Jurajm
08.02.10,09:42
V roku 2009 som mal prijem zo zivnosti aj prijem zo zavislej cinnosti. Ako zivnostnik si uplatnujem 40 % pausalne vydavky. Taktiez som prenajimal byt. Potreboval by som poradit, ci si mozem prijem z prenajmu bytu znizit najprv o sumu oslobodenu od dane (894, 60 EUR) a nasledne uplatnit 40 % danove pausalne vydavky? Alebo musim prijem z prenajmu bytu zahrnut do celkovych prijmov zo zivnosti? Dakujem. Juraj
Daggmar
08.02.10,08:46
Máte prenájom v živnosti ? alebo prenajímate ako súkromná osoba byt ,ktorý nie je v obchodnom majetku SZČO?
Jurajm
08.02.10,20:34
Nemam prenajom v zivnosti, ani nie je v obchodnom majetku SZCO. Prenajimam ho ako sukromna osoba. Dakujem.
Jana_clenka
08.02.10,21:48
Pokiaľ prenajímate ako súkromná osoba, príjmy z prenájmu a príjmy zo živnosti sú v samostatnom riadku DP. Príjem z prenájmu sa zníži o oslobodenú čiastku (výsledok bude v stĺpci príjmy) a z výsledku sa vypočíta 40% (toto bude v stĺpci výdaje).
Evanka
08.02.10,22:11
V roku 2009 som mal prijem zo zivnosti aj prijem zo zavislej cinnosti. Ako zivnostnik si uplatnujem 40 % pausalne vydavky. Taktiez som prenajimal byt. Potreboval by som poradit, ci si mozem prijem z prenajmu bytu znizit najprv o sumu oslobodenu od dane (894, 60 EUR) a nasledne uplatnit 40 % danove pausalne vydavky? Alebo musim prijem z prenajmu bytu zahrnut do celkovych prijmov zo zivnosti? Dakujem. Juraj
Ak nemáš prenájom ako živnostník, ale ako FO - občan, nezahrnieš príjem z prenájmu do príjmov zo živnosti, ale ich vyčísliš po odpočítaní oslobodenej sumy na r. 10 tabuľky 1 a následne uplatníš 40% paušálne výdavky, ako píšeš.
Kristina27
09.02.10,13:45
Je dobré si prečítať aj poučenie na vyplnenie DP FO typ B, tam je na s.2 k príjmom z prenájmu praktický príklad a výpočet.