4484MG
08.02.10,11:11
Prosím o pomoc pri vytvorení opravnej položky k pohľadávkam po lehote splatnosti. Tam kde pracujem ich vôbec netvorili. Pohľadávka bola splatná 01.01.2002 v sume 5.789,63 EUR. Je to zahraničná firma a viem, že mi to už nezaplatia ale ako to podložiť? Nevytvorenie opravnej položky k pohľadávkam po lehote splatnosti je porušením zákona o účtovníctve, ale aj tak neviem čo s tým. Mám to odúčtovať na ťarchu účtu 546, alebo len preúčtovať na analitiku 311 dlhodobé pohľadávky? Alebo vytvoriť opravnú položku? Ale ako? pomôžte mi Ďakujem
IvoM
08.02.10,14:46
Keď vieš že Ti to už nezaplatia tak ju treba celú odpísať 546/311, opravná položka sa tvorí keď je riziko že nepríde k úhrade, ale Ty už máš istotu že nebude zaplatená takže nemá byť čo v účtovníctve, už mala byť dávno odpísaná, veď je 8 rokov po splatnosti, čo sa týka dlhodobých pohladávok tak tie sa účtujú podľa doby dohodnutej splatnosti /nad 12 mesiacov/ a nie podľa toho ako dlho je pohľadávka po splatnosti.
4484MG
08.02.10,21:59
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Ak tomu dobre rozumiem, mám ju odpísať na 546/311 a v Daňovom priz. dať na riadok zvyšujúci základ dane, myslím že je to R180. A musím to mať podložené dokladmi o vymáhaní pohľadávky? Ďakujem
IvoM
09.02.10,07:56
Áno, je to nedaňový náklad a na takýto odpis pohľadávky nemusíš mať žiadne doklady, u Teba stačí to že je 8 rokov po splatnosti.
4484MG
09.02.10,08:33
Ďakujem za skorú odpoveď Ivo M.
Janinkaaa
19.02.10,16:44
Chcem sa spýtať.
V roku 2008 som vytvorila daňovo uznanú opr. položku vo výške 20 %.
Tento rok by som mohla vytvoriť opr. položku vo výške 50%.
Ale.
Ak vytvorím opr. položku budeme už v strate. A to vôbec nechceme.
Musím vytvoriť opr. položku aj v r. 2009, alebo môžem "preskočiť" rok 2009 a v roku 2010 vytvorím už 100 % opravnú položku ?

A ešte :
Mám neuhr. pohľadávky, ktoré sú po splatnosti viac ako 24 mesiacov a celková dlžná suma nepresahuje 331,94 EUR. Mohla by som ich odpísať podľa § 19 ods. 2 písm. i
Ale - opäť by sme boli v strate.
Môžem odpísať tieto pohľadávky až v r. 2010 ?
Ďakujem.
KEJKA
19.02.10,19:31
strata-nestrata ......... to nie je dôvod na to, či účtovať-neúčtovať OP, alebo odpísať-neodpísať pohľadávku.
Postup a rozhodnutie závisí výlučne od hodnotenia tej-ktorej pohľadávky, nakoľko je vymožiteľná a čo sa udialo za posledný rok.
Môžeš tvoriť napr. len 20% rovnako ako prvý rok, nemusíš tvoriť vôbec, ............
rozhodne sa však neodvolávaj na zakon o dani z príjmu.
halmir
20.02.10,21:00
Evidujem pohľadávku z r.2005, mám na ňu tvorenú opravnú položku,každoročne posielam doporučene odberateľovi odsúhlasenie pohľadávok ale on nereaguje. Šefstvo túto situáciu súdnou cestou riešiť nechce.Poradte ako mám ďalej postupovať ,počkať alebo zrušiť opr.pol. a pohľadávku odpísať.
KEJKA
20.02.10,22:14
Evidujem pohľadávku z r.2005, mám na ňu tvorenú opravnú položku,každoročne posielam doporučene odberateľovi odsúhlasenie pohľadávok ale on nereaguje. Šefstvo túto situáciu súdnou cestou riešiť nechce.Poradte ako mám ďalej postupovať ,počkať alebo zrušiť opr.pol. a pohľadávku odpísať.
stačí 391/311 zaúčtovať. Ak OP bola daňovo uplatnená,už nemusíš robiť nič viac.
halmir
21.02.10,11:56
Veľmi pekne ďakujem.
Ivuchak
23.02.10,16:19
Tento rok riešim pohľadávky po splatnosti prvý krát.Po prečítaní príspevkov v tejto téme mám ja, neskúsená:mee:, z toho guláš. Prosím vysvetlite mi to:
1. rozdiel medzi odpisom a opravnou položkou
2. kedy sa použije účet
547
546
391
3. Prečo sú to nedaňové náklady?


Možno by mi pomohli prípady s predkontáciami. Ďakujem.

PS:Keď čítam tie moje otázky...:o
KEJKA
23.02.10,21:36
Tento rok riešim pohľadávky po splatnosti prvý krát.Po prečítaní príspevkov v tejto téme mám ja, neskúsená:mee:, z toho guláš. Prosím vysvetlite mi to:
1. rozdiel medzi odpisom a opravnou položkou
2. kedy sa použije účet
547
546
391
3. Prečo sú to nedaňové náklady?


Možno by mi pomohli prípady s predkontáciami. Ďakujem.

PS:Keď čítam tie moje otázky...:o
odporúčam prečítať príslušné pasáže z Cenigovej, si účtovníčka (?)
určite chápeš o čom to je.
Ivuchak
24.02.10,07:47
Účtovníčka samouk, nebyť Porady, asi to už dávno zabalím. Ďakujem,idem teda ešte hladať. Myslela som, že mi niekto odpovie priamo, viem že sú to blbé otázky, pre časovú tieseň som dúfala, že sa to dozviem polopatisticky;)
Ivuchak
24.02.10,08:19
Kejka, ďakujem ešte raz za radu, pozrela som tú Cenigovú, je to tam vysvetlené.
striebro1
02.03.10,06:45
dobry den,
chcela by som vediet, ci mozem povazovat oznamenie o nemajetnosti od exekutora za kvalifikovany doklad a pohladavky odpisat natrvalo? alebo mam cakat na rozhodnutie zo sudu? k niektorym mi prislo totiz aj oznamenie o nemajetnosti a potom aj rozhodnutie zo sudu, ze pripad ukonceny prave kvoli nemajetnosti.
ale pri niektorych pohladavkach mi prislo len oznamenie o nemajetnosti.
dakujem za odpoved....
striebro1
08.03.10,07:56
posuvam....)))
latka
08.03.10,15:59
Dobrý den, chcela by som vedieť, či pohľadávku o ktorej viem že uhradená už nebude a nebudeme je vymáhať môžem odpisať zápisom 546/311 už v roku 2009 ako daňový výdavok,nakoľko je po lehote splatnosti viac ako 24 mes. a suma je nižšia ako 331,94 E, alebo musím predtým urobiť opravnú položku 547/391 v r. 2009 /znovu ako danovo uznaný výdavok/a potom v roku 2010 zápisom 391/311 vyradiť pohľadávku z účtovníctva.
latka
08.03.10,20:31
Dobrý den, chcela by som vedieť, či pohľadávku o ktorej viem že uhradená už nebude a nebudeme je vymáhať môžem odpisať zápisom 546/311 už v roku 2009 ako daňový výdavok,nakoľko je po lehote splatnosti viac ako 24 mes. a suma je nižšia ako 331,94 E, alebo musím predtým urobiť opravnú položku 547/391 v r. 2009 /znovu ako danovo uznaný výdavok/a potom v roku 2010 zápisom 391/311 vyradiť pohľadávku z účtovníctva.

posúvam prosím
latka
09.03.10,08:17
Dobrý den, chcela by som vedieť, či pohľadávku o ktorej viem že uhradená už nebude a nebudeme je vymáhať môžem odpisať zápisom 546/311 už v roku 2009 ako daňový výdavok,nakoľko je po lehote splatnosti viac ako 24 mes. a suma je nižšia ako 331,94 E, alebo musím predtým urobiť opravnú položku 547/391 v r. 2009 /znovu ako danovo uznaný výdavok/a potom v roku 2010 zápisom 391/311 vyradiť pohľadávku z účtovníctva.
tanusik
11.03.10,06:42
Ahojte...
idem účtovať opravné položky k pohľadávkam prvý krát. Takže ak mám faktúru, ktorá je po splatnosti viac ako 24 mesiacov a menej ako 36, vytvorím si k nej daňovú opravnú položku 50% ....547/391 (v daň.priznaní netreba uvádzať nič, áno?).

Druhý problém: v r.2008 sme dali na vymáhanie isté pohľadávky splatné ešte v roku 2003, rozhodhodnutím súdu bola vymáhanie zastavené pre nedostatok majetku. V roku 2008 som si mohla tieto pohľadávky odpísať daňovo na 546/311....? ..lenže nemala som to rozhodnutie k dispozícii v roku 2008, bo majiteľ ho dakde zapotrošil...našla som ho až teraz...predpokladám, že ju môžem odpísať, ale už iba ako nedaňový náklad, nie?
Ďakujem za rady...
latka
12.03.10,13:13
Dobrý den, chcela by som vedieť, či pohľadávku o ktorej viem že uhradená už nebude a nebudeme je vymáhať môžem odpisať zápisom 546/311 už v roku 2009 ako daňový výdavok,nakoľko je po lehote splatnosti viac ako 24 mes. a suma je nižšia ako 331,94 E, alebo musím predtým urobiť opravnú položku 547/391 v r. 2009 /znovu ako danovo uznaný výdavok/a potom v roku 2010 zápisom 391/311 vyradiť pohľadávku z účtovníctva.

prosím nikto mi neporadí

účet 391 sa mi do súvahy potom dostane na riadok 47 v roku 2009?
Janinkaaa
18.03.10,10:27
Dobrý den, chcela by som vedieť, či pohľadávku o ktorej viem že uhradená už nebude a nebudeme je vymáhať môžem odpisať zápisom 546/311 už v roku 2009 ako daňový výdavok,nakoľko je po lehote splatnosti viac ako 24 mes. a suma je nižšia ako 331,94 E, alebo musím predtým urobiť opravnú položku 547/391 v r. 2009 /znovu ako danovo uznaný výdavok/a potom v roku 2010 zápisom 391/311 vyradiť pohľadávku z účtovníctva.

prosím nikto mi neporadí

účet 391 sa mi do súvahy potom dostane na riadok 47 v roku 2009?


Nemusíš robiť opravnú položku. Rovno ju odpíšeš do nákladov v r. 2009.
alekna
18.03.10,10:44
Prosím o radu, môžem vytvoriť opravnú položku k pohľadávke ktorá je po splatnosti síce len 7 mesiacov, ale vieme, že nikdy nebude uhradená? Je vo výške nad 331,94 EUR.
Ďakujem
Janinkaaa
18.03.10,11:02
Prosím o radu, môžem vytvoriť opravnú položku k pohľadávke ktorá je po splatnosti síce len 7 mesiacov, ale vieme, že nikdy nebude uhradená? Je vo výške nad 331,94 EUR.
Ďakujem

Účtovne áno, ale daňovo nie.
alekna
18.03.10,11:15
Ďakujem veľmi pekne!
Takže si vytvorím OP na 547 a v DP si to dám ako položku zvyšujúcu základ dane?
V akej výške si ju môžem vytvoriť?
Janinkaaa
18.03.10,11:17
Ďakujem veľmi pekne!
Takže si vytvorím OP na 547 a v DP si to dám ako položku zvyšujúcu základ dane?
V akej výške si ju môžem vytvoriť?


Záleží od teba v akej výške.
alekna
18.03.10,12:16
Ďakujem za pomoc!
Betina2
23.03.10,16:31
Tvorila som opravnú položku k neuhradenej pohľadávke 547/391 vo výške 46,47 Eur. V účtovnej osnove mám účet 391 nadefinovaný ako pasívny a priradený riadok výkazu Súvahy č.48. Mám to správne?
Ď.
zuzana.š.
23.03.10,16:43
áno
Gabi03
15.06.10,08:34
Chcem sa uistiť pri svojich myšlienkových pochodoch spojených s opravnými položkami na pohľadávky (z účtovného hľadiska).
K 31.12. tvorím opravné položky na rizikové pohľadávky podľa istého kľúča (napr. po splatnosti 60 dní). Skúmam každú konkrétnu pohľadávku, ergo faktúru. Najneskôr na konci ďalšieho roka k 31.12. testujem, či pohľadávka nebola zaplatená alebo inak vyrovnaná. Ak bola, opravnú položku zruším. Ak nebola, testujem ďalej, či je šanca na zaplatenie, alebo už nie.
Mňa teraz zaujíma prípad, ak nejaká pohľadávka v priebehu roka bola uhradená (na ktorú bola vytvorená OP). Môžem chápať vytvorenú OP vzťahujúcu sa na ďalšie neuhradené pohľadávky po splatnosti viac ako 60 dní? Alebo vytovrené OP sa vzťahujú len a práve k určitým pohľadávkam?
Vopred vďaka za odpovede.