Lianka
08.02.10,08:38
Chcem Vas poprosit o stanovisko.

Sporim si v III. pilieri. DDS mi v tychto dnoch zaslala "zmenu ucastnickej zmluvy", ktoru v sprievodnom liste zdovodnuje potrebou kvoli poslednej novele zakona - prijatie zakona 557/2009 Z. z. Pisu, ze nemusim podpisat, nic sa pre mna nemeni a pod. (predpokladam, ze za tym nieco bude v ich neprospech, ked ma tak odradzaju, aby som to nepodpisala). Zatial som zbezne novelu pozrela, predmetne ustanovenia som v zakone nenasla. Skusim este pozriet - pripadne ak sa tomu uz niekto venoval, poprosim o stanovisko, v com zmena spociva a ci je pre mna vyhodne alebo nie, tento dodatok k zmluve podpisat.

Co ma vsak zaujalo je skutocnost, ze ak suhlasim, mam zabezpecit svoj notarsky overeny podpis na dodatku k zmluve a do urciteho datumu im tento dodatok zaslat. Na mieste podpisu zastupcov DDS ako zmluvnej strany su dve mena a podpisy, ktore urcite nie su originaly - su vytlacene z pc, resp. okopirovane, a bez peciatky. Je zmluva s nie originalnymi, ale skopirovanymi podpismi, platna?
alla66
08.02.10,07:55
Chcem Vas poprosit o stanovisko.

Sporim si v III. pilieri. DDS mi v tychto dnoch zaslala "zmenu ucastnickej zmluvy", ktoru v sprievodnom liste zdovodnuje potrebou kvoli poslednej novele zakona - prijatie zakona 557/2009 Z. z. Pisu, ze nemusim podpisat, nic sa pre mna nemeni a pod. (predpokladam, ze za tym nieco bude v ich neprospech, ked ma tak odradzaju, aby som to nepodpisala). Zatial som zbezne novelu pozrela, predmetne ustanovenia som v zakone nenasla. Skusim este pozriet - pripadne ak sa tomu uz niekto venoval, poprosim o stanovisko, v com zmena spociva a ci je pre mna vyhodne alebo nie, tento dodatok k zmluve podpisat.

Co ma vsak zaujalo je skutocnost, ze ak suhlasim, mam zabezpecit svoj notarsky overeny podpis na dodatku k zmluve a do urciteho datumu im tento dodatok zaslat. Na mieste podpisu zastupcov DDS ako zmluvnej strany su dve mena a podpisy, ktore urcite nie su originaly - su vytlacene z pc, resp. okopirovane, a bez peciatky. Je zmluva s nie originalnymi, ale skopirovanymi podpismi, platna?
Lianka, zmluva sa týka DDS Tatra banky? Zmena účastníckej zmluvy mi prišla s výpisom z osobného účtu, tak isto viacerým známym. Neviem čo sa stane, ak podpíšem a odošlem dodatok zmluvy.
Lianka
08.02.10,08:00
Ano, Tatra banky.
Lianka
08.02.10,09:11
Trochu som na to mrkla a porovnala povodne znenie zakona a sucasne - posielam v prilohe. Zmeny, ktore som si vsimla, som zvyraznila.

Moj laicky komentar:
cl. II. bod 1 zmeny zmluvy:
a) § 15 a) - c) - je to len citacia zakona (bez zmeny), neviem, ci to nieco meni na veci - nezda sa mi,
b) § 19 ods. 2 - nie som si ista, ci a aky je rozdiel medzi "hodnotou zostatku na os. ucte" a "aktualnou hodnotou os. uctu" - vyska vyplaty odstupneho sa v tomto zmenila, odseku 2 nie velmi rozumiem - jedine, ze by to bolo myslene ako vynos na ucely zakona o dani z prijmov (tento rozdiel treba zdanit),
c) poplatky za prestup - je v prospech sporitelov.

Ten cennik, co poslali, bude asi zavadzajuci - ide o poplatky za rok 2009 (pozadu), nie za rok 2010 (sucasny a dopredu).
Lianka
08.02.10,16:55
Aaaa, vidim, ze tato diskusia sa uz zacala - az teraz som ju nasla. Dnes som zalozila tuto temu: http://www.porada.sk/t131071-dochodkove-sporenie-iii-pilier-zmena-ucastnickej-zmluvy-po-novele-zakona.html. Trochu som mrkla zakon a tie zmeny, ale pravnicka nie som - cakam, ze sa hadam nejaky pravnik vyjadri.

Je naivne cakat od TB ci ineho subjektu, ze ti nieco vysvetlia. Skor mam pocit, ze ta novela bude v nas prospech (a v neprospech TB), nakolko tam pisu, ze nemusis podpisat a pod. Keby novela bola v ich prospech, ich retorika by bola s velkou pravdopodobnostou uplne ina.
paulix
08.02.10,16:58
Poprosím Vás prišla my zmena účastníckej zmluvy od DDS Tatra banky mám uzavreté DDP od 30.10.2002 žiadne dodatky som zatiaľ nepodpisoval. Teraz sa v dodatku jedna o zmeny zmluvy a dávkového plánu podľa § 87I zákona č. 650/2004 v znení účinného od 1.1.2010 je pre mňa výhodne podpisovať tento dodatok? Vie niekto poradiť?


aj ja žiadam o radu,
hlavne o radu ci sa zmenilo nieco v pripade,ked zrusim zmluvu (ci dostanem aspon tych 80 percent)
-podla tej zmeny zakona s ucinnostou od 1.1.2010 by sa to malo dat zrusit rovnako ako predtym,hm?
www
adds.sk/data/zakon_o_DDS.pdf

Myslim,ze zakon (na zaklade ktoreho hromadne posielaju tie zmeny ucastn.zmluv) chce obmedzit hlavne DDS-ky a nie ucastnika,alebo sa mylim?
paulix
08.02.10,17:13
Pevne dúfam,ze ta zmena obmedzuje a znevyhodnuje prave DDS-ky (- ich vynosy,poplatky za vedenie a ine poplatky ako i podmienky pri prechode do inej DDS)
a nie ucastnika.
Napriek tomu aj ja cakam 100%-nu radu od cloveka z fachu :)

Novelou zákona o DDS došlo k viacerým úpravám, pričom najdôležitejšie zmeny sú:

1. zníženie odplaty:
za správu doplnkových dôchodkových fondov,
za prestup do inej doplnkovej dôchodkovej spoločnosti,
za odstupné.
2. zavedenie odplaty za zhodnotenie majetku v doplnkovom dôchodkovom fonde od 01.01.2010
3. zosúladenie štatútov doplnkových dôchodkových fondov a dávkového plánu
4. povinnosť zaslať najneskôr do 30. apríla 2010 všetkým účastníkom návrh na zmenu účastníckej zmluvy účinnej od 01. júla 2010, ktorej obsahom je zmena dávkového plánu výlučne vo veciach uvedených v zákone

Preco to vsak potrebuju podpisat,ked im to novela zakona prikazuje riadit po novom? zmluva nad zakonom?
Chobot
09.02.10,13:59
Preco to vsak potrebuju podpisat,ked im to novela zakona prikazuje riadit po novom? zmluva nad zakonom?

Pretože aj to im prikazuje zákon, konkrétne v § 87l ods. 1:

(1) Doplnková dôchodková spoločnosť je povinná do 30. apríla 2010 zaslať všetkým účastníkom vrátane účastníkov uvedených v § 86 ods. 1 návrh na zmenu účastníckej zmluvy účinnej od 1. júla 2010, ktorej obsahom je zmena dávkového plánu podľa odseku 2 a poučenie o právnych dôsledkoch podpísania zmeny účastníckej zmluvy; účastník môže tento návrh na zmenu účastníckej zmluvy prijať najneskôr do 30. júna 2010.
Miwoslav
10.02.10,03:17
Nie som právnik ale ten dodatok my nejde do hlavy :) Tak zbežne som sa na to pozrel a tieto zmeny sú OK:

1. zníženie odplaty:
za správu doplnkových dôchodkových fondov,
za prestup do inej doplnkovej dôchodkovej spoločnosti,
za odstupné.
2. zavedenie odplaty za zhodnotenie majetku v doplnkovom dôchodkovom fonde od 01.01.2010
3. zosúladenie štatútov doplnkových dôchodkových fondov a dávkového plánu

- to chápem ale tieto zmeny sú zo zákona nechápem prečo mám podpísať dodatok? Prečo to tak legislatívne urobili, že dali do zákona toto?:
(1) Doplnková dôchodková spoločnosť je povinná do 30. apríla 2010 zaslať všetkým účastníkom vrátane účastníkov uvedených v § 86 ods. 1 návrh na zmenu účastníckej zmluvy účinnej od 1. júla 2010, ktorej obsahom je zmena dávkového plánu podľa odseku 2 a poučenie o právnych dôsledkoch podpísania zmeny účastníckej zmluvy; účastník môže tento návrh na zmenu účastníckej zmluvy prijať najneskôr do 30. júna 2010.

Myslím, že toto nie je bežná prax. Mohlo to začať platiť automaticky od nejakého dátumu, mam taký ciťák, že za tým bude klasický podraz. Na obrazovkách sa budú ustarostene tváriť aké výhody nám to vybavili a za kulisami si podávajú ruky a smejú sa, že nám to pekne pritvrdili vo svoj prospech (štat+DDS podľa príslovia Aj vlk sýty aj ovca celá :).
To akože si môžem vybrať či tie zmeny akceptujem alebo nie a ak nepodpíšem tak pre mňa platiť nebudú? Prečo potrebujú môj právny úkon a ešte ho aj poriadne skomplikovali overovaním podpisu. ( Inak to si myslím, že sa dá obísť tým, že zajdete do DDS-ky a podíšete dodatok pred pracovníkom, ktorí si overí totožnosť. Veď, keď sa tak da zmluvu uzavrieť prečo by tak nešlo urobiť dodatok?) Ďalšia zaujímavosť je, že dodatok musíte podpísať do 30. júna 2010. Takže od toho dátumu sa už nedá podpísať a budú 2 skupiny. takže ktorá skupina je výhodnejšia?

Ja si myslím, že to funguje takto. Ak uzavriem zmluvu a časom sa podmienky v zákonoch zmenia platia pre mňa podmienky také aké boli v čase vykonania daného právneho úkonu. Teda pri podpise zmluvy boli platné predošle ustanovenia a platia kým nepodpíšem dodatok. V tom prípade je výhodne pre DDS ak by dodatky neboli podpísane. Učtovali by si podla predošlého znenia zákona a tvárili by sa že chyba je na vašej strane lebo ste nepodpísali dodatok.

Ďalšie právne úkony ktoré môžu nastať v budúcnosti: zrušenie zmluvy alebo vyplácanie doplnkového dôchodku. Tieto veci by bolo potrebné pozrieť, lebo to by sa im hodilo pritvrdiť.

Myslím, že najdôležitejšia časť zmeny je práve toto a pre toto potrebujú podpísať dodatok : zmena dávkového plánu!

Vie nejaký právnik poradiť prosím ?
Miwoslav
10.02.10,04:01
Po prečítaní tohto článku ma napadlo prečo chce DDS Tatra banky podpísať dodatok. Mohlo by isť aj o to zabrániť prestupu do inej DDS predpokladám, že podpisom dodatku bude od začiatku plynúť 3 ročná doba počas ktorej za prestup zaplatíte. Neviem však či to je naozaj tak.

http://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-2009/cislo-40/prichadza-era-slobodnejsich-klientov.html
Lianka
10.02.10,15:29
Prave toto sa aj ja obavam, ze je za tym nieco ine - nieco v nas neprospech - preto som otvorila tuto temu.

Uvitam nazor pravnika alebo cloveka, ktory sa tejto oblasti venujem (nemam na mysli maklerov a sprostredkovatelov takychto produktov). Par info je aj na ich stranke: http://www.ddstatrabanky.sk/cgi-bin/dds/app/index.jsp?BV_SessionID=@@@@1419934449.1265819355@@ @@&BV_EngineID=ccccadeijdjkjhecefecghmdffkdflo.0&page=info_pages&key=info_novela_zakona
Miwoslav
10.02.10,18:57
Vie niekto či tieto dodatky posielali aj ine DDSky okrem DDS Tatrabanky ?
draik
13.02.10,18:01
Co som tak rychlo pozrel, tak vyhoda resp. nevyhoda dodatku bude zavisiet od toho, kedy sa sporitel zapojil do III. piliera.
-dodatok meni davkovy plan (okrem ineho potreba sporenia na dochodok z III.piliera aspon 10 rokov, vek aspon 55 rokov); stare zmluvy maju tusim vek 50 rokov a sporenie aspon rok.
-odstupne: podla dodatku a teda zakona aspon 80 % hodnoty uctu; stare zmluvy: suma prispevkov sporitela +prisluchajuce vynosy (pozor, bez prispevkov zamestnavatela)
Stanislav 1975
13.02.10,18:42
Chcem Vas poprosit o stanovisko.

Sporim si v III. pilieri. DDS mi v tychto dnoch zaslala "zmenu ucastnickej zmluvy", ktoru v sprievodnom liste zdovodnuje potrebou kvoli poslednej novele zakona - prijatie zakona 557/2009 Z. z. Pisu, ze nemusim podpisat, nic sa pre mna nemeni a pod. (predpokladam, ze za tym nieco bude v ich neprospech, ked ma tak odradzaju, aby som to nepodpisala). Zatial som zbezne novelu pozrela, predmetne ustanovenia som v zakone nenasla. Skusim este pozriet - pripadne ak sa tomu uz niekto venoval, poprosim o stanovisko, v com zmena spociva a ci je pre mna vyhodne alebo nie, tento dodatok k zmluve podpisat.

Co ma vsak zaujalo je skutocnost, ze ak suhlasim, mam zabezpecit svoj notarsky overeny podpis na dodatku k zmluve a do urciteho datumu im tento dodatok zaslat. Na mieste podpisu zastupcov DDS ako zmluvnej strany su dve mena a podpisy, ktore urcite nie su originaly - su vytlacene z pc, resp. okopirovane, a bez peciatky. Je zmluva s nie originalnymi, ale skopirovanymi podpismi, platna?
Jednoduchá odpoveď- faksmilie podpisov sú brané ako platné...
Lianka
14.02.10,09:26
Jednoduchá odpoveď- faksmilie podpisov sú brané ako platné...

Stanko, mozes mi prilozit prislusny zakon a §, ktory o tom pojednava?

Nezda sa mi principialne fer, ze je mam dat notarsky overeny podpis a oni len podpis vytlaceny z pocitaca. Take doklady moze vyrobit hocikto.
StanP
18.02.10,10:21
Co som tak rychlo pozrel, tak vyhoda resp. nevyhoda dodatku bude zavisiet od toho, kedy sa sporitel zapojil do III. piliera.
-dodatok meni davkovy plan (okrem ineho potreba sporenia na dochodok z III.piliera aspon 10 rokov, vek aspon 55 rokov); stare zmluvy maju tusim vek 50 rokov a sporenie aspon rok.
-odstupne: podla dodatku a teda zakona aspon 80 % hodnoty uctu; stare zmluvy: suma prispevkov sporitela +prisluchajuce vynosy (pozor, bez prispevkov zamestnavatela)

Ano, ja to tiez takto chapem. Dochodkove som si platil sam, zamestnavatel nic. Podla starej zmluvy dostanem ako odstupne vsetko aj s vynosmi, a kedykolvek, ak podpisem dodatok, bude to uz len podla noveho zakona. Dochodkove som uzatvaral este v r. 2001.
chi
25.02.10,18:56
Som tu nová a nie som právnik. Ale prešla som si pôvodnú zmluvu, zákon i navrhovaný dodatok. V zásade sa mení toto:

1. odplata za odstup účastníka do inej DDS je v štatúte každého typu fondu. Napr. pre Rastový príspevkový fond Tatra banky je poplatok stanovený na 5% z aktuálneho zostatku účtu v období 3 rokov od začatia sporenia a v nasledujúcich rokoch 1%. Podľa nového dodatku je v ďalších rokoch prestup do inej DDS bez odplaty.
2. menia sa možnosti dávkového plánu. V pôvodnej zmluve je uvedené, že po splnení podmienok je možné čerpať nasporené peniaze buď jednorazovo (50 alebo 25%), alebo postupným vyplácaním dohodnutej mesačnej renty na vopred dohodnutý počet rokov (min.5). Prípadne možno požiadať o odstupné (pred splnením podmienok) pričom odplata je dohodnutá v štatúte fondu (v prípade už spomínaného fondu je to 20% zo zostatku osobného účtu) - ide len o úpravu terminológie.
3. dodatok neupravuje že musíte sporiť do 62 rokov. Naďalej zostáva v platnosti vek 55 rokov. Spomínaných 62 rokov sa týka tzv. výsluhového dôchodku, ktorý poberajú ľudia vykonávajúci rizikové povolanie s nárokom na odchod do dôchodku v 40. roku života a neskôr. Dodatok tak upravuje, že títo ľudia budú poberať príspevok z fondu minimálne do 62. roku života, kedy im bude vypočítaný nový starobný dôchodok, ak si nestzanovia inak.

Nové zmluvy DDS-ky zasielajú preto, že dúfajú a veria, že sporiteľom sa nebude chcieť ísť na matriku overiť podpis, a že tomu nebudú rozumieť. Takže keď prejavia snahu prejsť do inej DDS naúčtujú im odplatu za odchod zo spoločnosti, ktorý keby podpísali dodatok, platiť nemusia.
draik
25.02.10,20:28
to chi: Dost zavisi od toho, kedy ste zmluvu uzavreli. V niektorych zmluvach je priamo uvedene, ze poplatok za prestup DDP (teraz DDS) vyberie len pri prestupe do jedneho roka, navyse priamo povodna zmluva resp. jej davkovy plan upravuje dalsie nalezitosti. Cize pre niekoho dodatok bude vyhodny, pre ineho nie.
Miwoslav
02.03.10,13:59
Som tu nová a nie som právnik. Ale prešla som si pôvodnú zmluvu, zákon i navrhovaný dodatok. V zásade sa mení toto:

1. odplata za odstup účastníka do inej DDS je v štatúte každého typu fondu. Napr. pre Rastový príspevkový fond Tatra banky je poplatok stanovený na 5% z aktuálneho zostatku účtu v období 3 rokov od začatia sporenia a v nasledujúcich rokoch 1%. Podľa nového dodatku je v ďalších rokoch prestup do inej DDS bez odplaty.
2. menia sa možnosti dávkového plánu. V pôvodnej zmluve je uvedené, že po splnení podmienok je možné čerpať nasporené peniaze buď jednorazovo (50 alebo 25%), alebo postupným vyplácaním dohodnutej mesačnej renty na vopred dohodnutý počet rokov (min.5). Prípadne možno požiadať o odstupné (pred splnením podmienok) pričom odplata je dohodnutá v štatúte fondu (v prípade už spomínaného fondu je to 20% zo zostatku osobného účtu) - ide len o úpravu terminológie.
3. dodatok neupravuje že musíte sporiť do 62 rokov. Naďalej zostáva v platnosti vek 55 rokov. Spomínaných 62 rokov sa týka tzv. výsluhového dôchodku, ktorý poberajú ľudia vykonávajúci rizikové povolanie s nárokom na odchod do dôchodku v 40. roku života a neskôr. Dodatok tak upravuje, že títo ľudia budú poberať príspevok z fondu minimálne do 62. roku života, kedy im bude vypočítaný nový starobný dôchodok, ak si nestzanovia inak.

Nové zmluvy DDS-ky zasielajú preto, že dúfajú a veria, že sporiteľom sa nebude chcieť ísť na matriku overiť podpis, a že tomu nebudú rozumieť. Takže keď prejavia snahu prejsť do inej DDS naúčtujú im odplatu za odchod zo spoločnosti, ktorý keby podpísali dodatok, platiť nemusia.
Myslím, že ide o to ako píšeš. ,,Nové zmluvy DDS-ky zasielajú preto, že dúfajú a veria, že sporiteľom sa nebude chcieť ísť na matriku overiť podpis, a že tomu nebudú rozumieť. Takže keď prejavia snahu prejsť do inej DDS naúčtujú im odplatu za odchod zo spoločnosti, ktorý keby podpísali dodatok, platiť nemusia."
Predpokladám, že v lete začne vojna DDS-ek o klientov :) Keď tak nad tým uvažujem, tak by bolo lepšie podpísať dodatok, aby som mohol bezplatne zmeniť DDS-ku. Ak by som dostal 50€ za prestup tak by to bol výnos, ktorí som nezískal ani za 5 rokov z DDS. A ak si prečítate článok na ktorí hore odkazujem tak je jasne, že náklady na prestup sú aj 70€. Takže je to reálne, ešte by na mne 20€ sprostredkovateľ zarobil :)
Oliwa
03.03.10,20:27
Kto vie, čo sa dá získať /stratiť/ podpísaním dodatku ING Tatra Sympatia, ak pôvodný dávkový plán 3Z /uvedený vľavo hore na doručenom výpise/ ponúkajú zmeniť dodatkom k zmluve na 4Z? Zmluva bola uzatvorená v r. 2006. Prečítala som všetky predchádzajúce príspevky, ale tento konkrétny dávkový plán nikto nespomínal.
andreakk
04.03.10,12:53
Kto vie, čo sa dá získať /stratiť/ podpísaním dodatku ING Tatra Sympatia, ak pôvodný dávkový plán 3Z /uvedený vľavo hore na doručenom výpise/ ponúkajú zmeniť dodatkom k zmluve na 4Z? Zmluva bola uzatvorená v r. 2006. Prečítala som všetky predchádzajúce príspevky, ale tento konkrétny dávkový plán nikto nespomínal.
presne toto prislo aj mojmu ockovi..aa snazila som sa porovnat tieto dva davkove plany ako aj zakon..presne zmeny a rozdiely uvediem zajtra..teda aspon tie, na ktore som prisla..inak da to zabrat!!a moj zaver z toho bol ten, ze niektore zmeny su pozitivne, ine nie..kazdopadne by sa k tomu hodil vyklad..pretoze aj ked mi nikdy nerobilo problemy pochopit zakony a prelozit ich do ludskej reci, myslim, ze ak s tym clovek nepracuje, je to vseobecne velmi tazko pochopitelne!!
alla66
10.03.10,17:27
presne toto prislo aj mojmu ockovi..aa snazila som sa porovnat tieto dva davkove plany ako aj zakon..presne zmeny a rozdiely uvediem zajtra..teda aspon tie, na ktore som prisla..inak da to zabrat!!a moj zaver z toho bol ten, ze niektore zmeny su pozitivne, ine nie..kazdopadne by sa k tomu hodil vyklad..pretoze aj ked mi nikdy nerobilo problemy pochopit zakony a prelozit ich do ludskej reci, myslim, ze ak s tym clovek nepracuje, je to vseobecne velmi tazko pochopitelne!!
... prosím niektorého člena, ktorý zistil plusy a mínusy zmluvy a dodatku, aby sa podelil s ostatnými o svoj poznatok. Od akého dátumu ktorý je uvedený na zmluve je dodatok výhodný pre sporiteľa a naopak nevýhodný?
Vďaka :)
fefe30
11.03.10,07:12
presne toto prislo aj mojmu ockovi..aa snazila som sa porovnat tieto dva davkove plany ako aj zakon..presne zmeny a rozdiely uvediem zajtra..teda aspon tie, na ktore som prisla..inak da to zabrat!!a moj zaver z toho bol ten, ze niektore zmeny su pozitivne, ine nie..kazdopadne by sa k tomu hodil vyklad..pretoze aj ked mi nikdy nerobilo problemy pochopit zakony a prelozit ich do ludskej reci, myslim, ze ak s tym clovek nepracuje, je to vseobecne velmi tazko pochopitelne!!
Mne prišlo to isté od ING tatry sym. ponúkajú mi zmenu dávkového plánu z 3Z na dávkový plán 4Z. Inak nové zmluvy sú iba s dávkovým plánom 4Z. A pôvodné zmluvy sa snažia preklopiť na 4Z. Rád by som vedel, aký je za tým fígel. Čo mám info, tak tieto dodatky zasielali klientom aj v minulosti (zmena na 4Z).

Povodne som si vyberal výsluhový dôchodok každý rok, ale od predminulého roku to už nejde.

Rád by som som vedel, prečo sa poisťovna snaží u všetkých starých klientov preklopiť dávkový plán na 4Z.

Ak do toho niekto vídíte, tak napíšte.
draik
11.03.10,09:51
Oba davkove plany su na webe, staci si porovnat. Podobne ako v pripade starsich zmluv inych DDS je rozdiel napriklad v tom, ze podla 3Z staci na doplnkovy dochodok bud vek 50 rokov a 12 mesacnych prispevkov alebo vek 65 rokov; podla 4Z je potrebnych az 10 rokov sporenia a vek 55 rokov.
zdenka99
12.03.10,05:49
Výhodou dávkového plánu 3 Z - nárok na doplnkový dôchodkový dôchodok vo veku 50 rokov, zaplatených 12 mesačných príspevkov, nevýhoda - odstupné - výška odstupného je úhrn príspevkov zaplatených poistencom a k nim patriacich výnosov, čiže nie sú tam príspevky od zamestnávateľa. /odstupne sa vypláca aj pozostalému, ak zomrel poistenec, ktorému nevznikol nárok na doplnkový dôchodok/. Nevýhoda dávkového plánu 4 Z - nárok na doplnkový starobný dôchodok - 10 rokov sporenia, vek aspoň 55 rokov. Výhoda - odstupné - suma 80 % aktuálnej hodnoty osobného účtu /tam sú aj príspevky od zamestnávateľa/. Tak to nejako to vidím ja, nie som odborník na DDS, len účastník - tiež som dostala v uplynulých dňoch uvedený list od DDS.
Oliwa
12.03.10,15:47
Výhodou dávkového plánu 3 Z - nárok na doplnkový dôchodkový dôchodok vo veku 50 rokov, zaplatených 12 mesačných príspevkov, nevýhoda - odstupné - výška odstupného je úhrn príspevkov zaplatených poistencom a k nim patriacich výnosov, čiže nie sú tam príspevky od zamestnávateľa. /odstupne sa vypláca aj pozostalému, ak zomrel poistenec, ktorému nevznikol nárok na doplnkový dôchodok/. Nevýhoda dávkového plánu 4 Z - nárok na doplnkový starobný dôchodok - 10 rokov sporenia, vek aspoň 55 rokov. Výhoda - odstupné - suma 80 % aktuálnej hodnoty osobného účtu /tam sú aj príspevky od zamestnávateľa/. Tak to nejako to vidím ja, nie som odborník na DDS, len účastník - tiež som dostala v uplynulých dňoch uvedený list od DDS.

Vďaka /aj za ostatných/ za vysvetlenie. Len mi ešte nie je jasné, kedy poistencovi s 3Z vznikne nárok na vyplatenie sumy, pozostávajúcej z príspevkov od zamestnávateľa. Žeby sa ich vôbec nedožil? A nárok na ne má len ten, koho uviedol v zmluve ako svojho nástupcu /dediča dôchodku/?
Bufes
12.03.10,18:13
Dobry den,
napada mi este otazka, ci ak podpisem tu zmenu ucastnickej zmluvy, ci budem mat bezplatny prechod k inej DDS za 3 roky od zmeny, alebo 3 roky od podpisu povodnej verzie zmluvy? Cize ak som v DDSke uz 2,5 roka, budem mat bezplatny prestup za 0,5 roka od podpisu zmeny?
Dakujem
draik
13.03.10,10:33
Narok vznikne pri vyplate dochodku. Cize, ak si niekto spori bez prispevku zamestnavatela a neocakava ho do buducnosti, v tejto casti sa mu oplati stara zmluva. Ono je to cele tak trosku loteria, na co clovek stavi.
Bufes
17.03.10,13:22
Bol som na pobocke TB:
"Nie, vy mate najaktualnejsiu zmluvu (z r. 2007), vy nemusite nic podpisovat, to sme len vsetkym posielali..."

Volal som na Dialog:
"Poslali sme vam len informacie v sulade s oznamovacou povinnostou, ktoru mame. Zmena zmluvy sa tyka zakona 557, ktory sa bude novelizovat v aprili 2010 a teda za mesiac vam budeme vediet povedat viac."
Akurat ze to, co posielaju postou je seriozny navrh zmeny zmluvy, ziadne odkazy na buduce zakony, alebo informacie o pripravovanych zmenach.
Tak som sa pytal, ze ako tu zmenu mozem podpisat a odporucili ma na pobocku, ze tam o tom vedia viac...

NAJLEPSI IDU ZA NAMI.

Cele mi to pripada ako ze je to zorganizovane tak, aby ludom nikto nevedel jednoznacne vysvetlit o co ide a teda jedina moznost pre najurputnejsich je ist naozaj za tym notarom. Tym sa zminimalizuje pocet zmenenych zmluv, co je pre DDS vyhodne.
Genesis.SVK
02.04.10,18:04
prosím vás vie už niekto pár jednoduchými vetami napísať (tak aby to pochopilo aj 10 ročné dieťa) o čom ide v tom návrhu a prečo tá prekliata Tatra banka tu cestu jeho realizácie tak extrémne skomplikovala?
jana32
04.05.10,06:43
Dobrý deń, chcela by som sa opýtať ešte raz na tému tejto novely, u nás majú ľudia Stabilitu, podľa novely, ak podpíšu tieto dodatky budú mať nárok na prestup do novej DDS bez odplaty? Zmluvy boli uzavreté v roku 2002. Môže mi prosím niekto vysvetliť ten § 19 kde sa píše o odstuonom. Mám tomu rozumieť tak, že ak sa zamestnanec rozhodne ukončiť sporenie tak dostane 80% nasporenej sumy plus výnosy ( bez príspevkov zamestnávateľ? ) Ďakujem
alla66
04.05.10,07:40
Oba davkove plany su na webe, staci si porovnat. Podobne ako v pripade starsich zmluv inych DDS je rozdiel napriklad v tom, ze podla 3Z staci na doplnkovy dochodok bud vek 50 rokov a 12 mesacnych prispevkov alebo vek 65 rokov; podla 4Z je potrebnych az 10 rokov sporenia a vek 55 rokov.
Môžeš prilepiť odkaz, kde si nájdeme obidva dávkové plány? Ďakujem
jana32
04.05.10,08:09
Dobrý deń, chcela by som sa opýtať ešte raz na tému tejto novely, u nás majú ľudia Stabilitu, podľa novely, ak podpíšu tieto dodatky budú mať nárok na prestup do novej DDS bez odplaty? Zmluvy boli uzavreté v roku 2002. Môže mi prosím niekto vysvetliť ten § 19 kde sa píše o odstuonom. Mám tomu rozumieť tak, že ak sa zamestnanec rozhodne ukončiť sporenie tak dostane 80% nasporenej sumy plus výnosy ( bez príspevkov zamestnávateľ? ) Ďakujem

Prosím, skúste mi vysvetliť ako je to s tým odchodom z DDS, prípadne nejaký link, kde by to bolo " polopatisticky" vysvetlené. Veľmi pekne ďakujem
krajicek
13.05.10,14:23
Zdravim,

vedel by mi niekto prosim poradit ci je pre mna vyhodne podpisat zmenu ucastnickej zmluvy v Tatry Sympatia a tym prejst z davkoveho planu 1s na 4z. aspon v com su hlavne zmeny. zmluvu mam tusim od roku 2004.

dakujem
draik
14.05.10,06:14
Davkove plany su na webe, staci si porovnat novy davkovy plan s tym, ktory plati pre toho-ktoreho ucastnika zmluvy podla datumu podpisu zmluvy.
http://www.ing-tatry-sympatia.sk/ddp-sk/sub-menu/davkove-plany/
draik
14.05.10,06:19
to jana 32: zmena vo vyplacani odstupneho je popisana v skorsich prispevkoch.
hena22
14.05.10,06:20
V princípe, každá zmena vedie k horšiemu a ja osobne nič nepodpisujem. Prinajhoršom na mňa uplatnia tie legislatívne zmeny automaticky.
TomasSK
23.05.10,19:14
Tento tyzden bol na tuto temu uverejneny clanok v SME. Bohuzial podla mojho nazoru dost povrchny. Priznam sa, vypisy z DDS som nikdy velmi nestudoval, az doteraz.

Na co som prisiel:
- zmluvu som mal podpisanu v r. 2005 a vtedy davkovy plan uvadzal znamu chybu moznosti sporenia len do 50r a vystupenia uz po 12 mesiacoch. Vtedy mnohi moji kolegovia so 100% ziskom (od zamestnavatela) po roku vystupovali z fondu

- ako som prave zistil, o tuto moznost som prisiel velmi skoro - a je prave mozne, ze aj mnohi z vas (ak ste o tom nevedeli). Jeden z vypisov, ktory som objavil, totiz suvisel s transformaciou poistovne na DDS a vtedy tiez ako posledny list prilozili novy davkovy plan. V liste bolo viackrat spomenute, ze sa vobec nic nemeni a nic netreba robit. Tiez, ze platia tie iste podmienky. Lenze.... jedna veta nenapadne povedala "ak vyuzijete moznost uvedenu v clanku 3 bod 10 Vasej zamestnaneckej zmluvy.."

Tak som teda hladal, co je to za clanok. Vyplyva z neho, ze ak sa (aj v buducnosti) proti novemu planu neodvolate do 30 dni, povazuje sa za platny. A novy plan uz hovori napr. o veku min. 55 rokov a sporeni min. 10 rokov. To len ako upozornenie pre tych, ktori toto mozno prehliadli

- napr. Tatra v liste velmi zamotane informuje o zmenach. Najma nespomina novu moznost kedykolvek zrusit sporenie pri vyplateni 80% z nasporenej sumy. To som sa nedozvedel z listu od DDS, ale z novin. Niekomu sa to moze zdat malo, pre mna to znamena vacsiu slobodu v rozhodovani. Mozno nebudem chciet cakat az do dochodku, kym sa dostanem k peniazom. A ak vam zamestnavatel plati rovnaku sumu ako si platite vy, potom aj 80% z celkovej sumy je omnoho viac, nez do fondu davate vy sam! Nevravim samozrejme, ze sa oplati rusit zmluvu, prave naopak. Nevyhoda tychto 80% je, ze sa nejedna o sucast zmluvy samotnej, ale o odkaz na zakon, ktory si ta-ktora vlada moze upravit podla potrieb (a tie nemusia byt vzdy v sulade s tymi nasimi)...

Ak sa niekde myslim, budem velmi rad, ak ma opravite. Tiez budem rad za vase nazory a zistenia. Snazim sa v tom mat jasno a najst najlepsiu alternativu. Vzhladom na formu oznamenia dodatku to vyzera na snahou otravit ludi, aby zmenu nepodpisali. Takze som viac nakloneny podpisat :-)

Pekny den,

Tomas
TomasSK
23.05.10,20:24
Nerad to tu spamujem dlhymi prispevkami, ale precital som si prave niektore state novelizovaneho zakona 640/2004.

Zaujimal som sa najma o mnou spominanu moznost odstupneho "hocikedy", ako bolo uvedene v SME. Text paragrafu 19 (1):
Účastníkovi sa vyplatí odstupné v sume zodpovedajúcej 80 % aktuálnej hodnoty osobného účtu účastníka ku dňu určenému v žiadosti o vyplatenie odstupného, ak do dňa doručenia tejto žiadosti nepožiadal o inú dávku, na ktorú splnil podmienky vyplácania podľa dávkového plánu.
Ako som pochopil zo starej nenovelizovanej verzie, spodna hranica 80% pri odstupnom tu bola aj doteraz, takze to asi nie je novinka, ako to prezentuje SME.

Nechapem vsak paragraf 19 (2):
Rozdiel medzi aktuálnou hodnotou osobného účtu účastníka pred výplatou odstupného a vyplatenou sumou odstupného podľa odseku 1, znížený o odplatu za odstupné podľa § 35d, sa považuje za kladný výnos príspevkového doplnkového dôchodkového fondu, z ktorého bolo účastníkovi vyplatené odstupné.
Doteraz bola vyska odplaty (TB DDS) stanovena na 20%. Teraz je to rozdelene na 5% odplata pre DDS a 15% vynos, ktory ostava majetkom DDS (podla webu DDS TB). K comu je toto dobre? Preco mam pocit, ze sa tu vpodstate nic nezmenilo?

Bohuzial som musel odstranit vsetky linky na weby a zakon, lebo nemam este dost prispevkov :(
alla66
23.05.10,20:40
napíš ešte štyri príspevky a môžeš pridávať odkazy:)
ivka70
24.05.10,04:47
Moze ich tam dat ako text, odstranis http, lomitka, das do uvodzoviek a malo by ti to zobrat ..... celkom by ma zaujimali :)
Chobot
24.05.10,09:25
Nerad to tu spamujem dlhymi prispevkami, ale precital som si prave niektore state novelizovaneho zakona 640/2004.

Zaujimal som sa najma o mnou spominanu moznost odstupneho "hocikedy", ako bolo uvedene v SME. Text paragrafu 19 (1):
Účastníkovi sa vyplatí odstupné v sume zodpovedajúcej 80 % aktuálnej hodnoty osobného účtu účastníka ku dňu určenému v žiadosti o vyplatenie odstupného, ak do dňa doručenia tejto žiadosti nepožiadal o inú dávku, na ktorú splnil podmienky vyplácania podľa dávkového plánu.
Ako som pochopil zo starej nenovelizovanej verzie, spodna hranica 80% pri odstupnom tu bola aj doteraz, takze to asi nie je novinka, ako to prezentuje SME.

Nechapem vsak paragraf 19 (2):
Rozdiel medzi aktuálnou hodnotou osobného účtu účastníka pred výplatou odstupného a vyplatenou sumou odstupného podľa odseku 1, znížený o odplatu za odstupné podľa § 35d, sa považuje za kladný výnos príspevkového doplnkového dôchodkového fondu, z ktorého bolo účastníkovi vyplatené odstupné.
Doteraz bola vyska odplaty (TB DDS) stanovena na 20%. Teraz je to rozdelene na 5% odplata pre DDS a 15% vynos, ktory ostava majetkom DDS (podla webu DDS TB). K comu je toto dobre? Preco mam pocit, ze sa tu vpodstate nic nezmenilo?

Bohuzial som musel odstranit vsetky linky na weby a zakon, lebo nemam este dost prispevkov :(

Ja som tu pochopil jednu dosť podstatnú zmenu.

Ak niekto zrušil DDS predčasne a bolo mu vyplatené 80%, tak zvyšných 20% bolo odplata pre DDS, teda ich výnos. Teraz zákonom znížili ich výnos na 5% z tejto sumy a zvyšných 15% ide ako výnos príspevkového doplnkového dôchodkového fondu - teda navýši sa aktuálna hodnota podielovej dôchodkovej jednotky. Je to teda výnos všetkých tých, ktorí sú ešte vo fáze sporenia, teda je to rovnaké, ako keby DDS dosiahla vyššie zhodnotenie prostriedkov vo fonde.

Preto pre tých, čo majú ďaleko do dôchodku, je len výhodné, ak čo najviac ľudí požiada o odstupné. Tých 15% sa rozdelí medzi ostatných.

Dokonca v pôvodnom dávkovom pláne k mojej zmluve je uvedené, že ako odstupné sa vyplácajú len prostriedky sporieteľa, príspevky od zamestnávateľa do odstupného nepatrili.
dad111
24.05.10,12:31
Nechcem nikomu brať ilúzie ale moja skúsenpsť s DDP nie je príliš ružová. Konečne som sa dožil veku, kedy som mohol požiadať o výplatu. Rozhodol som sa pre jednorazové vyplatenie, pretože už neverím nikomu, že by mi chcel bohvieako ďalej zhodnocovať a zároveň vyplácať moje peniaze. Najskôr ma presviedčali a ukazovali tabuľky ako krásne dokázali v minulosti zhodnocovať vklady. Keď som sa ich opýtal, prečo teda aj mne nezhodnocovali tými desiatkami percent, veď som to videl na svojich výpisoch za tie roky, odpovedali, že boli aj horšie roky. Nakoniec po konečnom uazavretí a prepočítaní mi vyplatili sumu, ktorá sa ani veľmi nelíšila od nasporeného. Tak to ich zhodnotenie je len na papieri.
Za tie roky sporenia od vzniku tretieho piliera došlo v skutočnosti len k znehodnocovaniu hodnoty peňazí. Musím ale uznať, že som takto získal aspoň príspevky od zamestnávateľa, ktoré by som inak nemal. Oni sa ale na mne nabali bez zásluhy.
Chobot
24.05.10,12:44
Nechcem nikomu brať ilúzie ale moja skúsenpsť s DDP nie je príliš ružová. Konečne som sa dožil veku, kedy som mohol požiadať o výplatu. Rozhodol som sa pre jednorazové vyplatenie, pretože už neverím nikomu, že by mi chcel bohvieako ďalej zhodnocovať a zároveň vyplácať moje peniaze. Najskôr ma presviedčali a ukazovali tabuľky ako krásne dokázali v minulosti zhodnocovať vklady. Keď som sa ich opýtal, prečo teda aj mne nezhodnocovali tými desiatkami percent, veď som to videl na svojich výpisoch za tie roky, odpovedali, že boli aj horšie roky. Nakoniec po konečnom uazavretí a prepočítaní mi vyplatili sumu, ktorá sa ani veľmi nelíšila od nasporeného. Tak to ich zhodnotenie je len na papieri.
Za tie roky sporenia od vzniku tretieho piliera došlo v skutočnosti len k znehodnocovaniu hodnoty peňazí. Musím ale uznať, že som takto získal aspoň príspevky od zamestnávateľa, ktoré by som inak nemal. Oni sa ale na mne nabali bez zásluhy.

Ale veď v treťom pilieri ani o nič iné nejde - len o tie príspevky zamestnávateľa. Keby nebolo tých príspevkov, tak III. pilier ani nemá zmysel, to si rovno môže človek ukladať tie isté peniaze (čo by sporil do III. piliera ako zamestnanec) do nejakého podielového fondu. A mal by ich navyše k dispozícii kedykoľvek.

Ale ak môže zamestnávateľ prispievať, tak prečo to nebrať...? :rolleyes:
TomasSK
24.05.10,12:46
2 Chobot: Dakujem za odpoved, uz tomu rozumiem ;-)
TomasSK
24.05.10,12:49
Takze este sem pridam tri prispevky a nasledne pridam linky (ospravedlnujem sa za tento nekorektny postup...)
TomasSK
24.05.10,12:50
14
TomasSK
24.05.10,12:55
focus3ccd
11.10.11,09:14
Odporucanie: ja som zmenil DDS Tatra banky 1.2.2010 a Tatrabanka mi vyrubila odplatu za prestup 175Eur, pricom som tam bol klientom 103 mesiacov, co aj v oznameni priznavaju. Ked som sa stazoval, tak povedali, ze dva roky dozadu som si zmenil davkovy plan, co mi ponukla ich pracovnicka, pricom ma neupozornila, ze sa zmeni cela zmluva a tym padom nemozu uvazovat, ze som tam bol klientom 3 roky.
Su to podvodnici najvysseho kalibru. Ked som im povedal, ze som nic nechcel, ze mi to ponukla ich pracovnicka ako velmi vyhodne, len maly dodatok, a ze nic ma to nebude stat, tak chlap na pobocke povedal, ze to bolo asi vyhodne, ked mi to ponukla. Tak som mu povedal, ze to bolo az tak vyhodne, ze za poslednych 5 rokov su ich fondy v pluse +2,01%, tak potom stichol.

Nedajte sa odrbat v Tatrabanke.
Chlapovi som povedal, ze ma zaviedli ich pracovnicky dvakrat.
Prvykrat, ked mi davala podpisovat nejaku zmenu davkoveho planu, a neupozornila ma na dosledky.
A druhykrat ma odrbali, ked som chcel podat ziadost na prestup, povedala, ze to bude bezplatne, nakolko splnujem 3 roky zo zakona. Ale pravda je niekde inde.
Alibizmus tvrdeho kalibru spociva v tom, ze mi povedal, ze on nemoze vediet, co mi jeho kolegina povedala, a ze nemoze za nu hovorit.
Dajte si na to pozor.
O skusenostiach s kreditnou kartou od nich ani pisat nechcem, lebo som rad, ze to je za mnou a nechcem sa rozculovat.
focus3ccd
11.10.11,09:15
btw. som rad, ze nie som ich klientom, a uz ani nebudem.
focus3ccd
09.11.11,13:11
Takze prislo vyjadrenie. Samozrejme negativne. O to viac si dam na buduce pozor a nepojdem do tak pridrbanej TATRABANKY, ku ktorym chodia len najlepsi. Nemusim byt vsade najlepsi...
Ked vam budu hovorit, ze je nieco zadarmo, alebo bezplatne, tak si to dajte podpisat.
Andrea Salčáková
06.02.12,18:00
Dobrý večer. Poprosila by som o pomoc. Mama dovŕšila dôchodcovský vek a tak jej Tatrabanka začala z DDS vyplácať peniaze. Vyplatili jej v roku 2011 dočasný doplnkový starobný dôchodok -jednorázový 749 eur a potom jej každý mesiac vyplácajú 37eur na účet až do roku 2016. Idem jej robiť daňové priznanie a neviem či túto čiastku tam mám niekde zahrnúť. Ďakujem za odpoveď.
draik
06.02.12,20:40
Daň je už zrazená.
Andrea Salčáková
07.02.12,06:36
Ďakujem, to znamená že to do daňového nemusím dať.
Ivka B
19.02.13,17:33
dobrý deň, chcem sa spýtať, mala som 50 rokov vlani a vyplatili mi z DDs- tretí pilier sumu 1508,47 eu, ja som si vložila 943,85 eu a zamestnavateľ mi vložil 564,62 eu. Som na ID , nepracovala som . treba zdaniť to čo mi poukázal zamestnávateľ ?