radowan1
08.02.10,13:02
Moji kamaráti vlastnia firmu, ktorá vyhrala reklamnú kampaň vo Fun Rádiu a lámu si teraz hlavu s dvoma vecami:

1. Ako to zaúčtovať?
2. Ako to zdaniť?

Ad 1:
Môj osobný názor je ten, že samotná výhra je výnosom a zároveň nákladom. Takže zaúčtovať by sa mala asi takto:
518/688
respektíve:
xxx/688
518/xxx
respektíve:
xx1/688
518/xx2
xx2/xx1

Čo by ste poradili?

Ad 2:
Môj osobný názor je ten, že táto výhra im nijako neovplyvní hospodársky výsledok a tým pádom z nej nebudú musieť odviesť daň. Ich audítor im však tvrdí, že budú musieť zaplatiť 19% daň z hodnoty celej výhry. Kto má pravdu?
Stefan2005
08.02.10,13:34
Môj osobný názor je ten, že táto výhra im nijako neovplyvní hospodársky výsledok a tým pádom z nej nebudú musieť odviesť daň. Ich audítor im však tvrdí, že budú musieť zaplatiť 19% daň z hodnoty celej výhry. Kto má pravdu?

Audítor.
radowan1
08.02.10,13:42
Audítor.

Prečo? Veď im vzniká výnos a zároveň aj náklad. Logika tvrdí, že by sa to malo vynulovať.
Stefan2005
08.02.10,14:24
A na akom základe si postavil ty svoj názor - necitoval si nič, iba uviedol si určitú schému účtovania (ktorej nerozumiem a pokladám ju za nesprávnu), a ktorá vôbec nemusí vylučovať alebo potvrdzovať otázku správnosti zdanenia.

Neuviedol si ani právnu formu firmy, formu a výšku výhry,...

Citácia zo stránky DRSR:

"Pri peňažnej cene alebo výhre plynúcej zo zdrojov na území SR, sa uplatňuje zrážková daň.
Ceny a výhry, ktoré nie sú od dane oslobodené (podľa § 9 ods.2 písm. l/ a m/ zákona o dani z príjmov), sa považujú za ostatné príjmy vymedzené v § 8 ods.1 písm.i) a j) zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších prepisov, a ak ide teda o peňažné výhry, plynúce zo zdrojov na území SR, daň sa vyberá zrážkou podľa § 43 zákona.
V prípade peňažnej ceny alebo výhry plynúcej zo zdrojov na území SR, je platiteľ dane (napr. organizátor alebo usporiadateľ súťaže) povinný vykonať zrážku dane, pričom ide o nasledovné druhy výhier:
- peňažné výhry v lotériách a iných podobných hrách, ktoré nie sú prevádzkované na základe individuálnej licencie udelenej podľa zákona o hazardných hrách
- peňažné výhry z reklamných súťaží a žrebovaní prevyšujúce 165,97 eura,
- peňažné ceny z verejných súťaží prevyšujúce 165,97 eura, pričom ak v cene z verejnej súťaže je zahrnutá odmena za použitie diela alebo výkonu, táto suma sa zahrnie do príjmov uvedených v § 6 zákona o dani z príjmov
- peňažné ceny prevyšujúce 165,97 eura, a to zo súťaží, v ktorých je okruh súťažiacich obmedzený podmienkami súťaže alebo ak ide o súťažiacich vybratých usporiadateľom súťaže
- peňažné ceny zo športových súťaží prevyšujúce 165,97 eura, s výnimkou cien zo športových súťaží prijatých daňovníkmi, ktorí športovú činnosť vykonávajú v rámci inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6 ods.2 zákona o dani z príjmov).
Cena a výhra prevyšujúca sumu 165,97 eura v plnej výške podlieha zdaneniu.

Pri poskytnutí nepeňažnej výhry alebo ceny je prevádzkovateľ alebo organizátor hry, súťaže alebo žrebovania povinný oznámiť výhercovi hodnotu výhry alebo ceny, ktorou je obstarávacia cena alebo vlastné náklady prevádzkovateľa alebo organizátora hry, súťaže alebo žrebovania, alebo poskytovateľa výhry alebo ceny.
To znamená, že prevádzkovateľ (organizátor) pri nepeňažnej výhre (cene) neuplatňuje postup zdanenia uvedený v § 43 zákona o dani z príjmov (daň vyberaná zrážkou). Tento nepeňažný príjem (výhru, cenu) je povinný si zdaniť výherca (ak príjem nie je oslobodený od dane podľa § 9 ods. 2 písm. l/ a m/ zákona o dani z príjmov) podaním daňového priznania miestne príslušnému správcovi dane v zmysle § 2 písm. c) a h) zákona o dani z príjmov."

takže vychádzam z vyššie uvedeného. Hoci podotýkam, že uvedená oblasť sa ma v poslednej dobe nedotýkala, tak som nesledoval všetky zmeny v tejto oblasti...
radowan1
08.02.10,14:39
A na akom základe si postavil ty svoj názor - necitoval si nič, iba uviedol si určitú schému účtovania (ktorej nerozumiem a pokladám ju za nesprávnu), a ktorá vôbec nemusí vylučovať alebo potvrdzovať otázku správnosti zdanenia.

Neuviedol si ani právnu formu firmy, formu a výšku výhry,...

xxx

takže vychádzam z vyššie uvedeného. Hoci podotýkam, že uvedená oblasť sa ma v poslednej dobe nedotýkala, tak som nesledoval všetky zmeny v tejto oblasti...

Ide o spoločnosť s ručením obmedzeným, výška výhry je 15000 EUR. Formu výhry som spomínal - reklama vo Fun Rádiu.

Ten zákon som študoval a vyplýva mi z neho len to, že keďže ide o nepeňažnú výhru, nevyberá sa daň zrážkou. Výhra samozrejme podlieha zdaneniu, o tom som nikdy nepochyboval, no podľa môjho názoru firme zároveň vznikajú náklady na reklamu, ktoré daňový základ znižujú. Takže firma má na jednej strane daňový základ zvýšený o výšku výhry, na druhej strane má daňový základ znížený o náklady na reklamu v tej istej sume. Keďže náklady na reklamu sú tiež daňovým výdavkom, na daňovom priznaní by sa to podľa mojej logiky malo vykompenzovať a firma by tým pádom nemala byť zaťažená žiadnou daňou.
radowan1
08.02.10,14:40
A na akom ....

Mimochodom, ďakujem, že na mňa vôbec reaguješ a delíš sa so mnou o svoj názor na túto vec.
december85
22.03.12,15:52
Ahojte, chcela by som sa spýtať, aký je váš názor: szčo mala príjem za predaj poistiek (Kooperativa), pred vyplatením na účet, prišlo vždy avízo: odmena za súťaž. Čo s tým v daňovom priznaní?