pupavenka
08.02.10,10:18
Dobrý den,
novovzniknuta s.r.o., ktora zatial nevykonava cinnost, sa chce registrovat ako dobrovolny platca DPH. V zakone o DPH som sa docitala, ze bude registrovany do 30 dni. Je to podmienene podnikatelskou cinnostou, teda bude dan. urad sledovat obrat firmy, alebo moze firma zacat cinnost az po doruceni osvedcenia?
dakujem
cayane
17.02.10,08:22
Daňový úrad prehodnotí či firma má opodstatnenie byt platcom dph tzn. že musíš doložiť že napr. firma bude obchodovať s organizáciu ktorá je platcom dph a doložiť to zmluvami. Väčšinou robia pohovor s tou firmou a podla toho rozhodnú či pridelia IČ DPH alebo nie..
aviator
24.02.10,16:22
Poraďte prosím, práve sme založili sro a určite potrebujeme DPH. To znamená, že musíme našich zákazníkov /ktorých sme radi, že máme/ otravovať s nejakou zmluvou a potom ich ešte bude lustrovať DU?
SBrano
24.02.10,16:37
Asi áno, ja som prednedávnom bol na daňovnm úrade a pri žiadosti na registráciu DPH ma pekne poslali preč, že musím doložiť ekon. činnosť. To znamená doniesť im zmluvu a faktúru že už dačo vykonávam. Dal som im tam následne zmluvu, faktúru, PPD a teraz si nechali 7 dní na posúdenie a vyjadria sa či môžem byť dobrovolným platcom alebo nie
misomiso
24.02.10,16:47
Predovsetkym treba povedat, ze na podobne skumanie ani posudzovanie nemaju podla zakona ziadne pravo. § 4 zaokna o DPH:


(4) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať aj zdaniteľná osoba, ktorá nedosiahla obrat podľa odseku 1 alebo 2. Ak sa jeden z účastníkov združenia, ktorý podniká spoločne na základe zmluvy o združení, rozhodne registrovať pre daň pred dosiahnutím obratu podľa odseku 2, sú povinní podať žiadosť o registráciu pre daň všetci účastníci tohto združenia k rovnakému dňu.


(5) Daňový úrad je povinný zdaniteľnú osobu podľa odsekov 1 až 4 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane (ďalej len platiteľ ); tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.

Ekonomicka cinnost sa v zakone vysvetluje nasledovne:

1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.

(2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len podnikanie ) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, 1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku;ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.
aviator
24.02.10,16:49
Problém je v tom, že moji zákazníci nevedia dopredu, čo a kedy budú potrebovať, takže je ťažké dopredu uzatvárať zmluvy a navyše ich nemôžem otravovať.
Prečo sú ľudia platení z mojich daní takí kreatívny v umení nas....rdiť ma?!
Nemáte nejaké riešenie?
Nedá sa to obísť?
aviator
24.02.10,16:55
Predovsetkym treba povedat, ze na podobne skumanie ani posudzovanie nemaju podla zakona ziadne pravo. § 4 zaokna o DPH:


(4) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať aj zdaniteľná osoba, ktorá nedosiahla obrat podľa odseku 1 alebo 2. Ak sa jeden z účastníkov združenia, ktorý podniká spoločne na základe zmluvy o združení, rozhodne registrovať pre daň pred dosiahnutím obratu podľa odseku 2, sú povinní podať žiadosť o registráciu pre daň všetci účastníci tohto združenia k rovnakému dňu.


(5) Daňový úrad je povinný zdaniteľnú osobu podľa odsekov 1 až 4 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane (ďalej len platiteľ ); tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.

Ekonomicka cinnost sa v zakone vysvetluje nasledovne:

1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.

(2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len podnikanie ) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, 1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku;ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.



Ďakujem za dobrú správu, presne toto som si prečítal, prv než som dal príspevok, lenže prečo by odo mňa DU chcel niečo, na čo nemá nárok?
misomiso
24.02.10,18:29
To je jednoduche. Dochadza k mnohym danovym podvodom ktore su zalozene na nadmernych odpoctoch DPH - fiktivne firmy, biele kone a pod. Na zaklade toho dostali DU pripaz zhora - pritvrdit.

No potial by bolo vsetko v poriadku - ja som za co najtvrdsie odhalovania a postihovanie podvodnikov. No idealne by bolo, ak by tieto aktivity DU mali oporu v zakone a to jednoznacne nemaju. Teda ja by som isiel skor cestou zmeny zakona, ak je na potieranie kriminality malo uciiny ako cestou jeho nedodrziavania zo strany statu. DU totiz spolieha na to, ze sa s nim nebudes sudit.

Kazdopadne - ekonomickou cinnostou je akakolvek cinnost, ktorou sa pripravujes na vyrobu, ci obchod, napriklad ak objednas do firmy akukolvek prvu vec - napr. PC, tak si zahajil ekonomicku cinnost.
aviator
25.02.10,15:32
Nepoznáte prosím niekto nejakú páku, aby nám to dali? Už podnikáme a časom budeme musieť aj fakturovať.
misomiso
25.02.10,17:28
Samozrejme, ze pozname. Ja som registroval novu formu nedavno, takze som riesil uplne presne to iste. :)

Jednoducho trvat na svojom, zakon do ruky, ukazat im to, odvolavat sa proti oficialnym rozhodnutiam, stazovat sa u veduceho odboru kontoly (lebo ten to ma na starosti) a tak. Nam to nakoniec dali.
aviator
25.02.10,19:14
Ďakujem.
Našiel som na nete aj firmu, čo mi to údajne za 33 € zaregistruje. Možno pôjdem touto cestou, svoje nervy si cením na podstatne viac.
Len prečo to nejde aj bez toho??!!
Naši super úradníci a podpora podnikania.............ach jaj.
misomiso
01.03.10,18:23
No tak napis, ako si dopadol. Podla mna ti za 33 Eur podaju ziadost na registraciu DPH na DU. :)
aviator
08.03.10,19:24
No tak napis, ako si dopadol. Podla mna ti za 33 Eur podaju ziadost na registraciu DPH na DU. :)


Je to tak, tí ľudia netušili, že DÚ robí problémy. Ešte bojujeme, beží lehota 30 dní, potom uvidíme. Zatiaľ platíme faktúry, budú to akože zásoby, nakoniec nám dúfam vrátia DPH. Uvidíme, ale mnou platení úradníci ma zatiaľ obrali asi o rok života. Niečo je zlé v tomto systéme.
Možno pre mňa o chvíľu bude tento človek kladný hrdina :mad: : http://www.aktuality.sk/clanok/157140/usa-muz-vrazil-lietadlom-do-budovy-zanechal-odkaz/
misomiso
08.03.10,19:38
Je to tak, tí ľudia netušili, že DÚ robí problémy. Ešte bojujeme, beží lehota 30 dní, potom uvidíme. Zatiaľ platíme faktúry, budú to akože zásoby, nakoniec nám dúfam vrátia DPH. Uvidíme, ale mnou platení úradníci ma zatiaľ obrali asi o rok života. Niečo je zlé v tomto systéme.
Možno pre mňa o chvíľu bude tento človek kladný hrdina :mad: : http://www.aktuality.sk/clanok/157140/usa-muz-vrazil-lietadlom-do-budovy-zanechal-odkaz/

No to nebol jediny, ktoreho dohval DU k zufalstvu. Pred par rokmi spachal pred dverami DU v Malackach samovrazdu zivnostnik - klampiar, vlastnorucne vyrobenou gilotinou.

Ano, system je naozaj zly, stat nevie efektivne rozlisit podvodnikov od cestnych podnikatelov, tak danove "autority" akoze vykonavaju horuckovitu cinnost celoplosne a robia problemy, aby akoze vykazovali cinnost. Je smutne, ze stat nedokaze zabtanit obrovskym danovym podvodom, a ak sa o to aj snazi, tak to robi porusovanim zakona.
marcelaStanakova
09.03.10,09:22
Neplatca DPH, kupuje zariadenie do firmy z anglicka táto suma presahuje 14000 EUR, je povinný sa registrovať za platcu DPH?
aviator
14.03.10,13:14
Bojujeme ďalej, dali sme sťažnosti a čakáme na reakcie a uplynutie lehôt.
Riešenie je kúpiť hotovú s.r.o. - platcu DPH /možno vďaka postupu DÚ podražejú :) / , alebo sa registrovať v ČR.
aviator
24.03.10,18:48
Bojujeme ďalej, dali sme sťažnosti a čakáme na reakcie a uplynutie lehôt.
Riešenie je kúpiť hotovú s.r.o. - platcu DPH /možno vďaka postupu DÚ podražejú :) / , alebo sa registrovať v ČR.
Tak to máme, po milej návšteve z DÚ.
sybila3
05.04.10,09:28
môj zákazník, tiež by chcel byť platca dph, že od 1.5. sám si navrhol, má s.r.o., ktorá je zatiaľ nulová, má len ZI a to je všetko. Že či mu nevypíšem tú registráciu, nemám s tým skúsenosť, treba ísť na daňový úrad alebo kde nájdem tlačivo na registráciu? díky
Dana1
05.04.10,09:52
sybila3
06.04.10,11:34
treba vytlačiť a vypísať rukou, nie je niekde vypisovateľné na PC? dík
Dana1
06.04.10,14:06
tuta
06.04.10,16:54
Aj toto tlačivo môžeš vyplniť priamo v PC

http://www.porada.sk/1252011-post88.html
jenny5
07.04.10,16:21
Pridám čerstvú skúsenosť s dobrovoľnou registráciou.
Tiež novozaložená spol. s r.o., ktorá ešte nevykonávala žiadnu činnosť, sme požiadali o registráciu dňa 29.3., žiadosť sme doložili stručným podnikateľským plánom, návrhom zmluvy s dodávateľom, zmluvou o založení účtu v banke a zmluvou o prenájme nebytových priestorov.
Včera, 6.4. nám volali z DÚ, že od 15.4. sme platcami DPH.
Potom, čo som si tu na porade prečítala, som očakávala, že budeme čakať 30 dní z neistým výsledkom, takže som bola fakt prekvapená.

Sybila3, okrem toho základného tlačiva sme museli vypísať ešte ďalšie dva jednostranové formuláre, ktoré nám dali priamo na DÚ.
tanti
08.04.10,07:22
Ja by som sa chcela spýtať na opačný prípad keď firma prekročí obrat.
Firma v januári tohto roku prekročila obrat a zistilo sa to až teraz koncom marca chcem sa spýtať čo jej vlastne teraz bude hroziť. Je mi jasné, že tam bude pokuta za neskorú registráciu. Ale vlastne faktúry vystavuje doteraz bez DPH a mňa teraz zaujíma či má všetky faktúry od februára prerobiť a vyčísliť tam DPH a daňovému úradu ju zaplatiť (odrátať prijaté faktúry) do 25.apríla alebo ako ma postupovať?
tanti
08.04.10,08:56
Viete mi niekto poradiť hlavne s tým, či januárové faktúry ostanú vystavené bez DPH.
tuta
09.04.10,17:37
Vystavovať faktúry s DPH môžeš až odo dňa registrácie za platcu DPH. Čiže faktúry, ktoré boli vystavené v januári... už neupravuješ.
nika.sum
30.04.10,07:04
Ahoj, firma do 20.4. mala povinnost sa registrovat podla §4. Dnes im prisla z DU doporucena zasielka, zial konatel je mimo a musi to prebrat jedine on. Chcem sa spytat ci neviete ako je to z datumom od ktoreho stava firma platitelom. Ak v tej zasielke bude datum 1.5.2010 a zasielka bude prevzana az 10.5.2010, co s tym? Firma bez zasielky nemoze vediet ze uz je platitelom a preto nie su ani ERP na to prestavene, vystavovane faktury su tiez este vystavovane ako neplatitel.
nika.sum
30.04.10,10:18
Prosim neviete poradit?
nika.sum
30.04.10,13:52
posuvam
Heni
30.04.10,13:59
Ahoj, firma do 20.4. mala povinnost sa registrovat podla §4. Dnes im prisla z DU doporucena zasielka, zial konatel je mimo a musi to prebrat jedine on. Chcem sa spytat ci neviete ako je to z datumom od ktoreho stava firma platitelom. Ak v tej zasielke bude datum 1.5.2010 a zasielka bude prevzana az 10.5.2010, co s tym? Firma bez zasielky nemoze vediet ze uz je platitelom a preto nie su ani ERP na to prestavene, vystavovane faktury su tiez este vystavovane ako neplatitel.

možno by sa to dalo zistiť cez ten overovací link na drsr... nahodiť DIČ - ak už sú zaregistrovaní, tak by tam mali byť nájditeľný - a je tam vlastne aj dátum, od kedy sú platcami ;)