pohľadávku v r.09? Nechápem význam tohto systému....
5) Z DDP bude aj pokuta z DU?
6) Aká povinnosť vzniká v ZP?
bučo
21.03.10,20:26
Chcem sa len uistit. Danovnik, ktory v roku 2008,2009 uplatnoval pausalne vydavky a teraz sa rozhodol, ze pre rok 2010 bude uctovat v sustave JU, musi v danovom priznani za rok 2009 upravit zaklad dane o nevyrovnane zavazky a pohladavky. Keby to bolo naopak, ze by prechadzal z JU na pausalne vydavky, tak zaklad dane upravovat nemusi. Pochopila som to spravne. Dakujem za odpoved
Muška
21.03.10,22:10
Už mi svitá.
Mám prechod z paušálu 2008 na jedn.účtovníctvo v r.2009.
K 31.12.2008 je v evidencii neuhradená pohľadávka a záväzok. Tieto boli vyrovnané v 1/2009.
OTÁZKY:
1) Podám DDP za rok 2008, kde v r. 40 - položky zvyšujúce ZD uvediem sumu neuhr.pohľadávky? áno
2) Rozdiel z DDP uhradím a podám aj opravný výpis do sp? áno
3) Uhradenú pohľadávku v 1/2009 zaúčtujem ako PNZD? áno
4) Nie je jednoduchšie nerobiť DDP a zdaniť uhrad.pohľadávku v r.09? je, ale nie je to podľa zákona
Nechápem význam tohto systému.... predtým sa dalo takýmto "preskakovaním" dooooosť ušetriť na daniach
5) Z DDP bude aj pokuta z DU? podľa výšky dodanenia
6) Aká povinnosť vzniká v ZP? urobiť nové RZZP za r. 2008
...v texte, ale napriek tomu:

zlezaradil
Táto téma sa týka prechodu z r. 2009 na r. 2010 podľa nového zákona.
Pre Teba platí ešte "po starom"
http://www.porada.sk/983207-post175.html
Cent
22.03.10,17:31
Prosím odobriť,

v roku 2008 som viedla JU,
VMaZ k 31.12.2008: pohľadávka vo výške 500
peniaze a ceniny: 1000
záväzok: 0

V roku 2009 chcem prejsť na paušál 40%

Nakoľko pohľadávky z roku 2008 mám zahrnuté v príjmoch v roku 2009 - tým nič nemusím robiť,
peniaze nie sú podstatné,
a nakoľko záväzky neevidujem (SP a ZP za dec. 2008 boli vyplatené v dec.2008), nemusím podávať DDP za rok 2008 a "beztrsetne" môžem prejsť na paušál v roku 2009.
Je to tak?
Dopredu ďakujem.
jacekova
22.03.10,17:33
Prosím odobriť,

v roku 2008 som viedla JU,
VMaZ k 31.12.2008: pohľadávka vo výške 500
peniaze a ceniny: 1000
záväzok: 0

V roku 2009 chcem prejsť na paušál 40%

Nakoľko pohľadávky z roku 2008 mám zahrnuté v príjmoch v roku 2009 - tým nič nemusím robiť,
peniaze nie sú podstatné,
a nakoľko záväzky neevidujem (SP a ZP za dec. 2008 boli vyplatené v dec.2008), nemusím podávať DDP za rok 2008 a "beztrsetne" môžem prejsť na paušál v roku 2009.
Je to tak?
Dopredu ďakujem.

áno, môžeš "beztrestne" prejsť na paušál ;)
Cent
22.03.10,17:41
ďakujem za promtnú odpoveď, chcela som Ti dať body, ale neviem ako, bodovanie sa už zrušilo?
Zita5
23.03.10,06:34
Chcem sa len uistit. Danovnik, ktory v roku 2008,2009 uplatnoval pausalne vydavky a teraz sa rozhodol, ze pre rok 2010 bude uctovat v sustave JU, musi v danovom priznani za rok 2009 upravit zaklad dane o nevyrovnane zavazky a pohladavky. Keby to bolo naopak, ze by prechadzal z JU na pausalne vydavky, tak zaklad dane upravovat nemusi. Pochopila som to spravne. Dakujem za odpoved

Priznám sa , že mám čo robiť,aby som pochopila zmenám Zákona o dani z príjmu pri prípadnom prechode .
Nakoľko mi uviedli na moju otázku

4/Ako postupovať pri prechode z paušálnych výdavkov na preukázateľné výdavky , keď daňovník uplatňoval v roku 2009 paušálne výdavky a v roku 2010 chce prejsť na vedenie účtovníctva .

Uviedli odpoveď :
K bodu 4 – pri prechode uplatňovania výdavkov percentom z príjmov na účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva daňovník upravuje základ dane poľa § 51a ods. 5 a ods. 6 ZoDP (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov.html).

Tak z toho chápem , že daňovník , ktorý v roku 2009 uplatňoval paušálne výdavky a v roku 2010 chce viesť účtovníctvo tak postupuje podľa Zákona o dani z príjmu
§ 51a
(5) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva, 1) základ dane zvýši o zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) až f) v zdaňovacom období, v ktorom došlo k tejto zmene, podľa stavu zisteného k začiatku zdaňovacieho obdobia, v ktorom začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10

(6) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo v sústave podvojného účtovníctva, 1) ak v účtovných obdobiach zaúčtoval opravnú položku k nadobudnutému majetku podľa osobitného predpisu, 1) vedie túto opravnú položku len evidenčne, pričom počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 10 ovplyvňuje táto opravná položka len výšku príjmov; počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 10 nemôže prerušiť a ani predĺžiť dobu zahrnovania tejto opravnej položky do daňových výdavkov alebo príjmov.


Čl. II


Tento zákon nadobúda účinnosť 1. januára 2010, okrem § 50 ods. 1 písmeno b), ktorý nadobúda účinnosť 1. januára 2011.

Z uvedeného mi vyplýva , že základ dane pri prechode z paušálnych výdavkov na jednoduché účtovníctvo neupravujete .


P.S. Inak taký strašný chaos,tak to tu už dávno nebolo .
Mirka.V
23.03.10,06:39
hm ... ja len pre kontrolu (prečítala som si príspevky) ... myslíte, že keď sa jedná o zamestnanca, ktorý má okrem príjmu zo zamestnania príjem z prenájmu nehnuteľnosti a v roku 2008 uplatňoval výdavky % - tento rok mu lepšie vychádzajú výdavky skutočné - môžeme jednoducho zahrnúť výdakvy skutočné a nič viac nerobiť?
Ďakujem pekne
Zita5
23.03.10,07:10
hm ... ja len pre kontrolu (prečítala som si príspevky) ... myslíte, že keď sa jedná o zamestnanca, ktorý má okrem príjmu zo zamestnania príjem z prenájmu nehnuteľnosti a v roku 2008 uplatňoval výdavky % - tento rok mu lepšie vychádzajú výdavky skutočné - môžeme jednoducho zahrnúť výdakvy skutočné a nič viac nerobiť?
Ďakujem pekne

Rok 2008 výdavky % z príjmov a rok 2009 chce viesť riadne účtovníctvo .

Pre Vás platí :
Otázka :
3/ Ako postupovať pri prechode z paušálnych výdavkov na preukázateľné výdavky , keď daňovník uplatňoval v roku 2008 paušálne výdavky a v roku 2009 chce prejsť na vedenie účtovníctva .

Odpoveď :

Bod 1 a 3 dopytu - ak daňovník uplatňoval v roku 2008 výdavky % z príjmov, postupuje v roku 2009 podľa ustanovenia § 17 ods. 10 ZoDP (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov.html) (platného zákona k 31.12.2008) – daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období keď nebol účtovnou jednotkou upraví základ dane podľa odseku 8 paragrafu 17 ZoDP (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov.html) za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene. Znamená to, že stanoveným spôsobom podľa odseku upraví vyčíslený základ dane dosiahnutý za zdaňovacie obdobie roka 2008. Ak tak neurobil, podaním dodatočného daňového priznania za rok 2008 upraví pôvodne vyčíslený základ dane.

V súlade so Zákonom o dani z príjmu platného v roku 2009 je to nasledovne :

§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane

(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,

c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).

(10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.

P.S. Čiže Vy postupujete ešte podľa starého zákona platného pre rok 2009, musíte však upravič rok 2008 a to prostredníctvom DDP.
Zita5
23.03.10,09:07
Prosím odobriť,

v roku 2008 som viedla JU,
VMaZ k 31.12.2008: pohľadávka vo výške 500
peniaze a ceniny: 1000
záväzok: 0

V roku 2009 chcem prejsť na paušál 40%

Nakoľko pohľadávky z roku 2008 mám zahrnuté v príjmoch v roku 2009 - tým nič nemusím robiť,
peniaze nie sú podstatné,
a nakoľko záväzky neevidujem (SP a ZP za dec. 2008 boli vyplatené v dec.2008), nemusím podávať DDP za rok 2008 a "beztrsetne" môžem prejsť na paušál v roku 2009.
Je to tak?
Dopredu ďakujem.

Dodatočné daňové priznanie podávate z dôvodu pohľadávky 500 .Takže nebude to také bezstrestné .

Moja otázka :
1/ Ako postupovať pri prechode z preukázateľných výdavkov na paušálne výdavky , keď daňovník v roku 2008 viedol riadne účtovníctvo a v roku 2009 chce použiť paušálne výdavky .


Odpoveď :

Bod 1 a 3 dopytu - ak daňovník uplatňoval v roku 2008 výdavky % z príjmov, postupuje v roku 2009 podľa ustanovenia § 17 ods. 10 ZoDP (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov.html) (platného zákona k 31.12.2008) – daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období keď nebol účtovnou jednotkou upraví základ dane podľa odseku 8 paragrafu 17 ZoDP (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov.html) za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene. Znamená to, že stanoveným spôsobom podľa odseku upraví vyčíslený základ dane dosiahnutý za zdaňovacie obdobie roka 2008. Ak tak neurobil, podaním dodatočného daňového priznania za rok 2008 upraví pôvodne vyčíslený základ dane.
Zita5
23.03.10,09:11
áno, môžeš "beztrestne" prejsť na paušál ;)

Nemôžem súhlasiť , nakoľko zadávateľka otázky píše , že vykazuje pohľadávku 31.12.2008 vo výške 500 . Takže DDP musí robiť . Rieši rok 2008,takže nemôžeme brať ohľad na to ,že 500 má v príjme v roku 2009.
karcoolka1
23.03.10,12:56
OTAZKA: Nechápem význam tohto systému....
ODPOVEĎ: predtým sa dalo takýmto "preskakovaním" dooooosť ušetriť na daniach
OTAZKA: Vôbec to nechápem. Budem mať pokutu z DDP, aj sp aj zp, tak aké ušetrenie?
Nezapaľuje mi to, ale asi niečo na tom bude, keď od roku 2010 to zmenili. Ak by mal niekto čas na vysvetlenie, budem veľmi rada. Ďakujem.
AlkaS
24.03.10,08:50
Dobrý deň !
Prečítala som už toľko článkov na tuto tému , ale aj tak tomu stále nerozumiem . V roku 2008 si uplatňoval paušálne výdavky, záväzky mal v r2008 všetky vysporiadané a ostala mu len pohľadávka vo výške 22 340 ,- Sk a v roku 2009 chce prejsť na skutočné výdavky treba upraviť ZD a podať DDP za rok 2008.
Ďakujem.
AlkaS
24.03.10,09:13
prosím pomôžete mi
Muška
24.03.10,09:21
Dobrý deň !
Prečítala som už toľko článkov na tuto tému , ale aj tak tomu stále nerozumiem . V roku 2008 si uplatňoval paušálne výdavky, záväzky mal v r2008 všetky vysporiadané a ostala mu len pohľadávka vo výške 22 340 ,- Sk a v roku 2009 chce prejsť na skutočné výdavky treba upraviť ZD a podať DDP za rok 2008.
Ďakujem.
-...si v zlej téme.
Tu sa riešia problémy na prelome rokov 2009 a 2010.

Ale k Tvojej otázke:
Urobíš DDP za r. 2008 a priamo v DP priznáš tú neuhradenú pohľadávku.
Urobíš nové RZZP za r. 2008 a doplatíš
Na SP podáš len nový výpis a až od ďalšieho mesiace budeš platiť zvýšenú poistné na SP /t.j. len apríl, máj, jún./

Keď bude uhradená pohľadávka , tak ju samozrejme zaúčtuješ ako PNZD
Zita5
24.03.10,09:30
-...si v zlej téme.
Tu sa riešia problémy na prelome rokov 2009 a 2010.

Ale k Tvojej otázke:
Urobíš DDP za r. 2008 a priamo v DP priznáš tú neuhradenú pohľadávku.
Urobíš nové RZZP za r. 2008 a doplatíš
Na SP podáš len nový výpis a až od ďalšieho mesiace budeš platiť zvýšenú poistné na SP /t.j. len apríl, máj, jún./

Keď bude uhradená pohľadávka , tak ju samozrejme zaúčtuješ ako PNZD

Muška už som taká paf z paušálnych výdavkov, že po prečítaní Tvojho príspevku som musela nahliadnuť do odpovede , že či sa tu fakt rieši len prelom rokov 2009/2010 . No a zistila som, že aj 2008/2009.:):D
bv_alexandra
24.03.10,09:33
Ja by som si chcela s Vami odsúhlasiť, lebo mám pocit že to stále nechápem.
v roku 2008 boli vedené paušalne výdavky.
Za rok 2009 chceme urobiť skutočné výdavky. Ak účt. jednotka nemala žiadne pohľadávky a žiadne záväzky za rok 2008 nemusí podávať DDP?
a za rok 2009 urobí skutočné výdavky. ;)
Muška
24.03.10,09:34
Zitka,
aha ju...ďalšia.

Ale tejto môžeme aj povedať:,....že "plesni si:D"

V akej si téme???? :D:D:D
AlkaS
24.03.10,09:35
Muška už som taká paf z paušálnych výdavkov, že po prečítaní Tvojho príspevku som musela nahliadnuť do odpovede , že či sa tu fakt rieši len prelom rokov 2009/2010 . No a zistila som, že aj 2008/2009.:):D
Prepáčte , že som sa tu votrela , ale keď som čítala predošlé texty tak sa tam aj spomínali roky 2008, tak som myslela že to mám sem zaradiť.
Ešte raz prepáčte a ďakujem veľmi pekne.:o
Muška
24.03.10,09:35
Ja by som si chcela s Vami odsúhlasiť, lebo mám pocit že to stále nechápem.
v roku 2008 boli vedené paušalne výdavky.
Za rok 2009 chceme urobiť skutočné výdavky. Ak účt. jednotka nemala žiadne pohľadávky a žiadne záväzky za rok 2008 nemusí podávať DDP?
a za rok 2009 urobí skutočné výdavky. ;)
...ale ináč, áno dobre to chápeš :D
Zita5
24.03.10,09:38
http://www.porada.sk/1351049-post81.html

Si proste 1* , to máš taký prípad , že tam nie je aj čo nechápať Nika.:D
Muška
24.03.10,09:38
Prepáčte , že som sa tu votrela , ale keď som čítala predošlé texty tak sa tam aj spomínali roky 2008, tak som myslela že to mám sem zaradiť.
Ešte raz prepáčte a ďakujem veľmi pekne.:o
Alka,
v pohode ;)

Prízvukujeme to hlavne preto, že je ZMENA ...., a niektorým sa to začína pliesť.
Preto Zitka založila túto sólo tému.
Tak pri každej odpovedi "tvojho typu"....radšej upozorním, že je to o inom.
bv_alexandra
24.03.10,09:48
...ale ináč, áno dobre to chápeš :D
To vieš mne to občas dochádza neskôršie, pravdepodobne moje vedenie ide cez Košice:D
AlkaS
24.03.10,09:56
-...si v zlej téme.
Tu sa riešia problémy na prelome rokov 2009 a 2010.

Ale k Tvojej otázke:
Urobíš DDP za r. 2008 a priamo v DP priznáš tú neuhradenú pohľadávku.
Urobíš nové RZZP za r. 2008 a doplatíš
Na SP podáš len nový výpis a až od ďalšieho mesiace budeš platiť zvýšenú poistné na SP /t.j. len apríl, máj, jún./

Keď bude uhradená pohľadávka , tak ju samozrejme zaúčtuješ ako PNZD

Ešte by som mala jednu otázočku, keď budem prerábať DDP za rok 2008 , jemu totiž vyšla minulý rok platiť daň a tým, že to navýšim ešte aj o tú pohľadávku, tak mu vyjde väčšia daň, nebude mať s toho potom zle alebo keď to uhradí hneď nič sa nedeje. Predsa ešte jedna otázka , prečo by mal platiť vyššie odvody do SP ?:confused:
Zita5
24.03.10,10:14
Ešte by som mala jednu otázočku, keď budem prerábať DDP za rok 2008 , jemu totiž vyšla minulý rok platiť daň a tým, že to navýšim ešte aj o tú pohľadávku, tak mu vyjde väčšia daň, nebude mať s toho potom zle alebo keď to uhradí hneď nič sa nedeje. Predsa ešte jedna otázka , prečo by mal platiť vyššie odvody do SP ?:confused:

Ak mu zvýšite DDP daňovú povinnosť , môže očakávať sankcie . Ale predsa , s tým musí byť zmierený , ak robí tento prechod . O prechode z PV na JU a opačne už museli daňovníci uvažovať rok vopred. Určite tam hrozí riziko sankcie.
ivustek
24.03.10,10:21
Ešte by som mala jednu otázočku, keď budem prerábať DDP za rok 2008 , jemu totiž vyšla minulý rok platiť daň a tým, že to navýšim ešte aj o tú pohľadávku, tak mu vyjde väčšia daň, nebude mať s toho potom zle alebo keď to uhradí hneď nič sa nedeje. Predsa ešte jedna otázka , prečo by mal platiť vyššie odvody do SP ?:confused:
Odvody do SP vypočítate podľa nového DDP a keďže ste si zvýšila ČZD, tak aj odvody budú vyššie.
Zita5
24.03.10,10:32
Ak mu zvýšite DDP daňovú povinnosť , môže očakávať sankcie . Ale predsa , s tým musí byť zmierený , ak robí tento prechod . O prechode z PV na JU a opačne už museli daňovníci uvažovať rok vopred. Určite tam hrozí riziko sankcie.

Zákon o správe daní a poplatkov

§ 35
Správne delikty
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov-od-1-4-2009-a.html#hore)

(3) Ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie z rozdielu medzi daňou uvedenou v daňovom priznaní alebo hlásení a vyššou daňou uvedenou daňovým subjektom v dodatočnom daňovom priznaní, alebo v dodatočnom hlásení, správca dane mu uloží pokutu podľa odseku 1 v polovičnej výške. Rovnako sa postupuje, ak daňový subjekt dodatočným daňovým priznaním zvýši vlastnú daňovú povinnosť11ac) alebo zníži nadmerný odpočet11ad) uvedený v daňovom priznaní; tento postup sa uplatní aj pri podaní daňového priznania, ktorým sa zníži uplatnené vrátenie dane.1b) Ak daňový subjekt podal dodatočné daňové priznanie, ktorým si znížil nadmerný odpočet uvedený v daňovom priznaní, pred vrátením nadmerného odpočtu alebo pred započítaním nadmerného odpočtu, správca dane pokutu neuloží. Ak daňový subjekt opraví dodatočným daňovým priznaním nadmerný odpočet11ad) uvedený v daňovom priznaní na vlastnú daňovú povinnosť, 11ac) správca dane mu uloží pokutu podľa odseku 1 v polovičnej výške zo súčtu vlastnej daňovej povinnosti11ac) uvedenej v dodatočnom daňovom priznaní a nadmerným odpočtom11ad) uvedeným v daňovom priznaní; ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie pred vrátením nadmerného odpočtu alebo pred započítaním nadmerného odpočtu podľa osobitného zákona, 11ad) správca dane mu uloží pokutu podľa odseku 1 v polovičnej výške z vlastnej daňovej povinnosti uvedenej v tomto dodatočnom daňovom priznaní.
AlkaS
24.03.10,10:35
Ešte Vás budem otravovať, keď budem opravovať DP , tak len prepíšem príjmy ostatné ostane, tak lebo mi aj automaticky prepočíta výdavky percentom je to tak správne?
AlkaS
24.03.10,10:36
Zákon o správe daní a poplatkov

§ 35
Správne delikty
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov-od-1-4-2009-a.html#hore)

(3) Ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie z rozdielu medzi daňou uvedenou v daňovom priznaní alebo hlásení a vyššou daňou uvedenou daňovým subjektom v dodatočnom daňovom priznaní, alebo v dodatočnom hlásení, správca dane mu uloží pokutu podľa odseku 1 v polovičnej výške. Rovnako sa postupuje, ak daňový subjekt dodatočným daňovým priznaním zvýši vlastnú daňovú povinnosť11ac) alebo zníži nadmerný odpočet11ad) uvedený v daňovom priznaní; tento postup sa uplatní aj pri podaní daňového priznania, ktorým sa zníži uplatnené vrátenie dane.1b) Ak daňový subjekt podal dodatočné daňové priznanie, ktorým si znížil nadmerný odpočet uvedený v daňovom priznaní, pred vrátením nadmerného odpočtu alebo pred započítaním nadmerného odpočtu, správca dane pokutu neuloží. Ak daňový subjekt opraví dodatočným daňovým priznaním nadmerný odpočet11ad) uvedený v daňovom priznaní na vlastnú daňovú povinnosť, 11ac) správca dane mu uloží pokutu podľa odseku 1 v polovičnej výške zo súčtu vlastnej daňovej povinnosti11ac) uvedenej v dodatočnom daňovom priznaní a nadmerným odpočtom11ad) uvedeným v daňovom priznaní; ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie pred vrátením nadmerného odpočtu alebo pred započítaním nadmerného odpočtu podľa osobitného zákona, 11ad) správca dane mu uloží pokutu podľa odseku 1 v polovičnej výške z vlastnej daňovej povinnosti uvedenej v tomto dodatočnom daňovom priznaní.

ĎAKUJEM.:):)
Muška
24.03.10,10:37
prečo by mal platiť vyššie odvody do SP ?:confused:
Alka,
a to, čo sa týka zvýšených odvodov do SP je pre SZČO úúúplne, že super.
Lebo vyššie platí až nasledujúci mesiac po podaní DDP /čo je namiesto 12 mesiacov iba 3 mesiace/. Veď keby priznal tú pohľadávku v roku 2009, tak by z toho platil do SP nasledujúcich 12 mesiacov

ZP je o inom, ....tam ZP nepríde o nič, pretože musíš urobiť nové RZZP za r. 2008
Muška
24.03.10,10:40
Ešte Vás budem otravovať, keď budem opravovať DP , tak len prepíšem príjmy ostatné ostane, tak lebo mi aj automaticky prepočíta výdavky percentom je to tak správne?
pre istotu pre ostatných...stále sme mimotemy
nie.
Daňovník, ktorý má povinnosť upraviť základ dane podľa § 17 ods.8 písm.c) zákona o dani z príjmov, a to z titulu zmeny spôsobu uplatnenia výdavkov (§ 17 ods.10), teda ak v jednom zdaňovacom období uplatňoval výdavky percentom z príjmov a v nasledujúcom zdaňovacom období začne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva, úpravu základu dane o výšku pohľadávok nevykoná v peňažnom denníku (neviedol účtovníctvo), tieto pohľadávky nie sú teda súčasťou príjmov, ale úprava sa vykoná na r.42 správne je r. 40 v DP za r. 2008 v podávanom daňovom priznaní typ B.

tzn. bez uplatnenia paušálnych výdavkov na túto pohľadávku.
AlkaS
24.03.10,10:47
nie.
Daňovník, ktorý má povinnosť upraviť základ dane podľa § 17 ods.8 písm.c) zákona o dani z príjmov, a to z titulu zmeny spôsobu uplatnenia výdavkov (§ 17 ods.10), teda ak v jednom zdaňovacom období uplatňoval výdavky percentom z príjmov a v nasledujúcom zdaňovacom období začne účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva, úpravu základu dane o výšku pohľadávok nevykoná v peňažnom denníku (neviedol účtovníctvo), tieto pohľadávky nie sú teda súčasťou príjmov, ale úprava sa vykoná na r.42 v podávanom daňovom priznaní typ B.

tzn. bez uplatnenia paušálnych výdavkov na túto pohľadávku.

tak chápem to tak, že len zaškrtnem DDP a na r.42 natvrdo prepíšem sumu o tú nevysporiadanú pohľadávku?
Muška
24.03.10,10:48
tak chápem to tak, že len zaškrtnem DDP a na r.42 natvrdo prepíšem sumu o tú nevysporiadanú pohľadávku?
boooooože, tak
som domotaná z tých daňových....tie pôvodné riadky boli v poriadku,
takže riadok 40 je správne pre rok 2008.

V DP 2009 sú iné čísla riadkov
AlkaS
24.03.10,10:52
boooooože, tak
som domotaná z tých daňových....tie pôvodné riadky boli v poriadku,
takže riadok 40 je správne
ĎAKUJEM VÁM VŠETKÝM STE STRAŠNE ZLATÝ
smart
28.03.10,07:13
dufam ze svoju otazku davam do spravnej temy:
pri prechode z JU v roku 2009 na pausalne vydavky v 2010 ponechavam zostatky pokladne, BU a tieto prenesem do evidencie pri pausalnych vydavkoch?
pohladavky a zavazky nemam, ZP a SP vysporiadane este v 2009.

Dakujem
Zita5
28.03.10,11:21
dufam ze svoju otazku davam do spravnej temy:
pri prechode z JU v roku 2009 na pausalne vydavky v 2010 ponechavam zostatky pokladne, BU a tieto prenesem do evidencie pri pausalnych vydavkoch?
pohladavky a zavazky nemam, ZP a SP vysporiadane este v 2009.

Dakujem

Pri vedení evidencie príjmov podľa § 6 odst.10 Zákona o dani z príjmov vediete len evidenciu príjmov v časovom slede ,o zásobách a pohľadávkach .
Nie ste účtovnou jednotkou , to znamená že neprenášate do roku 2010 počiatočný stav pokladne a bežného účtu .Nemáte dôvod a ako som písala , keď nie ste účtovnou jednotkou , tak nevediete ani peňažný denník , ani Knihu banka a ani Knihu pokladnice.
kutilmix
28.03.10,11:56
Tiež chce SZČO prejsť na paušálne výdavky, od začiatku podnikania vedie jednoduché účtovníctvo (bez skladu), v roku 2008 tiež viedol jednoduché účtovníctvo ale v tomto období mal prerušenú živnosť na 6 mesiacov z dôvodu práce v zahraničí. Je možné prejsť na paušálne výdavky v roku 2009 aj v takomto prípade. V roku 2008 mal príjmy, výdavky, zostatky v pokladni na bank. účte a RZZP robil v roku 2009, kde mal nedoplatok 148,24,- € ale nebol vedený vo výkazoch, teda nebol evidovaný záväzok. Ďakujem pekne za skorú odpoveď.
Zita5
28.03.10,12:06
Tiež chce SZČO prejsť na paušálne výdavky, od začiatku podnikania vedie jednoduché účtovníctvo (bez skladu), v roku 2008 tiež viedol jednoduché účtovníctvo ale v tomto období mal prerušenú živnosť na 6 mesiacov z dôvodu práce v zahraničí. Je možné prejsť na paušálne výdavky v roku 2009 aj v takomto prípade. V roku 2008 mal príjmy, výdavky, zostatky v pokladni na bank. účte a RZZP robil v roku 2009, kde mal nedoplatok 148,24,- € ale nebol vedený vo výkazoch, teda nebol evidovaný záväzok. Ďakujem pekne za skorú odpoveď.

Dôvod,že pracoval zahraničí nemá s prechodom na paušálne výdavky nič spoločné .Pokiaľ živnosť mal prerušenú a obnovil ju do termínu podania DP , tak pri dodržaní príslušných §§ Zákona o dani z príjmu môže prejsť na evidenciu príjmov podľa 6 odst.10.
.
kutilmix
28.03.10,12:24
A treba v jeho prípade robiť aj nejaké DDP, čo vyplýva z uvedených skutočností.
vikuš
28.03.10,12:51
Dobrý deň pani Zitka, ja už som vám písala ohľadom kamarátky - v roku 2008 viedla JU a mala povinnosť platiť odvody do SP a zistila to pri podaní výpisu z DP v roku 2009, že mala zaplatiť 921,52 eur v roku 2008, ale uhradila to v roku 2009. Za rok 2009 chce podať DP a uplatniť paušálne výdavky. Písali ste, že má podať DDP, chcem sa spýtať či to správne chápeme, pretože v JU som nová - v PD interným dokladom uvedie sumu 921,52 ako VOZD odvody na poistné - čiže v DP za rok 2008 sa zmenia výdavky - povýšia. Vo výkazoch toto poistné uvedené nebolo ako záväzok - je tam iba zostatok pokladne a banky a uvedie sa 0,- záväzok, keď bude v PD ako uhradený? Prepáčte, že sa takto pýtam.
Zita5
28.03.10,12:59
Dobrý deň pani Zitka, ja už som vám písala ohľadom kamarátky - v roku 2008 viedla JU a mala povinnosť platiť odvody do SP a zistila to pri podaní výpisu z DP v roku 2009, že mala zaplatiť 921,52 eur v roku 2008, ale uhradila to v roku 2009. Za rok 2009 chce podať DP a uplatniť paušálne výdavky. Písali ste, že má podať DDP, chcem sa spýtať či to správne chápeme, pretože v JU som nová - v PD interným dokladom uvedie sumu 921,52 ako VOZD odvody na poistné - čiže v DP za rok 2008 sa zmenia výdavky - povýšia. Vo výkazoch toto poistné uvedené nebolo ako záväzok - je tam iba zostatok pokladne a banky a uvedie sa 0,- záväzok, keď bude v PD ako uhradený? Prepáčte, že sa takto pýtam.

vikuš nič v zlom :)

Etiketa porady

7. Nežiadam vo svojej otázke o odpoveď konkrétneho člena Porady, ostatných ochotných Poradcov, ktorí by radi pomohli, sa to môže dotknúť.
vikuš
28.03.10,13:06
Prepáčte, vôbec to nebolo myslené zle, len predtým ste mi odpovedali a aj tému ste založili a venujete sa tomu. Budem vďačná za každú radu a od každého, kto bude ochotný poradiť. Ešte raz prepáčte.
Zita5
28.03.10,13:09
Prepáčte, vôbec to nebolo myslené zle, len predtým ste mi odpovedali a aj tému ste založili a venujete sa tomu. Budem vďačná za každú radu a od každého, kto bude ochotný poradiť. Ešte raz prepáčte.

Napíšte prosím číslo príspevku kde som Vám odpovedala.Škoda , že ste ho necitovali .
vikuš
28.03.10,13:13
Príspevok č. 45
Zita5
28.03.10,13:27
Dobrý deň pani Zitka, ja už som vám písala ohľadom kamarátky - v roku 2008 viedla JU a mala povinnosť platiť odvody do SP a zistila to pri podaní výpisu z DP v roku 2009, že mala zaplatiť 921,52 eur v roku 2008, ale uhradila to v roku 2009. Za rok 2009 chce podať DP a uplatniť paušálne výdavky. Písali ste, že má podať DDP, chcem sa spýtať či to správne chápeme, pretože v JU som nová - v PD interným dokladom uvedie sumu 921,52 ako VOZD odvody na poistné - čiže v DP za rok 2008 sa zmenia výdavky - povýšia. Vo výkazoch toto poistné uvedené nebolo ako záväzok - je tam iba zostatok pokladne a banky a uvedie sa 0,- záväzok, keď bude v PD ako uhradený? Prepáčte, že sa takto pýtam.


http://www.porada.sk/1330500-post41.html Vaša otázka príspevok č.41
http://www.porada.sk/1330511-post42.html moja odpoveď príspevok č.42
http://www.porada.sk/1330984-post43.html doplňujuca Vaša odpoveď č.43
http://www.porada.sk/1332110-post45.html moja odpoveď č.45
Som to zhrnula .

Čo sa týka tej sociálnej poisťovne - nezaplatené poistné k 31.12.2008.

Výšku nezaplateného poistného voči Sociálnej poisťovne uvediete do Knihy záväzkov v roku 2008.

V peňažnom denníku v rámci uzávierkových operácii zaúčtujete interným dokladom ako nepeňažnú operáciu výdavok OVZD vo výške záväzku voči SP k 31.12.2008 - podľa členenia Platby do fondov .

Zdôrazňujem , že riešime len záväzky .Ostatné pri prechode na paušálne výdavky musíte sama posúdiť .

Čo sa týka roku 2009 , t.j. roku kedy skutočne boli tieto záväzky voči SP zaplatené , tak tieto úhrady už nepripočítavate k paušálnym výdavkom, nakoľko už ich máte daňovo vysporiadané v roku 2008.

Takto by som to riešila ja , samozrejme , že ma môže niekto aj doplniť .

P.S. Ale pozor , z rozhodnutia SP treba vychádzať v záväzkoch len do 31.12.2008.Vlastne záväzky uvedené u Vás , by sa mali zhodovať z vykázanou pohľadávkou SP k 31.12.2008.
vikuš
28.03.10,13:41
Ďakujem veľmi penke, toto bol jej jediný záväzok v roku 2008 a pohľadávky žiadne iba peniaze v pokladni. Môžem sa vás ešte spýtať - vo výkaze má uvedené iba peniaze v pokladni, záväzky 0,- a tak to aj má zostať?
smart
28.03.10,13:43
Ano, to rozumiem.
Skor ma zaujima ako ukoncit JU pri prechode na pausal na konci roka. Je spravne, aby som vo vykazoch mala zostatok v pokladni a na BU? Ci je potrebne to ID upravit na nulu napriklad os.spotrebou podnikatela?
Docitala som sa , ze pri zruseni zivnosti nerobi problem mat zostatky vo vykazoch, ale takto som si nie ista a nemozem nic podobne najst.

A dakujem za rychlu odpoved, napriek tomu, ze je "o 5 minut 12".
Zita5
28.03.10,14:11
Ďakujem veľmi penke, toto bol jej jediný záväzok v roku 2008 a pohľadávky žiadne iba peniaze v pokladni. Môžem sa vás ešte spýtať - vo výkaze má uvedené iba peniaze v pokladni, záväzky 0,- a tak to aj má zostať?

O Účtovných výkazoch sa dočítate v tomto príspevku , kde som priložila odpoveď z DU Nitra .Ich odpoveď je , že Účtovné výkazy sa pri prechode z JU na paušálne výdavky nezostavujú , nakoľko záväzky a pohľadávky sú daňovo vysporiadané .T.J, nezostavujú sa pri úprave ZD.
http://www.porada.sk/979341-post131.html

Moja poznámka k tomu , ja Vám nezaručím, že ak tie Výkazy nezostavíte , že to bude správne .Na DU môžu od Vás tie výkazy pýtať .Tak najlepšie bude ak si tieto výkazy pripravíte a v prípade , že ich od Vás budú pýtať , im ich odovzdáte .

Moja poznámka vychádza z Info DRSR, kde uviedli nasledovné ....tu som o tom písala v tejto téme
http://www.porada.sk/t134743-uctovne-vykazy-kto-ich-v-roku-2009-neodovzdava-ako-prilohu-k-dp.html .
Takže k Výkazom toľko .
Zita5
28.03.10,14:16
Ano, to rozumiem.
Skor ma zaujima ako ukoncit JU pri prechode na pausal na konci roka. Je spravne, aby som vo vykazoch mala zostatok v pokladni a na BU? Ci je potrebne to ID upravit na nulu napriklad os.spotrebou podnikatela?
Docitala som sa , ze pri zruseni zivnosti nerobi problem mat zostatky vo vykazoch, ale takto som si nie ista a nemozem nic podobne najst.

A dakujem za rychlu odpoved, napriek tomu, ze je "o 5 minut 12".

Všetko je v tejto téme už napísané , otázky sa opakujú .
smart
28.03.10,14:23
no, uz ju citam 3 dni a nechcela som sa pytat, prave kvoli takejto odpovedi ale bohuzial bud nevidim pre oci, ale odpoved som nenasla.
O zmene viem, ze sa ZD upravuje len o nespotrebovane zasoby atd. Pri prechod z JU na evidenciu mi je vsetko jasne. Ale vazne sa nemozem dopatrat tych zostatkov. Keby ste mi mohli teda poslat aspon, kde to mam hladat.
Dakujem
Zita5
28.03.10,14:27
no, uz ju citam 3 dni a nechcela som sa pytat, prave kvoli takejto odpovedi ale bohuzial bud nevidim pre oci, ale odpoved som nenasla.
O zmene viem, ze sa ZD upravuje len o nespotrebovane zasoby atd. Pri prechod z JU na evidenciu mi je vsetko jasne. Ale vazne sa nemozem dopatrat tych zostatkov. Keby ste mi mohli teda poslat aspon, kde to mam hladat.
Dakujem

Prepáčte , ale ja nerozumiem Vašim otázkam.Sú nezrozumiteľné aspoň pre mňa , najmä tieto dve posledné , lebo už jednu odpoveď som Vám dala.Možno sa vyjadrí niekto iný .
smart
28.03.10,14:35
Len som potrebovala vediet, ze ci je spravne, ak pri ukonceni JU v 2009 budu vo vykazoch o MaZ zostatky v pokladni a na BU, ked v roku 2010 bude SZCO uplatnovat pausalne vydavky? Alebo je potrebne upravit zostatky na nulove stavy?

Najde sa prosim niekto, kto mi bude vediet poradit?
vikuš
28.03.10,15:44
Ešte by som sa vás chcela spýtať idem robiť DDP za rok 2008 - sumy sa majú uviesť v skk alebo v eurách?
Rozalka
28.03.10,15:47
V SKK, len v poznámkach uvedieš výsledný vzťah prepočítaný na eurá.
Anja111
11.01.11,07:55
SZČO účtoval v roku 2010 v JU. V roku 2011 chce prejsť na paušálne výdavky.
Pohľadávky a záväzky nemá, rezervy netvoril.
Zostali mu však zásoby tovaru.
Má upravovať základ dane o zásoby? Mne to vychádza, že nie. Ale ak áno, tak kedy, v ktorom roku?
Vopred ďakujem za každú odpoveď.
ego.mc
11.01.11,16:16
Nie, neupravuje.
Anja111
11.01.11,16:27
Nie, neupravuje.
Ďakujem veľmi pekne. Pomohlo mi to.
veronkaj
11.01.11,19:00
prosím poradíte mi ešte som nerobila s paušálom a teraz ma niekto poprosil o radu a pomoc,
za rok 2010 viedol účtovníctvo na paušál - má sprostr. činnosť a raz za mesiac vypíše faktúru, ktorú mu uhradia a odvody so sp a zp.
za rok 2010 chce ešte dp ako paušál a od 1-1-2011 už by chcel prejsť na vedeniu ju ,
nemá sklad ako mám správne postupovať, ??

prosím poradíte mi kde nájdem ako správne vypočítať dp z paušálu??
má 12 faktúr uhradených na bu svoj súkromný čo majú celá rodina, a akurát šeky na úhradu zp a sp.
mám to viesť v PD a v knihe faktúr,( alebo ako viesť - v čom inú evidenciu? ) potom príjem mínus odvody a rozdiel čo zostanem tak z toho dať minus 40% a to bude vlastne základ dane a z neho daň za rok 2010 19% a pred vyrátaním dane zo základu čo mi takto vznikol môžem odrátať aj odpočítat. položku na daňovníka??

prosím poradíte mi ako s tým a ako s tým prechodom???
musí sa to niekde hlásiť??? a dokedy???

Dakujem za vašu ochotu a čas
ego.mc
11.01.11,19:31
Pri uplatňovaní paušálnych výdavkov sa nevedie účtovníctvo, takže v roku 2010 žiadny PD ani kniha faktúr.
Vediete iba evidenciu príjmov, pohľadávok a zásob. Napríklad v exceli. Základ dane sa počíta: príjmy - 40% - odvody.
Pri prechode na JÚ budú počiatočnými stavmi: pohľadávky a zásoby, účet = koncové stavy z r. 2010, pokladňa = 0, záväzky = skutočné záväzky, napr. voči SP a ZP.
Takýto prechod (:)) nehlásite nikam.
Zita5
12.01.11,13:38
Striedavý spôsob uplatňovania výdavkov .Porovnanie rokov 2009 a 2010 – zhrnutie.


1) Do 31.12. 2009 sme pri prechode z JU na paušálne výdavky postupovali podľa § 17 odst.10 a 8 písm.a)ZoDzP
(10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

2) Od 1.1.2010 Jednoduché účtovníctvo – na paušálne výdavky - postupujeme podľa § 51a odst.5 a §51a odst.6 Zo DzP
§ 51a
(5) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva, 1) základ dane zvýši o zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) až f) v zdaňovacom období, v ktorom došlo k tejto zmene, podľa stavu zisteného k začiatku zdaňovacieho obdobia, v ktorom začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10.

(6) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo v sústave podvojného účtovníctva, 1) ak v účtovných obdobiach zaúčtoval opravnú položku k nadobudnutému majetku podľa osobitného predpisu, 1) vedie túto opravnú položku len evidenčne, pričom počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 10 ovplyvňuje táto opravná položka len výšku príjmov; počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 10 nemôže prerušiť a ani predĺžiť dobu zahrnovania tejto opravnej položky do daňových výdavkov alebo príjmov.

3) Do 31.12.2009 sme pri prechode z paušálnych výdavkov na jednoduché účtovníctvo postupovali podľa § 17 odst.10 a odst.8 písm.c) ZoDzP
(10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.

(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).
4) Od 1.1.2010 je prechod z paušálnych výdavkov na JU bez osobitnej úpravy



Pokúsila som sa to zhrnúť . Dúfam , že sa nemýlim, ak áno tak ma prosím opravte .
majovrabel
15.01.11,12:00
cize uz ziadne upravy danovych zakladov?
majovrabel
15.01.11,12:02
teda inak... uz ziadne upravy danovych zakladov pre vacsinu SZCO?
majovrabel
15.01.11,12:26
citam ako citam, ale celkom jasne mi to nie je... skusim konkretny priklad:

FO v roku 2009 uplatnovala pausalne vydavky. Na konci roka jej ostala 1 pohladavka a 1 zavazok. V roku 2010 presla na JU. Zaklad dane neupravila, pohladavka presla do roku 2010, DDP nemusi podavat. Co so zavazkom? Presiel aj ten a moze jeho uhradu uctovat v roku 2010?

V roku 2011 planuje opat vyuzit pausalne vydavky. Na konci roka ma opat 1 pohladavku a 1 zavazok. Neupravuje zaklad dane, nebude v buducnosti podavat DDP, pohladavka prejde do roku 2011, zavazok tiez, ale strati sa v pausalnych vydavkoch.

Je to spravne?
majovrabel
17.01.11,15:47
posuvam
Zita5
18.01.11,06:46
citam ako citam, ale celkom jasne mi to nie je... skusim konkretny priklad:

FO v roku 2009 uplatnovala pausalne vydavky. Na konci roka jej ostala 1 pohladavka a 1 zavazok. V roku 2010 presla na JU. Zaklad dane neupravila, pohladavka presla do roku 2010, DDP nemusi podavat. Co so zavazkom? Presiel aj ten a moze jeho uhradu uctovat v roku 2010?

Pohľadávku zaúčtujete do príjmu v roku jej skutočného zaplatenia . Taktiež aj záväzok v roku skutočnej platby .

V roku 2011 planuje opat vyuzit pausalne vydavky. Na konci roka ma opat 1 pohladavku a 1 zavazok. Neupravuje zaklad dane, nebude v buducnosti podavat DDP, pohladavka prejde do roku 2011, zavazok tiez, ale strati sa v pausalnych vydavkoch.
Áno pokiaľ bude skutočne uhradený v roku 2011.Ak nie , tak bude prechádzať do roku 2012.

2) Od 1.1.2010 Jednoduché účtovníctvo – na paušálne výdavky - postupujeme podľa § 51a odst.5 a §51a odst.6 Zo DzP
§ 51a
(5) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva, 1) základ dane zvýši o zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) až f) v zdaňovacom období, v ktorom došlo k tejto zmene, podľa stavu zisteného k začiatku zdaňovacieho obdobia, v ktorom začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10.

(6) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo v sústave podvojného účtovníctva, 1) ak v účtovných obdobiach zaúčtoval opravnú položku k nadobudnutému majetku podľa osobitného predpisu, 1) vedie túto opravnú položku len evidenčne, pričom počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 10 ovplyvňuje táto opravná položka len výšku príjmov; počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 10 nemôže prerušiť a ani predĺžiť dobu zahrnovania tejto opravnej položky do daňových výdavkov alebo príjmov.


Je to spravne?

Odpoveď tučným a podčiarknutým.

Takže je to správne , pokiaľ sa vo Vašom prípade nejedná o vytvorené rezervy. Z Vášho príspevku nič také nevyplýva .
majovrabel
18.01.11,13:17
Dakujem pekne, nejedna sa o vytvorene rezervy.
Najka
24.01.11,12:58
Ahojte, len na odsúhlasenie: SZČO viedol JU, za rok 2009 predložil výkazy so zostatkom na účte, v pokladni a jednou pohľadávkou z r.2007. V roku 2010 mu chcem spraviť paušálne výdavky. Pohľadávku, keďže bola uhradená v r.10 zahrniem do príjmov a uplatním 40%. Čo sa týka r.2010 výkazy nepodávam.
ingak
29.01.11,12:04
Za r. 2009 bolo vedené JÚ a za r. 2010 si chcem uplatniť paušálne výdavky 40%. Vo výkazoch ostala neuhradena pohľadávka a záväzky - odvody za 12/2009. Našla som rozdielne príspevky ako postupovať - či som to mala zohľadniť v peňažnom denníku 2009 ako pohľadávky-príjem a záväzky výdaj, alebo nemám s tým nič robiť ?

z príspevkov:
2) Od 1.1.2010 Jednoduché účtovníctvo – na paušálne výdavky - postupujeme podľa § 51a odst.5 a §51a odst.6 Zo DzP
§ 51a
(5) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva, 1) základ dane zvýši o zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) až f) v zdaňovacom období, v ktorom došlo k tejto zmene, podľa stavu zisteného k začiatku zdaňovacieho obdobia, v ktorom začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10.

(6) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo v sústave podvojného účtovníctva, 1) ak v účtovných obdobiach zaúčtoval opravnú položku k nadobudnutému majetku podľa osobitného predpisu, 1) vedie túto opravnú položku len evidenčne, pričom počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 10 ovplyvňuje táto opravná položka len výšku príjmov; počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 10 nemôže prerušiť a ani predĺžiť dobu zahrnovania tejto opravnej položky do daňových výdavkov alebo príjmov.

príspevok č. 22
http://www.porada.sk/t127424-p3-dp-fo-pri-prechode-na-pausalne-vydavky-a-rzzp.html
ingak
30.01.11,23:14
Za r. 2009 bolo vedené JÚ a za r. 2010 si chcem uplatniť paušálne výdavky 40%. Vo výkazoch ostala neuhradena pohľadávka a záväzky - odvody za 12/2009. Našla som rozdielne príspevky ako postupovať - či som to mala zohľadniť v peňažnom denníku 2009 ako pohľadávky-príjem a záväzky výdaj, alebo nemám s tým nič robiť ?

z príspevkov:
2) Od 1.1.2010 Jednoduché účtovníctvo – na paušálne výdavky - postupujeme podľa § 51a odst.5 a §51a odst.6 Zo DzP
§ 51a
(5) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva, 1) základ dane zvýši o zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) až f) v zdaňovacom období, v ktorom došlo k tejto zmene, podľa stavu zisteného k začiatku zdaňovacieho obdobia, v ktorom začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10.

(6) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo v sústave podvojného účtovníctva, 1) ak v účtovných obdobiach zaúčtoval opravnú položku k nadobudnutému majetku podľa osobitného predpisu, 1) vedie túto opravnú položku len evidenčne, pričom počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 10 ovplyvňuje táto opravná položka len výšku príjmov; počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 10 nemôže prerušiť a ani predĺžiť dobu zahrnovania tejto opravnej položky do daňových výdavkov alebo príjmov.

príspevok č. 22
http://www.porada.sk/t127424-p3-dp-fo-pri-prechode-na-pausalne-vydavky-a-rzzp.html

:confused:
Zita5
31.01.11,05:43
Za r. 2009 bolo vedené JÚ a za r. 2010 si chcem uplatniť paušálne výdavky 40%. Vo výkazoch ostala neuhradena pohľadávka a záväzky - odvody za 12/2009. Našla som rozdielne príspevky ako postupovať - či som to mala zohľadniť v peňažnom denníku 2009 ako pohľadávky-príjem a záväzky výdaj, alebo nemám s tým nič robiť ?

z príspevkov:
2) Od 1.1.2010 Jednoduché účtovníctvo – na paušálne výdavky - postupujeme podľa § 51a odst.5 a §51a odst.6 Zo DzP
§ 51a
(5) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva, 1) základ dane zvýši o zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) až f) v zdaňovacom období, v ktorom došlo k tejto zmene, podľa stavu zisteného k začiatku zdaňovacieho obdobia, v ktorom začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10.

(6) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo v sústave podvojného účtovníctva, 1) ak v účtovných obdobiach zaúčtoval opravnú položku k nadobudnutému majetku podľa osobitného predpisu, 1) vedie túto opravnú položku len evidenčne, pričom počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 10 ovplyvňuje táto opravná položka len výšku príjmov; počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 10 nemôže prerušiť a ani predĺžiť dobu zahrnovania tejto opravnej položky do daňových výdavkov alebo príjmov.

príspevok č. 22
http://www.porada.sk/t127424-p3-dp-fo-pri-prechode-na-pausalne-vydavky-a-rzzp.html

V zadaní tejto témy som uverejnila môj dopyt na daňové riaditeľstvo a odpoveď na dopyt . Jedna z mojich otázok znela :

2/ Ako postupovať z preukázateľných výdavkov na paušálne výdavky , keď daňovník v roku 2009 viedol riadne účtovníctvo a v roku 2010 chce použiť paušálne výdavky .


Odpoveď :
K bodu 2 a 4 dopytu
Podľa § 52h zákona č. 595/2003 (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-uplne-znenie.html) Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (novela zákona č. 504 (http://www.porada.sk/t59002-504-predany-tovar.html)/2009 Z.z.) ustanovenie § 51a ods. 3 až 7 v znení účinnom od 1. januára 2010 sa použije pri podávaní daňového priznania po 1.1.2010 za zdaňovacie obdobie končiace v roku 2009. Zjednodušene povedané - uvedené ustanovenie s účinnosťou od 1.1.2010 platí i na rok 2009.


K bodu 2 – ustanovenie bývalého § 17 ods. 10 pre rok 2010 už neplatí. Pri prechode z účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva stanovenie výdavkov percentom z príjmov podľa platného ustanovenia § 51a úpravu základu dane nerobí (analogicky podľa § 51a ods. 3 – posledná veta). Je pravdepodobné, že táto problematika bude ešte v priebehu roka 2010 legislatívne upravená. S určitosťou však daňovník nebude upravovať základ dane predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia.

Ak ak si zoberiem znenie Zákona o dani z príjmu tak je tam :
§ 51a odst.5 a §51a odst.6 Zo DzP[/U]
§ 51a
(5) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva, 1) základ dane zvýši o zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) až f) v zdaňovacom období, v ktorom došlo k tejto zmene, podľa stavu zisteného k začiatku zdaňovacieho obdobia, v ktorom začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10.

(6) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo v sústave podvojného účtovníctva, 1) ak v účtovných obdobiach zaúčtoval opravnú položku k nadobudnutému majetku podľa osobitného predpisu, 1) vedie túto opravnú položku len evidenčne, pričom počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 10 ovplyvňuje táto opravná položka len výšku príjmov; počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 10 nemôže prerušiť a ani predĺžiť dobu zahrnovania tejto opravnej položky do daňových výdavkov alebo príjmov.


§ 52h
Prechodné ustanovenie k úpravám účinným od 1. januára 2010
Na začiatok

(3) Ustanovenia § 19 ods. 3 písm. t) a § 51a ods. 3 až 7 v znení účinnom od 1. januára 2010 sa použijú pri podávaní daňového priznania po 1. januári 2010 za zdaňovacie obdobie končiace v roku 2009.

Takto to chápem zo zákonov , rok 2009 už neupravujete podľa § 17 odst.10, ale podľa nových znení .

Pozrite info v dokumente z DRSR(ktorý prikladám neskôr) , ktoré bolo vydané minulý rok .
katkap17
02.02.11,10:09
Ahojte potrebovala by som sa uistiť, za rok 2010 použijeme paušálne výdavky a v roku 2011 chceme prejsť na JU, všetky pohľadávky sú uhradené aj záväzky, nemá žiadny majetok ani opravné položky, ani žiadne rezervy, netreba teda upravovať ZD §51a /5/6/? A ešte sa chcem spýtať pri použití paušálnych výdavkoch DP typB sa nepodáva výkaz o príjmoch a výdavkoch a majetku a záväzkoch? ďakujem
Zita5
02.02.11,10:16
Ahojte potrebovala by som sa uistiť, za rok 2010 použijeme paušálne výdavky a v roku 2011 chceme prejsť na JU, všetky pohľadávkysú uhradené aj záväzky, nemá žiadny majetok ani opravné položky, ani žiadne rezervy, netreba teda upravovať ZD §51a /5/6/?

Nemáte čo upravovať .

A ešte sa chcem spýtať pri použití paušálnych výdavkoch DP typB sa nepodáva výkaz o príjmoch a výdavkoch a majetku a záväzkoch? ďakujem

Nie ste účtovnou jednotkou , tak účtovné výkazy neprikladáte ako prílohu k DP za rok 2010 .Účtovné výkazy budete prikladať ako povinnú prílohu k daňovému priznaniu za rok 2011, nakoľko podľa vyššie uvedeného (v roku 2011 chcete viesť JU )budete účtovnou jednotkou .


Odpoveď zvýrazneným.
katkap17
02.02.11,10:22
Ďakujem pekne !
Rozalka
03.02.11,17:51
DR SR vydalo k tejto téme MP ešte v 12/2010 - neviem, prečo sa to na ich stránke objavilo až včera.
Zita5
03.02.11,18:03
DR SR vydalo k tejto téme MP ešte v 12/2010 - neviem, prečo sa to na ich stránke objavilo až včera.

To mali dať už dávno , našla som tam túto poznámku ,ale to už je v zákone o dani z príjmu 2011 .

Poznámka:
Ak daňovník pri zisťovaní základu dane za príslušné zdaňovacie obdobie uplatní niektorý z vyššie uvedených
spôsobov uplatňovania výdavkov, nemôže tento spôsob zmeniť prostredníctvom dodatočného daňového
priznania za toto zdaňovacie obdobie.
Doplním :
Zákon o dani z príjmu
§6 odst.16
(16) Ak daňovník v podanom daňovom priznaní za príslušné zdaňovacie obdobie uplatnil preukázateľné daňové výdavky, nemôže ich po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za toto zdaňovacie obdobie zmeniť na výdavky uplatňované spôsobom podľa odseku 10. Ak daňovník v podanom daňovom priznaní za príslušné zdaňovacie obdobie uplatnil výdavky spôsobom podľa odseku 10, nemôže ich po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za toto zdaňovacie obdobie zmeniť na preukázateľné daňové výdavky.
Dana7
19.02.11,05:54
Asi som už prepracovaná, tak sa radšej chcem uistiť, či som sa príliš nezamotala v tej hromade informácii.
SZČO viedla v roku 2009 JÚ, v roku 2010 chce uplatniť paušál.
Nemá pohľadávky, ani rezervy. Má záväzky, z ktorých časť počas roka 2010 vysporiadala a zostatok zásob materiálu. Môj názor, že môže prejsť na paušál a nemusí nič upravovať. Uvažujem správne?

Ďakujem
Zita5
19.02.11,06:13
Asi som už prepracovaná, tak sa radšej chcem uistiť, či som sa príliš nezamotala v tej hromade informácii.
SZČO viedla v roku 2009 JÚ, v roku 2010 chce uplatniť paušál.
Nemá pohľadávky, ani rezervy. Má záväzky, z ktorých časť počas roka 2010 vysporiadala a zostatok zásob materiálu. Môj názor, že môže prejsť na paušál a nemusí nič upravovať. Uvažujem správne?

Ďakujem

Môžete prejsť na paušálne výdavky bez úpravy ZD (nakoľko nemáte zostatok vytvorených rezerv tak ZD neupravujete podľa §51a odst.5 a odst6) .

Záväzky , ktoré SZČO počas roka 2010 vysporiadala budú vlastne v 40-tich% alebo 60tich % paušálnych výdavkov zahrnuté.

Počas uplatňovania paušálnych výdavkov (§6 odst.10)budete viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, evidenciu zásob a evidenciu pohľadávok .
zhv
20.02.11,14:21
Môžete prejsť na paušálne výdavky bez úpravy ZD (nakoľko nemáte zostatok vytvorených rezerv tak ZD neupravujete podľa §51a odst.5 a odst6) .

Záväzky , ktoré SZČO počas roka 2010 vysporiadala budú vlastne v 40-tich% alebo 60tich % paušálnych výdavkov zahrnuté.

Počas uplatňovania paušálnych výdavkov (§6 odst.10)budete viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, evidenciu zásob a evidenciu pohľadávok .
Čítam to ale zatiaľ som z toho pomätená, mám to isté ale vo výkaze mám aj zostatok majetku z roku 2009. Čo s tým, musím robit DDP za rok 2009?
zhv
20.02.11,15:07
Prosím , ako to mám urobiť???
zhv
20.02.11,18:43
posúvam
benefin
20.02.11,19:35
Čítam to ale zatiaľ som z toho pomätená, mám to isté ale vo výkaze mám aj zostatok majetku z roku 2009. Čo s tým, musím robit DDP za rok 2009?
netreba DDP za r.2009, pri pausale sa nepredkladaju vykazy, takze nezalezi na tom, ze tam nejaky majetok zostal. majetok by som si viedla nadalej len evidencne na karte majetku, pretoze odpisy za tieto roky sa nemozu odlozit, takze len pre pripad, ze znova prejdes niekedy z pausalu na JU. proste spravis za rok 2010 (pokial sa naozaj netvorili nejake rezervy) jednoduche pausalne vydavky. a je to.
zhv
20.02.11,19:41
OK ďakujem
Enyma
21.02.11,17:08
Ak v roku 2009 som uplatňovala SZČO paušálne výdavky v sume 40 % + ZP a dobrovoľné SP za rok 2009, príjmy iba v hotovosti, pohľadávky všetky zaplatené, dobovoľne si platí SP 12/2009 a ZP 12/2009 - dať ako počiatočný stav do záväzkov pre rok 2010 - uhradené v 01/2010, pochopila som to správne ?

Za odpoveď ďakujem.

enyma


v roku 2010 bude SZČO učtovať v JU,
benefin
21.02.11,21:53
spravne. su to skutocne vydavky roku 2010.
milagros208
22.02.11,12:07
Ahojte. S paušálnymi výdavkami nemám žiadne skúsenosti, preto by som sa chcela spýtať. SZČO v roku 2009 viedla jednoduché účtovníctvo, netvorila žiadne rezervy ani opravné položky. K 31.12. evidovala len jeden záväzok, malý finančný majetok a zásoby vo výške cca 7000 Eur. Za rok 2010 by si chcela uplatniť paušálne výdavky. Zamestnáva však 1 zamestnanca na dohodu o vykonaní práce. Môže si táto SZČO uplatniť za rok 2010 paušálne výdavky?
Môže si SZČO uplatňujúca paušálne výdavky uplatniť v DP daňovú stratu za rok 2009 vo výške 8200 EUR? Ďakujem.
beatar
22.02.11,12:20
Pri paušálnych výdavkoch musí okrem prehľadu príjmov viesť knihu pohľadávok a knihu zásob, čiže knihu zásob vediete ďalej s počiatočným stavom z JU 1.1.2010. Paušálne výdavky si môže uplatniť ak ovšedm nie je platiteľom DPH. Nárok na odpočet straty z predch.rokov má. V aktuálnom roku mu strata pri použití paušálnych výdavkov nemôže pri §6 vzniknúť.
milagros208
22.02.11,12:25
Pri paušálnych výdavkoch musí okrem prehľadu príjmov viesť knihu pohľadávok a knihu zásob, čiže knihu zásob vediete ďalej s počiatočným stavom z JU 1.1.2010. Paušálne výdavky si môže uplatniť ak ovšedm nie je platiteľom DPH. Nárok na odpočet straty z predch.rokov má. V aktuálnom roku mu strata pri použití paušálnych výdavkov nemôže pri §6 vzniknúť.
Ešte by som sa chcela spýtať. Neviem, či som to správne pochopila, ale môže si SZČO uplatňovať paušálne výdavky ak zamestnáva zamestnanca? Myslí sa tým aj dohodára? VĎaka.
beatar
22.02.11,12:30
môže si uplatniť paušálne výdavky, ale nesmie sa rozhodnúť viesť daňovú evidenciu, čiže buď paušál alebo jednoduché účt. a účtovnú závierku.
milagros208
22.02.11,12:40
Takže aby som to zhrnula. V roku 2010 bude SZČO viesť evidenciu pohľadávok, zásob a evidenciu príjmov. Zásoby budú mať počiatočný stav k 1.1.2010 ako konečný stav roku 2009. Keďže sa SZČO zaoberá v roku 2010 už inou činnosťou ako predajom tovaru, bude aj naďalej viesť uvedený tovar v zásobách bez pohybu? Použijem paušálne výdavky 40% a odpočítam daňovú stratu za rok 2009? K DP neprikladám žiadne výkazy, len "interne" budem viesť evidenciu a konečný stav zásob a pohľadávok. Vrelá vďaka.
beatar
22.02.11,12:49
Ano - presne tak. Chronologickú evidenciu príjmov, Knihu pohľadávok, Knihu zásob i bez pohybu. Príjmy - 40% paušál - uhradené poistné SZČO= ZD, nezabudnúť pod tabuľkou vyznačiť, že je použitý §6 odst.10- paušál a žiadne výkazy.
VladoaKatka
22.02.11,13:07
SZČO v roku 2009 viedol účtovníctvo, výkazy- zásoby 0,00, malý finančný majetok na účte a v hotovosti, dlhodobý majetok 0,00, pohľadávky a záväzky z roku 2009 boli vysporiadané začiatkom roka a 02/2010 ukončil živnosť, od 02/2010 je zamestnaný v TP.

Môže si uplatniť 40% z príjmu podnikania podľa §6, odst. 1o ?
dobsony
22.02.11,13:43
Keď SZČO má Osvedčenie o registrácii pre daň z pridanej hodnoty príjemca/dodávateľ služby z/do iného členského štátu a má príjmy len z dodania služby do EU nemôže uplatniť paušálne býdavky nakoľko je plat.DPH?
milagros208
28.02.11,07:55
Ano - presne tak. Chronologickú evidenciu príjmov, Knihu pohľadávok, Knihu zásob i bez pohybu. Príjmy - 40% paušál - uhradené poistné SZČO= ZD, nezabudnúť pod tabuľkou vyznačiť, že je použitý §6 odst.10- paušál a žiadne výkazy.
Ešte by som sa spýtala jednu vec. Do evidencie príjmov počítam napr. aj úroky z bežného účtu a v DP uvádzam zrážkovú daň? Ďakujem.
ego.mc
28.02.11,08:13
Áno, a zrazená daň je pokladaná za preddavky na daň.
milagros208
28.02.11,15:59
Ďakujem za odpoveď. Predsa by som sa spýtala ešte niečo. Čo s odpustenými poplatkami za platby a vedenie účtu? Na jednej strane je vedenie účtu a poplatky s tým spojené spoplatnené a na strane druhej sú tieto poplatky vrátené. Mám to považovať tiež za príjem? Vďaka.
SERVIS
01.03.11,10:31
Ahojte, chcem sa spýtať či môžem bez nejakých úprav prejsť na paušál z JÚ, keď ešte nie je doodpisované auto? Ďakujem.
andrea70
02.03.11,08:38
Čítam to tu už hodne dlho a chcem sa utvrdiť či tomu chápem dobre
SZCO uplatňovala v roku 2009 paušalne výdavky. Zostali jej dve neuhradené faktúry od odberateľov /pohľadávky/
a ako záväzok platby do ZP a SP za 12/09 ktoré zaplatila v 1/2010 a nedoplatok RZZP.
Musím upravovať základ dane a podávať DDP za rok 2009, ked od roku 2010 prechádza na skutočné výdavky JU?
Ja si myslím podľa toho čo som tu čítala, že nemusí, ale chcela by som sa v tom utvrdiť.
Ak nemusí, čo potom s pohľadávkami? Dá ich do príjmu v roku 2010 ked boli skutočne uhradné?
A záväzky budú tiež výdavkami roku 2010?
Zita5
02.03.11,08:44
Čítam to tu už hodne dlho a chcem sa utvrdiť či tomu chápem dobre
SZCO uplatňovala v roku 2009 paušalne výdavky. Zostali jej dve neuhradené faktúry od odberateľov /pohľadávky/
a ako záväzok platby do ZP a SP za 12/09 ktoré zaplatila v 1/2010 a nedoplatok RZZP.
Musím upravovať základ dane a podávať DDP za rok 2009, ked od roku 2010 prechádza na skutočné výdavky JU?
Ja si myslím podľa toho čo som tu čítala, že nemusí, ale chcela by som sa v tom utvrdiť.
Ak nemusí, čo potom s pohľadávkami? Dá ich do príjmu v roku 2010 ked boli skutočne uhradné?
A záväzky budú tiež výdavkami roku 2010?

Neupravujete ZD pre prechode z paušálnych výdavkov na JU - bez osobitných úprav.
V roku 2010 neuhradené pohľadávky zaevidujete do Knihy pohľadávok a záväzky do Knihy záväzkov.
Úhrada pohľadávok v roku 2010 budú príjmom OVZD v roku 2010, platba záväzkov do ZP a SP budú výdavkom OVZD roku 2010.

Vždy pozeráte v JU na dátum skutočnej úhrady a ak tie úhrady prebehli v roku 2010, tak v tomto roku o úhradách aj účtujete v príslušných príjmoch a výdavkoch s jednotlivým členením. .
andrea70
02.03.11,09:33
Neupravujete ZD pre prechode z paušálnych výdavkov na JU - bez osobitných úprav.
V roku 2010 neuhradené pohľadávky zaevidujete do Knihy pohľadávok a záväzky do Knihy záväzkov.
Úhrada pohľadávok v roku 2010 budú príjmom OVZD v roku 2010, platba záväzkov do ZP a SP budú výdavkom OVZD roku 2010.

Vždy pozeráte v JU na dátum skutočnej úhrady a ak tie úhrady prebehli v roku 2010, tak v tomto roku o úhradách aj účtujete v príslušných príjmoch a výdavkoch s jednotlivým členením. .


ďakujem veľmi pekne :)
Maxinka
03.03.11,10:05
SZČO účtoval v roku 2009 v JU. Za rok 2010 chce urobiť DP na paušálne výdavky -40%.živnosť prerušená k 09/2010 a teda zdanuje všetky nezaplatené pohladávky aj z roku 2001.záväzky nemá.
Môže urobiť DP-B na ten paušál podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona a uplatnovať výdavky percentom z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona)???
Ďakujem
Maxinka
03.03.11,14:44
SZČO účtoval v roku 2009 v JU. Za rok 2010 chce urobiť DP na paušálne výdavky -40%.živnosť prerušená k 09/2010 a teda zdanuje všetky nezaplatené pohladávky aj z roku 2001.záväzky nemá.
Môže urobiť DP-B na ten paušál podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona a uplatnovať výdavky percentom z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona)???
Ďakujem
:confused:niktó:confused:
ego.mc
04.03.11,00:24
Takže: môže. :)
Maxinka
04.03.11,11:19
ego.mc - To bolo pre mňa?
ego.mc
04.03.11,14:38
Áno
andrea70
07.03.11,18:06
Idem sa pýtať ešte raz, SZČO chcela v roku 2010 uplatnovať skutočné výdavky /v r. 2009 uplatnovala paušálne výdavky/ po spracovaní účtovníctva som však zistila, že predsa len výhodnejšie by boli paušálne výdavky. Neviem však čo s nakúpeným automobilom, ktorý SZČO v roku 2010 vložila do majetku /kúpila ho na IČO/. Môžem vystaviť kartu HIM na auto aj ked nie je účtovná jednotka ?? asi nie že ?? A čo ak by v roku 2011 uplatňovala skutočné výdavky /JU/ mohla by uplatniť druhý rok odpisovania ??? Ďakujem za každú radu :)
Maxinka
08.03.11,09:19
SZČO účtoval v roku 2009 v JU. Za rok 2010 chce urobiť DP na paušálne výdavky -40%.živnosť prerušená k 09/2010 a teda zdanuje všetky nezaplatené pohladávky aj z roku 2001.záväzky nemá.
Môže urobiť DP-B na ten paušál podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona a uplatnovať výdavky percentom z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona)???
Ďakujem
už viem vdaka Vám že môže, len ešte:
- bude podávať aj Výkaz PaV a Výkaz MaZ ???
andrea70
08.03.11,09:40
Idem sa pýtať ešte raz, SZČO chcela v roku 2010 uplatnovať skutočné výdavky /v r. 2009 uplatnovala paušálne výdavky/ po spracovaní účtovníctva som však zistila, že predsa len výhodnejšie by boli paušálne výdavky. Neviem však čo s nakúpeným automobilom, ktorý SZČO v roku 2010 vložila do majetku /kúpila ho na IČO/. Môžem vystaviť kartu HIM na auto aj ked nie je účtovná jednotka ?? asi nie že ?? A čo ak by v roku 2011 uplatňovala skutočné výdavky /JU/ mohla by uplatniť druhý rok odpisovania ??? Ďakujem za každú radu :)


Nevie nikto poradiť ?
Janulana
09.03.11,11:48
Ak si SZČO uplatňuje paušálne výdavky a nemal v roku 2010 žiadne príjmy, len si platil poistné. Čiže príjmy budú 0,- a výdavky (iba poistné) 500 Eur. Tým pádom mu vyjde strata. Je to správne?
Zita5
09.03.11,12:26
Ak si SZČO uplatňuje paušálne výdavky a nemal v roku 2010 žiadne príjmy, len si platil poistné. Čiže príjmy budú 0,- a výdavky (iba poistné) 500 Eur. Tým pádom mu vyjde strata. Je to správne?


http://www.porada.sk/1350164-post46.html
http://www.porada.sk/1324764-post169.html
http://www.porada.sk/1360137-post50.html

Môj názor , spravte mu DP "B" na základe účtovníctva, ktoré túto stratu povolí. Inak sú na to rozdielne odpovede aj zo strany DRSR .
Janulana
09.03.11,12:46
DIKI. Asi to pôjdem osobne zistiť. Potom dám vedieť, ako to má byť správne.
andrea70
10.03.11,05:58
Idem sa pýtať ešte raz, SZČO chcela v roku 2010 uplatnovať skutočné výdavky /v r. 2009 uplatnovala paušálne výdavky/ po spracovaní účtovníctva som však zistila, že predsa len výhodnejšie by boli paušálne výdavky. Neviem však čo s nakúpeným automobilom, ktorý SZČO v roku 2010 vložila do majetku /kúpila ho na IČO/. Môžem vystaviť kartu HIM na auto aj ked nie je účtovná jednotka ?? asi nie že ?? A čo ak by v roku 2011 uplatňovala skutočné výdavky /JU/ mohla by uplatniť druhý rok odpisovania ??? Ďakujem za každú radu :)

naozaj nevie nikto poradiť ??? :mee:
majovrabel
13.03.11,05:18
Dobry den,

prave vyplnujem priatelkine DP a este mam otazku ohladne vykazov. Za rok 2009 mala pausalne vydavky, za rok 2010 uctuje v JU. Predpokladam, ze do vykazu o majetku a zavazkoch predchadzajuce obdobie nevyplnam, ale nikde som to nenasiel napisane, tak by som chcel mat istotu.
ego.mc
13.03.11,06:34
Nie, nevypĺňate.
Zita5
13.03.11,12:31
Dobry den,

prave vyplnujem priatelkine DP a este mam otazku ohladne vykazov. Za rok 2009 mala pausalne vydavky, za rok 2010 uctuje v JU. Predpokladam, ze do vykazu o majetku a zavazkoch predchadzajuce obdobie nevyplnam, ale nikde som to nenasiel napisane, tak by som chcel mat istotu.

r.2009 uplatňovala paušálne výdavky, nebola účtovnou jednotkou ,nezostavovala inventarizáciu , nevypisovala a neodovzdávala účtovné výkazy k DP za rok 2009- takže vo Výkaze o majetku a záväzkoch z roku 2009 ani nemáte mať aké predchádzajúce obdobie vyplnené .
majovrabel
14.03.11,14:48
dakujem pekne za odpovede:)
Kremix
18.03.11,07:30
ešte dotaz k paušálnym, uctovna jednotka v roku 2008 viedla pausalne vydavky, v roku 2009 zvolila JU kde si uplatnila odpis, teraz za rok 2010 sa rozhoduje ze zvoli znova pausalne vydavky, cize potom tie odpisy sa mozu uplatnovat popripade az ked zvoli vedenie JU za rok 2011_?
Muška
18.03.11,08:49
Ak má HIM, tak vedie odpisy naďalej, len počas paušálnych si ich nemôže uplatniť.
A samozrejme ak začne viesť JU, tak si uplatní odpisy pre daný rok.

(9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť.
mizu24
18.03.11,13:06
Mám menší problém. Podala som DP za r. 2010, viedla som JU a teraz pri RZZP som zistila, že som mala radšej uplatniť paušál, aby mi nevyšiel taký vysoký ZD. Môžem podať opravné DP s tým, že toto druhé bude na paušál? Nebude mať s tým daňový úrad problém? Mám len jeden neuhradený záväzok z r.2009 a tiež odpisujem auto. ZD v r. 2010 nemusím upravovať a auto vediem len v evidencii napr. v Excely? Čo s ním, keď som živnosť zrušila vo februári 2010? Prídem o odpisy a nič viac? Nemala som ho vyradiť z majetku k 31.12.2009? A tiež môžem viesť paušál len dva mesiace? Kopec otázok, ale už si neviem rady.
adriana777
19.03.11,13:22
Tiež by som vás poprosila o radu, resp. o odsúhlasenie môjho názoru. Zivnostníčka - dôchodkyna uplatnovala v r. 2009 preukazatelné výdavky. Vo výkaze jej ostlala pohladávka, ktorá bola uhradená v roku 1/2010a zostatok v pokladni a na účte. V roku 2010 by si chcela uplatniť paušálne výdavky. Takže príjem zdaní v r.2010 a čo s účtom a pokladnouo? To sa nijako nevysporiadava? A ešte jej bol v r. 2010 vátený preplatok z RZZP. Takže ho uvediem v celkovej výške do príjmu a zrazenú dan vysporiadam podľa § 43 tak ako aj zrazenú dan z vyplatených kreditných úrokov. JE to takto správne? Dakujem
truch
19.03.11,14:01
Mám menší problém. Podala som DP za r. 2010, viedla som JU a teraz pri RZZP som zistila, že som mala radšej uplatniť paušál, aby mi nevyšiel taký vysoký ZD. Môžem podať opravné DP s tým, že toto druhé bude na paušál? Nebude mať s tým daňový úrad problém? Mám len jeden neuhradený záväzok z r.2009 a tiež odpisujem auto. ZD v r. 2010 nemusím upravovať a auto vediem len v evidencii napr. v Excely? Čo s ním, keď som živnosť zrušila vo februári 2010? Prídem o odpisy a nič viac? Nemala som ho vyradiť z majetku k 31.12.2009? A tiež môžem viesť paušál len dva mesiace? Kopec otázok, ale už si neviem rady.

Na školení DRSR rozoberali presne tvoj prípad. Ak bolo podané DP - paušálne výdavky, je možné do termínu podania DP, do 31.3. podať opravné DP a použiť skutočné výdavky a naopak. Je aj možnosť požiadať o predĺženie obdobia na podanie DP o tri mesiace, aj v prípade, že DP bolo už podané a potom sa môžeš rozhodnúť vlastne až do júna. Tú žiadosť o predĺženie treba podať do konca marca!!
mizu24
19.03.11,19:52
Na školení DRSR rozoberali presne tvoj prípad. Ak bolo podané DP - paušálne výdavky, je možné do termínu podania DP, do 31.3. podať opravné DP a použiť skutočné výdavky a naopak. Je aj možnosť požiadať o predĺženie obdobia na podanie DP o tri mesiace, aj v prípade, že DP bolo už podané a potom sa môžeš rozhodnúť vlastne až do júna. Tú žiadosť o predĺženie treba podať do konca marca!!

Ďakujem veľmi pekne, aj známa bola na tom školení a nevedela mi poradiť :mee:. Super správa a rozmýšľam, že požiadam o to predĺženie.
Adaka
20.03.11,16:19
ahoj, potrebujem poradiť SZČO mal doteraz Jú teraz DP za r. 2010 mu lepšie vyhovujú paušálne výdavky nemá žiadny majetok . Môžem to urobiť ako keby bol stále paušálny? dík
mizu24
21.03.11,18:46
Na školení DRSR rozoberali presne tvoj prípad. Ak bolo podané DP - paušálne výdavky, je možné do termínu podania DP, do 31.3. podať opravné DP a použiť skutočné výdavky a naopak. Je aj možnosť požiadať o predĺženie obdobia na podanie DP o tri mesiace, aj v prípade, že DP bolo už podané a potom sa môžeš rozhodnúť vlastne až do júna. Tú žiadosť o predĺženie treba podať do konca marca!!

No tak dnes som volala na DU B.B. a tam mi pani povedala, že síce môžem podať opravné daňové s tým, že môžem prejsť z JU na paušál, ale už nemôžem požiadať o predĺženie lehoty podania DP. Takže to musím stihnúť do konca mesiaca a čo je najhoršie, že to isté platí aj o RZZP. :mee:
ego.mc
22.03.11,06:04
Podľa nového znenia ZoDP nežiadate o predĺženie lehoty, ale ju oznamujete. Jediná podmienka je, že nesmiete byť v konkurze alebo likvidácii.
mimotemyPani na DÚ podala zlú informáciu. ;)
mizu24
22.03.11,06:38
Podľa nového znenia ZoDP nežiadate o predĺženie lehoty, ale ju oznamujete. Jediná podmienka je, že nesmiete byť v konkurze alebo likvidácii.
mimotemyPani na DÚ podala zlú informáciu. ;)´

Jasné, zle som sa vyjadrila, oznamujem, ale až dva DU nezávisle od seba mi to potvrdili, že keď som už podala jedno daňové, tak už nemôžem oznámiť to predĺženie. Tak potom neviem, je to niekde písomne zakotvené, aby som mala istotu?
Adaka
22.03.11,07:02
Je rozdiel, v ktorom roku sa prechádza z jedného spôsobu uplatňovania výdavkov na druhý.

r. 2008 - skutočné výdavky (JÚ)
r. 2009 - chce prejsť na paušálne výdavky (a rozhodol sa až teraz) - musí upraviť ZD a podať DDP, riadi sa ešte starým zákonom

r. 2009 - skutočné výdavky (JÚ)
r. 2010 - chce prejsť na paušálne výdavky - nemusí už podľa nového zákona upravovať ZD
takže v pohode môžem prejsť v r. 2010 na paušálne nemusím nič vyplňať len DP žiadne iné tlačivá k tomu netreba???Ď
ego.mc
22.03.11,11:12
Podľa Zákona o správe daní môžete v termíne podať DP a opravné DP.
Podľa Zákona o príjmoch môžete DÚ oznámiť predĺženie termínu na podanie DP. Toto predĺženie nie je viazané na predchádzajúce nepodanie DP.
Žiadne iné predpisy neplatia.
Iba, že by mi niečo uniklo.
Betina2
23.03.11,07:23
Prepáčet, dosť sa ponáhľam, tak len poprosím o radu.
Daňovník SZČO uplatňoval za rok 2009 paušálne výdavky 40% z príjmu + preukáz.zaplatené poistné + RZZP. Za rok 2010 by mu lepšie vychádzali reálne výdavky a teda by chcel účtovať za rok 2010 v JU. Je potrebné nejako upraviť základ dane za rok 2010? Predpokladám, že za rok 2009 nemusím riešiť nijakú úpravu. K 31.12.2009 nemal evidovaný žiaden dlhodobý majetok, žiadne zásoby, žiadne pohľadávky ani záväzky (jedine splatnú daň + nedoplatok RZZP za 2009) Ani k 31.12.2010 neeviduje žiaden majetok, zásoby, pohladávky ani záväzky - tie budú len z titulu splatnej dane a možno z RZZP.
Potom ak by prešiel na reálne výdavky a vedenie JU za 2010, tak čo uvediem ako počiatočné stavy vo výkazoch za rok 2010 ?
Ďakujem všetkým za rýchlu odpoveď :)
ego.mc
23.03.11,11:09
Stavy za minulé obdobie budú nulové.
Betina2
23.03.11,11:26
Ďakujem :) Aj stav pokladne a banky k 1.1.2010 bude nulový ?
seda
25.03.11,11:52
Ďakujem :) Aj stav pokladne a banky k 1.1.2010 bude nulový ?


Aj mňa toto zaujíma. V r.2009 paušálne výdavky, r. 2010 JU. Na začiatku r. 2010 som si dala do účta PS stav podnikateľského účtu k 1.1.10, preto aby som vedela či mám dobre účtovanie na BU. Teraz keď idem vypisovať Výkazy, ma napadlo, či tam nemá byť náhodou 0. No keď tam bude 0 z min. obdobia tak KS k 31.12.10 nebude sedieť so stavom na BU. Poradíte? Ďakujem.
Betina2
25.03.11,12:53
Aj mňa toto zaujíma. V r.2009 paušálne výdavky, r. 2010 JU. Na začiatku r. 2010 som si dala do účta PS stav podnikateľského účtu k 1.1.10, preto aby som vedela či mám dobre účtovanie na BU. Teraz keď idem vypisovať Výkazy, ma napadlo, či tam nemá byť náhodou 0. No keď tam bude 0 z min. obdobia tak KS k 31.12.10 nebude sedieť so stavom na BU. Poradíte? Ďakujem.

Ja som nakoniec dala na radu kamošky účtovníčky, čo sa JU venuje naplno a ako počiatočné stavy k 1.1. som do všetkých roadkov výkazu dala nuly, resp. nechal prázdne políčka. K 31.12. som potom uviedla reálne stavy. Argument bol ten, že predsa v roku 2009 nebol účtovnou jednotkou, nemal povinnosť zostavovať výkazy a nemal povinnosť viesť peňažný denník. Takže áno, ak vezmem do úvahy, že nebol účtovnou jednotkou, tak by tam asi tie nuly mali byť. Predsa nemal z čoho čerpať údaje do výkazu k 1.1. Ved uvidíme, v najhoršom mi výkaz vrátia na prepracovanie :(. Ale dúfam, že nie.
Že si si dala PS k 1.1. do banky to je OK, aby v denníku aj v knihe bank. dokl. sedelk KS, len do výkazu by ten PS zrejme nemal ísť.......
Ja som to svoje ešte neodovzdala, možno niekto poradí.....
Zita5
25.03.11,12:58
Aj mňa toto zaujíma. V r.2009 paušálne výdavky, r. 2010 JU. Na začiatku r. 2010 som si dala do účta PS stav podnikateľského účtu k 1.1.10, preto aby som vedela či mám dobre účtovanie na BU. Teraz keď idem vypisovať Výkazy, ma napadlo, či tam nemá byť náhodou 0. No keď tam bude 0 z min. obdobia tak KS k 31.12.10 nebude sedieť so stavom na BU. Poradíte? Ďakujem.


Treba si uvedomiť skutočnosť roku 2009 - nebol účtovnou jednotkou , nezostavoval uzávierku a preto nezostavoval ani Výkazy ......, tak nemôže byť ani bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie .....vo Výkaze za rok 2010...
Betina2
25.03.11,13:00
Zita, takže je správne, že sú tam všade nuly ako PS výkazov za rok 2010 :) Dúfam, že som pochopila správne. Ďakujem za potvrdenie. Už aj utekám odovzdať na DU, nech to mám z krku :)
Zita5
25.03.11,13:07
Zita, takže je správne, že sú tam všade nuly ako PS výkazov za rok 2010 :) Dúfam, že som pochopila správne. Ďakujem za potvrdenie. Už aj utekám odovzdať na DU, nech to mám z krku :)

Je to dobre .
seda
25.03.11,20:15
Takže v programe nechám PS, no vo výkazoch dám 0. Super, veľmi pekne ďakujem za rady. Pekný víkend prajem všetkým.
Maxinka
21.06.11,09:27
SZČO účtoval v roku 2009 v JU. Za rok 2010 chce urobiť DP na paušálne výdavky -40%.živnosť prerušená k 09/2010 a teda zdanuje všetky nezaplatené pohladávky aj z roku 2001.záväzky nemá.
Môže urobiť DP-B na ten paušál podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona a uplatnovať výdavky percentom z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona)???
Ďakujem
Môže aj ked bol platca DPH?
Aké výkazy použieje?
chudaska
21.06.11,09:29
nie,ak bol platcom DPH,tak nemoze ist na pausal,je to jedna z podmienok!
Maxinka
21.06.11,09:44
nie,ak bol platcom DPH,tak nemoze ist na pausal,je to jedna z podmienok!
:mee: to nie je dobrééé, ale Paušálne výdavky nemôžu využiť tí podnikatelia, ktorí celý minulý rok boli platiteľmi DPH. Kto však bol platiteľom DPH len časť roka, má na ne nárok.
Týka sa to aj tohto ak prerušil živnosť v septembri a nebol teda platcom DPH celý rok?
chudaska
21.06.11,09:57
Paušálne výdavky nemôžu využiť tí podnikatelia, ktorí celý minulý rok boli platiteľmi DPH. Kto však bol platiteľom DPH len časť roka, má na ne nárok.
JankaO
21.06.11,09:58
:mee: to nie je dobrééé, je to niekde napísané v zákone?
Áno - Zákon 595/2003, §6 odst. 10.
Maxinka
21.06.11,10:02
Paušálne výdavky nemôžu využiť tí podnikatelia, ktorí celý minulý rok boli platiteľmi DPH. Kto však bol platiteľom DPH len časť roka, má na ne nárok.
OK-ďakujem:(
Týka sa to aj tohto ak prerušil živnosť od augusta, nebol teda platcom DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html) celý rok?
Maxinka
21.06.11,10:59
Hmmm...ako???
JankaO
21.06.11,11:02
OK-ďakujem:(
Týka sa to aj tohto ak prerušil živnosť v septembri a nebol teda platcom DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html) celý rok?
On s prerušením živnosti požiadal aj DÚ o zrušenie registrácie na DPH?
Maxinka
21.06.11,11:13
On s prerušením živnosti požiadal aj DÚ o zrušenie registrácie na DPH?
No mal na žiadosti napísané:..žiadam o zrušenie platcu DPH z dôvodu, že obrat nedosiahol za 12 predch. po sebe nasl.kal. mes. sumu 49790,00EUR.A končil 3Q.2010
Takže vlastne z dôvodu prerušenia živnosti sa to nedá povedať...hmm???či ako??
JankaO
21.06.11,11:21
Čo sa týka toho, či je platcom DPH, treba vychádzať z rozhodnutia DÚ, kedy určil posledné zdaňovacie obdobie.
chudaska
21.06.11,11:23
ale on aj skoncil k 30.9.2010 živnost?
Maxinka
21.06.11,11:25
Čo sa týka toho, či je platcom DPH, treba vychádzať z rozhodnutia DÚ, kedy určil posledné zdaňovacie obdobie.
No DÚ určil 3Q2010.
Maxinka
21.06.11,11:26
ale on aj skoncil k 30.9.2010 živnost?
prerušil od 01.08.2010
JankaO
21.06.11,11:44
Predpokladám, že u neho je zdaňavacím obdobím kalendárny rok...
...Ak daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2... (§6/10)
Maxinka
21.06.11,12:00
Predpokladám, že u neho je zdaňavacím obdobím kalendárny rok...
...Ak daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2... (§6/10)
áno - je u neho zdaň. obdobie kal. rok.
Takže???:confused:čo s toho vyplýva???:confused:(priznám sa...ja som z toho zmagorená)
Maxinka
23.06.11,07:49
Ahojte, len na odsúhlasenie: SZČO viedol JU, za rok 2009 predložil výkazy so zostatkom na účte, v pokladni a jednou pohľadávkou z r.2007. V roku 2010 mu chcem spraviť paušálne výdavky. Pohľadávku, keďže bola uhradená v r.10 zahrniem do príjmov a uplatním 40%. Čo sa týka r.2010 výkazy nepodávam.
A čo ak nebola uhradená???a živnosť prerušil???
Zdenka175
23.06.11,09:07
Chcem sa spýtať či ešte stále platí,že sa neupravuje ZD o pohľadávky a záväzky pri prechode z Paušálnych výdavkov v r2010 a r2011 na JU? Ďakujem
Zita5
04.10.11,05:32
Chcem sa spýtať či ešte stále platí,že sa neupravuje ZD o pohľadávky a záväzky pri prechode z Paušálnych výdavkov v r2010 a r2011 na JU? Ďakujem
http://www.porada.sk/t131059-p13-prechod-z-pausalnych-vydavkov-na-ju-a-opacne-na-prelome-rokov-2009-2010-pozor-zmena.html#post1615318
4) Od 1.1.2010 je prechod z paušálnych výdavkov na JU bez osobitnej úpravy

Bod 4 je zatiaľ stále v platnosti .
83gene
14.01.12,07:47
cely rok 2011 som zivnostnikovi (neplatca dph) viedla riadne uctovnictvo. ma ale velmi nizke vydavky, preto chceme uplatnit pausalne vydavky. staci teda, ak podame dp, nemusim robit vykazy? aj rok 2012 budem riadne viest ucto a ked ku koncu roka bude mat uz vyssie preukazat dan vydavky, bez problemov budem moct urobit dp na zaklade skutocnych vydavkov?
Marína
14.01.12,08:02
Na obidve otázky je odpoveď áno.
alohamercy
18.02.12,10:23
prechod 2010-2011 - v roku 2010 boli uplatnené paušálne výdavky, v roku 2011 sa vedie jednoduché účtovníctvo. Chcem sa spýtať, bolo potrebné v roku 2010 viesť peňažný denník? Ako v roku 2011 mam pokračovať vo vedný peňažného denníka - aký zostatok mam uviesť pri pokladnici?
Zita5
18.02.12,11:00
prechod 2010-2011 - v roku 2010 boli uplatnené paušálne výdavky, v roku 2011 sa vedie jednoduché účtovníctvo. Chcem sa spýtať, bolo potrebné v roku 2010 viesť peňažný denník? Ako v roku 2011 mam pokračovať vo vedný peňažného denníka - aký zostatok mam uviesť pri pokladnici?

V roku uplatňovania paušálnych výdavkov(r.2010) ste neboli povinný viesť účtovníctvo a teda ste nemali viesť ani peňažný denník.
Povinnosť bola viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede,o zásobách a o pohľadávkach( §6 odst.10)

V roku 2011 nakoľko už vediete účtovníctvo , tak počiatočný zostatok v pokladnici bude 0. Ale 1.1.2011 resp. 2.1.2011 môžete vložiť do pokladnice vklad podnikateľa,aby ste mali z čoho účtovať výdavky .
jana007
23.02.12,06:32
V roku 2010 podnikateľ si uplatňoval paušálne výdavky. Za rok 2011 sa rozhodol pre JÚ. V majetku má auto. Vo výkazoch uvediem počiatočné stavy - ZC auta ku koncu roka 2010 z evidencie majetku? Stav účtu k 1.1.2011? Zásoby žiadne nemal, pokladna bude 0.
Zita5
25.02.12,18:38
Pokračovanie témy tu http://www.porada.sk/t188127-prechod-z-ju-na-pausalne-vydavky-a-opacne-ii-prelom-rokov-2010-2011-a.html .Zdá sa mi, že téma už zostáva neprehľadná, tak som otvorila časť II.na prelom rokov 2010-2011.

Tému dám uzamknúť.Avšak listovať v téme sa bude dať stále .