sanain
08.02.10,07:21
Dobrý deň, chcem sa ešte spýtať, podľa § 38 Dodanie a nájom nehnuteľnosti (1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku,19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby alebo po piatich rokoch odo dňa začatia prvého užívania stavby; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane.
pre ujasnenie by som potreboval vedieť čo znamená od prvého užívania stavby (od prvého užívania terajšieho vlastníka alebo všeobecne a ako to zdokľadovať). Ďakujem za radu
azla
08.02.10,07:19
Rozhodujúca je kolaudácia stavby, na základe ktorej bolo prvykrát povolené užívanie stavby. (prvý vlastník má kolaudačné rozhodnutie-to by mohlo byť dokladom)
sanain
08.02.10,07:22
Rozhodujúca je kolaudácia stavby, na základe ktorej bolo prvykrát povolené užívanie stavby. (prvý vlastník má kolaudačné rozhodnutie-to by mohlo byť dokladom)
kolaudácia nebola k nehnuteľnosti, nakoľko vtedy (dom je starý) nebolo zákonne stanovené kolaudovať, preto prichádza do úvahy prvé užívanie stavby a preto potrebujem pomôcť s týmto.
azla
08.02.10,07:32
..... alebo po piatich rokoch odo dňa začatia prvého užívania stavby;

tá druhá časť už nie je viazaná na kolaudáciu a to nielen u tých stavieb ktoré nepodliehali kolaudácii, ale aj u tých, ktoré síce povinnej kolaudácii podliehali, avšak skolaudované neboli.

Časový test robíš stále od prvého vlastníka stavby.
Porozmýšľaj čím by si to preukázal , momentálne ma nič nenapadá.:rolleyes: (ak je dom starý, tak samo o sebe je to už dôkazom)
sanain
08.02.10,07:46
..... alebo po piatich rokoch odo dňa začatia prvého užívania stavby;

tá druhá časť už nie je viazaná na kolaudáciu a to nielen u tých stavieb ktoré nepodliehali kolaudácii, ale aj u tých, ktoré síce povinnej kolaudácii podliehali, avšak skolaudované neboli.

Časový test robíš stále od prvého vlastníka stavby.
Porozmýšľaj čím by si to preukázal , momentálne ma nič nenapadá.:rolleyes: (ak je dom starý, tak samo o sebe je to už dôkazom)
myslím, že bude postačovať aj potvrdenie od obce kedy bol dom postavený ak sa mýlim oprav ma.ďakujem
nika.sum
25.03.13,11:40
Ahoj, firma postavila nehnutelnost na predaj. Ak by niektore casti nehnutelnosti predavala az po piatich rokoch od prvej kolaudacie (§38) moze sa rozhnodnut ci bude predavat bez DPH. Ak firma pri vystavbe nehnutelnosti uplatnovala DPH, po lehote 5 rokov nemusi upravovat dan odpocitanu (§54) alebo tomu zle rozumiem? To sa mi nezda....
azla
01.04.13,11:15
Ak si pri vástavbe spoločnosť uplatňovala odpočet (so zámerom, že vstup použije na zdaňované plnenia) a a po 5.rokoch sa rozhodne že predaj nebude zdaňovať - MENÍ účel použitia - a MUSÍ upravovať. Doba sledovania zmeny účelu je 20 rokov.
azla
01.04.13,11:15
Ak si pri výstavbe spoločnosť uplatňovala odpočet (so zámerom, že vstup použije na zdaňované plnenia) a a po 5.rokoch sa rozhodne že predaj nebude zdaňovať - MENÍ účel použitia - a MUSÍ upravovať. Doba sledovania zmeny účelu je 20 rokov.
GabrielaM
16.05.13,06:58
Azla, chápem to správne, že až po 20rokoch môže firma, ktorá uplatňovala odpočet predávať nehnuteľnosť bez DPH ? Alebo ak to je skôr MUSÍ upravovať - čo tým myslíš??? Ďakujem
azla
16.05.13,07:51
Áno, do 20 rokov sa sleduje zmena účelu použitia. (Niekedy bola iba 10 rokov ale to už neplatí.) Predaj s oslobodením do 20 rokov je pre Teba nevýhodný, lebo musíš upravovať odpočet Dph.