tomasi
08.02.10,12:35
Zdravim vas,
pred koncom roka som dostal vypoved podla par. 61 ods. 1 pism. b. S tym ze moje pracovne miesto je zrusene k 1.1.2010.
Na aku mzdu mam narok pocas januara a februara ? Teda pocas vypovednej doby ? Cital som ze ak miesto zrusia pred uplynutim vypovednej doby, ide o prekazku na strane zamestnavatela a teda nemoze zamestnancovi pridelovat pracu.
A teda mam narok na priemernu mzdu. Je to pravda ?
dakujem
janaGT
08.02.10,11:51
§ 142
Prekážky na strane zamestnávateľa
Na začiatok

(1) Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(2) Ak zamestnanec nemohol vykonávať prácu pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, poskytne mu zamestnávateľ náhradu mzdy najmenej 50 % jeho priemerného zárobku.

(3) Ak nemohol zamestnanec vykonávať prácu pre iné prekážky na strane zamestnávateľa, ako sú uvedené v odsekoch 1 a 2, zamestnávateľ mu poskytne náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
tomasi
08.02.10,11:56
dakujem, myslel som si to iste.........este by ma zaujimalo ci musim robit pracu ked mi nejaku prideli zamestnavatel.........samozrejme fyzicky som v praci......
Chobot
08.02.10,12:59
Zdravim vas,
pred koncom roka som dostal vypoved podla par. 61 ods. 1 pism. b. S tym ze moje pracovne miesto je zrusene k 1.1.2010.
Na aku mzdu mam narok pocas januara a februara ? Teda pocas vypovednej doby ? Cital som ze ak miesto zrusia pred uplynutim vypovednej doby, ide o prekazku na strane zamestnavatela a teda nemoze zamestnancovi pridelovat pracu.
A teda mam narok na priemernu mzdu. Je to pravda ?
dakujem

Nemáš automaticky nárok na priemernú mzdu. Stačilo by len trošku pohľadať v starších príspevkoch. Pred pár dňami som opisoval presne tento problém:

http://www.porada.sk/1266742-post13.html
tomasi
08.02.10,16:32
dik

Zaujimave alternativy ale neviem na zaklade coho si dosiel k tymto moznostiam. Preco ma by t rozdiel v plate ked sedim doma a nic nerobim a ked sedim v praci a nic nerobim ?
Mam podobny problem (dnes si mi poslal link na tuto odpoved), no my mame 40% pohyblivu ciastku ktora sa kazdy mesiac pravidelne vyplaca. Jediny raz ked sa nevyplatila bolo, ked pracovnik dosiel opity.
Ibaze ja som vo VD a moje miesto bolo k 1.1. zrusene a mne zobrali tuto pohyblivu cast lebo mi vraj neprideluju pracu. Ale to ze mi neprideluju pracu predsa nie je moj problem.
Prekazka je predsa na strane zamestnavatela a ja nemozem vykonavat pracu lebo miesto je zrusene. (ide o kancelarsku pracu).
dakujem chobot