Jana Acsová
26.09.05,11:18
Prosim o radu - chcem si kupit ojazdene terenne auto v zahranici z autobazaru, niesom platca DPH a chcem ho zaradit do podnikania. Faktura z autobazaru bude s DPH ci bez? musim uhradit DPH ja na Slovensku? Niesom platca DPH. Mozem si zaradit terenne auto do podnikania a odpisovat obstaravaciu cenu?
Dakujem
Preložená téma z JÚ.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Jana Acsová
26.09.05,09:22
Link na obstaranie auta neplatiteľom:

http://www.porada.sk/showthread.php?p=123773#post123773
Jana Acsová
26.09.05,09:32
Vozidlá, ktoré majú rovnaké konštrukčné znaky sú podľa Zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách rozdelené do kategórií. Kategória sa uvádza v Osvedčení motorového vozidla. U nepredajcu nie je nárok na odpočítanie dane z osobných automobilov kategórie M1. Aj terénne vozidlo má kategóriu. Stretla som sa s osobným a nákladným terénnym vozidlom.
M1 – vozidlá projektované a konštruované na prepravu cestujúcich, najviac s ôsmimi sedadlami okrem sedadla vodiča.
Jana Acsová
26.09.05,09:41
S najväčšou pravdepodobnosťou sa bude jednať o nákup tovaru od "obchodníka s použítým tovarom". Na faktúre bude uvedené, že sa jedná o predaj s daňou ... faktúra musí mať všetky náležitosti (nesmie mať uvedenú daň) a odvolávku na osobitnú úpravu.

V tomto prípade by nevyplývali pre kupujúceho žiadne povinnosti týkajúce sa zdanenia (ani možnosť odpočítania dane) a registrácie.
Jana Acsová
26.09.05,09:45
Mozem si zaradit terenne auto do podnikania a odpisovat obstaravaciu cenu?
Áno, za predpokladu, že bude používané v súvislosti s podnikaním a jazdy riadne evidované. Odpisovať daňovo v 1. odpisovej skupine (4 roky).
Jana Acsová
26.09.05,12:20
Dobrý deň prajem, obraciam sa na Vás s prosbou o vyjadrenie sa k danej problematike platcu DPH:

podnikateľ,s.r.o., zaoberajúci sa dovozom ojazdených motorových vozidiel z EU a s následným predajom v tuzemsku-nakúpi od osoby identifikovanej pre daň /napr.DE 22222/ v inom členskom štáte /Nemecko/ ojazdené osobné motorové vozidlo /zakúpené ako tovar na náledný predaj v tuzemsku/ . Dodávateľská faktúra je vyčíslená bez DPH s poznámkou, citujem:
"Differenzbesteuert nach § 25a USTG", alebo v znení :" Kein Umsatzsteuer lt. §25a USTG".

Moja otázka znie: uvedené vozidlo je od 1.1.2005 vylúčené z možnosti odpočítania dane § 49, zákona o DPH, a pri predaji postupuje platiteľ dane podľa § 66- osobitná úprava uplatňovania dane, alebo

sa jedná o samovymeranie DPH s právom na odpočítanie dane.

Prosím poradte, oaké zdanenie sa jedná, ďakujem Vám.Presunutá téma.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Jana Acsová
26.09.05,12:21
Moja otázka znie: uvedené vozidlo je od 1.1.2005 vylúčené z možnosti odpočítania dane § 49, zákona o DPH, a pri predaji postupuje platiteľ dane podľa § 66- osobitná úprava uplatňovania dane
Áno, je vylúčená možnosť uplatnenia odpočítania DPH podľa § 49 pri ojazdených osobných automobiloch kategórie M1.
Jana Acsová
26.09.05,12:21
podnikateľ,s.r.o., zaoberajúci sa dovozom ojazdených motorových vozidiel z EU a s následným predajom v tuzemsku-nakúpi od osoby identifikovanej pre daň /napr.DE 22222/ v inom členskom štáte /Nemecko/ ojazdené osobné motorové vozidlo /zakúpené ako tovar na náledný predaj v tuzemsku/ . Dodávateľská faktúra je vyčíslená bez DPH s poznámkou, citujem:
"Differenzbesteuert nach § 25a USTG", alebo v znení :" Kein Umsatzsteuer lt. §25a USTG".
Od predajcu ojazdených automobilov by sa malo jednať o predaj vrátane dane. Nerozumiem formulácii "bez DPH", lebo tam by mala byť poznámka "vrátane DPH" s tým, že daň nesmie byť na faktúre vyčíslená. Musí byť však odvolávka na osobitnú úpravu, čo môže byť Vami uvádzaný text v nemčine (ale ja som bohužiaľ angličtinár) ... bolo by dobré si dať text preložiť (aj keď differenzbesteuert ... by som asi aj bez slovníka preložila ako "osobitné zdanenie"http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif ... ale to len na okraj, je potrebné si to hodnoverne overiť.)
Po overení si týchto skutočností slovenský obchodník s použitým tovarom môže použiť na toto motorové vozidlo osobitnú úpravu podľa § 66 ZDPH.Preložená téma z linku:
http://www.porada.sk/showthread.php?threadid=13122
adehda
26.09.05,13:01
Od predajcu ojazdených automobilov by sa malo jednať o predaj vrátane dane. Nerozumiem formulácii "bez DPH", lebo tam by mala byť poznámka "vrátane DPH" s tým, že daň nesmie byť na faktúre vyčíslená. Musí byť však odvolávka na osobitnú úpravu, čo môže byť Vami uvádzaný text v nemčine (ale ja som bohužiaľ angličtinár) ... bolo by dobré si dať text preložiť (aj keď differenzbesteuert ... by som asi aj bez slovníka preložila ako "osobitné zdanenie"http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif ... ale to len na okraj, je potrebné si to hodnoverne overiť.)Preložená téma z linku:
http://www.porada.sk/showthread.php?threadid=13122
Vďaka za Vaše vyjadrenie, citujem preklad:"Kein Umsatzsteuer lt.§ 25a USTG"- bez dane z obratu podľa § 25.... a v dalšom citáte" Differenzbesteuert nach § 25..." v preklade "diferenčne zdanené podľa §25- USTG - zákon o dani z obratu - poznámka prekladu" takže ešte raz sa pýtam a overujem si, ide o osobitné zdanenie a nič nezdaňujem????za výklad a rady Vám veľmi pekne ďakujem
Jana Acsová
26.09.05,13:18
takže ešte raz sa pýtam a overujem si, ide o osobitné zdanenie a nič nezdaňujem????Ak predávajúci uplatní osobitnú úpravu, nepodlieha toto plnenie pod intrakomunitárne nadobudnutie a teda nie ste ani osobou povinnou platiť daň z nadobudnutia.
Rovnako nevzniká právo na odpočítanie dane, nakoľko daň nebola voči kupujúcemu uplatnená.
Pri predaji zdaňujete rozdiel "predajná mínus kúpna cena" za predpokladu, že ste obchodník s použitým tovarom.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

A načo toľko ????http://www.porada.sk/images/icons/icon6.gif
Jana Acsová
28.09.05,05:52
Platca DPH v SR kúpil ojazdené úžitkové auto v Nemecku, na Fa je cena s DPH, DPH vyčíslená nie je. Nedalo by sa zmeniť Fa bez DPH a riadiť sa § 66 osobitné zdanenie. Ja totiž vôbez nerozumiem dovozu a DPH pri dovoze. Ja myslím, že pri ojazdených autách by na fa mala byť cena s DPH a v tom prípade nerobí podnikateľ v SR nič, lebo daň zaplatil v Nemecku, alebo sa mýlim vyveďte ma prosím z omylu. Vďaka.Presunutá téma:http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
http://www.porada.sk/showthread.php?threadid=13187

To čo uvádzate nemusí byť správne. Záleží na tom:
- kto,
- čo,
- od koho,
- v akom režime.
Jana Acsová
28.09.05,05:56
Ak je fa vystavená s DPH, je správna. Vzniká Ti nárok na jej vrátenie z Nemecka na
základe žiadosti podľa nemeckého zákona o DPH. Predtým sa treba oboznámiť s týmto
zákonom, lebo platia aj určité limity, od akej čiastky DPH vracajú.
Tieto prípady sa od 01.05.2004 nepovažujú sa dovoz, ale nákup tovaru z iného
členského štátu EÚ.Ani toto riešenie nemusí byť správne (a podľa môjho názoru ani nie je), aj keď na posúdenie je naozaj málo informácií od zadávateľa otázky.http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
Jana Acsová
04.10.05,14:37
Otázka ohľadom kúpy osobného auta a DPH-čky.
Manžel chce kúpiť osobné auto z Nemecka( súkromná osoba, nepodnikateľ, neplátca DPH), od predajcu ojazdených áut - z autobazáru, r.v.2000, najazdených viac ako 6.000 km, cena 3.500 EUR. Predpokladám že autobazár je plátca DPH.
Aká bude jeho povinnosť ohľadom DPH-čky, musí podať daň.priznanie a zaplatiť daň? Alebo ju už priamo zaplatí predajcovi v Nemecku a na Slovensku nebude mať už žiadnu povinnosť?
Súkromná osoba - občan nemá v tomto prípade žiadne povinnosti vyplývajúce z kúpy osobného automobilu kategórie M1.
Marína
04.10.05,21:25
AVO, koľko Ty nám pomáhaš je až neuveriteľné. Máš už plnú "písanku" včeličiek. Vďaka!
Kačena I.
05.10.05,05:56
Prosím o pomoc. Platca DPH ( činnosť - kúpa a predaj ojazdených vozidiel )kúpil z autobazaru v SK ( od platcu) tranzit. Čítam z TP- FOrd tranzit, druh - osobný automobil, kat. M1, počet miest na sedenie 9. Faktúra bola od predajcu vystavená s DPH z plnej nákupnej ceny. Auto sa opravilo a predáva sa neplatcovi-FO. Moja otázka: Predajná faktúra je napr. na 119 000,- ( 100 000+ 19 000 DPH), môže byť uvedená na faktúre?
bepo
05.10.05,06:13
Áno,ako predajca máte nárok na odpočet na vstupe a fakturujete s DPH na výstupe.
Jana Acsová
05.10.05,06:22
Prosím o pomoc. Platca DPH ( činnosť - kúpa a predaj ojazdených vozidiel )kúpil z autobazaru v SK ( od platcu) tranzit. Čítam z TP- FOrd tranzit, druh - osobný automobil, kat. M1, počet miest na sedenie 9. Faktúra bola od predajcu vystavená s DPH z plnej nákupnej ceny. Auto sa opravilo a predáva sa neplatcovi-FO. Moja otázka: Predajná faktúra je napr. na 119 000,- ( 100 000+ 19 000 DPH), môže byť uvedená na faktúre? Je to naozaj vozidlo kategorie M1? Ak áno, nerozumiem fakturácii dodávateľa ... mám za to, ze nepostupoval správne (nevidím dôvod, prečo fakturoval predaj ojazdeného osobného auta s vyčíslením dane). Odpočítanie DPH je veľmi riskantné.
Bohuziaľ ... bolo by to potrebné vydiskutovat s dodávateľom.
Jana Acsová
05.10.05,06:23
Áno,ako predajca máte nárok na odpočet na vstupe a fakturujete s DPH na výstupe. Pozor, ojazdené osobné automobily sa málokedy (a podľa mna dokonca nikdy) nemôzu dostat do rezimu bezného predaja s DPH.
Jana Acsová
05.10.05,06:24
Prosím o pomoc. Platca DPH ( činnosť - kúpa a predaj ojazdených vozidiel )kúpil z autobazaru v SK ( od platcu) tranzit. Čítam z TP- FOrd tranzit, druh - osobný automobil, kat. M1, počet miest na sedenie 9. Faktúra bola od predajcu vystavená s DPH z plnej nákupnej ceny. Auto sa opravilo a predáva sa neplatcovi-FO. Moja otázka: Predajná faktúra je napr. na 119 000,- ( 100 000+ 19 000 DPH), môže byť uvedená na faktúre?zlezaradil

Máme tému "obstaranie auta v tuzemsku". Skoda, ze v téme zahraničie riešime túto otázku.
Kačena I.
05.10.05,07:28
Ospravedlňujem sa. Dá sa to prehodiť do správnej témy?
A to auto má v TP naozaj M1. Je možné, že si to predajca nevšimol, pretože ani mne sa to nezdá. Je to naozaj veľlé auto s uložným priestorom, akurát, že to nemá prepážku.

Vidím to tak, že bolo by to OK, keby opravili TP?
Jana Acsová
05.10.05,07:35
Ospravedlňujem sa. Dá sa to prehodiť do správnej témy?
A to auto má v TP naozaj M1. Je možné, že si to predajca nevšimol, pretože ani mne sa to nezdá. Je to naozaj veľlé auto s uložným priestorom, akurát, že to nemá prepážku.

Vidím to tak, že bolo by to OK, keby opravili TP?Pojem oprava TP nepoznámhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif. Povolená prestavba je druhá vec ... ale to už nestihnete. Auto sa viacnásobne predávalo a na niektorom stupni predaja došlo k chybe pri fakturácii. Mali by ste žiadať od dodávateľa vystavenie správnej faktúry a konzultova jeho postup.
Kačena I.
05.10.05,07:58
Asi to prekonzultovať musím. Len to už je problém, lebo auto bolo kúpené v 2. Q a faktúru som zaúčtovala s DPH na vstupe. Keby boli prístupní, tak vystavia dobropis a následne správnu faktúru. Rozumiem teraz tomu správne:
1. fa od dodávateľa napr. 119 000,- Sk ( bez DPH)
2. predajná fa 200 000,- SK. DPH odvediem ( bez vyčíslenia na fa) zo 68 067,-Sk
(200 000-119 000/1,19) t. j. 12 933,- SK?
Jana Acsová
05.10.05,08:06
Asi to prekonzultovať musím. Len to už je problém, lebo auto bolo kúpené v 2. Q a faktúru som zaúčtovala s DPH na vstupe. Keby boli prístupní, tak vystavia dobropis a následne správnu faktúru. Rozumiem teraz tomu správne:
1. fa od dodávateľa napr. 119 000,- Sk ( bez DPH)
2. predajná fa 200 000,- SK. DPH odvediem ( bez vyčíslenia na fa) zo 68 067,-Sk
(200 000-119 000/1,19) t. j. 12 933,- SK?Veľmi problematické. Mám za to, že akýkoľvek postup je teraz nesprávnyhttp://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif. Ak platiteľ nesprávne odpočíta daň, neznamená to, že to porieši prípadný dobropis. Jediné, na čo možno spoliehať je, že z typu vozidla to nie je vidieť a tak faktúra nebije do očí pri uplatnení odpočítania. Ale odpočítanie dane bolo podľa môjho názoru nesprávne a vtedy mala byť faktúra reklamnovaná u dodávateľa. V praxi sa často stáva, že predávajúci si myslí, že musí vyčísliť daň a z dohodnutej kúpnej ceny si ju jednoducho vypočíta. Ale pri predaji používaného automobilu kategórie M1 platí všeobecné oslobodenie podľa § 42, čiže akonáhle sa predáva vozidlo, ktoré bolo používané a zaradené v obchodnom majetku alebo používané súkromnou osobou, daň nebola kupujúcim odpočítaná a predaj by mal byť oslobodený.

V tejto chvíli ma ešte napadla myšlienka ... kedy autobazár, t.j. predávajúci auto obstaral (myslím osobu, od ktorej ste auto nadobudli). V minulom roku totiž platila aj možnosť odpočítania dane ... možno tu by bola príčina fakturácie ... doporučujem overiť.

Potom by sme sa k problematike vrátili, t.j. aj k tomu, či môžete uplatniť osobitnú úpravu obchodníka s použitým tovarom.
Kačena I.
05.10.05,08:28
Pri dodávateľskej faktúre je aj kópia JCD. Auto bolo preclené 20.1.2004. Takže platí Vami ( alebo Tebou) uvedená poznámka. Len ja už teraz skutočne neviem ako ďalej. Ešte chcem poznamenať, že auto nebolo v majetku, je účtované ako tovar.
Jana Acsová
05.10.05,08:33
Pri dodávateľskej faktúre je aj kópia JCD. Auto bolo preclené 20.1.2004. Takže platí Vami ( alebo Tebou) uvedená poznámka. Len ja už teraz skutočne neviem ako ďalej. Ešte chcem poznamenať, že auto nebolo v majetku, je účtované ako tovar. Takže trefa super. Zamyslím sa ... ozvem sa. Všetko by malo byť OK.
Kačena I.
05.10.05,08:40
Už teraz srdečna vďaka, včelička navyše.
Jana Acsová
05.10.05,08:43
Sme trošku v začarovanom kruhu. Situácia nie je riešená v zákone. Skúsime vykľučkovať:http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

- nemôžete použiť osobitnú úpravu, nakoľko daň bola voči vám uplatnená pri kúpe motorového vozidla,
- uplatnili ste odpočítanie dane z osobného automobilu M1, nakoľko fakturácia s daňou bola podľa môjho názoru správna a vaším predmetom činnosti je kúpa a predaj automobilov a vozidlo ste nadobudli za účelom jeho ďalšieho predaja (§ 49 ods. 8),
- ak ste uplatnili odpočítanie dane, pri predaji musíte daň uplatniť, vzniká vám daňová povinnosť podľa § 19 ods. 1,
- pri zdanení vychádzate z predajnej ceny ... a z definície daňového základu podľa § 22, t.j. zdaňujete celú dodávku (nie čiastočne).

Tento problém skutočne zákon priamo nerieši, čo ma udivuje, nakoľko rieši problematiku prenájmov v súvislosti s osobitnou úpravou, pričom k zmenám zákona došlo nielen pri prenájme ale aj kúpe a predaji osobných automobilov.
Jana Acsová
05.10.05,08:46
Postup uvedený v príspevku 27 možno aplikovať iba na osobitné prípady, ktoré sa týkajú predaja osobných automobilov kategórie M1 obstaraných predajcom pred 1.1.2005.
Kačena I.
05.10.05,09:06
Váš príspevok 27 som čítala s maxim. sústredenosťou. Má to všetko logiku a súhlasím s tým. Ešte raz vďaka.
Jana Acsová
12.10.05,07:08
No práve som zistila, že môj šéf sa chystá kúpiť nasledovné nákladné auto :

1. krajina dodania SR
2. predajca v Nemecku: platitel DPH alebo neplatiteľ - to ešte neviem - je potrebné zistiť si to dopredu ? má to vplyv na DPH u nás?
4. nakup ojazdeneho automobilu
5. nákladné
6. predajca: ojazdenych urcite, novych neviem
7. odberatel platitel DPH, nákup HM
8. fakturácia bez DPH ( zatial bez faktury)
9. 10-12 2005

Milí poraďáci čo ma čaká ?
Pozerám aj podobné témy ale už skáčem z jednej do druhej a som z toho mimo
- všetky náklady súvisiace s obstaraním NA pôjdu do obstáravacej ceny( čiže napr aj poplatok do recyklačného fondu, náklady na dovoz auta z Nemecka) ?
- príde napr. fa v EU bez DPH, ja ju u nás samozdaním - mám nárok na odpočet DPH ?

ďakujem...Presmerovaná otázkahttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
Jana Acsová
12.10.05,07:12
To Blondy.

Myslím, si že podstatná časť otázky je zodpovedaná v predchádzajúcich príspevkoch. Čo sa týka súvisiacich výdavkov tak do momentu zaradenia motorového vozidla zvyšujú jeho vstupnú cenu, t.j. ak účtujete v PÚ ... použiť účet 042 tak ako uvádzam, do momentu zaradenia vozidla do používania, t.j. po splnení si všetkých povinností, kedy bude môcť vozidlo jazdiť na slovenských cestách.
Jana Acsová
12.10.05,07:13
V prípade nákupu ojazdeného úžitkového vozidla s Nemecka sa môže jednať o klasické intrakomunitárne dodanie, alebo dodanie obchodníkom s použitým tovarom, t.j. uplatnenie osobitnej úpravy. Táto skutočnosť musí byť na faktúre uvedená.
Nataly
22.10.05,16:11
Avo, poraď mi, prijmem radu každého
Prečítala som si všetky príspevky ohľadné nákupu auta z EU, ale z tých príspevkou som nevedela nájsť jasnú odpoveď.
Chceme kúpiť osobné ojazdené auto z Holandska, od platcu DPH / autobazár /. Sme platci DPH, účtujeme v JU a to auto kupujeme do podnikania, na služobné účely, nie na ďaľší predaj. Chcem vedieť či faktúra z Holandska bude vystavené včetne DPH / DPH zaplatím v Holandsku /, alebo bez DPH a samozdanením DPH odvediem na Slovensku.
Jana Acsová
22.10.05,16:15
Avo, poraď mi, prijmem radu každého
Prečítala som si všetky príspevky ohľadné nákupu auta z EU, ale z tých príspevkou som nevedela nájsť jasnú odpoveď.
Chceme kúpiť osobné ojazdené auto z Holandska, od platcu DPH / autobazár /. Sme platci DPH, účtujeme v JU a to auto kupujeme do podnikania, na služobné účely, nie na ďaľší predaj. Chcem vedieť či faktúra z Holandska bude vystavené včetne DPH / DPH zaplatím v Holandsku /, alebo bez DPH a samozdanením DPH odvediem na Slovensku.S najväčšou pravdepodobnosťou s daňou a bez samozdanenia. Zatiaľ som sa nestretla s takými odchylkami v predpisoch v rámci EÚ aby vzniklo samozdanenie u ojazdeného osobného auta. Ale potom, keď to bude aktuálne je dobré sa uistiť podľa toho aké doklady obdržíte.
Nataly
22.10.05,16:57
Ďakujem za veľmi rýchlu odpoveď.
V pondelok ideme pre to auto,a potom sa ozvem, keď si nebudem dať vedieť rady
Nataly
31.10.05,19:16
Avo, faktúru mám. Vystavená je na súkromnú osobu, čiže bez IČ DPH. Je včetne DPH,
DPH je vyčíslené a zaplatené v Holandsku. Ale mám problém v tom, že je vyššia ako 420.000 Sk bez DPH, čo s tým? Poraď, prosím
Nataly
31.10.05,19:27
Avo poraď,
faktúru mám, je vystavená na súkromnú osobu, čiže bez IČ DPH. Na fa je vyčíslená DPH a zaplatená v Holandsku, ale mám problém v tom, že ha je vyššia ako 420.000 Sk
bez DPH, čo s tým. Poraďáci poraďte je to dobre?
Nataly
31.10.05,19:47
Avo, poraď
faktúru mám na súkromnú osobu, bez IČ DPH, na fa je uvenená daň a zaplatená v holandsku, ale.... fa je vyššia ako 420.000 Sk bez DPH, je to takto v poriadku?
Jana Acsová
01.11.05,07:36
Avo, poraď
faktúru mám na súkromnú osobu, bez IČ DPH, na fa je uvenená daň a zaplatená v holandsku, ale.... fa je vyššia ako 420.000 Sk bez DPH, je to takto v poriadku?Skúsme to zhrnúť:
Auto je kupované na slovenského občana? Od holandského autobazáru? Jedná s a auto kategórie M1?
Ak nadobudne občan ojazdené osobné auto v hodnote vyššej ako 420000,00 nijako to nevplýva na prípadnú povinnú registráciu tejto osoby pre účely DPH.
Nataly
02.11.05,15:43
Avo, ďakujem za skorú odpoveď a ospravedlňujem sa, že som hneď nereagovala na Tvoju odpoveď, ale rýchlosť môjho internetu to je skúška trpezlivosti a nervov. Svedčí o tom aj množstvo predchádzajúcich dotazov, lebo som nevedela či to vôbec odišlo.
Áno,auto je kúpené z holandského bazáru slovenským občanom, ako súkromná osoba, s tým že bude zaradené do majetku-užívania firmy, aby bolo možné uplatniť odpisy.
Neviem,či na dopr.inšpektoráte bude hneď prihlásené na IČO, alebo rodné číslo. Doplním potom informácie. Chcem sa Ti poďakovať ešte raz za ochotu pomôcť, poradiť, teší ma to.
Jana Acsová
04.11.05,07:32
Áno,auto je kúpené z holandského bazáru slovenským občanom, ako súkromná osoba, s tým že bude zaradené do majetku-užívania firmy, aby bolo možné uplatniť odpisy.
Neviem,či na dopr.inšpektoráte bude hneď prihlásené na IČO, alebo rodné číslo. Doplním potom informácie.Tu by sme sa pravdepodobne trošku zamotali, nakoľko mám za to, že nemožno robiť rozdiely medzi tým, na koho je doklad napísaný a tým, kto ho nadobudne. Mám za to, že v prípade, že chcete auto zaradiť do podnikania, doklad by mal znieť na "zdaniteľnú osobu" podnikateľa. Všeobecne na túto tému bolo viac diskusií, ale týkali sa hlavne obstarania auta v tuzemsku. Pri obstaraní auta v zahraničí (nadobudnutí z iného ČŠ) mám za to, že z vecného hľadiska by sa jednalo o nadobudnutie zdaniteľnou osobou, aj keď toto mi neprináleží hodnotiť. Vystavenie dokladu by nemalo mať vplyv na posúdenie transakcie, ak keď to skutočne nie je taxatívne určené. Mohli by však v tomto smere nastať problémy, preto na túto skutočnosť upozorňujem.
Môj názor je taký, že ak chcete vozidlo zaradiť do podnikania, budete potrebovať doklad o jeho obstaraní. Ak tento doklad zaradíte do účtovných dokladov, malo by sa jednať o obstaranie vozidla zdaniteľnou osobou - podnikateľom.
Podstatnou však v tomto prípade je skutočnosť, v akom režime vám bude vozidlo dodané. Ak s aplikáciou osobitnej úpravy, tak či tovar nadobudne občan, alebo zdaniteľná osoba, nebude sa jednať o intrakomunitárne nadobudnutie tovaru a teda nebude to vchádzať do hodnoty nadobudnutého tovaru pre účely registrácie.
Eva99
21.11.05,08:17
Dobré ránko! Predpokladám, že Vás teraz zo mňa porazí, ale skúste to prosím predýchať...:o Určite to tu už bolo spomínané, ale mne to stále nejako nebliklo, tak Vás prosím takto konkrétne: priateľ dováža osobné autá (napr. Octaviu) z Nemecka, ktoré tu potom predáva. Je platca dph. Autá kupuje od platcu dph, ale faktúru má bez dph. Co s tým? Samozdaniť, alebo sa to rieši inak? Prosím, poraďte...
Jana Acsová
21.11.05,08:34
Dobré ránko! Predpokladám, že Vás teraz zo mňa porazí, ale skúste to prosím predýchať...:o Určite to tu už bolo spomínané, ale mne to stále nejako nebliklo, tak Vás prosím takto konkrétne: priateľ dováža osobné autá (napr. Octaviu) z Nemecka, ktoré tu potom predáva. Je platca dph. Autá kupuje od platcu dph, ale faktúru má bez dph. Co s tým? Samozdaniť, alebo sa to rieši inak? Prosím, poraďte...Záleží na tom:
- aké auto je predmetom predaja (kategória),
- jedná sa o nové alebo ojazdené vozidlo,
- v akom režime bolo auto predané (osobitná úprava, intrakomunitárne dodanie alebo iný prípad).

Ak obstarávate auto bez DPH, je možné, že sa jedná o uplatnenie osobitnej úpravy. Je potrebné všímať si texty na faktúre. Cena bez dane niekedy znamená cenu s daňou, iba daň nie je (lebo nemôže byť) na doklade vyčíslená.
Eva99
21.11.05,08:43
Záleží na tom:
- aké auto je predmetom predaja (kategória),
- jedná sa o nové alebo ojazdené vozidlo,
- v akom režime bolo auto predané (osobitná úprava, intrakomunitárne dodanie alebo iný prípad).

Ak obstarávate auto bez DPH, je možné, že sa jedná o uplatnenie osobitnej úpravy. Je potrebné všímať si texty na faktúre. Cena bez dane niekedy znamená cenu s daňou, iba daň nie je (lebo nemôže byť) na doklade vyčíslená.

Vidím, že toto je Vaša "srdcová" téma :D .
- predmetom je auto kategórie M1
- ojazdené vozidlo
- tomu celkom nerozumiem. :o Spomínal len toľko, že predávajúci mu navrhol, že mu môže vystaviť faktúru bez dph...
Ak treba niečo zistiť, hneď mu zavolám. Na čo sa mám opýtať?
Eva99
21.11.05,09:35
Môj záchranca AVO niekam ušla... Neviete mi ešte niekto poradiť? :o
Jana Acsová
21.11.05,10:01
Vidím, že toto je Vaša "srdcová" téma :D .
- predmetom je auto kategórie M1
- ojazdené vozidlo
- tomu celkom nerozumiem. :o Spomínal len toľko, že predávajúci mu navrhol, že mu môže vystaviť faktúru bez dph...
Ak treba niečo zistiť, hneď mu zavolám. Na čo sa mám opýtať?AVO neuteká ... AVO pracujehttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
Nerozumiem tomu návrhu ... že mu môže vystaviť faktúru bez DPH. Mám za to, že na faktúrach by mali byť uvedené podmienky predaja. V tomto prípade by som navrhovala (ak je možné to dohodnúť) kúpu auta s uplatnením osobitnej úpravy. V prípade nákupu automobilu v tomto režime vzniká predajcovi - obchodníkovi s použitým tovarom na Slovensku povinnosť zdaniť iba svoju ziskovú prirážku, t.j. rozdiel medzi predajnou a kúpnou cenou. Bližšie o tom hovorí § 66. Už sa to tu popísalo.

Ak sa váš známy stretáva s rôznymi postupmi pri kúpe vozidla zo zahraničia, mohli by ste pripnúť svoje skúsenosti (prípady) do linku. Budem vedieť poradiť, iba keď si tieto prípady zmapujem.

http://www.porada.sk/showthread.php?t=12413&highlight=k%FApa+auta

Zatiaľ toľko.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Eva99
21.11.05,11:16
Ďakujem zatiaľ veľmi pekne. Idem si to teda popozerať a prípadne sa ešte ozvem. Ďakujem!:)
Eva99
21.11.05,11:20
Už len tak po lopate: on bez dph kúpi, bez dph predá a zdaní len zisk. Správne?
Jana Acsová
21.11.05,14:24
Už len tak po lopate: on bez dph kúpi, bez dph predá a zdaní len zisk. Správne?V tuzemsku mám za to, že zdaní ziskovú prirážku v prípade, že má v predmete činnosti kúpu a predaj motorových vozidiel a daň voči nemu nebola pri kúpe automobilu uplatnená. T.j. zdaní iba maržu, ale výšku dane na faktúre neuvádza. Iba v daňovej evidencii. Rozhodujúce však je, čo bude uvedené na faktúre "dodávateľa".
darinka100
11.01.06,07:58
Vcelku som pochopila ten par.66 ale mna zaujíma, čo vstupuje do kupnej ceny obstaraného ojazd.automobilu /som autobazar a platca DPH/, sú to všetky náklady spojené s dovozom ojazdeného automobilu? Napr. popl. do recykl.fondu, tech.kontr., emisná kontrola, vyčistenie vozidla a pod. a ešte jedna vec mi nie je jasná, môžem si z tých vedlajších nákladov odpočítať DPH? Na toto mi nevedeli odpovedať ani na daňovom úrade.
Prosím o odpoved
Libuša
11.01.06,10:47
Vcelku som pochopila ten par.66 ale mna zaujíma, čo vstupuje do kupnej ceny obstaraného ojazd.automobilu /som autobazar a platca DPH/, sú to všetky náklady spojené s dovozom ojazdeného automobilu? Napr. popl. do recykl.fondu, tech.kontr., emisná kontrola, vyčistenie vozidla a pod. a ešte jedna vec mi nie je jasná, môžem si z tých vedlajších nákladov odpočítať DPH? Na toto mi nevedeli odpovedať ani na daňovom úrade.
Prosím o odpoved
Dôležité je viesť evideniu dovozu pre každé vozidlo zvlášť!!! Pri predaji to pripnem k dokladom.Ja to robím takto

Príklad:

KUPUJÚCI -xy


Dovezené dňa:01.07.2004



(Ne)Predané !!!!!(moja pomôcka)

Opel Corsa:
Č.k.WOLOXCF000000000xy

Kúpna cena:

EUR: celkom EUR = 300,-eur

SK: celkom SK =11.976,60,- sk

Kurz zo dňa: 01.07.2004 = 39,9220 sk

Poplatky:

Kolky-2.000,- Sk

Recyklačný fond: 2.000,-Sk



Celková kúpna cena : 13.976,60,- Sk

Predajná cena: 30.000,00 sk



Kladný rozdiel: 16.023,40,- Sk

Základ DPH: 13.465,00
DPH 19%: + 2.558,40
CELKOM: = 16.023,40,-Sk


Pri predaji uplatním DPH len s kladného rozdielu.
Všetky ostatné doklady (SR) ktoré obsahujú DPH nedávam do obstarávacej ceny,nakoľko má charakter použitého tovaru pri ktorom nemôže byť suma DPH uvedená samostatne.
Zahraničné doklady sú dúfam jasné - daň zaplatená v inom členskom štáte nemôže byť uplatnená v SR.
Tento postup praktikujem už dlho a namám s tým pri daňovej kontrole problémi.
Info. stanovisko k tejto problematike som obdržal od DR SR a podľa toho sa držím.
Jana Acsová
11.01.06,16:32
Vcelku som pochopila ten par.66 ale mna zaujíma, čo vstupuje do kupnej ceny obstaraného ojazd.automobilu /som autobazar a platca DPH/, sú to všetky náklady spojené s dovozom ojazdeného automobilu? Napr. popl. do recykl.fondu, tech.kontr., emisná kontrola, vyčistenie vozidla a pod. a ešte jedna vec mi nie je jasná, môžem si z tých vedlajších nákladov odpočítať DPH? Na toto mi nevedeli odpovedať ani na daňovom úrade.
Prosím o odpovedMám za to, že do kúpnej ceny nevstupujú náklady spojené s dovozom. Tie je potrebné posudzovať individuálne. V prípade obchodníka s použitým tovarom máme nadefinovanú kúpnu cenu a to nemôžeme stotožňovať s obstarávacou cenou. Z problematiky obchodníka s použitým tovarom sa mi javí, že je možné odpočítať daň zo všetkých výdavkov, ktoré nie sú súčasťou kúpnej ceny, ku ktorým bola v tuzemsku uplatnená daň. Evidencia kúpnej ceny podľa môjho názoru neznamená evidenciu obstarávacej ceny použitého tovaru.
Jana Acsová
11.01.06,16:34
Info. stanovisko k tejto problematike som obdržal od DR SR a podľa toho sa držím.V prípade, ak máte záväzné stanovisko (výklad) na podmienky vašej firmy, môžete podľa neho postupovať. Týka sa však iba vášho konkrétneho postupu.

Mne sa javí, že váš postup nie je úplne v súlade so Zákonom o dani z pridanej hodnoty.
Jana Acsová
11.01.06,16:37
Poplatky:

Kolky-2.000,- Sk

Recyklačný fond: 2.000,-Sk
Ak sa nejedná o prechodné položky, mám za to, že tieto výdavky by mali prejsť do predajnej ceny a ovplyvniť výšku vašej daňovej povinnosti, t.j. premietnuť sa do rozdielu medzi predajnou a kúpnou cenou použitého majetku.
Jana Acsová
11.01.06,17:18
Všetky ostatné doklady (SR) ktoré obsahujú DPH nedávam do obstarávacej ceny,nakoľko má charakter použitého tovaru pri ktorom nemôže byť suma DPH uvedená samostatne.
A zrejme si z nich uplatňujete DPH ... A recyklačný fond a kolky sa netýkajú platieb v tuzemsku? Uvádzate, že "všetky ostatné doklady (SR) ..."
Pristupujete rozdielne k poplatkom do recyklačného fondu, kolkom a ostatným nákladom, ktoré (mám za to, že všetky) sú hradené v tuzemsku?
Správne tomu rozumiem?
beatad
22.10.06,07:51
Ahojte poraďáci, pomôžte mi prosím.
Podnikateľ obchodujúci s autami, platiteľ DPH, doviezol z Nemeckého autobazáru dve autá:
1. Nákladné auto-tovar, použité, r.výroby 2004, na faktúre sa predávajúci odvoláva na ich zákon DPH citujem:Die Lieferung ist steuerfrei gem.§6a UStG. Čo znamená ten paragraf? Mám auto samozdaniť, alebo predávajúci použil osobitnú úpravu uplat.dane?

2. Nákladné auto-zaradí do majetku, použité, r.výroby 2005, na faktúre je suma netto a predávajúci píše Steuerfrei Innergemeinschaftliche Lieferung!Ako mám postupovať v tomto prípade?

Ďakujem za skoré odpovede, podnikateľ mi doručí doklady za celý štvrťrok 5 dní pred termínom odovzdania daň.priznania DPH, a ja sa môžem z toho ...:D
Jana Acsová
22.10.06,07:54
beatad
23.10.06,05:50
Ďakujem za rýchlu pomoc, ste super!
A to som ja pred zadaním otázky min. dve hodiny hľadala odpoveď.
beatad
20.01.07,09:01
[quote=beatad]Ahojte poraďáci, pomôžte mi prosím.
Podnikateľ obchodujúci s autami, platiteľ DPH, doviezol z Nemeckého autobazáru dve autá:
1. Nákladné auto-tovar, použité, r.výroby 2004, na faktúre sa predávajúci odvoláva na ich zákon DPH citujem:Die Lieferung ist steuerfrei gem.§6a UStG. Čo znamená ten paragraf? Mám auto samozdaniť, alebo predávajúci použil osobitnú úpravu uplat.dane?

Ahojte,
mám s týmto § 6a problém. V odporúčanom linku som sa dočitala iba o oslobedení podľa § 4 UStG - v tomto prípade je to oslobedenie v rámci EU - čiže platí samozdanenie.
Podnikateľ mi tvrdí, že § 6a je paragraf, podľa ktorého by som mala uplatniť osobitnú úpravu dane.
A preto že auto bolo kúpené ešte v auguste 2006, a ja som ho samozdanila, mala by som robiť opravné daň,priznanie.
Vie mi niekto poradiť čo mám robiť?!
***ĎAKUJEM ***:( ***
Jana Acsová
20.01.07,10:02
Podnikateľ mi tvrdí, že § 6a je paragraf, podľa ktorého by som mala uplatniť osobitnú úpravu dane. V prvom rade si dajte riadne predložiť príslušné ustanovenie zákona.
pongo
27.01.07,20:25
Môžem poprosiť o radu ? S.r.o. kúpila ojazdený osobný automobil Škoda Superb od firmy v Brne (r.v.2003, najazdené 139.000 km, cena 450.000,-Sk). Z dokladov majú kúpnu zmluvu a doklad o platbe, ktorá prebehla v hotovosti v Sk v Brne. Nikde nie je zmienka o DPH a ani o režime DPH. Má s.r.o. odviesť DPH na Slovensku, aj keď nárok na vrátenie pri osobnom automobile nie je ?
pongo
27.01.07,20:58
Zabudla som napísať, že auto nie je určené na ďaľší predaj, ale na používanie vo firme. Ďakujem
pongo
31.01.07,06:55
nevie mi nikto poradiť ?
ALBO
31.01.07,07:45
Môžem poprosiť o radu ? S.r.o. kúpila ojazdený osobný automobil Škoda Superb od firmy v Brne (r.v.2003, najazdené 139.000 km, cena 450.000,-Sk). Z dokladov majú kúpnu zmluvu a doklad o platbe, ktorá prebehla v hotovosti v Sk v Brne. Nikde nie je zmienka o DPH a ani o režime DPH. Má s.r.o. odviesť DPH na Slovensku, aj keď nárok na vrátenie pri osobnom automobile nie je ?

Ak si to predávate medzi firmami, skúste pozrieť na § 44/a. potom by ste nerobili nič.
pongo
31.01.07,07:50
auto je kúpené v bazáre v ČR a u slov. firmy zaradené do používania.
ALBO
31.01.07,07:59
auto je kúpené v bazáre v ČR a u slov. firmy zaradené do používania.
Tak si zistite prečo ho fakturovali bez DPH a nedali odkaz, predpokladám, že platiteľ dane sú, no a potom ide o nadobudnutie tovaru medzi dvomi platitelmi , takže DP sa prenáša na vás, odvediete ale neuplatníte.
pongo
31.01.07,09:27
A nebolo by potom výhodnejšie, keby napríklad konateľ firmy kúpil toto auto od českého bazáru ako súkromná osoba a predal ho svojej firme za 450.000,- Sk (poprípade za 400.000,- Sk)? To by zrejme samozdaneniu nepodliehalo ? Nevyplývali by preňho nejaké iné povinnosti ?
ALBO
31.01.07,11:21
A nebolo by potom výhodnejšie, keby napríklad konateľ firmy kúpil toto auto od českého bazáru ako súkromná osoba a predal ho svojej firme za 450.000,- Sk (poprípade za 400.000,- Sk)? To by zrejme samozdaneniu nepodliehalo ? Nevyplývali by preňho nejaké iné povinnosti ?

Ak to naozaj oslobodil z dôvodu nadobudnutia u vás (teda vám to predal v cene bez DPH), tak potom ak by to predal konatelovi ako FO, potom by to zdanil českou daňou, lebo miesto dodania by pre neho bolo česko.
pongo
31.01.07,12:12
pre konateľa ako FO z toho nevyplýva žiadna povinnosť ? Myslím ohľadom vysporiadania sa so štátom... aby som nezabudla, ďakujem za odpovede
ondrejvla
17.05.07,19:04
Prosím poraďákov, ktorí by mi vedeli poradiť, lebo už nie som si istá ani tým, že moje skúsenosti a prax sú skutočne moje...
Firma, platiteľ DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=private&forumid=) doviezol na základe kúpnej zmluvy od fyzickej osoby, neplatiteľa DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=private&forumid=) nákladné MV, rok v. 1999, za účelom obstarania majetku. Na kúpnej zmluve, ktorá je zároveň dokladom o prevzatí platby za MV je názov kupujúceho, jeho IČO, adresa, ale nie IČ DPH. Nemám ešte oficiálny preklad kúpnej zmluvy, takže nepoznám všetko, čo obsahuje KZ.
Mám pocit, že podľa §44, písm. a) by nemalo byť samozdanenie ani daň.povinnosť, ale ja už neviem, či vôbec správne uvažujem...U nás by kúpa MV na základe kúpnej zmluvy od nepodnikateľa bola určite oslobodená od DPH, ale neviem, či skutočne uvažujem správne. Dnes som hľadala a prezrela vari všetky odpovede, týkajúce sa tohoto problému, no bola by som veľmi rada, keby ma niekto uistil, že sa v tomto prípade skutočne jedná o §44, písm.a).
Vopred ďakujem za odpoveď.
lenkak
17.05.07,19:08
môj názor vieš, je neplatcom dph, tak žiadne dph, ale možno sa mýlim,
posúvam tému, nech sa vyjadria aj ostatní.
ALBO
18.05.07,05:50
Prosím poraďákov, ktorí by mi vedeli poradiť, lebo už nie som si istá ani tým, že moje skúsenosti a prax sú skutočne moje...
Firma, platiteľ DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=private&forumid=) doviezol na základe kúpnej zmluvy od fyzickej osoby, neplatiteľa DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=private&forumid=) nákladné MV, rok v. 1999, za účelom obstarania majetku. Na kúpnej zmluve, ktorá je zároveň dokladom o prevzatí platby za MV je názov kupujúceho, jeho IČO, adresa, ale nie IČ DPH. Nemám ešte oficiálny preklad kúpnej zmluvy, takže nepoznám všetko, čo obsahuje KZ.
Mám pocit, že podľa §44, písm. a) by nemalo byť samozdanenie ani daň.povinnosť, ale ja už neviem, či vôbec správne uvažujem...U nás by kúpa MV na základe kúpnej zmluvy od nepodnikateľa bola určite oslobodená od DPH, ale neviem, či skutočne uvažujem správne. Dnes som hľadala a prezrela vari všetky odpovede, týkajúce sa tohoto problému, no bola by som veľmi rada, keby ma niekto uistil, že sa v tomto prípade skutočne jedná o §44, písm.a).
Vopred ďakujem za odpoveď.

Kupujete staré nákladné auto.
Nejde vôbec o § 44, pretože ak by vám dodal slovenský neplatiteľ NA , tak by nešlo o oslobodené plnenie ale o niečo čo je mimo.
! 44 len pre vysvetlenie by ste mohli využiť, keby vám ten čech dodal osobné auto (ktorého predaj je oslobodený podľa § 42) alebo aj pri obstaraní nákladného auta ak by vám ho dodala napr. česká poisťovňa, ktorá si pri jeho obstaraní nemohla uplatniť DPH na vstupe, pretože vykonáva odlobodené činnosti (to je tiež v § 42)

Takže vo vašom prípade ak nakúpite NA od neplatiteľa pozriete na § 13/1 a určíte miesto dodania česko (§11 vzylučujeme lebo nie su obaja platitelia). V takomto prípade toto dodanie nepodlieha DPH, neuvádza sa v DP.
ondrejvla
18.05.07,13:41
Kupujete staré nákladné auto.
Nejde vôbec o § 44, pretože ak by vám dodal slovenský neplatiteľ NA , tak by nešlo o oslobodené plnenie ale o niečo čo je mimo.
! 44 len pre vysvetlenie by ste mohli využiť, keby vám ten čech dodal osobné auto (ktorého predaj je oslobodený podľa § 42) alebo aj pri obstaraní nákladného auta ak by vám ho dodala napr. česká poisťovňa, ktorá si pri jeho obstaraní nemohla uplatniť DPH na vstupe, pretože vykonáva odlobodené činnosti (to je tiež v § 42)

Takže vo vašom prípade ak nakúpite NA od neplatiteľa pozriete na § 13/1 a určíte miesto dodania česko (§11 vzylučujeme lebo nie su obaja platitelia). V takomto prípade toto dodanie nepodlieha DPH, neuvádza sa v DP.

Albo, ďakujem veľmi pekne za odpoveď, ale zistila som, že som sa správne nevyjadrila, dovoz je z Nemecka, konateľ sám osobne tam zakúpil toto MV, ale v podstate je to jedno, lebo aj ČR je v EÚ. Takže miesto obstarania je Nemecko, tovar nebol podľa § 14, nakoľko sa nejedná o zásielkový predaj.
Ale to čo som potrebovala vedieť, že dodanie nepodlieha DPH a ani sa neuvádza v DP je pre mňa dôležité.
Ešte raz srdečná vďaka a dám za ochotu maľovaný.
curkanova
22.07.07,14:27
Mili poradcovia!
Pracujem ako Customer Service v medzinarodnej spolocnosti, ktora sa zaobera predajom ojazdenych aut (viac ako 6000 km; exclusive VAT, VAT exempted intracommunity supplies) z Belgicka, Nemecka, Francuzska, Talianska a Spanielska. Moji klienti: podnikatelia-profesionalni predajcovia aut (platcovia DPH) casto sa ma pytaju ohladne platenia DPH na Slovensku a v Cesku.
Prosim poradte mi strucnu odpoved na ich (prilis castu!!) otazku ohladne platenia DPH na Slovensku a v Ceskej Republike ak na fakture je uvedene "VAT exempted intracommunity supplies"
Odpoved ako: Nie som uctovnicka, nepoznam §§ a zakony povazujem ako neslusnu. Skutocne chcem aspon trochu pomoct klientom.
Dakujem za pochopenie.
admino7
11.03.08,20:42
Potrebujem radu,nakoľko som nenašiel v témach to čo potrebujem. Som predajca ojazdených automobilov, platca DPH (od 1.3.2008). Čo mam robit v prípade, ak zo zahraničia kúpim auto priamo od majiteľa, ktorý nie je podnikateľom( tým pádom ani neni platiteľom DPH)? Faktúru nevypíšeme, len kúpno predajnú zmluvu. Auto donesiem na Slovensko, vybavím papiere a predám to nepodnikateľovi. Čo je v takomto prípade s DPH? A čo je v takom prípade, keď auto predám podnikateľovi ktorý je platcom DPH?
A čo je s DPH v prípade, ak kúpim auto na Slovensku od súkromnej osoby a predám to súkromnej osobe, ale medzi transakciami auto ide na meno mojej firmy. Ďakujem za odpoveď :)
Milena284
12.03.08,12:06
Dobry den poradaci , mam mensi problem s predajom automobilu z firmy fyzickej osobe. Na vysvetlenie:
auto zakupene 4/2006 - NC 380000,-sk
odpis za rok 2006 - 95000,- Sk - zost.cena : 285000,-Sk
rok 2007/november - auto predane 347000,- Sk
Ako postupujem pri Danovom priznani, pricom pozastavujem za rok 2007 odpisy na majetok .Prosim o radu. Dakujem
Uľa
16.04.08,12:29
Prosím vás o radu, SZČO (platca DPH) kúpil ojazdené osobné auto v Nemecku, ktoré následne predá na Slovesnku. Na na faktúre je uvedený "§4 Nr.1b i. V. m. §6 UStg" . Viem že sa to tu už veľakrát rozoberalo, ale už mám z toho miš-maš a neviem ako postupovať čo sa týka DPH. Poradí mi niekto, nemám s týmto žiadne skúsenosti. Vopred ďakujem
Vladimír Ozimý
16.04.08,12:46
Prosím vás o radu, SZČO (platca DPH) kúpil ojazdené osobné auto v Nemecku, ktoré následne predá na Slovesnku. Na na faktúre je uvedený "§4 Nr.1b i. V. m. §6 UStg" . Viem že sa to tu už veľakrát rozoberalo, ale už mám z toho miš-maš a neviem ako postupovať čo sa týka DPH. Poradí mi niekto, nemám s týmto žiadne skúsenosti. Vopred ďakujem

predaj automobilov je jeho podnikateľská činnosť??? ak ano tak samozdaníte pričom uplatníte DPH na vstupe aj na výstupe...pri predaji vystavíte Fa s DPH

ak nie je predmetom podnikania predaj aut, potom takisto ste osoba povinná platiť daň ale nevznikne vám nárok na odpočet dane na vstupe, t.j. zahrniete daň len na výstupe. Pri predaji však uplatníte par. 42 a predáte auto bez DPH.
books
17.04.08,08:03
Prosím o radu.

Firma, s.r.o. (platca DPH) kúpila osobné ojazdené auto v roku 2006 od súkromnej osoby z Nemecka za sumu cca 38000,00 eur.

Mala firma odviesť DPH ?

Ako mala postupovať ?

Ďakujem.
books
17.04.08,08:44
Prosím o radu.

Firma, s.r.o. (platca DPH) kúpila osobné ojazdené auto v roku 2006 od súkromnej osoby z Nemecka za sumu cca 38000,00 eur.

Mala firma odviesť DPH ?

Ako mala postupovať ?

Ďakujem.

Poradí mi niekto,prosím.
Čítala som na porade ohľadne tejto témy všetko možné,ale mám z toho hokej.
dadasv
23.04.08,17:33
Asi som už blbá, ale čítam tu dookola o nákupe auta v zahraničí a neviem si poradiť. Podnikateľ FO kúpil staršie odobné auto v autobazári v Rakúsku, kde mu po predložení Ič DPH odpočítal predajca DPH.
Auto bude používať na podnikanie - nie je predajca áut. Aké povinnosti mu vyplývajú. Musí auto samozdaniť? Viacerí podnikatelia, ktorí už podobným spôsobom auto obstarali mu tvrdili, že DPH uplatňuje až pri predaji??? Ak nemusí odviesť DPH na vstupe, tak prečo? Čítala som zákon o DPH, pýtala som sa kamarátok účtovníčok ale nikto si nie je istý. Väčšinový názor účtovníčok je, že má auto samozdaniť. A ešte ak odvedie DPH, odpisuje auto asi z ceny včetne tejto DPH?
books
24.04.08,04:12
Prosím o radu.

Firma, s.r.o. (platca DPH) kúpila osobné ojazdené auto v roku 2006 od súkromnej osoby z Nemecka za sumu cca 38000,00 eur.

Mala firma odviesť DPH ?

Ako mala postupovať ?

Ďakujem.


Poradí mi dakto,kto má skúsenosti s takýmto prípadom?

Ď.
books
09.05.08,09:02
Poradí mi dakto,kto má skúsenosti s takýmto prípadom?

Ď.

Keď sme doviezli toto auto (viď príspevok vyššie),tak sa muselo dať ešte opraviť. Dokúpili sa rôzne náhradné dielce (motor,dvere,atď.) a v servise nám ho dali dokopy.Teraz mám otázky :
1. Tie náhradné dielce vstupujú do obstarávacej ceny ?
2. Z náhradných dielcov sa neuplatní DPH ? (je to osobné auto M1)
3. Mám dopočítať DPH do obstarávacej ceny ?
4. Firma,ktorá nám poslala FA za opravu mot.vozidla,tak tam si môžem uplatniť DPH ?

Prosím Vás o radu.

Ďakujem
books
09.05.08,11:53
Keď sme doviezli toto auto (viď príspevok vyššie),tak sa muselo dať ešte opraviť. Dokúpili sa rôzne náhradné dielce (motor,dvere,atď.) a v servise nám ho dali dokopy.Teraz mám otázky :
1. Tie náhradné dielce vstupujú do obstarávacej ceny ?
2. Z náhradných dielcov sa neuplatní DPH ? (je to osobné auto M1)
3. Mám dopočítať DPH do obstarávacej ceny ?
4. Firma,ktorá nám poslala FA za opravu mot.vozidla,tak tam si môžem uplatniť DPH ?

Prosím Vás o radu.

Ďakujem


Poradí mi niekto?
Jana Acsová
13.05.08,10:14
Firma, s.r.o. (platca DPH) kúpila osobné ojazdené auto v roku 2006 od súkromnej osoby z Nemecka za sumu cca 38000,00 eur.
Mala firma odviesť DPH ?
Ako mala postupovať ?
Ak firma kupovala od súkromnej osoby v Nemecku, kupovala za cenu vrátane nemeckej DPH. Nakoľko súkromná osoba nie je osobou zdaniteľnou a teda ani identifikovanou pre daň, nejednalo sa o intrakomunitárne nadobudnutie tovaru v tuzemsku (nie je potrebné skúmať ďalšie okolnosti). Uvedené platí v režime "ojazdeného auta" teda auta, ktoré nemá najazdených viac ako 6000 km alebo v čase jeho dodania neuplynulo šesť mesiacov od jeho prvého uvedenia do prevádzky.
ErikaDP
14.05.08,13:24
Prosim o pomoc s výkladom z.725/2004 príloha: Kategorizácia vozidiel v súvislosti s povinnosťou samozdanenia DPH:
Slovenská osoba identifikovaná pre DPH v SR plánuje zakúpiť v u osoby indentifikovanej pre DPH v inom členskom štáte ( autobazár Holandsko) ojazdené vozidlo - traktor, pracovný stroj ( podľa z.o kategorizácii vozidiel pôjde o kategóriu T alebo P. Neviem či si správne vysvetľujem z. o DPH § 11 ods.11a12, ktorý vymedzuje pre účely DPH pojem dopravný prostriedok: myslím si, že pod tieto ustanovnia pozemnými motorovými vozidlami sú len vozidlá určené na prepravu osôb a nákladov. Traktor s prídavnými zariadeniami síce prepravuje náklad - zeminu, slúži ako báger pri zemných prácach, ale je zaradený pod zvláštne vozidlá t.j. nie pod pozemné vozidlá ak to správne chápem.
Moja otázka:
- nadobudnutie traktora z pohľadu DPH neposudzujem ako k nový či ojazdený dopravný prostriedok, ale :
- samozdaním a odpočítam DPH ako bežné intrakomunitárne dodanie tovaru ?
Ďakujem
Vladimír Ozimý
15.05.08,05:23
Prosim o pomoc s výkladom z.725/2004 príloha: Kategorizácia vozidiel v súvislosti s povinnosťou samozdanenia DPH:
Slovenská osoba identifikovaná pre DPH v SR plánuje zakúpiť v u osoby indentifikovanej pre DPH v inom členskom štáte ( autobazár Holandsko) ojazdené vozidlo - traktor, pracovný stroj ( podľa z.o kategorizácii vozidiel pôjde o kategóriu T alebo P. Neviem či si správne vysvetľujem z. o DPH § 11 ods.11a12, ktorý vymedzuje pre účely DPH pojem dopravný prostriedok: myslím si, že pod tieto ustanovnia pozemnými motorovými vozidlami sú len vozidlá určené na prepravu osôb a nákladov. Traktor s prídavnými zariadeniami síce prepravuje náklad - zeminu, slúži ako báger pri zemných prácach, ale je zaradený pod zvláštne vozidlá t.j. nie pod pozemné vozidlá ak to správne chápem.
Moja otázka:
- nadobudnutie traktora z pohľadu DPH neposudzujem ako k nový či ojazdený dopravný prostriedok, ale :
- samozdaním a odpočítam DPH ako bežné intrakomunitárne dodanie tovaru ?
Ďakujem

zákon o DPH nemiešajte zo zákono 725/2004 o premávke na pozemných komunikácia. DPH si defunuje sám čo je pozemné motorové vozidlo a to myslím že traktor spĺňa. T.j. na účely zákona o DPH ide o pozemné motorové vozidlo a musíte posudzovať či ide o dodanie nového dopravného prostriedku alebo nie. Ak kupujete ojazdený dopravný prostriedok potom vždy to posudzujete ako intrakomunitárnu dodávku tovaru ak nakupujete od platiteľa.
ErikaDP
15.05.08,07:02
Pán Ozimný, ďakujem za Vašu reakciu na môj dopyt.
Zákonom 725/04 som sa začala zaoberať z toho dôvodu, že Z.o DPH definuje v §11 ods.11 pre účely zákona o DPH :
(11) Dopravným prostriedkom na účely odseku 12 je
a) pozemné motorové vozidlo so zdvihovým objemom motora viac ako 48 cm3 alebo s výkonom väčším ako 7,2 kW určené na prepravu osôb a nákladov,
nevedala som či pracovný stroj, traktor, ktoré chodia po pozemných komunikáciach len keď sa premiestňujú na miesto výkonu činnosti a nie sú určené na prepravu tovarov, či sú „pozemnými motorovými vozidlami“

Na porade som našla komplexný príspevok od pani Jany Acsovej :Automobil vo vzťahu k DPH - teoretické východiská, dovoľujem si z neho citovať:
....Vozidlá, ktoré majú rovnaké konštrukčné znaky sú podľa Zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách rozdelené do nasledujúcich kategórií:
- motorové vozidlá s menej ako štyrmi kolesami a štvorkolky (L)
- motorové vozidlá, ktoré majú najmenej štyri kolesá a používajú sa na dopravu osôb (M)
- motorové vozidlá, ktoré majú najmenej štyri kolesá a používajú sa na dopravu nákladov (N)
- prípojné vozidlá (O)
- kolesové traktory (T)
- pásové traktory (C)
- prípojné vozidlá traktorov (R)
- traktormi ťahané vymeniteľné stroje (S)
- pracovné stroje (P)
- ostatné vozidlá, ktoré sa nedajú zaradiť do uvedených kategórií (V).

.....V rámci vozidiel kategórie N sú tieto členené v závislosti od najväčšej prípustnej celkovej hmotnosti. V zásade sa jedná o motorové vozidlá konštruované a projektované na prepravu tovaru (bližšie viď. príloha č. 1 k zákonu č. 725/2004 Z.z.). Koniec citátu.

Zákon 725/2004 Z.Z.:
§ 2 Na účely tohto zákona sa rozumie
a) cestným vozidlom motorové vozidlo alebo nemotorové vozidlo /2/ vyrobené na účely prevádzky v premávke na pozemných komunikáciách, určené na prepravu osôb, zvierat alebo tovaru,
b) zvláštnym vozidlom motorové vozidlo alebo nemotorové vozidlo /2/ vyrobené na iné účely než na prevádzku na pozemných komunikáciách, ktoré po splnení ustanovených podmienok možno schváliť na prevádzku v premávke na pozemných komunikáciách,
Príloha k z.725/2004:
pracovný stroj samohybný je zvláštne vozidlo s vlastným zdrojom pohonu, konštrukčne a svojím vybavením určené len na vykonávanie určitých pracovných činností. Pracovný stroj samohybný nie je určený spravidla na prepravnú činnosť,

Uvedené citácie si vysvetľujem tak, že traktor a pracovný stroj nie sú pozemnými motorovými vozidlami ,traktor a pracovný stroj nemajú v kategorizácii podľa 724/2005 uvedené že sú určené na prapravu osôb a nákladov, a preto nespĺňajú ustanovania § 11 ods.11 z oDPH.

Celý problém je v tom, že zatiaľ nemám papiere od daného traktora, na jeho dovoz sa len pripravujeme a dodavateľ nám neposkytol info o počte najazdených km, iba o počte odpracovaných hodín. T,.j. ak to je pozemné motorové vozidlo musím sa zaujímať o počet km (limit 6000km) ak to nie je pozemné motorové vozidlo , tak ma odjazdené km z pohľadu DPH nezaujímajú a je to klasické intrakomunitárne dodanie tovaru.

Ďakujem vopred za Vaše názory.
Vladimír Ozimý
15.05.08,07:29
je to dobrý názor mne čo však chýba je odvolanie sa na zákon 725/2004. Keďže tam nie je odvolanie tak ako zadefinovať pozemné motorové vozidlo určené na prepravu osôb a nákladov...ale prihliadnúc na horeuvedený zákon by vaša úvaha mala byť správna...len či je to brané aj na účely DPH...pretože podľa vášho príspevku by pozemným motorovým vozidlom nemali byť ani motorky kategoria L ale len kategorie M a N čo nesúhlasím takisto...
ErikaDP
15.05.08,09:19
Ďakujem za reakciu,
nie som presvedčená celkom o mojom názore, preto som sa prihlasila do tejto debaty, ďakujem za Váš názor, lebo ma to podnecuje rozmýšľať aj z iného uhla pohľadu. Počkám na doklady o traktore, potom sa bude dať riešiť konkrétne.
TAdri
16.05.08,10:40
Asi som už blbá, ale čítam tu dookola o nákupe auta v zahraničí a neviem si poradiť. Podnikateľ FO kúpil staršie odobné auto v autobazári v Rakúsku, kde mu po predložení Ič DPH odpočítal predajca DPH.
Auto bude používať na podnikanie - nie je predajca áut. Aké povinnosti mu vyplývajú. Musí auto samozdaniť? Viacerí podnikatelia, ktorí už podobným spôsobom auto obstarali mu tvrdili, že DPH uplatňuje až pri predaji??? Ak nemusí odviesť DPH na vstupe, tak prečo? Čítala som zákon o DPH, pýtala som sa kamarátok účtovníčok ale nikto si nie je istý. Väčšinový názor účtovníčok je, že má auto samozdaniť. A ešte ak odvedie DPH, odpisuje auto asi z ceny včetne tejto DPH?
otázka na otázku, a čo keď fa je s DPH?
Vladimír Ozimý
16.05.08,10:47
otázka na otázku, a čo keď fa je s DPH?

ak je vystavená s DPH a ide o intrakomunitárne nadobudnutie potom nadobudateľ, slovenská spoločnosť má povinnosť zdaniť takéto dodanie aj v tuzemsku. DPH zaplatená rakúskemu dodávateľovi si musí vyžiadať od neho pretože došlo k chybnej faktúrácii...
TAdri
20.05.08,11:58
Aj v tom prípade má byť fa vystavená bez DPH, keď auto je v kategórii M1?
Vladimír Ozimý
20.05.08,13:10
Aj v tom prípade má byť fa vystavená bez DPH, keď auto je v kategórii M1?

pokiaľ sú splnené podmienky intrakomunitárnej dodávky t.j. obe strany sú registrované za platiteľov vo svojich krajinách a auto kategorie M1 je dovezené z rakúska do SR a neuplatňuje sa obdobný par. ako u nás 66, potom aj dodanie auta M1 ide bez DPH pričom slovenská spoločnosť odvedie DPH na území SR a nevznikne jej nárok na odpočet...
TAdri
21.05.08,11:14
Ďakujem.
Vladimír Ozimý
21.05.08,11:27
ešte sa upravím že samozrejme za predpokladu ak auta neslúžia na podnikateľský účel - t.j. nájom alebo predaj. ak by slúžili osobné auta na tieto dva účely narok na odpočet vznikne.
dadasv
23.05.08,19:07
pokiaľ sú splnené podmienky intrakomunitárnej dodávky t.j. obe strany sú registrované za platiteľov vo svojich krajinách a auto kategorie M1 je dovezené z rakúska do SR a neuplatňuje sa obdobný par. ako u nás 66, potom aj dodanie auta M1 ide bez DPH pričom slovenská spoločnosť odvedie DPH na území SR a nevznikne jej nárok na odpočet...

Takže keď to zhrniem: ak kúpil podnikateľ FO - plátca DPH - auto kat. M1 a rakúsky predajca mu odpočítal DPH po predložení Ič DPH, tak odvedie z predajnej ceny DPH a nemá nárok na odpočet. Do odpisov mu ide cena auta aj s odvedenou DPH a pri predaji DPH neuplatňuje. Je to tak správne?
Ja si totiž myslím, že áno, ale podnikateľa predajca v Rakúsku presviedčal, že u nás DPH musí odviesť až pri predaji:confused:, a tvrdili mu to aj kamaráti, ktorí už auto v EÚ kupovali. A nechce mi veriť, že DPH musí odviesť. Bol sa pýtať aj na DÚ a dostal rôzne odpovede, ale skôr mu povedali, že DPH odviesť nemusí.:confused:
VTerezka
02.06.08,05:57
Milí ľudkovia,

želám príjemný deň. Čítam to tu čítam - ale nič približné som nenašla. Mám na Vás prosbu. Kúpili sme ako slovenská s.r.o. - platca DPH autožeriav v Poľsku - tiež od firmy - platcu DPH. Faktúra je vystavená s DPH ale s 0%. Je vystavená v zlotých. Prosím Vás, môže to byť v zlotých, alebo musím žiadať vystavenie faktúry v EUR. A tiež nám predajca odmieta autožeriav u nich odhlásiť na naše meno - s čím zas naše úrady nesúhlasia a žiadajú toto písomné odhlásenie.

A tiež mám prosbu. Autožeriav spadá do režimu, že si ho tu zdaním a zároveň odnárokujem DPH ? Díky moc každému, kto ma aspoň kúsok niekam navedie. Krásny deň.

Prosím ak by sa dalo - poraďte :o) ďakujem.
VTerezka
02.06.08,07:20
Prosím, ľudkovia, nájde sa dobrá duša ochotná a schopná poradiť ? :O)
liba2
02.06.08,09:18
Milí ľudkovia,

želám príjemný deň. Čítam to tu čítam - ale nič približné som nenašla. Mám na Vás prosbu. Kúpili sme ako slovenská s.r.o. - platca DPH autožeriav v Poľsku - tiež od firmy - platcu DPH. Faktúra je vystavená s DPH ale s 0%.
Teda je vystavená bez DPH !

Je vystavená v zlotých. Prosím Vás, môže to byť v zlotých, alebo musím žiadať vystavenie faktúry v EUR.
Môžu byť zloté, eur, aj Sk - je to na rozhudnutí dodávateľa alebo na dohode s dodávateľom.

A tiež nám predajca odmieta autožeriav u nich odhlásiť na naše meno - s čím zas naše úrady nesúhlasia a žiadajú toto písomné odhlásenie.

A tiež mám prosbu. Autožeriav spadá do režimu, že si ho tu zdaním
Áno
a zároveň odnárokujem DPH ?
Odpočítate si DPH.

Díky moc každému, kto ma aspoň kúsok niekam navedie. Krásny deň.

Prosím ak by sa dalo - poraďte :o) ďakujem.Podčiarknutému nerozumiem. Odhlásiť sa (na polícii :confused:) musí doterajší vlastník žeriavu, vy sa prihlásite na Slovensku. Predajca pravdepodobne čaká na vašu úhradu , až potom podnikne tieto kroky.
TAdri
02.06.08,11:18
Pri uplatnení odpočtu DPH posudzujeme auto podľa prvého zaradenia? Moja šéfka teraz špekuluje o prekvalifikácii auta z M1 na N1. Po pestavbe môžeme dostať DPH od DÚ ?
Milan Benka
03.06.08,05:29
Pri uplatnení odpočtu DPH posudzujeme auto podľa prvého zaradenia? Moja šéfka teraz špekuluje o prekvalifikácii auta z M1 na N1. Po pestavbe môžeme dostať DPH od DÚ ?


Nie .
http://www.porada.sk/269499-post18.html
Betina2
11.06.08,06:42
Zdravím všetkých.
Už som si prešla snáď všetky príspevky, ale nie som si celkom istá. Slovenská s.r.o., platiteľ DPH kúpil v Rakúsku od predajcu nových aj starších áut (autobazáru) registrovaného pre DPH v Rakúsku staršiu Oktáviu kombi s mriežkou.
Vo faktúre je uvedené "Nettobetrag 13 500 EUR, mehrwertsteuer 0,00% von 13 500,00 ... gesamtbetrag 13 500,00" a ďalej text:
" Steuerfreie innergemeinschaftliche Lieferung." bez odvolávky na ich daný paragraf.
Podľa mňa ide z ich strany o intrakomunitárne dodanie a rakúsky predajca faktúroval bez DPH (pýtal si našu registráciu a preveroval ju. Všetky identif.údaje sú na faktúre.). Takže by malo byť dodanené u nás našou DPH. V TP podľa našej vyhlášky bude hneď kategória N1. (nie M1) takže by sme ju zároveň mohli odpočítať podľa §49. Obávam sa však, či Rakúsky dodávateľ nemal použiť ich osobitnú úpravu (obdoba našeho §66), nakoľko je to už staršie auto (viac ako 6000 km a dátum 1.registrácie je tiež starší ako 6 mes.). Vo výpise z OR máme aj kúpa a preja motorových vozidiel aj prenájom motorových vozidiel. Samozrejme nechceme platiť žiadnu daň do rozpočtu, takže zvažujeme, či auto zaradiť do obchodného majetku, alebo ho predať alebo prenajať. Čo by bolo podľa Vás najvýhodnejšie. Ďakujem za každý názor.
Vladimír Ozimý
11.06.08,06:54
Zdravím všetkých.
Už som si prešla snáď všetky príspevky, ale nie som si celkom istá. Slovenská s.r.o., platiteľ DPH kúpil v Rakúsku od predajcu nových aj starších áut (autobazáru) registrovaného pre DPH v Rakúsku staršiu Oktáviu kombi s mriežkou.
Vo faktúre je uvedené "Nettobetrag 13 500 EUR, mehrwertsteuer 0,00% von 13 500,00 ... gesamtbetrag 13 500,00" a ďalej text:
" Steuerfreie innergemeinschaftliche Lieferung." bez odvolávky na ich daný paragraf.
Podľa mňa ide z ich strany o intrakomunitárne dodanie a rakúsky predajca faktúroval bez DPH (pýtal si našu registráciu a preveroval ju. Všetky identif.údaje sú na faktúre.). Takže by malo byť dodanené u nás našou DPH. V TP podľa našej vyhlášky bude hneď kategória N1. (nie M1) takže by sme ju zároveň mohli odpočítať podľa §49. Obávam sa však, či Rakúsky dodávateľ nemal použiť ich osobitnú úpravu (obdoba našeho §66), nakoľko je to už staršie auto (viac ako 6000 km a dátum 1.registrácie je tiež starší ako 6 mes.). Vo výpise z OR máme aj kúpa a preja motorových vozidiel aj prenájom motorových vozidiel. Samozrejme nechceme platiť žiadnu daň do rozpočtu, takže zvažujeme, či auto zaradiť do obchodného majetku, alebo ho predať alebo prenajať. Čo by bolo podľa Vás najvýhodnejšie. Ďakujem za každý názor.

v Tomto prípade by som neriešil čo mal a nemal dodávateľ z Rakúska. Podľa toho čo píšete ide jednoznačne o intrakomunitárnu dodávku. Aj ojazdený automobil je len tovar z pohľadu DPH. Špeciálne ustanovenie par. 66 platného u nás možno platí aj v Rakúsku avšak nie na každé ojazdené motorové vozidlo je možné toto ustanovenie použiť. To znamená že neplatí rovnica že ojazdený automobil ako použitý tovar musí ísť režimom podľa § 66. Týmto režimom môže ísť len taký použitý tovar ktorý spĺňa podmienky par. 66 ods. 2. Podľa všetkého rakúsky dodávateľ vie čo robí a dodal tovar oslobodený od dane, t.j. nastalo intrakomunitárne dodanie. Vy ste podľa § 69 odsw. 6 osoba povinná platiť daň. Následne nárok nám rieši § 49 a následne paragrafy. Pri automobile typu N1 máte nárok na odpočet dane na vstupe. t.j. ak máte faktúru podľa § 51 ods. 1 písm c. vzniká vám nárok na odpočet a tým pádom dopad na šr je nulový. Uplatnite daň na výstupe riadok 7,8 a daň na vstupe na riadku 19.
Betina2
11.06.08,07:13
Tak som to aj predpokladala, len som sa v tom chcela utvrdiť. Totiž nie som nemčinár. A medzitým som našla, že v našom §66 ods. 14) sa píše" Nadobudnutie použitého tovaru, ak je predávajúcim obchodník z iného čl.štátu a uvedený tovar bol zdanený podľa osobitnej úpravy uplatňovania dane v inom čl.štáte, nepovažuje sa za nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného čl.štátu podľa §11." Takže potom mi z tohto vychádza, že ak sa nepoužije §66, má sa použiť §11. A je to OK. Miatlo ma, že je to N1 a použité. Všade sa spomínalo osobné nové alebo osobné staré alebo N1 nové. Tak už je to jasnejšie. Vďaka.
Betina2
12.06.08,08:39
No práve sme si to všetko za daného režimu - intrakomunitárne dodanie - prepočítali a ďalší predaj ako tovar nie je veľmi lukratívny. Takže ho zaradíme do majetku a budeme odpisovať a používať. Možno ho po roku predáme so ziskom a odvedieme daň. Neviem, ako to riešia bazáre, keď tak húfne dovážajú jazdené autá, ale mne sa zdá, že len ak im predajcovia vystavujú faktúry podľa obdobného § ako je náš § 66 tak to môže byť zaujímavé. Nemáte s tým niekto skúsenosti ? Možno by sa mohla táto téma otvoriť v inej rubrike.
eop
26.06.08,07:28
Potrebujem poradiť, kúpili sme osobné auto zo zahraničia od platcu DPH. Faktúra je vystavená bez DPH.Z toho musím odviezť dph a keďže sa sa zaoberáme prenájmom automobilov, môžem si ju znova uplatniť. Pri prepise auta požadujú od nás doklad o tom, že bola táto dph odvedená. Ako to mám spraviť? :mee: Aké potvrdenie na to slúži?
Ďakujem za každú radu.
Vladimír Ozimý
26.06.08,07:33
Potrebujem poradiť, kúpili sme osobné auto zo zahraničia od platcu DPH. Faktúra je vystavená bez DPH.Z toho musím odviezť dph a keďže sa sa zaoberáme prenájmom automobilov, môžem si ju znova uplatniť. Pri prepise auta požadujú od nás doklad o tom, že bola táto dph odvedená. Ako to mám spraviť? :mee: Aké potvrdenie na to slúži?
Ďakujem za každú radu.

no vy to uvediete v rámci podnikania do daňového priznania, viem že vyžadujú doklad o úhrade DPH od súkromných osôb pri nových dopravných prostriedkoch. Ale vy ako podnikateľský subjekt nie ste povinný zaplatiť DPH hneď pretože svoju daňovú povinnosť vysporiadate v daňovom priznaní takže nechápem logiku pána policajta. jedine čo mu môžte predložiť je to že mu dodatočne predložite daňové priznanie ;). Nárok na odpočet DPH máte len vtedy ak to použijete na predaj alebo nájom t.j. musíte to mať v predmete podnikania a musíte aj činnosť s autom vykonávať. Inak nemáte nárok na odpočet alebo v období kedy zmeníte účel musíte vrátiť DPH.
eop
26.06.08,07:46
no vy to uvediete v rámci podnikania do daňového priznania, viem že vyžadujú doklad o úhrade DPH od súkromných osôb pri nových dopravných prostriedkoch. Ale vy ako podnikateľský subjekt nie ste povinný zaplatiť DPH hneď pretože svoju daňovú povinnosť vysporiadate v daňovom priznaní takže nechápem logiku pána policajta. jedine čo mu môžte predložiť je to že mu dodatočne predložite daňové priznanie ;). Nárok na odpočet DPH máte len vtedy ak to použijete na predaj alebo nájom t.j. musíte to mať v predmete podnikania a musíte aj činnosť s autom vykonávať. Inak nemáte nárok na odpočet alebo v období kedy zmeníte účel musíte vrátiť DPH.
Ja mocmocmoc ďakujem za rýchlu odpoveď. V predmete podnikania máme nájom motorových vozidiel, tak sa to snáď bude na ten účel aj používať. Ešte som sa chcela spýtať na vymeranie dph. Faktúra je v eur bez dph. DPH na vstupe a výstupe vymeriam cez interný doklad? Nemala som s týmto ešte skúsenosť.
Ďakujem
Vladimír Ozimý
26.06.08,07:57
Ja mocmocmoc ďakujem za rýchlu odpoveď. V predmete podnikania máme nájom motorových vozidiel, tak sa to snáď bude na ten účel aj používať. Ešte som sa chcela spýtať na vymeranie dph. Faktúra je v eur bez dph. DPH na vstupe a výstupe vymeriam cez interný doklad? Nemala som s týmto ešte skúsenosť.
Ďakujem

ano v účtovníctve to funguje cez interný doklad, niektoré účtovné programy to rovno definujú pri došlej faktúre v rámci zaúčtovania.
aladin
26.06.08,19:20
Nakup auta v zahranici. Chcel by som si kupit ako szco novy hyundai v rumunsku (je to lacnejsie) prestavba na N1, predpokladam predavajuci platca dph, tam by mi mal vystavit fakturu bez dph, nasledne pri dovoze by som mal doplatit ja dph ? rozmyslam dobre? s tym ze mam nejaku inu povinnost u nas , alebo len normalne prihlasit auto a jazdit (homologizacia alebo nieco take ??)
beatad
08.07.08,13:32
;). Nárok na odpočet DPH máte len vtedy ak to použijete na predaj alebo nájom t.j. musíte to mať v predmete podnikania a musíte aj činnosť s autom vykonávať. Inak nemáte nárok na odpočet alebo v období kedy zmeníte účel musíte vrátiť DPH.
Stačí ak mám v predmete podnikania v skratke :veľkoobchod-maloobchod, sprostredkovanie tovaru a služieb? Môžem aj na základe týchto živností fakturovať za prenajom os.auta ?

Ďakujem za pomoc.
Betina2
09.07.08,14:29
Nie. Nestačí. Musí tam byť konkrétne "nákup a predaj motorových vozidiel resp. automobilov" Alebo "prenájom motorových vozidiel/automobilov" Nestačí všeobecne. Upozorňujú na to aj na DÚ. Musí to byť konkretizované aj v predmete činnosti. Inak by mal nárok na odpočítanie praktický každý platiteľ, a to nemá.
Moj názor je, že faktúrovať by ste aj mohli s DPH, a potom ju musíte aj odviesť, ale nemohli by ste DPH odpočítať či už z nákupu týchto MV ani z príslušenstva ani zo služieb s nimi súvisiacimi.
A po druhé, nie je takáto fakturácia v rozpore s Živnostenským zákonom, keď to nemáte v predmete podnikania ?
Betina2
09.07.08,15:14
[quote=Betina2;750209]Zdravím všetkých.
Slovenská s.r.o., platiteľ DPH kúpil v Rakúsku od predajcu nových aj starších áut (autobazáru) registrovaného pre DPH v Rakúsku staršiu Oktáviu kombi s mriežkou.
Vo faktúre je uvedené "Nettobetrag 13 500 EUR, mehrwertsteuer 0,00% von 13 500,00 ... gesamtbetrag 13 500,00" a ďalej text:
" Steuerfreie innergemeinschaftliche Lieferung." bez odvolávky na ich daný paragraf.
Podľa mňa ide z ich strany o intrakomunitárne dodanie a rakúsky predajca faktúroval bez DPH (pýtal si našu registráciu a preveroval ju. Všetky identif.údaje sú na faktúre.). Takže by malo byť dodanené u nás našou DPH. V TP podľa našej vyhlášky bude hneď kategória N1. (nie M1) takže by sme ju zároveň mohli odpočítať podľa §49. Je to už staršie auto (viac ako 6000 km a dátum 1.registrácie je tiež starší ako 6 mes.). Vo výpise z OR máme aj kúpa a preja motorových vozidiel aj prenájom motorových vozidiel. Samozrejme nechceme platiť žiadnu daň do rozpočtu, takže zvažujeme, či auto zaradiť do obchodného majetku, alebo ho predať alebo prenajať.

Firma sa napokon rozhodla toto auto zaradiť do obchodného majetku firmy. Kúpila ho a zaplatila v 6/08. Mám len faktúru a zmluvu + ich overený preklad. Platba bola v hotovosti u predajcu. Ale doteraz toto auto u nás nedali zaevidovať na inšpektoráte, takže nemám TP (zataľ ho evidujem na obstaraní na ú. 042A) U nás by sa malo zaregistrovať ako N1, ale neviem čo bolo v rakúskych dokladoch - tie mi nikto nedal ani neukázal..... možno aj pkw...Z mne dostupných dokladov ide jednoznačne o intrakomunitárne dodanie. Takže dodaniť. Ale kedy? Postačí, že vo faktúre je dátum dodania zhodný s dátumom vystavenia faktúry? Samostatný preberací protokol alebo dodací list nie je. Potom dodaniť v 6/08. A odpočítať DPH, ak ho dám do majetku ? - kedy? keď ešte nemám podklad - náš TP preukazujúci kategóriu? Ale na druhú stranu mám faktúru so všetkými náležitosťami. Podľa mňa ja aj tak neviem jednoznačne z daných dokladov preukázať kategóriu a teda ani náš nárok na odpočet. Odpočítala by som ju až po vystavení nášho TP, ak budem jednoznačne vedieť kategóriu N1 ?!

Vo výpise z OR máme aj kúpa a predaj motorových vozidiel aj prenájom motorových vozidiel. Nebolo by v tejto situácii lepšie považovať toto auto za tovar, dodaniť aj odpočítať v 6/08, evidovať ho na skladovej karte od 6/08 (tu je jedno, aká je kategória) a keď sa vybaví prihlásenie + TP (7/08 resp. 8/08), potom ho preradiť z tovaru do dlhodobého majetku (ak to bude N1)? Je takýto postup možný? Ako sa to zaúčtuje? No ale zase nemám dodací list alebo preberací protokol - len tú zmluvu a faktúru. Auto ale fyzicky stojí vo firme na dvore.
Takže teraz neviem ako to spraviť pre nás čo najlepšie. Sme štvrťročný platitelia. A čas tlačí. Vďaka za pomoc.
apo
20.07.08,22:57
Priatelia,
po prečítaní príspevkov v tejto téme by sa dalo čakať, že už nemôže byť nový problém. ALE JE.

Klient registrovaný na DPH kúpil 24.6.2008 v Nemecku osobné motorové vozidlo M1 od registrovanej osoby na DPH, ktoré je podľa zákona o DPH ešte NOVÉ (do 6 mesiacov a do 6000 km). Prihlásil ho na polícii a má pridelené evidenčné číslo a nemá nárok na odpočet DPH z OMV M1.


Otázka č. 1 tá jednoduchšia.
Na faktúre je uvedené Zulassung 29.1.2008 (predpokladám dátum 1. predaja). Nadobudnutie vozidla sa v daňovom priznaní prejaví ako intrakomunitárna dodávka bez nároku na odpočet dane?


Text problému, pokračovanie.
Dňa 7.7.2008 toto vozidlo bolo predané lízingovej spoločnosti za účelom prelízovania. V kúpnej zmluve (vystavenej lízingovou spoločnosťou) je uvedená predajná cena s vyčíslenou DPH!!!

Otázka č. 2
Ako sa počíta 6 mesiacov, aby bolo auto ešte nové?
Od 29.1.2008 do 7.7.2008 už prešlo 6 mesiacov alebo nie?

Otázka č. 3
Otázka č. 2 by podľa mňa mala mať zmysel IBA AK by uvedené OMV M1 ako nové bolo predané zo Slovenska do iného štátu. Ale nezdá sa mi, že v ČSOB lízing to nevedia. Tak čo je EŠTE možné s uvedeným vozidlom urobiť z pohľadu DPH na Slovensku?

Ďakujem.

apo
apo
21.07.08,08:47
Priatelia,
nik neporadí ako je to s DPH pri novom aute ak mení majiteľa vrámci SR a prvý majiteľ na Slovensku namal nárok na odpočet DPH?

Prosím je to súrne.

apo
Keity
21.07.08,10:50
My sme mali už taký typ ale kupovali sme auto s mriežkou N1. Kupovali sme ho bez DPH (my aj predajca mali IČ DPH) Zulassung znamená v nemčine prihlásenie. Keby tam bolo erste Zulassung t.j., že bolo v ten dátum prvý krát prihlásené. Ďalej sme ho my predali lízingovej spoločnosti. Od nás išla fa s DPH a aj oni nám urobili lízing s DPH (to len na príklad)
Ty uvádzaš, podmienka pre nové MV pre zákon o DPH je (do 6 mesiacov a do 6000 km) ale tam má byť alebo. Koľko KM má najazdené vozidlo? Podľa mňa ak do 6000 KM tak je tým pádom nové. Tým pádom by bola aspoň otázka č. 2 vyriešená. Snaď to aspoň trochu pomohlo.
apo
21.07.08,11:54
Ďakujem pekne.
Otázka č. 1, je jasná,
Otázka č. 2, súhlasím so stanoviskom Keity.

Kľúčová je otázka č. 3.
Ja mám pocit zo semináru k DPH, že pri OMV M1 je dôvod uvažovať o DPH iba v prípade, že toto auto opustí SR.

Na seminári bol uvedený príklad, že občan - nepodnikateľ kúpi v SR Fábiu a ide na dovolenku do Francúzska, tam sa nájde človek ktorému sa Fábia tak zapáči, že ju od slovenského občana kúpi. Tomuto slovenskému občanovi vznikne povinnosť podať daňové priznanie k DPH a vysporiadať sa s DPH voči štátnemu rozpočtu.

Na základe tohoto príkladu nemám dobrý pocit z toho, že môj klient v kúpnej cene voči ČSOB lízing so slovenským DIČ uvádza hodnotu DPH.

Prosím o radu ako je to s otázkou č. 3.

apo
apo
21.07.08,14:41
Zobral som si na pomoc poučenie k vyplneniu daňového priznania k DPH. Nikde som nenašiel pokyn ako postupovať pri predaji nového auta na Slovensku.

Som toho názoru, že nikoho asi ani nenapadne osobné auto kúpené na Slovensku, ktoré z nejakého dôvodu nesplní očakávanie majiteľa, aby ho do 6 mesiacov a 6000 km predal niekomu ďalšiemu na Slovensku s vyčíslenou DPH.

Nové osobné motorové vozidlo M1 kúpené v Nemecku bez DPH sa po samozdanení dostáva do daňového režimu, ako keby bolo kúpené na Slovensku.

Malo by sa to takto správať z pohľadu DPH?

apo
Jana Acsová
21.07.08,15:01
apo
21.07.08,17:46
Pozrite aj:
http://www.porada.sk/t10804-auto-zo-zahranicia-bez-naroku-na-odpocet.html


ďakujem za dobrý link, ALE ste ma nechali dlho trápiť.:)

Z príspevkov na uvedenom linku to vychádza tak, že sa nedá spoľahnúť na to, že v Lízingovkách sú experti na dane a čo vypustia je O.K.

Môj klient ma určite :rolleyes:nepochváli, lebo nové podmienky na lízing z nákupnej ceny v ktorej nie je DPH budú menej výhodné.

Malo sa to riešiť tak ako ste uviedli v príspevku v Linku, že lízingovka mala kúpiť OMV v Nemecku a bolo by po probléme. Väčšinou to tak býva, že keď chce niekto byť veľmi chytrý tak nedomyslí všetko.

Pri úvahách o predaji OMV lízingovke mi vadilo, že bude vyššia cena ako pri nadobudnutí, a čo s DPH, tak ako ste váhali aj Vy.

Citujem príspevok č. 19 z Linku:
- následná fakturácia lesingovke bez DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html), § 42 (podľa stanoviska z DÚ)

Záver:
Ak sa nepomýlili ani na DÚ tak štát nechce ani zo ziskovej marže predaného OMV M, ktoré bolo už v majetku firmy (vozidlo malo už aj evidenčné číslo) odviesť DPH ako z použitého tovaru.

Veľa otázok. Ako bolo na konci linku konštatované, ASI CHÝBA METODICKÉ USMERNENIE PRE TENTO PRÍPAD.


Ďakujem pekne.

apo
ervin1
22.07.08,06:57
Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o pomoc pri FA z Talianska. Podnikateľ, platca DPH, kúpil poškodené úžit.vozidlo od platiteľa DPH, ktoré chce po oprave využiť na podn.účely. Na FA v kolónke C.IVA je uvedený kód E41 a v kolónke AGENDA CODICI je uvedený kód E41-Cess. Ue Art.41. Musí tento nákup uviesť v daňovom priznaní DPH a hneď aj uplatniť odpočet??
ďakujem
apo
22.07.08,07:43
Neviem čo znamenajú uvedené kódy.

Ale ak je nákupná cena bez talianskej DPH potom pre toto vozidlo neexistuje žiadne obmedzenie z tých o ktorých sa tu písalo.

Urobí sa samozdanie a odpočet dane odrazu a ostatok je na vás.

apo
Keity
22.07.08,07:48
Ja len poradím, že Art. 41 je cirka ako náš § 43, to znamená dodanie tovaru do štátov EU.
ervin1
22.07.08,07:57
Neviem čo znamenajú uvedené kódy.

Ale ak je nákupná cena bez talianskej DPH potom pre toto vozidlo neexistuje žiadne obmedzenie z tých o ktorých sa tu písalo.

Urobí sa samozdanie a odpočet dane odrazu a ostatok je na vás.

apo


Ja len poradím, že Art. 41 je cirka ako náš § 43, to znamená dodanie tovaru do štátov EU.

ďakujem Vám obom. Nákupná cena je bez talianskej DPH, takže urobím samozdanenie aj odpočet.
Bea Š.
05.08.08,13:04
Dobrý deň,
som platca DPH a od platcu DPH v Nemecku chcem kúpiť ojazdené osobné MV. Neviem ako mám pri kúpe postupovať. Dostanem fa bez DPH ? Čo urobiť doma pri DP za DPH ? Ďakujem za info.
certik
13.08.08,08:55
Ano, dostaneš fa bez DPH. Auto samozdaníš na SR, odvedieš DPH. Ale nemáš nárok na odpočet, pretože sa jedná o osobné mot. vozidlo. Jedine že by si s autami obchodoval /predával, prenajímal/ vtedy nárok na odpočet je.
certik
13.08.08,08:57
Mámjednu otázku k tomuto problému. Podnikateľ kupuje auto v zahraničí od platcu, faktúra je bez DPH, jedná sa o intrakomunitárne dodanie. Ak by chcel odpočítať DPH musí to byť auto kategorie N1. Ale už pri nákupe, ak by ho chcel prerobiť on z M1 na N1 je to možné až po prihlásení a nárok už dodatočne nemá? A ešte, je rozdiel či ide o ojazdené alebo nové? Dakujem
apo
13.08.08,11:55
Mámjednu otázku k tomuto problému. Podnikateľ kupuje auto v zahraničí od platcu, faktúra je bez DPH, jedná sa o intrakomunitárne dodanie. Ak by chcel odpočítať DPH musí to byť auto kategorie N1. Ale už pri nákupe, ak by ho chcel prerobiť on z M1 na N1 je to možné až po prihlásení a nárok už dodatočne nemá? A ešte, je rozdiel či ide o ojazdené alebo nové? Dakujem

Rozhodujúca je kategorizácia OMV hneď od výrobcu. Niekoľko rokov dozadu sa dalo auto po úprave prekategorizovať, teraz už NIE. Pri nových autách to riešia colným skladom a v colnom sklade nové OMV vybavia ako N1, alebo M1 a táto kategorizácia platí trvalo. Na druhej strane neviem ako to dokážu odkontrolovať nakoľko každý ďalší majiteľ vozidla dostane nový technický preukaz.

apo
cloe
13.08.08,12:15
Ano, dostaneš fa bez DPH. Auto samozdaníš na SR, odvedieš DPH. Ale nemáš nárok na odpočet, pretože sa jedná o osobné mot. vozidlo. Jedine že by si s autami obchodoval /predával, prenajímal/ vtedy nárok na odpočet je.

Ak sa nemýlim, toto platí u nového dopravného prostriedku.
Marta3
13.08.08,13:44
Rozhodujúca je kategorizácia OMV hneď od výrobcu. Niekoľko rokov dozadu sa dalo auto po úprave prekategorizovať, teraz už NIE. Pri nových autách to riešia colným skladom a v colnom sklade nové OMV vybavia ako N1, alebo M1 a táto kategorizácia platí trvalo. Na druhej strane neviem ako to dokážu odkontrolovať nakoľko každý ďalší majiteľ vozidla dostane nový technický preukaz.

apo
apo, môžeš vysvetliť ako sa to vlastne rieši colným skladom? Čo je potrebné k tomu urobiť. Mám takýto prípad, s.r.o. kúpila v Nemecku dodáv. vozidlo Fiat Ducato - úprava karaván, avšak na faktúre je uvedené ako vozidlo M1. A samozrejme by si chceli uplatniť odpočet DPH - dá sa to nejako vyriešiť? Auto ešte nie je u nás zaevidované, doniesli ho cez víkend a každý bol prekvapený tou M1. S týmto nerátali.
Ďakujem všetkým, kto bude vedieť pomôcť.
certik
13.08.08,14:22
Ak sa nemýlim, toto platí u nového dopravného prostriedku.
Prečo si to myslíš? Uved prosím odvolávku na zákon kde sa hovorí, že musí ísť o nový dopr. prostriedok .
cloe
13.08.08,14:51
Prečo si to myslíš? Uved prosím odvolávku na zákon kde sa hovorí, že musí ísť o nový dopr. prostriedok .

§ 11
Nadobudnutie tovaru v tuzemsku
z iného členského štátu

...
(3) Predmetom dane je aj nadobudnutie nového dopravného prostriedku za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu každou osobou. Za nadobudnutie nového dopravného prostriedku podľa prvej vety sa považuje aj prevzatie nového dopravného prostriedku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci...
...
(12) Novým dopravným prostriedkom na účely tohto zákona je

a) pozemné motorové vozidlo podľa odseku 11 písm. a), ak nemá najazdených viac ako 6 000 km alebo v čase jeho dodania neuplynulo šesť mesiacov od jeho prvého uvedenia do prevádzky, ...
...

Tiež ma zaujíma, či moje vysvetlenie je správne. Budem mať tiež taký prípad.
certik
13.08.08,15:00
To znamená, že ak SZČO platca DPH nakupuje auto v zahraničí v bazár a dostane fa bez DPH /nakoľko sa preukázal IČ DPH/, a kedže predajca neuplatnuje obdobu nášho par. 66, tak auto u nás nezdaním?
Jana Acsová
13.08.08,15:14
To znamená, že ak SZČO platca DPH nakupuje auto v zahraničí v bazár a dostane fa bez DPH /nakoľko sa preukázal IČ DPH/, a kedže predajca neuplatnuje obdobu nášho par. 66, tak auto u nás nezdaním?Bazár musí postupovať v platnom režime. Ak je platiteľ dane v inom členskom štáte predáva:
- s uplatnením osobitnej úpravy,
- bez uplatnenia osobitnej úpravy.
Ak neuplatní osobitnú úpravu, postupuje v bežnom daňovom režime pre danú kategóriu auta a teda podmienky upravené v každom členskom štáte na základe národnej úpravy. Je to rôzne. Aký režim použije by malo byť zrejmé z faktúry. Ak je tam uvedené dodanie do iného členského štátu s uplatnením oslobodenia, platiteľovi dane v tuzemsku VŽDY vznikne daňová povinnosť z titulu intrakomunitárneho nadobudnutia. Právo na odpočítanie dane uplatní v závislosti od podmienok nášho daňového zákona.

Ak uplatní iný režim zdanenia, osobitná úprava, oslobodenie z iného titulu ako je intrakomunitárne dodanie, obstarávateľ sa zariadi podľa skutočnosti, ktorá nastane. V kontexte nášho zákona o DPH.

Vyššie uvedené platí pre ojazdený automobil. Nové pozemné motorové vozidlo je v inom režime.
Jana Acsová
13.08.08,15:26
Dobrý deň,
som platca DPH a od platcu DPH v Nemecku chcem kúpiť ojazdené osobné MV. Neviem ako mám pri kúpe postupovať. Dostanem fa bez DPH ? Čo urobiť doma pri DP za DPH ? Ďakujem za info.
http://www.porada.sk/t28504-dph-a-ojazdene-auto-z-ndr.html
certik
13.08.08,15:28
Dakujem za odpoved, potvrdila si mi to, že ak použije predajca oslobodenie a uvedie to aj na fa, tak nám vzniká povinnosť zdaniť u nás.
Zmiatla ma však Tvoja veta: "Nové pozemné motorové vozidlo je v inom režime."
Ide o to že som klientovi odpovedala na otázky ohľadom kupy OMV, ktoré išiel kúpiť do zahraničia. faktúru dostane od DPH oslobodenú. Lenže som sa zabudla opýtať či ide o ojazdené alebo nové auto. A tak neviem či pri novom bude platiť to isté.
Jana Acsová
13.08.08,15:35
Dakujem za odpoved, potvrdila si mi to, že ak použije predajca oslobodenie a uvedie to aj na fa, tak nám vzniká povinnosť zdaniť u nás. Ak použije oslobodenie z titulu intrakomunitárneho dodania tak platí čo uvádzate.


Zmiatla ma však Tvoja veta: "Nové pozemné motorové vozidlo je v inom režime." Nové pozemné motorové vozidlo je "inštitút" zo zákona o DPH. Viď § 11 ods. 12
Platí zdanenie v krajine určenia t.j. dovozcu. Predávajúci musí uplatniť oslobodenie, zdaňuje kupujúci. Aj v prípade osobného automobilu v ktorejkoľvek krajine EÚ.


Ide o to že som klientovi odpovedala na otázky ohľadom kupy OMV, ktoré išiel kúpiť do zahraničia. faktúru dostane od DPH oslobodenú. Lenže som sa zabudla opýtať či ide o ojazdené alebo nové auto. A tak neviem či pri novom bude platiť to isté.Nie sú rozdiely medzi jazdeným a novým automobilom ak sa uplatní "oslobodenie z titulu intrakomunitárneho dodania" viď aj link "auto z NDR".
certik
13.08.08,15:53
Dakujem veľmi pekne, už tomu rozumiem.
Marta3
13.08.08,19:06
apo, môžeš vysvetliť ako sa to vlastne rieši colným skladom? Čo je potrebné k tomu urobiť. Mám takýto prípad, s.r.o. kúpila v Nemecku dodáv. vozidlo Fiat Ducato - úprava karaván, avšak na faktúre je uvedené ako vozidlo M1. A samozrejme by si chceli uplatniť odpočet DPH - dá sa to nejako vyriešiť? Auto ešte nie je u nás zaevidované, doniesli ho cez víkend a každý bol prekvapený tou M1. S týmto nerátali.
Ďakujem všetkým, kto bude vedieť pomôcť.
nevie niekto poradiť? To auto je nové.
apo
13.08.08,19:15
nevie niekto poradiť? To auto je nové.

Ja som laik v oblasti obchodu s autami. Predajcovia musia vedieť ako sa autá kategorizujú. Či karavan je kategória N1 neviem. Pomoc treba hľadať u predajcu. Predajcovia v reklame uvádzajú pri prezentácii OMV, že je možnosť odpočítania dane.

apo
Marta3
13.08.08,19:53
apo ďakujem. Skúsime sa obrátiť na predajcov
TAdri
22.08.08,09:58
Prosím vás, poradte mi. Slovenská spoločnosť s.r.o. kúpila ojazdené auto z maďarska od lízingovej spoločnosti. Fa je vystavená s maď. DPH a žiadny odkaz, že v akom režime spracovaly faktúru. Najprv som myslela, že použily osobitnú úpravu /obdoba &66/ , ale v tom prípade by maly vystaviť fa tiež bez DPH.? Lízigová spoločnosť kúpila auto z Nemecka, kde na Fa je tiež uvedené DPH.
Marta3
21.09.08,10:04
Prosím Vás ešte o jednu radu. Pýtala som sa už na karaván, ktorý s.r.o. zakúpila v Nemecku - ide o nové vozidlo a je zaradené v M1. Spoločnosť si chce odpočítať DPH s tým, že ho bude prenajímať a súčasne využívať na vlastné potreby - zásobovanie. V predmete činnosti majú prenájom hnuteľného a nehnuteľného majetku. Stačí to na prenájom vozidla, alebo musí byť konkrétne uvedené - prenájom motor. vozidiel?
A ak to musí byť konkretizované, môže sa odpočítžať DPH už teraz - fa v 08/08 a dodatočne rozšíriť predmet podnikania?
Vopred ďakujem, ak niekto bude vedieť poradiť.
Betina2
24.09.08,13:40
Prosím o radu. Sme sro registrovaná pre daň v SR.V Nemecku sme kúpili staršie úžitkové auto (v ich dokladoch bolo ako LKW, 1.reg.2005 a viac ako 6000 km) od predajcu nových aj starších vozidiel registr. pre daň v Nemecku. Pýtali si od nás naše firemné údaje + IČ DPH, čo aj overovali. Vystavili faktúru za auto 5.9.08 (aj dodanie je 5.9.08) s vyčíslenou DPH (klasicky ZD, k tomu vyčíslená 19% DPH, suma celkom). Nie je tam žiadna odvolávka na nejaký paragraf, neuviedli v nej naše IČ DPH a ani naša firma nie je uvedená správne. K tomu vystavili ďalšiu faktúru na nejakú záruku resp. záručný servis? (Car-Garantie) v celkovej čiastke 410 EUR. Tu to je takto vyčíslené:
Verkaufswert netto 410,00
- MwSt - Betrag 410,00 0,0% 0,00
Gesamtwerkt inkl. MwSt 410,00
Tu by mi to vychádzalo ako dodanie služby (???) a potom nemáme nárok na vrátenie alebo odpočítanie tejto dane zahrnutej v sume 410 Eur.
Obidve faktúry boli zaplatené do pokladne nemeckého dod.(máme pokl.doklad z 21.8.08) ešte pred prevzatím vozidla a to v cene vrátane DPH. Vraj, keď auto prihlásime v SR a doložíme im doklad o prihlásení v SR, zaplatenú DPH z auta (1.faktúra) nám vrátia.
Neviem čo s tým. Myslím si, že faktúru za auto mali vystaviť buď v osobitnom režime alebo ako intrakomunitárne dodanie. Máme ich požiadať o prerobenie faktúry alebo ako to máme poriešiť z hľadiska DPH?
Ďakujem za každú radu.
Jana Acsová
24.09.08,14:20
V predmete činnosti majú prenájom hnuteľného a nehnuteľného majetku. Stačí to na prenájom vozidla, alebo musí byť konkrétne uvedené - prenájom motor. vozidiel?Predmetné je možné posúdiť iba vo vzťahu k popisu živnosti, túto informáciu dostanete napr. na živnostenskom úrade. Podľa môjho názoru nie je nevyhnutné mať konkrétne v živnosti prenájom automobilov v prípade, že predmetom poskytovaných služieb nie je výlučne osobitosť týkajúca sa automobilov na ktorú je potrebné splnenie iných podmienok - kvalifikačných, odborných, zodpovedný zástupca, vyplývajúcu z iných predpisov.


Pýtala som sa už na karaván, ktorý s.r.o. zakúpila v Nemecku - ide o nové vozidlo a je zaradené v M1. Spoločnosť si chce odpočítať DPH s tým, že ho bude prenajímať a súčasne využívať na vlastné potreby - zásobovanie. Možno už tu posúdime prvú otázku ako bezpredmetnú, pretože podľa § 49 ods. 9 platí:

(9) Ak platiteľ použije osobný automobil na iný účel, ako je ustanovené v odseku 8, je povinný odviesť daň vo výške odpočítanej dane, a to v zdaňovacom období, v ktorom osobný automobil prvýkrát použil na iný účel; ak je osobný automobil predmetom odpisovania podľa osobitného predpisu, 26) zníži platiteľ odvod dane o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom.

Daň sa vracia pri prvom použití automobilu na iný účel a tým je použitie vo firme. Ak vozidlo chcete súčasne využívať na vlastné potreby, nevzniká právo na odpočítanie DPH pri M1. Iba v prípade výlučného použitia na ďalší prenájom.
Jana Acsová
24.09.08,14:27
Neviem čo s tým. Myslím si, že faktúru za auto mali vystaviť buď v osobitnom režime alebo ako intrakomunitárne dodanie. Máme ich požiadať o prerobenie faktúry alebo ako to máme poriešiť z hľadiska DPH?Som rovnakého názoru. Podmienkou intrakomunitárneho dodania nie je prihlásenie vozidla na Slovensku ale cezhraničné dodanie s uplatnením oslobodenia od dane. Podmienkou oslobodenia je napr. prehlásenie odberateľa (Vás), že vozidlo bude prevezené na Slovensko, t.j. že opustí Nemecko, čo sa spravidla dodávateľovi potvrdzuje. Okrem toho postačuje identifikácia platiteľov DPH v oboch krajinách. Keby ste napr. auto kúpili za účelom ďalšieho predaja, nemuseli by ste ho prihlasovať na dopravnom inšpektoráte, tak by toto potvrdenie nikdy nedostali.
Predpokladám, že uplatnenie osobitnej úpravy nie je a nebude nemeckým dodávateľom uplatňované.
Jana Acsová
24.09.08,14:28
Vystavili faktúru za auto 5.9.08 (aj dodanie je 5.9.08) s vyčíslenou DPH (klasicky ZD, k tomu vyčíslená 19% DPH, suma celkom). Nie je tam žiadna odvolávka na nejaký paragraf, neuviedli v nej naše IČ DPH a ani naša firma nie je uvedená správne.
To nie je dobre. Nesedí ani firma, IČ DPH...
holubička1
24.09.08,16:41
Prečítala som si príspevky, ale nenašla odpoveď, tak prosím o radu. AK klient kúpi v Belgicku ojazdené úžitkové vozidlo na účely zaradenie do majetku na používanie vo firme, aký je postup??? Ako s DPH a s ostatným účtovaním, prosím som v tomto nováčik, poraďte mi súrne. Ďakujem:confused:
Marta3
24.09.08,20:30
Ďakujem Janke Acsovej za radu a zároveň pridávam bodík.
Je to trošku oneskorene, ale dnes mi už asi 5x vypadol počítač.
Ešte raz vďaka.
holubička1
25.09.08,04:48
Prečítala som si príspevky, ale nenašla odpoveď, tak prosím o radu. AK klient kúpi v Belgicku ojazdené úžitkové vozidlo na účely zaradenie do majetku na používanie vo firme, aký je postup??? Ako s DPH a s ostatným účtovaním, prosím som v tomto nováčik, poraďte mi súrne. Ďakujem:confused:
Prosíím nikto mi neporadí?
Jana Acsová
25.09.08,06:13
Prosíím nikto mi neporadí?
Skúste ešte tu:
http://www.porada.sk/t12413-nakup-auta-vo-vztahu-k-dph.html

Pre zodpovedanie otázky ste dali málo indícií. Ale kompletné riešenie isto nájdete v pripnutom linku aj s podrobnosťami.
holubička1
25.09.08,06:44
Skúste ešte tu:
http://www.porada.sk/t12413-nakup-auta-vo-vztahu-k-dph.html

Pre zodpovedanie otázky ste dali málo indícií. Ale kompletné riešenie isto nájdete v pripnutom linku aj s podrobnosťami.
P. Janka ďakujem za radu, skúsim napísať podrobnejšie čo viem, s.r.o. platca dph kúpi v belgicku úžitkové auto v belg. bazári, ktorý je tiež plátcom DPH, za účelom zaradenia do majetku . Sl. s.r.o. mi tvrdí, že fa bude vystavená vrátane DPH a DPH by mu mali niekde vrátiť, ale nerozumiem kde. Ja som mu po preštudovaní všetkých linkov na porade povedala, že to má byť bez DPH a v SR dodaní. Mýlim sa ? ako to bude s účtovaním?
holubička1
25.09.08,08:04
P. Janka ďakujem za radu, skúsim napísať podrobnejšie čo viem, s.r.o. platca dph kúpi v belgicku úžitkové auto v belg. bazári, ktorý je tiež plátcom DPH, za účelom zaradenia do majetku . Sl. s.r.o. mi tvrdí, že fa bude vystavená vrátane DPH a DPH by mu mali niekde vrátiť, ale nerozumiem kde. Ja som mu po preštudovaní všetkých linkov na porade povedala, že to má byť bez DPH a v SR dodaní. Mýlim sa ? ako to bude s účtovaním?
Nazaj mi nevie nikto poradiť??????
Jana Acsová
25.09.08,08:22
..s.r.o. platca dph kúpi v belgicku úžitkové auto v belg. bazári, ktorý je tiež plátcom DPH, za účelom zaradenia do majetku . Sú 2 možnosti:
- intrakomunitárna dodávka a zdanenie nadobudnutia na Slovensku s možnosťou uplatnaniť odpočítanie dane,
- uplatnenie osobitnej úpravy belgickým bazárom.
Predpokladám prvú možnosť nakoľko sa jedná o úžitkové auto.

Sl. s.r.o. mi tvrdí, že fa bude vystavená vrátane DPH a DPH by mu mali niekde vrátiť, ale nerozumiem kde.
Predmetné prichádza do úvahy v prípade zdanenia predaja v Belgicku, ktoré je ale podľa môjho názoru nesprávne. Vrátiť daň je možné, ale netýka sa to chybnej fakturácie, preto by s tým mohol byť problém.

Ak sa jedná o dve osoby identifikované pre daň v rôznych členských štátoch, mali by si vymeniť iniciály k realizácii intrakomunitárnej dodávky v rámci únie s tým, že odberateľ prehlási, napr. potvrdením, alebo prepravným dokladom, že vozidlo opustí územie Belgicka. Predmetné by malo postačovať k uplatneniu oslobodenia u dodávateľa.

A prípade uplatnenia osobitnej úpravy sa daň na faktúre neuvádza, uvádza sa odvolávka na uplatnenie osobitnej úpravy a automobil sa na Slovensku nezdaní.

V prípade chybného uplatnenia DPH na intrakomunitárnu dodávku by aj napriek uplatnenej belgickej dani automobil spadal pod povinnosť zdaniť nadobudnutie tovaru na Slovensku.
holubička1
25.09.08,09:01
Veľmi pekne ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď.:) Platí to aj pri ojazdenom 1 ročnom aute najazdené cca 10 tis km??
Betina2
25.09.08,09:31
Ďakujem za odpoveďe. Takže budem trvať na prerobení faktúry so správnymi náležitosťami a na uplatnení režimu intrakomunitárneho dodania. Ak tomu správne rozumiem, ak faktúru neopravia a vrátia nám z nej DPH, budem musieť dodaňovať na Slovensku. ale z ktorej čiastky? Zo základu dane, alebo z ceny vrátane DPH? No dúfam, že ju do termínu na podanie daň.priznania opravia podľa našich požiadaviek.
karinka20
22.10.08,07:26
Ahojte! Poraďte mi prosím...
Som platca DPH kúpila som auto z Nemecka od platcu DPH. Auto je ojazdené.Chcela som ho používať vo firme, ale zistila som, že mi až také dobré auto netreba a tak ho chcem hneď predať. Faktúra je bez DPH.
1) Pri nákupe z Nemecka robím vstup-výstup?
2) Pri predaji FO som vystavila faktúru s DPH.Je to správne?
apo
22.10.08,07:37
ÁNO.

apo
karinka20
22.10.08,07:46
Ďakujem za odpoveď.
Reprografia
18.11.08,21:09
Zdravím,
ja by som chcela veľmi pekne porosiť o pomoc. Naša spoločnosť - platca DPH kupuje celkom nové úžitkové auto v Rakúsku -platca DPH v Rakúsku. Rakúska spoločnosť vystaví fa bez Dph a naša spoločnosť urobí samozdanenie. Malo by to tak byť, alebo sa mýlim?
Viac ma však trápi iný problém. Pri kúpe auta v Rakúsku nikde nefiguruje, že ide o úžitkové vozidlo. Ako je toto potrebné dokladovať, aby sme nemali problém? (hlavne z pohľadu DPH). V Rakúsku vraj takéto rozdelenie do skupín nepoznajú.
Veľmi pekne ďakujem za pomoc
apo
18.11.08,22:11
O tom či máme nárok na odpočet DPH je rozhodnuté pri výrobe motorového vozidla.

Takže radím navštíviť nejakého predajcu a tam sa spýtať ako to funguje, aby sa do technického preukazu mohlo uviesť, že je to vozidlo "N"

apo
aknelh
28.11.08,08:23
Prosím, poraďte!

Fo nepodnikateľ kupuje od FO nepodnikateľa z Talianska ojazdené vozidlo. Má na SVK zaplatiť DPH? Ďakujem.
Ovena1
01.12.08,12:02
Prosím Vás mohli by ste ma uviesť na správnu mieru?
Podnikateľ zakúpil staršie 7- ročné os. mot. vozidlo /viac ako 80 000 km/ kategória M1 od neplatcu - súkromnej osoby v Nemecku.
Mali sme vykonať SAMOZDANENIE??? V čase, keď sme vozidlo nadobudli - 9/2008 mi bolo potvrdené, že pokiaľ sa jedná o také staré vozidlo nie je predmetom dane - pochopila som to tak, že nezdaňovať.
Jana Acsová
01.12.08,12:05
Prosím, poraďte!

Fo nepodnikateľ kupuje od FO nepodnikateľa z Talianska ojazdené vozidlo. Má na SVK zaplatiť DPH? Ďakujem.Pri kúpe automobilu, ktorý nie je v režime nového dopravného prostriedku od neplatiteľa v Taliansku, predmetné dodanie nie je predmetom dane na Slovensku. Na Slovensku dodávku nezdaňujete.
Jana Acsová
01.12.08,12:06
Prosím Vás mohli by ste ma uviesť na správnu mieru?
Podnikateľ zakúpil staršie 7- ročné os. mot. vozidlo /viac ako 80 000 km/ kategória M1 od neplatcu - súkromnej osoby v Nemecku.
Mali sme vykonať SAMOZDANENIE?Nie.


V čase, keď sme vozidlo nadobudli - 9/2008 mi bolo potvrdené, že pokiaľ sa jedná o také staré vozidlo nie je predmetom dane - pochopila som to tak, že nezdaňovať.Od 09/2008 sa v tejto oblasti nič nezmenilo.
Ovena1
01.12.08,12:11
Janka vďaka.
aknelh
02.12.08,05:21
Ďakujem za odpoveď.
andyt
15.12.08,08:31
Dobrý deň milí poraďáci, viem že sa poriešilo ohľadom kúpy ojazdených áut a celkovo tém = auto-DPH tu bolo popísaných neúrekom. Mám i tak otázku na vás...

kúpili sme do firmy na podnikateľské účely MV - 1 rok staré ( ojazdené ) , kat.M1, z Nemecka. Na FA je vyčíslené len, resp. text ----------- NETTO EXPORT a suma ( ktorá už podľa výšky sumy mi ,,hovorí otom , že je to bez DPh), a vedľa rozpis § nemeckého zákona, predpokladám o DPH, resp. o zdanení atd., je takáto fa OK?
Samozdaníme ?????
Obstarávacia suma, suma bez DPH prepočítaná kurzom NBS v deň obstarania, alebo nákupu? :confused::confused::confused:

ĎAkujem a prepáčte ak sa touto otázkou opakujem v téme....
ešte raz dík....a prajem krásny dník:)
Broskynka
16.12.08,22:05
Dobrý deň. Klient, FO v SR, platiteľ DPH kúpil v nemeckom autobazáre ojazdené osobné auto. Na faktúre má uvedené: cenu bez dph 20 000,- eur, DPH 19% 3 800,- eur, k úhrade 23 800,- eur. Je tam aj správne uvedené IČ DPH slovenského kupujúceho, aj nemeckého predávajúceho.
Nie je tam žiadna odvolávka na žiaden paragraf. Prečítala som si články porady, ale takýto prípad som nenašla. Vie niekto poradiť čo s tým? Veľmi pekne ďakujem
Orsz
16.12.08,22:15
Dobrý deň. Klient, FO v SR, platiteľ DPH kúpil v nemeckom autobazáre ojazdené osobné auto. Na faktúre má uvedené: cenu bez dph 20 000,- eur, DPH 19% 3 800,- eur, k úhrade 23 800,- eur. Je tam aj správne uvedené IČ DPH slovenského kupujúceho, aj nemeckého predávajúceho.
Nie je tam žiadna odvolávka na žiaden paragraf. Prečítala som si články porady, ale takýto prípad som nenašla. Vie niekto poradiť čo s tým? Veľmi pekne ďakujem

No asi by som zavolala do autobazáru, a opýtala sa, prečo vyfaktúrovali DPH, keď vy ste platcami DPH, mali by ste si to samozdaniť, s tým, že nemáte nárok na odpočet ... keďže ide o osobné auto. Je zaujímavé ,že uvádzaš DPH 19%, keď v Nemecku je 16% DPH. Možno ešte je to v tom, že majú v SR stálu prevádzakáreň....a majú aj pridelené slovenské IČ DPH. Treba to prezistiť.
Melnick
14.01.09,12:42
Iveta20
21.01.09,18:58
Dobry vecer, prosim Vas o radu, bo uz som z toho zmagorena na fest...
Fyzicka osoba SR - platca dph kupil ojazdeny nakladny automobil od fyzickej osoby z Polska, ktory ma pridelene NIP (hoci na overeni dica na drsr ho nenajde)ale ze je platca dph, uviedol ho aj na fa.
Jednu fakturu vystavil vcetne dph, ale dph nie je uvedena, len je celkova suma v kolonke 22% . To bol predaj nakladneho automobilu na nahradne diely. Samozdanit???? Lebo ja som tu fakturu nedala vobec do danoveho :-( Vysle faktury, t.j. dodavky oprav v kt. sa pouzili tie nahradne diely boli s DPH.
Druhu fakturu mi vystavil v 0% dph . tj. ako oslobodene. To som samozdanila. Nakl. automobil sa predal a fakturu som dala s DPH.
Zaklad dane som dala predajnu cenu. nerobila som rozdiel mezdi kupnou a predajnou...
No a aby mi nebolo luto tretiu fakturu , tiez na predaj ojazdeneho automobilu mi dal zaklad, dan 22% a spolu. No a tu som uz na prasky. Automobil sa tiez predal...
Fyzicka osoba na SR nema v zivnosti predaj automobilov. len sprostredkovanie obchodu a opravu automobilov... Takze uz naozaj neviem, ci uplatnovat samozdanenie, § 66....
dakujem
Nataka
25.01.09,14:56
Dobrý deň, prosím o radu: Do ktorej kolónky daňového priznania k DPH mám uviesť nákup NOVÉHO osobného motorového vozidla zo zahraničia? Keď dám v programe koĺonku 7 a 8 (Paragraf 11), program mi autotamticky vyhodí aj DPH na vstupe, teda ma samozdaní. Viem, že pri dovoze mám len daň zaplatiť. Jedná sa o právnickú osobu, plátcu DPH. Ďakujem
Dobroslava
26.01.09,09:39
Fyzická osoba - nepodnikateľ /obyčajný smrteľník/ chce kúpiť osobný automobil v Čechách. Vraj tam vyjde kúpa auta oveľa lacnejšie ako u nás. Vyplýva preňho nejaká povinnosť z hľadiska DPH, alebo evidencie auta u nás, alebo aké povinnosti ho čakajú, ak kúpi auto v Čechách? Ďakujem.
Daniela33
26.01.09,11:19
môžem sa opýtať, ako to je s autom, ktoré bolo kúpené v USA? Kupené bolo v októbri 2008, s do dnešného dňa nie sú vybavené ešte všetky papiere. Teraz neviem, či mám dať do JU nákup v r.2008, s tým, že všetky náklady spojené s jeho zapísaním potom priučtujem k cene auta? A čo s daňovým priznaním za mv za rok 2008. Treba ho podať?
Yuya
28.01.09,09:55
Slovenská spolocnost, zaoberajuca sa nakupom a predajom automobilov, ktora je platcom DPH, kupila v Rakusku ojazdene auto, podotykam formou aukcie, t.j. fa dostali od organizatora aukcie bez DPH. Na fakture bolo napisane, ze predaj je oslobodeny od DPH podla §15 zakona o DPH. Organizator nebol vlastnikom auta. Co s DPH?
Ali36
30.01.09,11:16
Ahojte poradáci, prosím poradte s.r.o. plátca DPH kúpila v Madarsku ojazdené auto M1, faktúra je od predajcu áut Mercedes, teda nie je autobazár, cena auta je bez DPH, môžem ju samozdaniť ale na vstupe si daň neodrátam? Dík za odpoveď
Ali36
30.01.09,11:33
Prosím vysvetlíte mi zhruba čo znamená osobitná úprava podľa par.66? Ako to zistím, či predajca uplatnil osobitnú úpravu podľa tohto par.? Ďakujem.
marina8
30.01.09,11:34
Ahojte poradáci, prosím poradte s.r.o. plátca DPH kúpila v Madarsku ojazdené auto M1, faktúra je od predajcu áut Mercedes, teda nie je autobazár, cena auta je bez DPH, môžem ju samozdaniť ale na vstupe si daň neodrátam? Dík za odpoveď


aj ja som to dnes riesila, zavolala som si na DU BA II, je tam velmi sikovna pani na sluzbach pre verejnost
pytala som sa : ojazdene osobne auto z EU predávané do SR bez DPH, pricom odberatel aj dodavatel je platca DPH
a bolo mi povedane, ze ojazdene auto sa berie ako " dodanie tovaru", ide do majetku firmy na odpisovanie , si povinna odviest DPH na vystupe a mas narok na odpocet na vstupe
mam to samozdanit v pripade, ze faktura aj zapis do TP sa uskutocni v jednom zdanovacom obdobi
ak mam fakturu v 01/09 a este nie som v TP ako drzitel vozidla, tak v 01/09 je DPH na vystupe a narok na odpocet si potom uplatnim napr. v 02/09, vtedy bude len na vstupe
Ali36
30.01.09,11:41
No neviem, lebo sa jedná o auto M1 teda odpočítať ho nemôžem, len neviem posúdiť či si predajca uplatnil nejakú osobitnú úpravu, mám len faktúru kde je auto bez DPH, ja som DPH samozdanila ale neodpočítala a túto zaplatenú daň prirátam k obstarávacej cene vozidla, mimochodom do dnešného dňa nemám ani techničák a ani nie je ešte auto prepísané, pokiaľ viem. Len nie som si istá s tou faktúrou, poradí niekto?
marina8
30.01.09,11:57
No neviem, lebo sa jedná o auto M1 teda odpočítať ho nemôžem, len neviem posúdiť či si predajca uplatnil nejakú osobitnú úpravu, mám len faktúru kde je auto bez DPH, ja som DPH samozdanila ale neodpočítala a túto zaplatenú daň prirátam k obstarávacej cene vozidla, mimochodom do dnešného dňa nemám ani techničák a ani nie je ešte auto prepísané, pokiaľ viem. Len nie som si istá s tou faktúrou, poradí niekto?


prosim ta a nemozes zavolat aj ty na DU BA II? a potom sem dat odpoved?
lebo podla toho co mi povedali, tak dan na vystupe zaplatis, ale ked budes mat technicak tak si ju uplatnis na vstupe, nedavas to do obstaravacej ceny auta
dakujem
Ali36
30.01.09,12:01
podľa toho čo sa tu popísalo som pochopila, že pri kúpe ojazdeného osobného automobilo i iného členského štátu platiteľom dane, ktorý nie je predajcom osobných automovilov a ojazdený osobný automobil použije na účely svojho podnikania si kupujúci nadobudnutie zdaňuje ale právo na odpočítanie dane mu nevzniká, tak som to aj urobila, pretože na faktúre som nič také nevyčítala, žeby si predajca uplatnil osobitnú úpravu, preto sa pýtam, či musí niečo napísať na faktúru, alebo nejaký doklad?
Yuya
02.02.09,07:02
Slovenská spolocnost, zaoberajuca sa nakupom a predajom automobilov, ktora je platcom DPH, kupila v Rakusku ojazdene auto, podotykam formou aukcie, t.j. fa dostali od organizatora aukcie bez DPH. Na fakture bolo napisane, ze predaj je oslobodeny od DPH podla §15 zakona o DPH. Organizator nebol vlastnikom auta. Co s DPH?


Nevie niekto poradit?
apo
02.02.09,07:13
Ak niekto nie je vlastník ako môže vystaviť faktúru za predaj?

Na Slovensku keď exekútor predáva majetok povinného je to ošetrené. Bol v tom chaos. Doporučujem v slovenskom zákone o DPH naštudovať ako je to s DPH keď majetok predáva exekúror.

Určite tam bude podobnosť.

apo
Yuya
03.02.09,06:44
Dakujem za odpoved, Apo. Tiez sa na to tak pozeram. Danovy doklad by mal vystavit majitel auta a nie organizator aukcie. Inak si DPH nemoze slovenska firma uplatnit. Ale mala by ju v ramci samozdanenia odviest, nie?
apo
03.02.09,09:06
Ja neviem kto má vystaviť faktúru?
Ale musí byť zásada, že z faktúry musí byť jasné či je tovar predaný za cenu zníženú o DPH, teda je oslobodený. Oslobodenie od dane musí byť na faktúre výslovne uvedené.

To znamená, že ak na faktúre nie je uvedená DPH že tovar je bez DPH.

apo
marina8
03.02.09,10:14
Ja neviem kto má vystaviť faktúru?
Ale musí byť zásada, že z faktúry musí byť jasné či je tovar predaný za cenu zníženú o DPH, teda je oslobodený. Oslobodenie od dane musí byť na faktúre výslovne uvedené.

To znamená, že ak na faktúre nie je uvedená DPH že tovar je bez DPH.

apo

s tym si i dovolim nesuhlasit
jednalo sa o dovoz ojazdenych aut z Nemecka a na DRSR v BB mi to vysvetlili takto:
1. jedna fa bola , ze 0% Mwst, nic ine, suma celkom, DPH ziadna odvolavka na par. ziadna - DRSR: zavolat predajcovi a zistit podla akeho paragrafu postupoval
2. dalsia fa, nemecky par. 25 a (3), fa bola bez DPH - je to obdoba nasho par. 66 - osobitna uprava
DRSR:fa bola bez DPH preto, lebo uz bola odvedena z rozdielu medzi nakupnou cenou a predajnou cenou autobazara priamov nemecku, u nas do dan. priznania nevchadza
3. tretia fa, nem. paragraf 4, 1b, resp, tusim moze byt este par 6, zas fa bez DPH
DRSR: jedna sa zo strany dodavatela o intrakomunitarne dodanie, on to dava do suhrnneho vykazu v nemecku, my u nas samododanujeme podla par. 11,v DP o DPH je to nadobudnutie tovaru v tuzemsku
ak to ide do majetku firmy tak bez naroku na odpocet na vstupe
ak sa jedna o predajcu aut alebo je to zakupene za ucelom prenajmu tak potom odpocet aj na vstupe

ku bodu 3: v BA mi na DU povedali, ze pri ojazdenych autach kupovanych do majetku firmy si mozem uplatnit DPH aj na vstupe, uz som o tom pisala vyssie, ale toto mi zatial nikto nepotvrdil, stale ostava verzia, ze podla 49. ods. 7 nie je narok na odpocet pri M1 kupovanej nie za ucelom dalsieho predaja alebo prenajmu

takze treba dobre pozriet fa a radsej si zavolat do BB priamo na drsr
batorek
19.02.09,08:22
Ahojte.
Mám taký problém, ktorý musím dnes vyriešiť.
Platiteľ DPH kupuje ojazdené užitkové vozidlo v nemecku s autobazáru, kde mu bude vystavená kúpna zmluva. Pýtam pri kúpnej zmluve nemusí byť vystavená faktúra? Čo s DPH predajca mu povedal, že mu predáva auto bez DPH, podľa toho však kupujúci by mal v SR odviesť DPH a nemá nárok na odpočet.
Keby mal doklad, že mu predáva auto s DPH, nevyčíslene na doklade tak by kupujúci nemusel odviesť to DPH. Podľa čítania linkov som to takto pochopil, keď nemám pravdu prosím o opravu mojej vízie. Dnes to potrebujem zistiť prosím.
johny18
25.02.09,08:41
Nasa firma je platitelom DPH. Zajtra ideme kupit do Polska uzitkove vozidlo VW Caddy, predajca nam uz vystavil zalohovu fakturu, ktoru sme uz uhradili , sumu uviedol ako netto, takze bez DPH. My ako platitel DPH si DPH vymeriame a zaroven aj odpocitame, kedze vozidlo by malo byt kategorie N. Je to tak spravne?
apo
25.02.09,16:39
Nasa firma je platitelom DPH. Zajtra ideme kupit do Polska uzitkove vozidlo VW Caddy, predajca nam uz vystavil zalohovu fakturu, ktoru sme uz uhradili , sumu uviedol ako netto, takze bez DPH. My ako platitel DPH si DPH vymeriame a zaroven aj odpocitame, kedze vozidlo by malo byt kategorie N. Je to tak spravne?

Áno.

apo
MartinPotrok
25.02.09,19:04
Zdravim,
mam uz nejaky cas problem s nadobudnutim osobneho vozidla ohladom DPH. Metodologicky DÚ mi permanentne davaju ine odpovede. Proste nedockal som sa jednotneho nazoru.
Spolocnost (nie predajca ani obchodnik) si obstarala ojazdene MV - M1 - z IT od osoby indentifikovanej pre dan v inom clenskom state, ktory nie je obchodnikom ani predajcom.
Na fakture je uvedene v pozn. pre dan nieco ako "non imp. art. 41".
Je mi jasne, ze nie je mozne odpocet dph na vstupe.
Problematicka cast: uplne oslobodenie dane (vobec neuctujem o dani) alebo samozdanenie?
Dakujem
JankaO
25.02.09,19:28
Zdravim,
mam uz nejaky cas problem s nadobudnutim osobneho vozidla ohladom DPH. Metodologicky DÚ mi permanentne davaju ine odpovede. Proste nedockal som sa jednotneho nazoru.
Spolocnost (nie predajca ani obchodnik) si obstarala ojazdene MV - M1 - z IT od osoby indentifikovanej pre dan v inom clenskom state, ktory nie je obchodnikom ani predajcom.
Na fakture je uvedene v pozn. pre dan nieco ako "non imp. art. 41".
Je mi jasne, ze nie je mozne odpocet dph na vstupe.
Problematicka cast: uplne oslobodenie dane (vobec neuctujem o dani) alebo samozdanenie?
Dakujem
V prípade, ak ojazdený osobný automobil z iného členského štátu platiteľ dane, ktorý nie je predajcom, obstará od osoby, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, ktorý nie je obchodníkom ani predajcom a pri predaji uplatnil oslobodenie od dane podľa obdobného ustanovenia v inom členskom štáte, ako je ustanovenie § 42 slovenského zákona o DPH a ojazdený automobil použije na účely svojho podnikania, potom takéto nadobudnutie ojazdeného osobného automobilu u kupujúceho je oslobodené od dane v zmysle § 44 zákona o DPH a kupujúcemu nevzniká právo na odpočítanie dane.
MartinPotrok
26.02.09,08:30
JankaO,
dakujem, takto som to aj pochopil z dokumentov DR SR. Takze som to zauctoval uplne jednoducho 042/321, ziadne samozdanenie. resp. ziadna DPH.
bossko
28.02.09,21:14
Dobry den, ja som zivnostnik - platca DPH, ktory si chce doviezt osobny automobil kategorie M od predajcu - leasingovej spolocnosti z Nemecka. Predajca ho ponuka na vyvoz bez DPH. Akym sposobom docielit aby som nemusel odviezt DPH na Slovensku? V zivnostenskom nemam predaj a prenajom automobilov. Mozem si dat zapisat tuto cinnost do ZL a tym padom ho budem mat v majetku ako tovar a zabezpecit si tak neodvedenie dane? Musim potom vykazovat nejake faktury za prenajom? Pripadne si nemozem prenajimat vozidlo sam sebe? Ako zivnostnik - sukromnej osobe za cca 30€ mesacne? Vyplyvaju potom nejake obmedzenia co sa tyka davanie do nakladov PHM, udrzbu a podobne? Alebo co sa tyka nasledneho leasingu od SK spolocnosti, tam si mozem davat do nakladov splatky, je tam pouzitelna DPH pre mna? Neviem ci som dost vystizne napisal o co mi ide, ale predpokladam, ze take jednoduche to nebude, to by urcite urobilo uz viac ludi. Pripadne ci by bola moznost este pred prihlasenim auta na SK, dat si ho prerobit na kategoriu N1 a potom uz si odpocitat DPH beznym sposobom? Poradi niekto? Dakujem
peterge
09.03.09,15:55
Dobrý deň

prosím poradte mi niekto. Nie som podnikateľ ani živnostník (pri predaji som to oznámil predavajúcemu v salóne a na faktúre sú len moje osobné údaje) a kúpil som si z Poľska ojazdené osobné auto Superb (v deň kúpovania malo 1 deň po 6mesačnej lehote - prvý krát prihlásené 04.09.2008 a kúpené 05.03.2009 a 6150km) v cene 107900 Zlotych t.j.23.000Eur. Na faktúre z autosalónu mám ale cenu Brutto aj Netto tú istú sumu (pri DPH je iba značka ZW(zwolneno) a žiadne číslo). Je tam ešte text, ktorému nerozumiem: "Cena ewidencyjna brutto, podatek Vat liczony w stopce od sumy wartošci brutto.". Mám strach či nemusím zaplatiť DPH u nás na Slovensku.

Prosím poradte.

Ďakujem.
Peter
hanelie
15.03.09,15:52
Eva99
30.03.09,16:10
Prosím Vás, platiteľ DPH kúpil od platcu DPH v Belgicku čisto nový automobil kategórie N1, faktúra je vystavená bez DPH. Známy ma straší, že do 7 dní som mala podať DP k DPH a zaplatiť daň. Neplatí to náhodou len pri neplatcoch DPH? Ja, keďže som štvrťročný platca DPH, v kvartálnom priznaní urobím samozdanenie. Správne? Aj keď je auto nové, nie jazdené? Prosím poraďte niekto, 7 dní už ubehlo... :(
Eva99
30.03.09,17:14
Prosím Vás, platiteľ DPH kúpil od platcu DPH v Belgicku čisto nový automobil kategórie N1, faktúra je vystavená bez DPH. Známy ma straší, že do 7 dní som mala podať DP k DPH a zaplatiť daň. Neplatí to náhodou len pri neplatcoch DPH? Ja, keďže som štvrťročný platca DPH, v kvartálnom priznaní urobím samozdanenie. Správne? Aj keď je auto nové, nie jazdené? Prosím poraďte niekto, 7 dní už ubehlo... :(
.
pivko
05.04.09,17:20
Dobry deň
s.r.o. chce kúpiť N1 v Maďarsku nakoľko Renault Master je tam o 3.500 EUR lacnejší.Poradí niekto ako na to???
Jajina
29.12.09,19:24
Pri kúpe automobilu, ktorý nie je v režime nového dopravného prostriedku od neplatiteľa v Taliansku, predmetné dodanie nie je predmetom dane na Slovensku. Na Slovensku dodávku nezdaňujete.

V 01/2010 kupim /súkromná osoba v SR/ od sukromnej osoby v Taliansku staršie osobné auto na súkromné účely.
Kúpna cena bude len symbolická,aby bol doklad o nadobudnutí.
Auto je ale evidované s ŠPZ v Švajčiarsku.

Keď sa jedná o staršie auto DPH, by sa asi nemala pri dovoze platiť ?
Ale čo ak sa rozhodnem auto v priebehu krátkej doby ako súkromná osoba predať ďalej ?
apo
30.12.09,07:13
Keďže auto bolo nadobudnuté súkromnou osobou a nebolo v majetku podnikateľa tak sa budeš riadiť ustanovením zákona o dani z príjmu, ktoré hovorí príjem z predaja hnuteľného majetku je oslobodený od dane.

§ 9
Príjmy oslobodené od dane

(1) Od dane je oslobodený príjem
d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,

Od roku 2004 je zrušená výnimka, že okrem príjmu z predaja osobných motorových vozidiel. Aj toto je prínosom vstupu do EÚ.

apo
Jajina
02.01.10,09:32
Ďakujem za odpoveď,
ale prosila by som niekoho ešte o radu čo obnáša prihlásenie dovezeného auta zo švajčiarska, keďže je to z mimo úniového štátu - aké všetky poplatky to obnáša. Je to ročník 2000.
bredikova
13.04.10,10:10
Potrebujem poradiť.

Plátca DPH ( nie je predajca aut) kúpil 02/2010 v Rakúsku osobné auto M1 bez DPH. Berie ho do stavu ako HM ale hneď ho predáva súkromnej osobe. Ako je to s DPH.
Ako plátca DPH musí samozdaniť(?) a auto predáva súkromnej osobe s DPH ? Neviem sa z toho vymotať. Postavili ma pred hotovú vec a mám to zaúčtovať. Prosím o radu.
Jana Acsová
13.04.10,11:49
Plátca DPH ( nie je predajca aut) kúpil 02/2010 v Rakúsku osobné auto M1 bez DPH.Ak sa jedná o intrakomunitárnu dodávku a bez DPH znamená oslobodenie (náš § 43), tak na Slovensku zdaníte nadobudnutie auta a uplatníte daň na výstupe aj vstupe (podľa predmetu činnosti a ostatných podmienok dodávky a fakturácie).



Berie ho do stavu ako HM ale hneď ho predáva súkromnej osobe. Ako je to s DPH. Ako plátca DPH musí samozdaniť(?) a auto predáva súkromnej osobe s DPH ?Nákup a následný predaj nemá vplyv na obmedzenie alebo výnimky z bežného daňového režimu. Nákup som riešila v predchádzajúcej odpovedi. Pri predaji KOMUKOĽVEK sa riadime režimom dane v tuzemsku a platí predaj s daňou (nikto v maloobchode nenakupuje u platiteľa bez dane a tiež sa jedná o občanov).


Neviem sa z toho vymotať. Postavili ma pred hotovú vec a mám to zaúčtovať. Prosím o radu.
Všetky Vaše otázky sa týkali zdanenia, nie účtovania. V prípade pochybností o účtovaní zadajte otázku v príslušnej sekcii Porady.
Jana Acsová
13.04.10,11:51
Plátca DPH ( nie je predajca aut) kúpil 02/2010 v Rakúsku osobné auto M1 bez DPH. K tomuto odporúčam dozistiť, čo znamená predaj bez DPH. Mali by ste to mať na faktúre uvedené. Vyššie uvedená odpoveď sleduje jeden režim - štandardné uplatnenie dane.
bredikova
13.04.10,11:59
Ďakujem. Všetko mi pomohlo. Potrebovala som si to len ujasniť z hladiska DPH. Ďakujem.
doktor23
26.05.10,17:46
Dobrý večer, chcel by som Vás poprosiť o pomoc. Zadával som to aj inde, ale táto téma asi žije najviac.

Som platiteľ DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html), plánujem kúpiť ojazdené auto v DE, kde mi na mobile.de píše, že je možné vrátiť DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html). Predpokladám teda, že predajca je paltiteľom DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html). Podľa môjho názoru by som v DE mal platiť cenu bez DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html) a na SR by som už nemal nič dodaňovať. Mýlim sa? Ďakujem
Melnick
26.05.10,19:08
http://www.msponline.sk/content/dph-pri-k%C3%BApe-automobilu-zo-zahrani%C4%8Dia#nadobudnutie

Možno Ti pomôže táto téma.

V zásade platí, že pokiaľ sa rozhodne podnikateľ nadobudnúť nový automobil, povinnosť priznať DPH a podať daňové priznanie má v SR podľa zákona a sadzby pre DPH platnej v SR. Pokiaľ sa rozhodne nadobudnúť ojazdený automobil, má povinnosť zaplatiť DPH v štáte, odkiaľ automobil dováža.
doktor23
26.05.10,19:12
To je pri kúpe nového auta. Ja plánujem kúpiť ojazdené
Melnick
26.05.10,19:14
Zákonné povinnosti

V rámci procesu nadobudnutia automobilu z iného členského štátu EÚ môžu nastať dva prípady:

- kúpa nového dopravného prostriedku
- kúpa ojazdeného dopravného prostriedku

V zásade platí, že pokiaľ sa rozhodne podnikateľ nadobudnúť nový automobil, povinnosť priznať DPH a podať daňové priznanie má v SR podľa zákona a sadzby pre DPH platnej v SR. Pokiaľ sa rozhodne nadobudnúť ojazdený automobil, má povinnosť zaplatiť DPH v štáte, odkiaľ automobil dováža.


Keby si čítal pozorne nájdeš tam aj toto.:)
Melnick
26.05.10,19:23
V prípade kúpy ojazdeného motorového vozidla sa daň odvádza v štáte kúpy vozidla. Ojazdeným vozidlom sa rozumie vozidlo, u ktorého odo dňa jeho prvého prihlásenia do evidencie vozidiel uplynulo viac ako 6 mesiacov alebo ktoré najazdilo viac ako 6 000 km.
doktor23
27.05.10,04:49
Zákonné povinnosti

V rámci procesu nadobudnutia automobilu z iného členského štátu EÚ môžu nastať dva prípady:

- kúpa nového dopravného prostriedku
- kúpa ojazdeného dopravného prostriedku

V zásade platí, že pokiaľ sa rozhodne podnikateľ nadobudnúť nový automobil, povinnosť priznať DPH a podať daňové priznanie má v SR podľa zákona a sadzby pre DPH platnej v SR. Pokiaľ sa rozhodne nadobudnúť ojazdený automobil, má povinnosť zaplatiť DPH v štáte, odkiaľ automobil dováža.


Keby si čítal pozorne nájdeš tam aj toto.:)



Toto beriem. Len či to znamená, že mi ho predajú bez DPH. Jednoducho a jasne ????
Maya1
13.06.10,17:22
Osobné ojazdené auto bolo obstarané platcom ( nie predajcom áut) z Nemecka v roku 2008. Auto bolo obstarané bez DPH. V roku 2009 bolo predané fyzickej osobe - občanovi. Chcem sa opýtať , či faktúra za auto mala byť vystavená bez DPH, alebo s DPH? Ďakujem
KEJKA
13.06.10,17:58
Osobné ojazdené auto bolo obstarané platcom ( nie predajcom áut) z Nemecka v roku 2008. Auto bolo obstarané bez DPH. V roku 2009 bolo predané fyzickej osobe - občanovi. Chcem sa opýtať , či faktúra za auto mala byť vystavená bez DPH, alebo s DPH? Ďakujem
bez DPH
MACOOOO
01.07.10,05:10
Dobrý den, chcel by som poprosiť, či má niekto skúsenosti s dovozom auta z Talianska. Na kupnej faktúre je tento dodatok N41: IVA NON INPONIBILE ART.41 L 427/93. jedná sa o auto jazdené M1. vopred velmi pekne dakujem.
Ing. Pavol Zúber
15.07.10,06:40
Pri kúpe ojazdeného auta z Nemecka za účelom predaja teda ako tovar sa samozdaňuje? Pri predaji sa DPH platí len z rozdielu kúpnej a predajnej ceny?
Slavena
06.09.10,15:37
Dobrý deň, potrebujem pomôcť, osoba /nepodnikateľ/ zo SR si zakúpila v ČR nový prívesný vozík /v OBI, platila kreditkou a platila cenu vrátane DPH/. Doviezla si ho na Slovensko. Chcela ho prihlásiť na Dopravnom inšpektoráte a tu začali problémy. Požadovali Rozhodnutie z Obvodného úradu pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie o uznaní schválenia jednotlivo dovezeného vozidla z členského štátu /100 eur kolok/ Na toto rozhodnutie osoba čakala 30 dní a myslela si, že už bude všetko fajn. Po vybavení tohto rozhodnutia pracovníčka inšpektorátu však začala vypytovať aj potvrdenie o zaplatení DPH z DÚ. Na DÚ osobe povedali, že mala podať daňové priznanie DPH podľa §78 ods.4, to znamená, že osoba aj keď kúpila v ČR prívesný vozík a zaplatila ho vrátane DPH, musí DPH ešte odviesť aj na Slovensku /prepočítať kurzom/. Je to normálne? Zaplatí vlastne 2 x dph, jednu zaplatila v ČR a druhú zaplatí v SR. A platí to vôbec pre prívesné vozíky? Neplatí to náhodou iba pre motorové dopr. prostriedky? Osoba si týmto dovozom zrejme poriadne skomplikovala život, pretože DP DPH vôbec nepodala /veď o niečom takom vôbec nevedela/ a prívesný vozík sa tak poriadne predraží už aj o pokutu za oneskorené podanie a úhradu. Prosím Vás, pomôžte mi niekto, ak viete. Ďakujem.
Slavena
06.09.10,15:59
Nikto neporadí? Prosíííím.
Mária.K.
06.09.10,16:44
Dobrý deň, potrebujem pomôcť, osoba /nepodnikateľ/ zo SR si zakúpila v ČR nový prívesný vozík /v OBI, platila kreditkou a platila cenu vrátane DPH/. Doviezla si ho na Slovensko. Chcela ho prihlásiť na Dopravnom inšpektoráte a tu začali problémy. Požadovali Rozhodnutie z Obvodného úradu pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie o uznaní schválenia jednotlivo dovezeného vozidla z členského štátu /100 eur kolok/ Na toto rozhodnutie osoba čakala 30 dní a myslela si, že už bude všetko fajn. Po vybavení tohto rozhodnutia pracovníčka inšpektorátu však začala vypytovať aj potvrdenie o zaplatení DPH z DÚ. Na DÚ osobe povedali, že mala podať daňové priznanie DPH podľa §78 ods.4, to znamená, že osoba aj keď kúpila v ČR prívesný vozík a zaplatila ho vrátane DPH, musí DPH ešte odviesť aj na Slovensku /prepočítať kurzom/. Je to normálne? Zaplatí vlastne 2 x dph, jednu zaplatila v ČR a druhú zaplatí v SR. A platí to vôbec pre prívesné vozíky? Neplatí to náhodou iba pre motorové dopr. prostriedky? Osoba si týmto dovozom zrejme poriadne skomplikovala život, pretože DP DPH vôbec nepodala /veď o niečom takom vôbec nevedela/ a prívesný vozík sa tak poriadne predraží už aj o pokutu za oneskorené podanie a úhradu. Prosím Vás, pomôžte mi niekto, ak viete. Ďakujem.

Pracovníčka dopravného inšpektorátu postupovala nesprávne. Predmetom dane u fyzickej osoby-nepodnikateľa je len nadobudnutie nového dopravného prostriedku z iného členského štátu. Dopravný prostriedok a nový dopravný prostriedok je na tieto účely zadefinovaný v § 11 a v § 12 zákona o DPH. Prívesný vozík sa na tento účel nepovažuje za dopravný prostriedok.

§ 78 ods. 4 zákona o DPH:
(4) Osoba, ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 4 až 7, pri nadobudnutí nového dopravného prostriedku z iného členského štátu je povinná podať daňové priznanie do siedmich dní od nadobudnutia nového dopravného prostriedku a v tej istej lehote zaplatiť daň.

§ 11 zákona o DPH
(3) Predmetom dane je aj nadobudnutie nového dopravného prostriedku za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu každou osobou. Za nadobudnutie nového dopravného prostriedku podľa prvej vety sa považuje aj prevzatie nového dopravného prostriedku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci.

(4) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu nie je predmetom dane, ak
a) dodanie takého tovaru v tuzemsku by bolo oslobodené od dane podľa § 47 ods. 7 až 10,
b) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7, a súčasne celková hodnota nadobudnutého tovaru nedosiahla 13 941,45 eura za predchádzajúci kalendárny rok a ani v prebiehajúcom kalendárnom roku túto hodnotu nedosiahne.

(5) Ustanovenie odseku 4 písm. b) sa nevzťahuje na nadobudnutie tovaru, ktorý je predmetom spotrebnej dane, ak podľa osobitného predpisu /6/ povinnosť platiť spotrebnú daň v tuzemsku vzniká nadobúdateľovi, a na nadobudnutie tovaru, ak osoba uvedená v odseku 4 písm. b) má pridelené identifikačné číslo pre daň podľa § 7a.

(6) Do hodnoty 13 941,45 eurapodľa odseku 4 písm. b) sa započítava celková hodnota nadobudnutého tovaru bez dane splatnej alebo zaplatenej v členskom štáte, z ktorého je tovar odoslaný alebo prepravený; do hodnoty sa nezapočítava hodnota nových dopravných prostriedkov a hodnota tovaru, ktorý je predmetom spotrebnej dane.

(7) Nadobúdateľ podľa odseku 4 písm. b) sa môže rozhodnúť, že bude zdaňovať nadobudnutie tovaru pred dosiahnutím hodnoty 13 941,45 eura a toto svoje rozhodnutie oznámi písomne daňovému úradu pri podaní žiadosti o registráciu pre daň (§ 7). Zdaňovanie nadobudnutia tovaru je nadobúdateľ povinný uplatňovať najmenej po dobu dvoch kalendárnych rokov.

(8) Za nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu sa považuje aj použitie tovaru zdaniteľnou osobou na účely jej podnikania, ktorý je ňou alebo na jej účet odoslaný alebo prepravený do tuzemska z členského štátu, v ktorom zdaniteľná osoba v rámci svojho podnikania tento tovar vyrobila, vyťažila, spracovala, kúpila, nadobudla z iného členského štátu alebo doviezla z územia tretieho štátu, ak by sa premiestnenie tovaru z tuzemska do iného členského štátu považovalo za dodanie tovaru za protihodnotu podľa § 8 ods. 4.

(9) Za nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu sa považuje aj nadobudnutie tovaru ozbrojenými silami štátu, ktorý je stranou Severoatlantickej zmluvy, na jeho použitie alebo použitie civilnými zamestnancami, ktorí ich sprevádzajú, ak tento tovar nebol zdanený v členskom štáte, ktorý ho pridelil, a ak by dovoz tohto tovaru nebol oslobodený od dane.

(10) Ak tovar nadobudnutý právnickou osobou, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je odoslaný alebo prepravený z územia tretieho štátu a dovezený touto osobou do iného členského štátu a miestom určenia odoslaného alebo prepraveného tovaru je tuzemsko, považuje sa tento tovar za odoslaný alebo prepravený z členského štátu dovozu.

(11) Dopravným prostriedkom na účely odseku 12 je
a) pozemné motorové vozidlo so zdvihovým objemom motora viac ako 48 cm3 alebo s výkonom väčším ako 7,2 kW určené na prepravu osôb a nákladov,
b) plavidlo dlhšie ako 7,5 m určené na prepravu osôb a nákladov s výnimkou námornej lode oslobodenej od dane podľa § 47 ods. 8,
c) lietadlo, ktorého štartovacia hmotnosť je väčšia ako 1 550 kg, určené na prepravu osôb a nákladov s výnimkou lietadla oslobodeného od dane podľa § 47 ods. 10.

(12) Novým dopravným prostriedkom na účely tohto zákona je
a) pozemné motorové vozidlo podľa odseku 11 písm. a), ak nemá najazdených viac ako 6 000 km alebo v čase jeho dodania neuplynulo šesť mesiacov od jeho prvého uvedenia do prevádzky,
b) plavidlo podľa odseku 11 písm. b), ak nebolo prevádzkované na vode viac ako 100 hodín alebo v čase jeho dodania neuplynuli tri mesiace od jeho prvého uvedenia do prevádzky,
c) lietadlo podľa odseku 11 písm. c), ak nenalietalo viac ako 40 prevádzkových hodín alebo v čase jeho dodania neuplynuli tri mesiace od jeho prvého uvedenia do prevádzky.
apo
06.09.10,17:02
Dobrý večer.

Mám jednoduchú kontrolnú otázku ohľadom nákupu osobného motorového vozidla M1 v krajine EÚ, ktoré už nespĺňa znaky nového vozidla.

Predávajúci je registrovaný na DPH v krajine EÚ a kupujúci je registrovaný na DPH v SR.

Osobné motorové vozidlo je predané bez DPH.

Predpokladám že budeme postupovať pri aplikácii zákona o DPH v SR tak ako pri dovoze iného bežného tovaru z EÚ?

Ďakujem.

apo
Luba
06.09.10,19:51
Z akého dôvodu je predané bez DPH? Je ten predávajúci obchodník s použitým tovarom (bazár)? Ak áno, odviedol DPH u seba (obdoba nášho §66) a v SR to nie je nadobudnutie. Ak nie je, nemal náhodou to auto v majetku, nemohol si odpočítať DPH (obdoba nášho §42, nevedno aké sú možnosti odpočítania DPH u M1 v danej krajine) a preto fakturoval bez DPH? V tom prípade sa v SR podľa mňa tiež nezdaňuje. Ale ak predal bez DPH preto, že sa má preniesť daňová povinnosť na kupujúceho v SR, tak to je zas iné a treba samozdaniť.
Bolo by dobre zistiť dôvod, prečo nefakturoval s DPH.
apo
06.09.10,20:50
Z akého dôvodu je predané bez DPH? ...
Bolo by dobre zistiť dôvod, prečo nefakturoval s DPH.

Podobné otázky som si kládol aj ja. Ale je nutné pátrať po úprimných odpovediach?

Zámer celého obchodu je v tom, aby sa v SR urobilo samozdanenie s následným uplatnením nároku na odpočet dane.

P.S.
Keď obchod pripravovali tak ma uisťovali, že vozidlo je N1, dnes som videl technický preukaz a vozidlo je M1. Z toho dôvodu overujem čo je možné urobiť.

apo
Jana Acsová
07.09.10,06:34
Predpokladám že budeme postupovať pri aplikácii zákona o DPH v SR tak ako pri dovoze iného bežného tovaru z EÚ? To áno ak sa jedná o intrakomunitárne dodanie. A to by malo byť na faktúre identifikované. Platí to pre Slováka dodávajúceho do EÚ a platí to aj pre predávajúceho z iného členského štátu EÚ dodávajúceho do SR.

72
Faktúra pri dodaní tovaru do iného členského štátu


(1) Pri dodaní tovaru z tuzemska do iného členského štátu osobe, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od dodania tovaru alebo prijatia platby.

(2) Faktúra musí obsahovať
...
h) odkaz na § 42 alebo 43, odkaz na článok 136 alebo 138 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 alebo informáciu, že dodanie tovaru je oslobodené od dane.

Z dodávky by malo byť zrejmé, či predávajúci uplatnil oslobodenie z dôvodu cezhraničnej dodávky, alebo uplatnil daň inak (osobitná úprava), alebo uplatnil oslobodenie z dôvodu, že pri obstaraní nebolo možné daň uplatniť.
apo
07.09.10,06:49
72
Faktúra pri dodaní tovaru do iného členského štátu



(2) Faktúra musí obsahovať
...
h) odkaz na § 42 alebo 43, odkaz na článok 136 alebo 138 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 alebo informáciu, že dodanie tovaru je oslobodené od dane.

Z dodávky by malo byť zrejmé, či predávajúci uplatnil oslobodenie z dôvodu cezhraničnej dodávky, alebo uplatnil daň inak (osobitná úprava), alebo uplatnil oslobodenie z dôvodu, že pri obstaraní nebolo možné daň uplatniť.




Keďže som faktúru ešte nedostal do rúk dám pokyn klientovi, aby si overil či faktúra má náležitosti z ktorých je zrejmý dôvod prečo vo faktúre nie je uvedená daň.

Ďakujem.

apo
zuzana.š.
06.11.10,12:00
Dobrý deň.
Chcem sa opýtať a poprosím poradiť:
F.O. platca DPH kúpi osobný automobil, ktorý nemá najazdených viac ako 6000 km od f.o., neplatca DPH z Čiech. Tento občan z Čiech toto auto doviezol z Kanady.
Má F.O., platca DPH na Slovensku nejaké povinnosti z hľadiska DPH, keďže je už druhým majjiteľom?
Luba
06.11.10,13:48
Keďže auto nemá najazdené viac ako 6000 km, spĺňa definíciu nového MV, a tak kupujúcemu v SR vzniká daňová povinnosť z nadobudnutia. Ale keďže je to platiteľ DPH, tak si ju môže zároveň aj odpočítať a má to +/- na nule. Len to musí uviesť patrične do daňového priznania.

§ 11
Nadobudnutie tovaru v tuzemsku
z iného členského štátu

(3) Predmetom dane je aj nadobudnutie nového dopravného prostriedku za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu každou osobou. Za nadobudnutie nového dopravného prostriedku podľa prvej vety sa považuje aj prevzatie nového dopravného prostriedku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, ak sa v členskom štáte prenajímateľa považuje odovzdanie predmetu nájmu za dodanie tovaru do iného členského štátu s oslobodením od dane.

(11) Dopravným prostriedkom na účely odseku 12 je

a) pozemné motorové vozidlo so zdvihovým objemom motora viac ako 48 cm3 alebo s výkonom väčším ako 7, 2 kW určené na prepravu osôb a nákladov,

(12) Novým dopravným prostriedkom na účely tohto zákona je

a) pozemné motorové vozidlo podľa odseku 11 písm. a), ak nemá najazdených viac ako 6 000 km alebo v čase jeho dodania neuplynulo šesť mesiacov od jeho prvého uvedenia do prevádzky,
zuzana.š.
06.11.10,15:20
platí to aj v tom prípade, že auto bolo dovezené z Kanady do Čiech a odtiaľ ho F.O. platca DPH, občan SR kúpil? Nevyrovnali si clo, DPH Kanada - Čechy?
Je nejaký rozdiel v tom, že auto bolo evidované Kanada- čechy a až potom sa predalo na Slovensko?
zuzana.š.
06.11.10,16:48
posúvam
Luba
06.11.10,16:49
V ČR budú asi podobné pravidlá ako u nás, t.j. auto musel zrejme precliť a zaplatiť DPH pri dovoze. Ale to je riešenie pre ČR. Náš zákon nerieši, odkiaľ sa pôvodne auto dostalo do inej krajiny EÚ, ale stanovuje pravidlá pre nadobudnutie z inej krajiny EÚ na Slovensku, čo je tento prípad. V zákone sa hovorí, že u nového auta každá osoba platí daň, definuje nové auto a či pochádza z EÚ alebo nie, to už nie je zaujímavé. O českú DPH a clo sa tak pre slovenského nadobúdateľa to auto vlastne predražuje. Keby si ho bol sám doviezol z Kanady, bol by to mal lacnejšie.
zuzana.š.
06.11.10,17:20
ďakujem za odpovede. Aj ja si to myslím, ale podnikateľ mi tvrdí, že keď bolo auto zaregistrované v Čechách, jeho sa to netýka. Vraj mu to potvrdili aj colníci, a neviem kto ešte. A predávajúci je občan ČR. Môže to tak byť?
Luba
06.11.10,17:52
Teda, ja s tým priamu skúsenosť nemám, len som písala svoj názor podľa toho, ako rozumiem nášmu zákonu o DPH. A nerozumiem tomu, čo tvrdí ten podnikateľ a colníci - akože keď už raz bola zaplatená DPH v ČR z dovozu z Kanady, tak že to je vybavené aj pre SR, či ako? Podľa mňa je tým vybavené clo, ale nie DPH. Keďže český majiteľ auta bol FO neplatiteľ, nemohol si DPH v ČR z dovozu odpočítať, iba ju zaplatiť. T.j. jeho to auto stálo nákup + clo + DPH. A čo s týmto chce slovenský podnikateľ spraviť? Neviem si predstaviť. Veď rovnako aj keby to bolo fungl nové auto kúpené v ČR priamo od predajcu áut, tak by to český občan zaplatil aj s českou DPH a Slovák keby to kupoval v stave do 6000 km, tak by musel zaplatiť v SR tiež DPH.
A napokon to slovenské riešenie, na ktorom sa zhodujeme - samozdaniť a odpočítať ho prakticky nebude stáť nič, akurát ty ako účtovníčka s tým budeš mať nejakú robotu. Tak v čom je problém?
Tak mali na tom najazdiť viac ako 6000 km a bolo by po probléme :(

Pýtal sa aj na daňovom úrade? Nech prípadne napíše (alebo ty skús?) dopyt cez stránku drsr a uvidí, čo mu odpíšu.
zuzana.š.
06.11.10,18:32
Ahoj. Ďakujem. Už som napísala dopyt na drsr, ale to budem mať neskôr, keď to vybavia.
Viem, že to musí samozdaniť, ale nárok na odpočet DPH nebude mať, keďže je to kupované od neplatiteľa DPH, alebo sa mýlim?
Luba
06.11.10,19:23
To, že to kupuje od neplatiteľa, nemá vplyv na to, či má alebo nemá nárok na odpočet. Keď sa "samozdaňuje", čo musí, lebo to je nové auto a je platiteľom DPH a má o tom záznamy v účtovníctve, tak má nárok aj na odpočet DPH v rovnakom období. A tento rok už ani nemusí zohľadňovať, či je to osobné alebo úžitkové auto.
Keď budeš mať odpoveď od drsr, tak sa tu prípadne ozvi, ako sa k tomu vyjadrili. Skúsim ešte budúci týždeň pohľadať na stránke drsr - majú tam kdesi usmernenie k novým autám, ale tento víkend je stránka odstavená.
Luba
06.11.10,19:42
No - zneistela som ešte na záver kvôli tomu, či vôbec ide o nadobudnutie, keďže to bolo kúpené od FO - občana.

Ale napokon by to asi malo byť takto:
český občan sa stáva pri dodaní tohto auta do SR zdaniteľnou osobou a bude si môcť odpočítať daň z dovozu, čiže ho to bude stáť iba kúpu + clo. Ak v ČR platí obdoba nášho §52. To by podľa mňa potvrdzovalo ten postup pre SR, o ktorom sme si doteraz písali, DPH by sa presunula z ČR do SR.

§11:
(2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je predmetom dane, ak
b) dodávateľom je osoba identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, ktorá dodala tovar za protihodnotu, okrem dodania tovaru s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet a okrem dodania tovaru formou zásielkového predaja.

§3 (5): Každá osoba, ktorá príležitostne dodá nový dopravný prostriedok (§ 11 ods. 12) z tuzemska do iného členského štátu a tento nový dopravný prostriedok je ňou alebo kupujúcim alebo na ich účet odoslaný alebo prepravený kupujúcemu, je na tento účel zdaniteľnou osobou.

§ 52
Odpočítanie dane pri dodaní
nového dopravného prostriedku

Osobe, ktorá príležitostne dodá nový dopravný prostriedok z tuzemska do iného členského štátu, vzniká v čase dodania nového dopravného prostriedku právo odpočítať daň zahrnutú do kúpnej ceny alebo zaplatenú pri dovoze, alebo pri nadobudnutí nového dopravného prostriedku v tuzemsku z iného členského štátu, a to do výšky, ktorá neprekročí daň, ktorú by bola povinná táto osoba uhradiť, ak by pri dodaní nového dopravného prostriedku z tuzemska do iného členského štátu bola povinná platiť daň. Právo odpočítania dane môže byť uplatnené len za mesiac, v ktorom bol nový dopravný prostriedok dodaný.

Už nech to drsr funguje... :(
zuzana.š.
06.11.10,20:27
ďakujem, dám vedieť, ak bude niečo nové.
zuzana.š.
07.11.10,08:24
Ahoj. Je to určite tak, že pri samozdanení má nárok na odpočet DPH, keď kupuje od neplatcu? Ktorý paragraf o tom prejednáva? Lebo on nemá faktúru, ale len kúpno-predajnú zmluvu.
zuzana.š.
07.11.10,11:42
Ahojte. Poprosím Vás o radu: mám nárok na odpočet DPH pri kúpe nového dopr. prostriedku z Čiech, ak mi auto predala F.O. na základe kúpno-predajnej zmluvy, nie faktúry. Urobím samozdanenie - odvediem DPH, ale mám nárok na odpočet podľa § 51?
apo
07.11.10,11:53
Mám nepríjemný pocit z toho, že účastníci tejto debaty zabúdajú nato, že DPH je možné odpočítať IBA z nového osobného motorového vozidla.

Môj pocit vyplýva z toho, že nik neuvádza, že kupuje nové motorové vozidlo.

:)Ak sa mýlim prosím o prepáčenie.

apo
zuzana.š.
07.11.10,12:03
nerozumiem, čo si tým myslel? Radšej mi prosím ťa ak vieš, odpovedz.
Jana Acsová
07.11.10,12:44
Dobrý deň.
Chcem sa opýtať a poprosím poradiť:
F.O. platca DPH kúpi osobný automobil, ktorý nemá najazdených viac ako 6000 km od f.o., neplatca DPH z Čiech. Tento občan z Čiech toto auto doviezol z Kanady.
Má F.O., platca DPH na Slovensku nejaké povinnosti z hľadiska DPH, keďže je už druhým majjiteľom?Zákon nehovorí o počte majiteľov automobilu. Hovorí o inštitúte nového pozemného motorového vozidla. V súvislosti s týmto pojmom má povinnosti majiteľ, ktorý takýto automobil cezhranične obstaráva.

Ak Čech doviezol auto z Kanady, zdaňoval dovoz. Ak ho následne predá do SR má právo na vrátenie dane a daňová povinnosť vzniká slovenskému nadobúdateľovi. Za predpokladu splnenia inštitútu nového pozemného motorového vozidla. Bez ohľadu, že slovenský subjekt nie je prvým majiteľom automobilu.
zuzana.š.
07.11.10,12:52
Ahoj. Ešte ťa poprosím ak vieš, či by si mi neodpovedala na vyššie položenú otázku: kúpa nového automobilu z Čiech od F.O. na základe kúpnej zmluvy, urobím samozdanenie, ale neviem či má nárok na odpočet DPH, lebo v zmysle §51 ods. 1/c nemám faktúru. Ako to je vlastne?
Jana Acsová
07.11.10,12:53
Ahojte. Poprosím Vás o radu: mám nárok na odpočet DPH pri kúpe nového dopr. prostriedku z Čiech, ak mi auto predala F.O. na základe kúpno-predajnej zmluvy, nie faktúry. Urobím samozdanenie - odvediem DPH, ale mám nárok na odpočet podľa § 51?Áno. Predávajúci je pre tento účel zdaniteľnou osobou, dohodnutá predajná cena je cena bez dane. Povinnosť vyhotoviť faktúru predávajúci má a následne kupujúci ju uschováva predpísanú dobu a predkladá ku kontrole podľa § 78/5:

(5) Každá osoba, ktorá príležitostne nadobudne nový dopravný prostriedok z iného členského štátu, je povinná priložiť k daňovému priznaniu aj úradne overenú kópiu dokladu o kúpe nového dopravného prostriedku a na požiadanie daňového úradu poskytnúť ďalšie informácie potrebné na správne určenie dane.

A ešte k nadobudnutiu z § 11:

(3) Predmetom dane je aj nadobudnutie nového dopravného prostriedku za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu každou osobou.

Ak sa teda jedná vždy o nadobudnutie, nie je rozhodujúce, že predávajúci nebol osobou identifikovanou pre daň v inom ČŠ.
Jana Acsová
07.11.10,12:59
Mám nepríjemný pocit z toho, že účastníci tejto debaty zabúdajú nato, že DPH je možné odpočítať IBA z nového osobného motorového vozidla.

Môj pocit vyplýva z toho, že nik neuvádza, že kupuje nové motorové vozidlo.
Uvádza sa splnenie jednej z podmienok a to, že auto nemá najazdených viac ako 6000 km. To oprávňuje rozvinúť debatu o novom pozemnom motorovom vozidle.



F.O. platca DPH kúpi osobný automobil, ktorý nemá najazdených viac ako 6000 km od f.o., neplatca DPH z Čiech. Tento občan z Čiech toto auto doviezol z Kanady.
zuzana.š.
07.11.10,13:08
Ahoj. Dobre, predávajúci občan Čiech je zdaniteľnou osobou. Ale môže on ako občan vystaviť faktúru?
Jana Acsová
07.11.10,13:15
Ahoj. Ešte ťa poprosím ak vieš, či by si mi neodpovedala na vyššie položenú otázku: kúpa nového automobilu z Čiech od F.O. na základe kúpnej zmluvy, urobím samozdanenie, ale neviem či má nárok na odpočet DPH, lebo v zmysle §51 ods. 1/c nemám faktúru. Ako to je vlastne?Aj na Slovensku máme zmluvy, faktúry, dodacie listy, paragóny, doklady z ERP, montážne listy, dialničné známky, servisné protokoly, cestovné lístky ... a všetky môžu byť faktúrou aj bez toho, aby sa tak volali. Rovnako to platí aj o "faktúre" z iného ČŠ. Nemusí sa volať faktúra. A čo má obsahovať? To náš zákon neukladá (nemôže ukladať povinnosti napríklad Čechovi). Ale je možné sa oprieť o náležitostí zodpovedajúce dokladu, ktorý slovenský subjekt vyhotovuje do zahraničia. Minimálne je dôležité identifikovať nové pozemné motorové vozidlo.
Náš zákon hovorí o doklade toto:

§ 74
Faktúra pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu a prijatí
služby zo zahraničia


Osoba povinná platiť daň pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu (§ 69 ods. 6) alebo pri prijatí služby alebo tovaru dodaného s inštaláciou alebo montážou zo zahraničia (§ 69 ods. 2 až 4) musí mať faktúru od dodávateľa. Vo faktúre môže osoba povinná platiť daň doplniť prepočet ceny bez dane na eurá, sadzbu dane, prípadne oslobodenie od dane, a výšku dane v eurách.

Právo na odpočítanie dane nie je možné pri splnení podmienok slovenskému subjektu uprieť.
Jana Acsová
07.11.10,13:15
Ahoj. Dobre, predávajúci občan Čiech je zdaniteľnou osobou. Ale môže on ako občan vystaviť faktúru?Pre tento účel musí. Európska úprava je v tomto pohľade jednotná.
Jana Acsová
07.11.10,13:19
Pozrite aj:
http://www.porada.sk/t24509-automobil-vo-vztahu-k-dph-v-prikladoch-1-cast.html

a mnoho ďalších. V prípade sa rozšírila sa len možnosť odpočítať daň pri vozidle kategórie M1. Všetky teoretické východiská ostali zachované.
zuzana.š.
07.11.10,13:22
Ďakujem.
Nebola som si istá a bála som sa urobiť samozdanenie a následne odpočet DPH, lebo v zákone je jasne napísané, že pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 pís. c/ má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu.
Jana Acsová
07.11.10,13:30
Ďakujem.
Nebola som si istá a bála som sa urobiť samozdanenie a následne odpočet DPH, lebo v zákone je jasne napísané, že pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 pís. c/ má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu.Áno. Je to tam napísané a súbežne riešená komplexne vo viacerých ustanoveniach problematika nového pozemného motorového vozidla.

Zámer zákona - zdaniť spotrebu v mieste prevažného používania automobilu - princíp určenia. Jedná sa o špecifikum týkajúce sa (okrem iného) automobilu. Následne ak vznikne daňová povinnosť, právo na odpočítanie dane vzniká z dôvodu uplatnenia dane nadobúdateľa samého voči sebe. Zdaním ... následne skúmam právo na odpočítanie dane. Podmienkou je faktúra vyhotovená v tomto prípade zdaniteľnou osobou pri intrakomunitárnej dodávke a takou je dodanie nového pozemného motorového vozidla v rámci EÚ vždy.