ivan78
08.02.10,09:44
Dobrý deň, chcem poprosiť o zodpovedanie otázky, otázku som zaradil aj do správnej rubriky ale tam som nedostal zatial odpoved a keďže je to pre mna súrne skúšam to zaradiť aj sem :-) Ďakujem.

Prípad: v roku 2007 som kupil byt na hypotéku byt stál 100 000 eur. v hotovosti som zaplatil 30 000 eur. Z hypotekarneho úveru slo 70 000 eur.
v roku 2009 som byt predal.

Od kúpy po predaj som zaplatil na pravidelných mesačných splatkach hypotekarneho uveru a predcasnych jednorazovych splatkach hypotekarneho uveru 20 000 eur.

Otázka je z akej sumy budem platit dan_? mozem si tych celych 20 000 eur co som zaplatil na hypotekárnom úvere odpočítať zo základu dane pretože tiež boli vynaložené na obstaranie nehnutelnosti ? alebo iba cast ktora je istinou z uveru alebo aj uroky_?

PS:Ten byt predavam a nemal som tam 2 roky trvalý pobyt a ani ho nevlastním 5 rokov. Kupujúci sa dohodol s bankou a prebral ostatok hypotéky teda cca 50 000 eur. Byt som predal za 50 000 eur s tym že kupujúci preberie zostatok úveru.

Ak si možem tých 20 000 eur odpočítat zo základu dane viete mi prosím napísať aj zákony a Vyhlášky ktoré o tom hovoria_?

Ďakujem pekne za každú radu.
hena22
08.02.10,11:13
§8 ZDP

(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom
a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií; pri predaji zamestnaneckých akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.



Môj názor je taký, že predajná cena je 50 000 € + hodnota zostatku hypotéky ku dňu jej prevzatia.
K tomu prislúcha výdavok vo výške pôvodnej kúpnej ceny, bez ohľadu na spôsob financovania. Ďalšími výdavkami by mohli byť prostriedky použité na rekonštrukciu bytu a náklady za prevod.
Viac by som si tam ja osobne netrúfla dať.
ivan78
09.02.10,08:36
Ďakujem pekne za odpoveď.
Ak tomu správne rozumiem môj výdavok je potom celá výška kúpnej ceny to znamená 100 000 eur bez ohladu na to či to je na úver a bez ohladu na to kolko som z toho uveru splatil počas doby ked som vlastnil nehnutelnosť.

kupujúci je dobrý kamarát a teda ja som sa s ním iba ústne dohodol že preberie hypotéku na seba a teda toto by som asi nezarátal do ceny predaja alebo sa mýlim_? Kupujúci prebral na seba hypotéku ešte pred podpisom kupnopredajnej zmluvy pretože sme si dôverovali.

V tom prípade by som asi nemal platit ziadnu dan zo zisku lebo v podstate som na tom ani nic nezarobil.
Alebo sa mýlim_?

Ďakujem a pekný deň prajem.
hena22
09.02.10,08:53
Ďakujem pekne za odpoveď.
Ak tomu správne rozumiem môj výdavok je potom celá výška kúpnej ceny to znamená 100 000 eur bez ohladu na to či to je na úver a bez ohladu na to kolko som z toho uveru splatil počas doby ked som vlastnil nehnutelnosť. áno

kupujúci je dobrý kamarát a teda ja som sa s ním iba ústne dohodol že preberie hypotéku na seba a teda toto by som asi nezarátal do ceny predaja alebo sa mýlim_? Kupujúci prebral na seba hypotéku ešte pred podpisom kupnopredajnej zmluvy pretože sme si dôverovali. platí Tvoju hypo v Tvojom mene, bez zmeny v banke? je to v kúpnej zmluve nejako ošetrené?ak to nie je v KZ ani v banke, potom to do kúpnej ceny nezahŕňaš, ale tomu sa hovorí "slepá dôvera".

V tom prípade by som asi nemal platit ziadnu dan zo zisku lebo v podstate som na tom ani nic nezarobil. áno. Je to asi tak, že ak výdavky sú vyššie ako príjmy, daň neplatíš. nezbavuje ťa to ale povinnosti uviesť tento predaj v daňovom priznaní
Alebo sa mýlim_?

Ďakujem a pekný deň prajem.

študuj v texte a spytuj si svedomie, či si urobil dobre.
Johanka
09.02.10,09:13
V § 8 ods.5 písm.a je uvedené :

(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom
a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,

koľko si preukázateľne zaplatil ?
hena22
09.02.10,09:25
toľko, koľko dostal predávajúci v hotovosti + z úveru = stanovená kúpna cena v zmluve
ivan78
09.02.10,10:11
študuj v texte a spytuj si svedomie, či si urobil dobre.
v kupnej zmluve to ošetrene nieje , iba v banke sa uver prepísal zo mna na kupujuceho , banke bolo uplne jedno na koho je uver pretože banka ma na nehnutelnosť založne pravo az kym sa uver nesplati. Takže banka nič neriskuje. V zmluve je spomenute iba to ze na nehnutelnost má záložné právo banka až do splatenia úveru ktorý už nieje na moje meno. Takže toto je uplne v poriadku a aj s tym mojim svedomim je to ok :-).
ivan78
10.02.10,07:23
vrelá vďaka za odpovede a este jedna podotázka
v daňovom priznaní teda musím uviesť predaj aj ked mi z neho nevyšiel zisk a daň teda platiť nebudem. V prípade že ma daňový úrad vyzve aby som to vydokladoval môžem ako dôkaz predložiť kúpnopredajné zmluvy_? sú tieto zmluvy použitelné na tento ôčel alebo musím predložiť výpisy z účtov z ktorých boli prevody za kúpu urobené_? Po akej dobe ma ešte môže danový úrad vyzvať na toto zdokladovanie_? počul som že do 4 rokov. Alebo sa mýlim_?ˇ
pekný deň
mona091
20.02.10,18:14
- ak mas v KZ uvedene, ze pred podpisom tejto zmluvy ste si v hotovosti odovzdali/prevzali tolko a tolko, a svojim overenym podpisom si to potvrdzujete, mala by stacit KZ,

ak to tam nie je jednoznacne uvedene, vtedy dokladujes