monicka07
08.02.10,13:36
Zdravím,

chcela by som Vás poprosiť o radu. Do polovice júna 2009 som bola zamestnaná, potom som si otvorila živnosť, nakoľko som sa však dala dobenúť zamestnávateľom nemala som žiaden príjem keď som bola ako živnostníčka. Tak som sa nahlásila na Úrad práce. Teraz neviem ako vlastne podať daňové priznanie. Čo mám robiť?..Neviete mi dať niekto rozumnú radu?..Na zdravotnej mám všetky odvody zaplatené. .To som si dávala do poriadku.
Ďakujem...
Monika
hanelie
08.02.10,13:44
ak nebol žiadny príjem z podnikania nie je potrebné podávať DP, ale RZZP áno,
môžeš požiadať posledného zamestnávateľa o RZD / do 15.02./
monicka07
08.02.10,13:47
Tak super...s tým RZD, teda nebude problém,..A to RZZP, to asi bude väčší......to počujem prvý krát...
veronikasad
08.02.10,14:00
Tak super...s tým RZD, teda nebude problém,..A to RZZP, to asi bude väčší......to počujem prvý krát...
Nie je to celkom tak. Píšeš, že si platila odvody do ZP. Teda aj keď si nemala žiadny príjem, vykážeš stratu a v tomto prípade si povinná podať DP typu B.
monicka07
08.02.10,16:41
takže budem podávať dve daňové priznania?......a aj to RZZP?..myslela som že keď si platím odvody tak robím dobre, alebo nie?
monicka07
08.02.10,16:41
vykážem stratu..hmm asi by to chcelo nejakú dobrú ekonómku tu niekde od nás...toto ja asi sama nezvládnem...:(
Johanka
08.02.10,16:46
Zdravím,

chcela by som Vás poprosiť o radu. Do polovice júna 2009 som bola zamestnaná, potom som si otvorila živnosť, nakoľko som sa však dala dobenúť zamestnávateľom nemala som žiaden príjem keď som bola ako živnostníčka. Tak som sa nahlásila na Úrad práce. Teraz neviem ako vlastne podať daňové priznanie. Čo mám robiť?..Neviete mi dať niekto rozumnú radu?..Na zdravotnej mám všetky odvody zaplatené. .To som si dávala do poriadku.
Ďakujem...
Monika
Živnostník na Úrade práce ? V zadaní mi niečo chýba ...
Lianka
08.02.10,17:01
Živnostník na Úrade práce ? V zadaní mi niečo chýba ...

Mozno mala na mysli, ze zivnost zrusila a nasledna sa sla zaevidovat na UP - ktovie.

Ak by sme sli do detailov, mne dvihlo pri tomto:

... potom som si otvorila živnosť, nakoľko som sa však dala dobenúť zamestnávateľom nemala som žiaden príjem keď som bola ako živnostníčka.
Celkom nerozumiem, ci bola zamestnana a zaroven mala zivnost. Alebo jedno po druhom... potom ale nemoze byt rec o zamestnavatelovi pocas prevadzkovania zivnosti.
veronikasad
08.02.10,17:15
takže budem podávať dve daňové priznania?......a aj to RZZP?..myslela som že keď si platím odvody tak robím dobre, alebo nie?
DP budeš uvádzať jedno - typ B, kde uvedieš príjmy zo zamestnania, príjmy z podnikania (stratu).

Uveď prosím obdobie
- keď si bola len zamestnancom
- len SZČO + výšku zaplatených preddavkov do ZP (iné výdavky si žiadne nemala ?)
- príp. obdobie, keď si bola súčasne zamestnancom aj SZČO
- odkedy máš živnosť ukončenú
Johanka
08.02.10,17:31
Nie je to celkom tak. Píšeš, že si platila odvody do ZP. Teda aj keď si nemala žiadny príjem, vykážeš stratu a v tomto prípade si povinná podať DP typu B.
Ja by som DP nepodala :).
§ 32 Zákona o dani z príjmov:
(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu.
§ 17 Zákona o dani z príjmov
(1) Pri zisťovaní základu dane alebo daňovej straty sa vychádza

a) u daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo u daňovníka, ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 10 alebo ods. 11 alebo 14, z rozdielu medzi príjmami a výdavkami,



§ 6 ods.10 Zákona o dani z príjmov

Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške.
veronikasad
08.02.10,17:38
Johanka, máš pravdu, nemusí ho podať. Napriek tomu, pokial som platila preddavky na zdr. poistenie, DP typu B by som podala - už kvoli RZZP. "Tetuškám " v ZP obyčajný smrtelník ťažko vysvetlí, prečo tak neurobil...
monicka07
09.02.10,10:02
No ja som to fakt všetko asi napísala, blbo..:-)..babenky ospravedlňujem sa..tak ešte raz:
do 15.06.2009 som bola zamestnancom
od 01.07.2009 som si otvorila živnosť ( ono to bolo na základe práce čo mi ponúkli a povedali že musím mať živnosť, tak som ju otvorila, len najskôr sa zariaďovali kancelárie, potom sa to akosi všetko predĺžilo, myslím podpísanie zmluvy, )
tak som živnosť pozastavila 26.10.a sa nahlásila na Úrad práce.
S tým že celý čas čo som mala živnosť som každý mesiac odvádzala do Zdravotnej poisťovne 41.37€ a potom ešte uhradila 5€ čo som tam mala nezrovnalosti. To som sa bola pýtať keď som sa šla nahlásiť na Úrad práce, že nech to mám všetko na poriadku.
Ja viem že v tom mám chaos, preto som poprosila o radu tu, predsa len ja neovládam to čo vy a už ste mi tu veľa krát poradili..
No a teraz vlastne neviem čo s tým všetkým...V Sociálke keď som sa bola pýtať, povedali že tam nedlžím nič, lebo že odvody sa vlastne platia až po prvom roku živnosti.
Ozaj netuším čo vlastne bude, rok 2009 bol pre mňa asi nejaký prekliaty..:-(..bola som prakticky bez príjmu platiť som si platila aj tak čo som mala a netuším či teraz po daňovom budem ešte niekde platiť alebo nie...
Sná´d som to už napísala zrozumitelnejšie.......:-)
monicka07
09.02.10,14:35
áno mala si pravdu zle som to napísala....nemožná že by som bola?...:-)