Elbereth
08.02.10,08:31
Ahojte,

na začiatku roka som "vhupla" do trojmesačnej skúšobnej doby, podľa zmluvy mám nárok na 25 dní dovolenky. Avšak podľa výplatnej pásky mám nárok len na 18,5 dňa, čo by zodpovedalo kráteniu práve o obdobie skúšobnej doby. Môže mi zamestnávateľ takto krátiť ročný nárok aj keď sa predpokladá, že budem pracovať celý rok?
alušik
08.02.10,07:36
Mne to vychádza skôr tak, že zamestnávateľ Ti nepriznal nárok na 25 dní dovolenky, ale len na 20 dní - možno práve vzhľadom k tomu, že nebolo vydokladované odpracovanie 15 r. po 18.roku veku a krátené o 1/12 - t.j. 1,5 dňa vzhľadom na nástup v januári, t.j. nebol tento mesiac odpracovaný celý.;)
katka50
08.02.10,07:37
Ahojte,

na začiatku roka som "vhupla" do trojmesačnej skúšobnej doby, podľa zmluvy mám nárok na 25 dní dovolenky. Avšak podľa výplatnej pásky mám nárok len na 18,5 dňa, čo by zodpovedalo kráteniu práve o obdobie skúšobnej doby. Môže mi zamestnávateľ takto krátiť ročný nárok aj keď sa predpokladá, že budem pracovať celý rok?

A máš prac. pomer od 1.1.2010 ? Doložila si doklady o odpracovaných rokoch, aby si mala nárok 25 dní ?
Timka1
08.02.10,07:41
Za obdobie skúšobnej doby sa dovolenka nekráti. Na nárok 25 dní je potrebné zdokladovať odpracovaných 15 rokov po 18 roku.

4) Nárok na dlhšiu ako základnú výmeru dovolenky je zamestnanec povinný preukázať najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom uplatňuje nárok na dlhšiu dovolenku; inak nárok na dlhšiu dovolenku za ten kalendárny rok zaniká.
veronikasad
08.02.10,08:01
Ahojte,

na začiatku roka som "vhupla" do trojmesačnej skúšobnej doby, podľa zmluvy mám nárok na 25 dní dovolenky. Avšak podľa výplatnej pásky mám nárok len na 18,5 dňa, čo by zodpovedalo kráteniu práve o obdobie skúšobnej doby. Môže mi zamestnávateľ takto krátiť ročný nárok aj keď sa predpokladá, že budem pracovať celý rok?
Ak máš nástup do práce od 2.1.10, nárok na dovolenku za mesiac január 2010 ti nevznikne. 18.5 dňa je počítané zo základnej výmery 4 kal. týždne
tina.mm
08.02.10,09:46
Dobrý deň.
Ja by som potrebovala vedieť na koľko dní dovolenky v roku 2010 má nárok zamestnankyňa, ktorá je na materskej dovolenke do 9.2.2010, potom nastupuje na rodičovský príspevok. (jej základná výmera na rok je 20 dní)
Ďakujem
Elbereth
08.02.10,10:14
Pracovný pomer mi začal od prvého pracovného dňa tohto roka, t.j. 4.1. Odpracované podľa výstupného listu z predchádzajúceho zamestnanie mám 7 rokov. Ale podla mna by pocet odpracovaných rokov nemal vplyvat na firemny benefit vo forme tyzden dovolenky naviac.
Chobot
08.02.10,10:18
Dobrý deň.
Ja by som potrebovala vedieť na koľko dní dovolenky v roku 2010 má nárok zamestnankyňa, ktorá je na materskej dovolenke do 9.2.2010, potom nastupuje na rodičovský príspevok. (jej základná výmera na rok je 20 dní)
Ďakujem

Mne to vychádza, že bude mať nárok na 1/12 z 20 dní, teda cca 1,5 dňa.
Chobot
08.02.10,10:22
Pracovný pomer mi začal od prvého pracovného dňa tohto roka, t.j. 4.1. Odpracované podľa výstupného listu z predchádzajúceho zamestnanie mám 7 rokov. Ale podla mna by pocet odpracovaných rokov nemal vplyvat na firemny benefit vo forme tyzden dovolenky naviac.

Tak je to jasné - za január nebudeš mať nérok na dovolenku, lebo si neodpracovala celý mesiac. Na zvýšenú zákonnú dovolenku tiež nemáš nárok, lebo ešte nemáš odpracovaných 15 rokov.

A ak firma poskytuje nejakú dovolenku podľa kolektívnej zmluvy navyše, tak si musíš pozrieť, aké sú podmienky na uznanie takéhoto nároku. Možno tam nájdeš, že takýto benefit sa zamestnancovi poskytuje až po skúšobnej dobe alebo po odpracovaní nejakej doby. Je to nenárokovateľné, podmienky si určuje zamestnávateľ po dohode s odbormi.
Elbereth
08.02.10,10:30
Nemáme kolektívnu zmluvu, 5 týždňov dovolenky mám dohodnuté v pracovnej zmluve. Takže asi sa budem najskôr tým oháňať :)
Chobot
08.02.10,10:36
Nemáme kolektívnu zmluvu, 5 týždňov dovolenky mám dohodnuté v pracovnej zmluve. Takže asi sa budem najskôr tým oháňať :)

Tak to len ty vieš, čo máš napísané v prac. zmluve. Aby som ti mohol odpovedať, musel by som vidieť, ako je tam ten týždeň navyše uvedený.
Elbereth
08.02.10,12:30
Je tam len napísané že dovolenka, dvojbodka, 5 týždňov. Nič viac.
Chobot
08.02.10,14:14
Je tam len napísané že dovolenka, dvojbodka, 5 týždňov. Nič viac.

Možno je to taká dovolenka, ktorá sa na páske nevykazuje.

Napr. aj my máme okrem klasickej zákonnej dovolenky 4 dni zdravotného voľna navyše (netreba ničím podložiť, len nahlásiť / dohodnúť si čerpanie ako dovolenku). Dovolenka je na výpl. páske vyčíslená, tieto 4 dni nie. O tých má osobitnú evidenciu personálne oddelenie a preplácajú sa priemerkou. Na páske človek nevidí, koľko toho ešte má, buď si to niekto eviduje sám, alebo stačí zavolať na personálne.

Popýtaj sa kolegov, alebo priamo nadriadeného. My ti asi ťažko poradíme, keď nevieme, ako to vo firme chodí...
heja3
03.03.10,06:05
Prosím vás, ak treba doložiť nárok na dovolenku na 25 dní a zarátava sa čas zamestnania po 18 roku a do toho času sa započítava:
aj: úspešne skončené štúdium a príprava na povolanie vykonávné podľa osobitného predpisu - aká doba je toto? Patrí do toho aj stredná škola od 18 roku života po ukončenie posledných prázdnin po strednej škole?
Chobot
03.03.10,12:03
Prosím vás, ak treba doložiť nárok na dovolenku na 25 dní a zarátava sa čas zamestnania po 18 roku a do toho času sa započítava:
aj: úspešne skončené štúdium a príprava na povolanie vykonávné podľa osobitného predpisu - aká doba je toto? Patrí do toho aj stredná škola od 18 roku života po ukončenie posledných prázdnin po strednej škole?

Ak to bolo denné štúdium (napr. maturoval si, keď si mal 19 rokov), tak áno. Doba štúdia sa počíta podľa zákona o službách zamestnanosti § 35 ods. 2:

(2) Sústavná príprava občana na povolanie je aj obdobie

a) bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roku, v ktorom občan skončil štúdium na strednej škole,
b) od skončenia štúdia na strednej škole do zápisu na štúdium na vysokú školu vykonaného v kalendárnom roku, v ktorom občan skončil štúdium na strednej škole,
c) po skončení posledného ročníka strednej školy do vykonania skúšky podľa osobitného predpisu, 37) najdlhšie do konca školského roka, v ktorom malo byť štúdium skončené,

Školský rok podľa iného predpisu končí 31.8., takže do odpracovaných rokov sa počíta toto obdobie.
Najka
04.05.10,08:19
Ahojte, môžte mi poradiť, ak som strednú školu ukončila v máji 1996, rok som bola na úrade práce, a v máji r. 1997 som nastúpila do práce. Kedy mi vznikne nárok na 25 dní dovolenky? (v sept. budem mať 33)
Tweety
04.05.10,08:21
Ahojte, môžte mi poradiť, ak som strednú školu ukončila v máji 1996, rok som bola na úrade práce, a v máji r. 1997 som nastúpila do práce. Kedy mi vznikne nárok na 25 dní dovolenky? (v sept. budem mať 33)
Ak spolu s úšpešným skončením školy po 18.roku veku budeš mať odpracov. 15 rokov.

§103 ZP
(5) Do času trvania pracovného pomeru sa započítava, ak spadá do doby po 18. roku veku, čas
a) trvalej starostlivosti o dieťa vo veku do troch rokov,
b) výkonu služby v ozbrojených silách, ozbrojených bezpečnostných zboroch a v Zbore väzenskej a justičnej stráže, výkonu civilnej služby alebo štátnej služby,
c) úspešne skončeného štúdia,
d) vedeckej (umeleckej) ašpirantúry,
e) doktorandského štúdia,
f) členstva v družstve, kde súčasťou členstva je tiež pracovný vzťah,
g) osobnej starostlivosti o blízku osobu, ktorá bola prevažne alebo úplne bezvládna a nebola umiestnená v zariadení sociálnych služieb alebo obdobnom zdravotníckom zariadení, osobnej starostlivosti o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté maloleté dieťa, ktoré si vyžadovalo mimoriadnu starostlivosť, ak nebolo umiestnené v ústave pre také deti,
h) prípravy na povolanie vykonávanej podľa osobitných predpisov,
i) po ktorý bol zamestnanec vedený v evidencii nezamestnaných ako evidovaný nezamestnaný alebo poberal invalidný dôchodok,
j) väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody, ak bolo trestné stíhanie proti zamestnancovi zastavené alebo ak bol spod obžaloby oslobodený, hoci aj v neskoršom konaní, a trestu odňatia slobody vykonaného na podklade zrušeného rozsudku, ktorý presahuje výmeru miernejšieho trestu uloženého v neskoršom konaní,
k) činnosti samostatne zárobkovo činnej osoby.
Najka
04.05.10,08:27
Len neviem, či mám nárok už tento rok, alebo až nabudúci, keďže 18+15 je 33
Tweety
04.05.10,08:30
Len neviem, či mám nárok už tento rok, alebo až nabudúci, keďže 18+15 je 33
Ak Ti podľa vyššie uvedeného vychádza odpracov. rokov aspoň 15 v tento rok, nárok Ti vznikne už tento rok, neber do úvahy 33 rokov veku, ale tak, ako je to v prísp. vyššie.
Iwett
24.06.10,09:11
Dobrý deň, zamestnanec nastúpil do PP a nezdokladoval 15 odpracovaných rokov po 18. roku veku. PP trval od 01.05.2010 do 19.06.2010 a rozviazal PP v skúšobnej dobe. Má nárok na preplatenie iba 1/12 lebo neodpracoval celý mesiac? Ak mi do výplatného termínu za mesiac jún prinesie zdokladovanie 15 rokov odpracovaných, preplatím sa mu 2 dni? Ďakujem
katka50
24.06.10,09:20
Dobrý deň, zamestnanec nastúpil do PP a nezdokladoval 15 odpracovaných rokov po 18. roku veku. PP trval od 01.05.2010 do 19.06.2010 a rozviazal PP v skúšobnej dobe. Má nárok na preplatenie iba 1/12 lebo neodpracoval celý mesiac? Ak mi do výplatného termínu za mesiac jún prinesie zdokladovanie 15 rokov odpracovaných, preplatím sa mu 2 dni? Ďakujem
Keďže neodpracoval 60dní, má nárok za každých 21 odpr. dní na 1/12 z nároku. 1/12 z roč.nároku 20 dní je 1,5 dňa a 1/12 z roč. nároku 25 dní sú 2 dni. Ak Ti zdokladuje dobu 15 rokov, tak áno-preplatíš mu 2 dni. Ale pozor: do 15 rokov sa zaratúva nielen odpracovaná doba.

ZP § 103
(5)Do času trvania pracovného pomeru sa započítava, ak spadá do doby po 18. roku veku, čas
a) trvalej starostlivosti o*dieťa vo veku do troch rokov,
b) výkonu služby v*ozbrojených silách, ozbrojených bezpečnostných zboroch a v Zbore väzenskej a*justičnej stráže, výkonu civilnej služby alebo štátnej služby,
c) úspešne skončeného štúdia,
d) vedeckej (umeleckej) ašpirantúry,
e) doktorandského štúdia,
f) členstva v družstve, kde súčasťou členstva je tiež pracovný vzťah,
g) osobnej starostlivosti o*blízku osobu, ktorá bola prevažne alebo úplne bezvládna a*nebola umiestnená v zariadení sociálnych služieb alebo obdobnom zdravotníckom zariadení, osobnej starostlivosti o*dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté maloleté dieťa, ktoré si vyžadovalo mimoriadnu starostlivosť, ak nebolo umiestnené v ústave pre také deti,
h) prípravy na povolanie vykonávanej podľa osobitných predpisov,
i) po ktorý bol zamestnanec vedený v*evidencii nezamestnaných ako evidovaný nezamestnaný alebo poberal invalidný dôchodok,
j) väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody, ak bolo trestné stíhanie proti zamestnancovi zastavené alebo ak bol spod obžaloby oslobodený, hoci aj v*neskoršom konaní, a*trestu odňatia slobody vykonaného na podklade zrušeného rozsudku, ktorý presahuje výmeru miernejšieho trestu uloženého v*neskoršom konaní,
k) činnosti samostatne zárobkovo činnej osoby.
(6)Čas trvania pracovného pomeru v cudzine, prípadne iné započítateľné obdobia strávené v*cudzine sa započítavajú do času rozhodujúceho pre dĺžku dovolenky za rovnakých podmienok, ako keby zamestnanec pracoval na území Slovenskej republiky.
(7)Obdobia uvedené v*odsekoch 1 až 6 sa nezapočítavajú, ak spadajú do času trvania pracovného pomeru; ak sa kryjú navzájom, započítavajú sa len raz.
Iwett
24.06.10,09:29
Keďže neodpracoval 60dní, má nárok za každých 21 odpr. dní na 1/12 z nároku. 1/12 z roč.nároku 20 dní je 1,5 dňa a 1/12 z roč. nároku 25 dní sú 2 dni. Ak Ti zdokladuje dobu 15 rokov, tak áno-preplatíš mu 2 dni. Ale pozor: do 15 rokov sa zaratúva nielen odpracovaná doba.
Ďakujem veľmi pekne. Veľmi mi to pomohlo.:)